SGK Emeklilik Dilekçesi Örneği 2021

2 18.660

SGK emeklilik dilekçesi örneğini sizin için hazırladık. Emeklilik için gerekli olan prim günü, sigortalılık süresi, yaş şartı kısacası tüm şartları birlikte sağladıysanız emeklilik dilekçesi diğer adıyla tahsis talep formu ile son çalışmanızın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor.

Bu yazımızda ise emeklilik başvurusunda gerekli olan olmazsa olmaz belge olan emeklilik dilekçesini diğer adıyla Gelir, Aylık ve Ödenek Talep Belgesini nasıl doldurabileceğiniz  ve ayrıca doldurulmuş emekli dilekçesi örneğini bulabilirsiniz.

Sgk emeklilik başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuruyu emeklilik için tüm şartları sağladığınız günden itibaren yapabilirsiniz.

 • Başvuruda sizden emeklilik tahsis talep formu, kimlik fotokopisi istenir. Aynı zamanda e-devlet üzerinden de başvuru yapabilirsiniz.
 • Ayrıca bağkur kaydı varsa esnaf ib formu ya da çiftçilik ib formu istenebilir.
 • Sigortalı çalışıyorsanız işten çıkışınızın verilmesi gerekir. Bağkur, GSS ve ya diğer isteğe bağlı sigorta kollarında prim borçlarınız varsa bunları da ödemeniz gerekir.

Emeklilik dilekçesi ne zaman verilir ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi emeklilik için gerekli olan prim günü, sigortalılık süresi, yaş şartı v.s. gibi tüm şartları sağladığınız tarihten sonra dilekçenizi verebilirsiniz. Emeklilik için şartları sağladığınızda emekli maaşına ne zaman başvurmanız gerektiği, başvuruda istenen evraklar ve izlenmesi gereken yol hakkında tüm detayları daha önce  sgk emeklilik işlemleri başlıklı yazımızda vermiştik.

Emeklilik başvurusu için gerekli evraklar nelerdir ?

Emeklilik başvurusu için istenen belgeler şunlardır;

 • Emeklilik için gerekli olan güncel başvuru formu Gelir, Aylık ve Ödenek Talep Formu olarak adlandırılmaktadır. Gelir, aylık ve Ödenek talep formunu buradan indirebilirsiniz. ⇒ sgk emeklilik başvuru formu indir
 • Bağkurlu iseniz 2926 tarım ib ya da 1479 esnaf ib formu,
 • Sigortalı çalışan iseniz işten çıkış belgenizin verilmesi gerekir.
 • emeklilik dilekçe örneğini doldurulmuş olarak aşağıda bulabilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi doldurulmuş örneği

Gelir, Aylık ve Ödenek Talep belgesinin yani ssk emeklilik dilekçe örneği aşağıdaki gibidir. Formu çok detaylı olarak doldurmanız gerekmiyor. Aşağıda verilen Sgk emekli dilekçe örneğindeki gibi bizim de doldurmuş olduğumuz kısımları doldurmanız aylık başvurusu için yeterli olacaktır. Bilgileri doldurduktan sonra alt tarafta yer alan iletişim bilgilerini de doldurarak evrağı imzalamayı unutmayın.

Ölüm aylığı ve ya yetim maaşı başvurularında emekli ya da sigortalı bilgilerine ilave olarak Hak Sahibi kısmını doldurmanız gerekiyor. Eğer emeklilik için gerekli şartları sağlayıp maaşa başvuru yapıyorsanız aşağıdaki örnekte olduğu gibi Yaşlılık Aylığı kutucuğunu işaretlemelisiniz.

 • Malulen emekli maaşı başvurusu yapacaksanız Malulluk Aylığı,
 • Vazife malülü başvuru yapacaksanız Vazife Malulluğu Aylığı,
 • İş Kazası maaşı başvurusu yapacaksanız Sürekli İş Göremezlik Geliri,
 • Emeklilik için gerekli olan yaşı tamamlamış olmanıza rağmen emekli olamıyor ve toptan iade talebinde bulunuyorsanız Toptan Ödeme kısmını işaretlemeniz gerekiyor.
 • Hak sahibi kısmında ise iş kazası sonucu ölüm geliri talebiniz varsa Ölüm Geliri,
 • Ölüm aylığı başvurusu için Ölüm Aylığı, bununa beraber Cenaze Ödeneği kutucuğunu,
 • Çeyiz yardımı başvurusu yapacaksanız Evlenme Ödeneği,
 • Ölen kişiden aylık bağlanmıyorsa toplu ödeme almak için Toptan Ödeme kutucuğunu işaretleyin.
 • Sgk emeklilik dilekçe örneği doldurulmuş hali aşağıda paylaşılmıştır. SGK Gelir, Aylık ve Ödenek belgesi nasıl doldurulur başlıklı yazımızda emeklilik dilekçesi nasıl yazılır, doldururken nelere dikkat edilir konusunda ayrıntılı bilgi verdik. İlgili yazımızdan hem ssk emeklilik dilekçesi nasıl doldurulur hakkında ayrıntıları bulabilir hem de emekli dilekçe örneğine göz atabilirsiniz.

gelir aylık talep belgesi örnek

Memur emeklilik dilekçesi örneği 2021

Devlet memurlarının emeklilik başvurusu için öncelikle Kurumlarına ön talepte bulunmaları ve daha sonra yukarıda verilmiş olan emekli sandığı emeklilik dilekçesi örneğini doldurmaları gerekmektedir.  Emekli sandığı kapsamında çalışan devlet memurları için emeklilik onayında ilk verilecek dilekçe için emeklilik başvuru dilekçesi örneği şu şekilde olmalıdır;

 • Müdürlük Makamına,
 • Kurumunuzda …… sicil numarası ile …./…./….. tarihinden beri çalışmaktayım. Emeklilik için gerekli olan prim günü, yaş ve diğer şartları sağladığım için emekliliğe sevkimin yapılması konusunda gereğini arz ederim. 

E devletten emeklilik başvurusu nasıl yapılır ?

Emeklilik başvurunuzu yani yukarıda örneği verilen Gelir, Aylık ve Ödenek Talep Dilekçesini e devlet üzerinden de kolayca verebilirsiniz.

 • E devlet üzerinden aylık talebini Sosyal Güvenlik Kurumu-Gelir, Aylık ve Ödenek Talep Dilekçesi menüsünden ya da,
 • Direk emeklilik dilekçesi e-devlet  sayfasından verebilirsiniz.
 • Buradan başvuru yaptıktan sonra ayrıca dilekçe vermeniz gerekmiyor.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu gerekli görürse diğer belgeleri sizden talep edebilir.

Emeklilik dilekçe sorgulaması nasıl yapılır ?

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra işlemlerinizin ne durumda olduğunu SGK evrak takip sisteminden takip edebilirsiniz. Evrak sorgulaması yapmak ve emeklilik dilekçenizin son durumunu öğrenmek için hemen  sgk emeklilik evrak takibi  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşyerine verilen emeklilik dilekçesi örneği

Eğer sigortalı çalışırken dilekçe verecekseniz ve tazminatınızı alarak işten çıkmayı düşünüyorsanız öncelikle işvereninize dilekçe vermeniz gerekiyor. İşveren çıkış verdikten sonra emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. Emekli olduktan sonra aynı işyerinde çalışmaya devam edenler için de çıkışın yapılarak “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” olarak giriş yapılması gerekiyor. Aksi halde emekli maaşı bağlanmaz.İşyerine emeklilik için vermeniz gereken dilekçe örneği aşağıdaki gibi olabilir. Ayrıca emeklilik için aynı zamanda tazminatızın ödenmesi adına işyerine dilekçe vermeden önce SGK’dan tazminat alabilir yazısını da almanız gerekiyor.

 • İşyerinizde …/…/…. tarihinden beri çalışmaktayım. Emeklilik için gerekli olan şartları sağladım. Buna dair SGK’dan almış olduğum yazı dilekçem ekindedir. …/…./….. tarihi itibariyle çıkışımın yapılacak tazminatımın ödenmesi hususunda gereğini arz ederim. 

Emeklilik dilekçesi nereye verilir ?

Son sigortalılık nerdeyse başvuru oraya yapılır.

 • Bağkur için bağkur dosyasının olduğu yere,
 • ssk için son ssk çalışmasının olduğu yere,
 • Emekli sandığı için ise Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı/Ankara’ya başvuru yapılır.

Emeklilik dilekçesi hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. Evo

  Vergi indiriminden emekli olmak için nasıl bir form dolduruluyor, burda var olan forumda öle bir seçenek yok .

  1. zafer

   Merhaba. Bu formla talep edeceksiniz. Yaşlılık aylığı kısmını işaretleyebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.