Emeklilik Dilekçesi Örneği 2020

2 1.937

Emeklilik dilekçesi örneğini sizin için hazırladık. Emeklilik için gerekli olan prim günü, sigortalılık süresi, yaş şartı kısacası tüm şartları birlikte sağladıysanız emeklilik dilekçesi diğer adıyla tahsis talep formu ile son çalışmanızın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor.

Emeklilik için şartları sağladığınızda emekli maaşına ne zaman başvurmanız gerektiği, başvuruda istenen evraklar ve izlenmesi gereken yol hakkında tüm detayları daha önce https://www.sgksorusor.com/sgk-emeklilik-islemleri-725/ başlıklı yazımızda vermiştik. Bu yazımızda ise emeklilik başvurusunda gerekli olan olmazsa olmaz belge olan emeklilik dilekçesini diğer adıyla Gelir, Aylık ve Ödenek Talep Belgesini nasıl doldurabileceğiniz konusunda ayrıntılar verilecektir.

Sgk emeklilik başvurusu

Başvuruyu emeklilik için tüm şartları sağladığınız günden itibaren yapabilirsiniz. Başvuruda sizden emeklilik tahsis talep formu, kimlik fotokopisi istenir. Ayrıca bağkur kaydı varsa esnaf ib formu ya da çiftçilik ib formu istenebilir. Sigortalı çalışıyorsanız işten çıkışınızın verilmesi gerekir. Bağkur, GSS ve ya diğer isteğe bağlı sigorta kollarında prim borçlarınız varsa bunları da ödemeniz gerekir.

Emeklilik dilekçesi ne zaman verilir ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi emeklilik için gerekli olan prim günü, sigortalılık süresi, yaş şartı v.s. gibi tüm şartları sağladığınız tarihten sonra dilekçenizi verebilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi 2020

Emeklilik için gerekli olan güncel başvuru formu Gelir, Aylık ve Ödenek Talep Formu olarak adlandırılmaktadır. Gelir, aylık ve Ödenek talep formunu buradan indirebilirsiniz. Belgenin doldurulmuş bir örneği de aşağıdaki gibidir.

Emeklilik dilekçe örneği

Gelir, Aylık ve Ödenek Talep belgesinin bir örneği aşağıdaki gibidir. Formu çok detaylı olarak doldurmanız gerekmiyor. Aşağıda bizim de doldurmuş olduğumuz kısımları doldurmanız aylık başvurusu için yeterli olacaktır. Bilgileri doldurduktan sonra alt tarafta yer alan iletişim bilgilerini de doldurarak evrağı imzalamayı unutmayın.

Ölüm aylığı ve ya yetim maaşı başvurularında emekli ya da sigortalı bilgilerine ilave olarak Hak Sahibi kısmını doldurmanız gerekiyor. Eğer emeklilik için gerekli şartları sağlayıp maaşa başvuru yapıyorsanız aşağıdaki örnekte olduğu gibi Yaşlılık Aylığı kutucuğunu işaretlemelisiniz.

 • Malulen emekli maaşı başvurusu yapacaksanız Malulluk Aylığı,
 • Vazife malülü başvuru yapacaksanız Vazife Malulluğu Aylığı,
 • İş Kazası maaşı başvurusu yapacaksanız Sürekli İş Göremezlik Geliri,
 • Emeklilik için gerekli olan yaşı tamamlamış olmanıza rağmen emekli olamıyor ve toptan iade talebinde bulunuyorsanız Toptan Ödeme kısmını işaretlemeniz gerekiyor.
 • Hak sahibi kısmında ise iş kazası sonucu ölüm geliri talebiniz varsa Ölüm Geliri,
 • Ölüm aylığı başvurusu için Ölüm Aylığı, bununa beraber Cenaze Ödeneği kutucuğunu,
 • Çeyiz yardımı başvurusu yapacaksanız Evlenme Ödeneği,
 • Ölen kişiden aylık bağlanmıyorsa toplu ödeme almak için Toptan Ödeme kutucuğunu işaretleyin.

gelir aylık talep belgesi örnek

E devletten emeklilik başvurusu

Emeklilik başvurunuzu yani yukarıda örneği verilen Gelir, Aylık ve Ödenek Talep Dilekçesini e devlet üzerinden de kolayca verebilirsiniz. E devlet üzerinden aylık talebini Sosyal Güvenlik Kurumu-Gelir, Aylık ve Ödenek Talep Dilekçesi menüsünden ya da direk https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan sayfasından verebilirsiniz. Buradan başvuru yaptıktan sonra ayrıca dilekçe vermeniz gerekmiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu gerekli görürse diğer belgeleri sizden talep edebilir.

Emeklilik dilekçe sorgulama

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra işlemlerinizin ne durumda olduğunu SGK evrak takip sisteminden takip edebilirsiniz. Evrak sorgulaması yapmak ve emeklilik dilekçenizin son durumunu öğrenmek için hemen https://www.sgksorusor.com/sgk-evrak-takibi-975/  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşyerine verilen emeklilik dilekçesi örneği

Eğer sigortalı çalışırken dilekçe verecekseniz ve tazminatınızı alarak işten çıkmayı düşünüyorsanız öncelikle işvereninize dilekçe vermeniz gerekiyor. İşveren çıkış verdikten sonra emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. Emekli olduktan sonra aynı işyerinde çalışmaya devam edenler için de çıkışın yapılarak “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” olarak giriş yapılması gerekiyor. Aksi halde emekli maaşı bağlanmaz.İşyerine emeklilik için vermeniz gereken dilekçe örneği aşağıdaki gibi olabilir.

Ayrıca emeklilik için aynı zamanda tazminatızın ödenmesi adına işyerine dilekçe vermeden önce SGK’dan tazminat alabilir yazısını da almanız gerekiyor.

İşyerinizde …/…/…. tarihinden beri çalışmaktayım. Emeklilik için gerekli olan şartları sağladım. Buna dair SGK’dan almış olduğum yazı dilekçem ekindedir. …/…./….. tarihi itibariyle çıkışımın yapılacak tazminatımın ödenmesi hususunda gereğini arz ederim. 

Emeklilik dilekçesi nereye verilir ?

Son sigortalılık nerdeyse başvuru oraya yapılır. Bağkur için bağkur dosyasının olduğu yere, ssk için son ssk çalışmasının olduğu yere, Emekli sandığı için ise Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı/Ankara’ya başvuru yapılır.

Emeklilik dilekçesi hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. Evo

  Vergi indiriminden emekli olmak için nasıl bir form dolduruluyor, burda var olan forumda öle bir seçenek yok .

  1. zafer

   Merhaba. Bu formla talep edeceksiniz. Yaşlılık aylığı kısmını işaretleyebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!