Müstehaklık Belgesi Nedir, Nasıl Nereden Alınır ?

4 4.541

Müstehaklık belgesi diğer adıyla provizyon belgesinin ne olduğu, nasıl ve nereden alabileceğiniz hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Özellikle staja başlayan öğrencilerden istenen bu belgenin nereden alınacağı konusunda sorun yaşanabilmekte.

Yazımızın devamında belgenin nereden ve nasıl alınabileceği ile konu hakkında sık sorulan sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Müstehaklık nedir ?

Müstehaklık bir eşya ya da bir konu hakkında hak sahibi olmak olarak tanımlanabilir. Sosyal Güvenlik mevzuatı açısından ise sağlıktan yararlanma konusunda hak sahibi olmak müstehak olmak anlamına gelmekte.

Müstehaklık belgesi nedir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kendi sigortalılığınızdan ya da bakmakla yükümlü olarak anne, baba eş ya da çocuklarınızın üzerinden aktif sosyal güvencenizin olup olmadığını daha doğru bir ifade ile sağlıktan yararlanma hakkınız olup olmadığının tespiti için kullanılan belgedir.

Spas müstehaklık nedir ?

Spas Sağlık Aktivasyon ve Provizyon Sistemi baş harflerinin kısaltmasından oluşmakta. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlıktan yararlanma ile ilgili tüm işlemlerin yürütüldüğü uygulamadır. Spas müstehaklık ise sağlıktan yararlanma hakkının olup olmadığının tespiti için kullanılır.

Spas müstehaklık ne işe yarar ?

Sorgulama sonucu müstehak olarak görünmeniz halinde sağlıktan yararlanma hakkınız var demektir. Hastanelerde sigorta kapsamında sağlıktan yararlanabilir ve ilaçlarınızı da bu kapsamda sigorta üzerinden alabilirsiniz. Ancak müstehaklık yoksa bu durumda muayene de ücretli olur ilaçlar da. Sigortalı ve sigortasız muayene ücretlerine https://www.sgksorusor.com/hastane-muayene-ucreti-7559/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Spas müstehaklık sorgulama nedir ?

Kendi sigortalılığınız ya da emekli maaşınız üzerinden ve ya bakmakla yükümlü kişi olarak aktif sosyal güvencenizin olup olmadığını sorgulama işlemi spas müstehaklık sorgulama olarak adlandırılır.

Müstehaklık belgesi kimlere verilir ?

Bu belge sigortalının ya da emeklinin kendisine ya da kimliği ile gitmek koşulu ile birinci derece akrabalarına verilebilir. Belgeyi alabilmek için aktif provizyonunuzun olması şart değildir. Sağlıktan yararlanamıyorsanız bile alabilirsiniz.

Sgk provizyon sorgulama belgesi nasıl alınır ?

Provizyon sorgulama belgesi yani müstehaklık belgesini e-devletten ya da herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilirsiniz. Aşağıda e-devlet üzerinden nasıl alabileceğiniz adım adım anlatılmıştır.

E devlet müstehaklık belgesi

E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-SPAS Müstehaklık Sorgulama( Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsünden sorgulama yaptıktan sonra BELGE OLUŞTUR diyerek barkodlu müstehaklık belgesi alabilirsiniz.

Emekli provizyon sorgulama

Emekliler emekli maaşı üzerinden sağlıktan yararlanırlar ve muayene bedelleri ile ilaç katılım bedelleri emekli aylıklarından kesilir. Sorgulama yapmak için hemen https://www.sgksorusor.com/sgk-sagliktan-yararlanma-sorgulamasi-nasil-yapilir-468/ sayfamızı ziyaret ederek sağlıktan yararlanma hakkınızın olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Gss provizyon sorgulama

Genel sağlık sigortası kapsamında aktif sigortanızın olup olmadığını, sağlıktan yararlanıp yararlanamadığınızı da yukarıda belirtilen e-devlet menüsü üzerinden sorgulayabilirsiniz. Genel sağlık sigortası kapsamında ödenecek aylık güncel prim tutarları için https://www.sgksorusor.com/gss-primi-7710/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Müstehaklık sorgulama şifresiz

Sorgulama maalesef şifresi olarak yapılamamakta. Ya yukarıda belirtildiği gibi e-devllet sistemi üzerinden ya da herhangi bir SGK Müdürlüğünden almanız gerekmekte.

Müstehaklık belgesi alamıyorum

E-devlette yukarıda belirtilen menüden provizyonlu ve ya provizyonsuz belgeyi her zaman için alabilirsiniz. Ancak sorgulama sonucunda “1106 – Genel sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın Sosyal güvenlik il müdürlüğüne/Sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz. ” uyarı alıyorsanız aktif provizyonunuzun olmadığı anlamına gelir. Belgeyi bu şekilde de verebilirsiniz ancak normalde bakmakla yükümlü ya da sigortalı olarak güvenceniz varsa bağlı SGK Müdürlüğünüze başvurarak gerekli düzeltme yapıldıktan sonra provizyonlu olarak alabilirsiniz.

Provizyon belgesi örneği

Provizyon belgesi aşağıdaki gibi olacaktır. Güvenlik amacıyla kimlik bilgileri kapatılmıştır.

müstehaklık belgesi nasıl alınır
e devlet müstehaklık belgesi

Öğrenci için müstehaklık belgesi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu belge en çok staja başlayacak öğrenciden istenir. Nedeni ise provizyonun olup olmadığını tespit ederek Sosyal Güvenlik Kurumu’na uygun belge ile bildirimini sağlamak.

Eğer stajyer öğrencinin bakmakla yükümlü olarak aktif güvencesi varsa okul tarafından sadece iş kazası ve meslek hastalığı primi yatar. Ancak güvencesi yoksa ve 18 yaşını geçtiyse öğrencinin iş kazası ve meslek hastalığı primine ilave olarak hastalık primi de ödenir. Böylece sağlıktan staj sigortası üzerinden yararlanması sağlanır. Güncel stajyer maaşlarını öğrenmek için hemen https://www.sgksorusor.com/2019-staj-parasi-ne-kadar-85/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Müstehaklık belgesi hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

4 Yorum
 1. nuri başol

  oğlum 2018 de liseyi bitirip dershanede üniversiteye hazırlanmaya başladı.bu sene bir yüksek öğretim kurumuna yazildı.eylül ayı içinde 15 günlüğüne yardım amaçlı garsonluk yaptı 1 haftalık ssk pirimi yattı.ben şimdi oğlumu üzerime almak istiyorum sağlık güvencesi için.ama iş yerim müstehatlık belgesi istedi ve bu belgeye göre alamıyormuşum.benim bakmadığım söylendi oğlum artık öğrenci ne yapmam gerekiyor bilgi verebilirseniz sevinirim

  1. zafer

   Merhaba. Üniversitede okuyorsa sizden yararlanması gerekir. Neden sorun oluyor ki onu anlayamadım.

  2. Erkan

   Engellu oglum var vergi indirimi icin basvuru yaptim müstehaklık belgesi istendi benim adımami yoksa cocuk içinmiş alınacak cocuk içinse nasil alınacak yardımcı olursanız sevinirim

   1. zafer

    Merhaba. İkiniz adına da istenir. Sgkdan alabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.