Müstehaklık Belgesi Nereden Alınır?

0

Çeşitli Kurumlar yapılacak iş ve işlemler için sizden müstehaklık belgesi talep edebilir. Müstehaklık belgesi çalıştığınız sigorta kolunu gösteren daha net bir ifadeyle hangi kapsamda sigortadan yararlandığınızı gösteren, geçerli sigortanızın olup olmadığının tespiti açısından kullanılan belgedir. Belge provizyonu alıp almadığınız ya da hastaneden yararlanıp yararlanmadığınız kısacası sigortanızın olup olmadığının tespiti için istenir. Müstehaklık belgesi stajyerler için de okul ya da eğitim merkezi  tarafınca talep edilebilmektedir. Bu yazımızda müstehaklık belgesi alma işleminin hangi yollarla yapılacağı, müstehaklık belgesi almak için gerekenler, SGK Merkezinden müstehaklık belgesi alma mevzusunda detaylı bilgilendirmelere sahibi olabilirsiniz.

Müstehaklık Belgesi Nereden Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu müstehaklık belgesi almak için size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramanız yeterlidir. Kimliğiniz ile beraber Türkiye genelinde herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden belgeyi alabilirsiniz. Ek olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na uğramadan internetten müstehaklık belgesi almak da mümkün. Müstehaklık belgesi çıkarma işlemini e devlet sisteminden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Müstehaklık belgesi e devlet sisteminden alma işlemi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız.
  • Arkasından Sosyal Güvenlik Kurumu-SPAS Müstehaklık Sorgulama( Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsünden alabilirsiniz.

Müstehaklık belgesi alamıyorum sebebi nedir ?

Aslına bakarsak bu belgeyi her durumda alabilirsiniz sadece alınan belgede “1106 – Genel sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın Sosyal güvenlik il müdürlüğüne/Sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz. ” şeklinde uyarı gören okuyucularımız ben müstehaklık belgesi alamıyorum sebebi nedir diyorlar.

Müstehaklık belgesi sorgulaması sonucu yukarıda gördüğünüz uyarıyı alıyorsanız herhangi bir Sosyal Güvencenizin olmadığı anlamına gelir. Eğer bu belgede provizyon alabilir hususu sizin için ehemmiyet teşkil ediyorsa genel sigortası açtırabilirsiniz. Detaylı olarak  Genel Sağlık Sigortası kategorimize göz atmanızı tavsiye ederim.

Müstehaklık belgesi örneği

E devlet sisteminden alınan müstehaklık belgesi çıktısının bir örneği aşağıdaki gibidir.

mustehaklik-belgesi

Yukarıdaki benzer biçimde müstehaklık belgesi indirme işlemini yazının üstünde belirttiğim e-devlet menüsünden alabilirsiniz.

Müstehaklık Belgesi Stajyerler için Neden İstenir?

Stajyerler ya da çıraklık girişi yapılacak öğrencilerden  müstehaklık durum belgesi istenmektedir. Sebebi ise provizyonunun olup olmadığını kısaca sigortadan yararlanıp yararlanamadığını saptamak. Eğer stajyer ya da çıraklık girişi yapılacak öğrencinin stajyer/çıraklık başlangıç tarihinde geçerli Sosyal güvencesi var ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilecek belge türünde değişiklik olacak, sigortası yoksa buna uygun evrak hazırlanacaktır. Eğer anne veya baba üstünden Sosyal güvence yoksa ve stajyer/çıraklık yapmış olduğu yer de buna uygun belge türü seçmezse talebe sigortadan yararlanamaz.

Müstehaklık Belgesi İnternet Üzerinden Nasıl Alınır?

Müstehaklık belgesi almak yukarıda da belirttiğim suretiyle iki yoldan mümkün. Birisi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan almak diğeri ise e devlet sisteminden almak. Sosyal Güvenlik Kurumu müstehaklık belgesi çıkarma işleminin internetten şifresiz olarak yapılabileceği bir platform maalesef bulunmuyor. E-devlet şifreniz yok ise bankaların mobil uygulamaları üzerinden e-devlet girişini yapabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.