Emeklilikte Yaşa Takılanlara Müjdeli Haber 2019

0 55

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili çok önemli bir adım atıldı. Talimat bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi. Yapılacak çalışmalar sonucu EYT yakın zamanda çıkabilir.

Yıllardır beklenen erken emeklilik yasası ile ilgili nihayet önemli ve somut adımlar atılmaya başlandı. Yapılacak araştırmalar sonucu yasal teklif yakın zaman içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulabilir. Bu yazımızda kimlerin yeni EYT yasasından yararlanabileceği, yasal düzenlemenin nasıl olacağı gibi tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Emeklilikte yaşa takılanlar kimler

Malumunuz emekli olabilmek için birkaç şartın sağlanması gerekiyor. Bu şartları kısaca açıklamak gerekirse prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve en önemlisi de yaş şartı. İşte yaş dışında prim günü ve sigortalı süresini tamamlamış ancak yaşa takıldığı için emekli olamayanlar EYT yani emeklilikte yaşa takılanlar olarak adlandırılmakta.

08.09.1999 tarihinden önce işe girişi olanlarda normalde yaş şartı aranmadan sadece prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartını tamamlamaları durumunda emeklilik hakkı sağlanmaktaydı. Ancak yasal değişiklik ile kademeli yaş uygulaması getirilmiş ve bu tarihten önce sigorta başlangıcı olup prim gün sayısı ve sigorta süresini tamamlamış ancak yaşı tamamlamadığı için birçok kişi emekli olamamıştır. İşte gelecek yasal bir düzenleme bu durumda olanları kapsayacaktır.

Emeklilikte yaşa takılanlar sağlıktan yararlanacak mı ?

Yaş beklediği için işten ayrılan ve herhangi bir güvencesi olmayanların zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına alınması gerekmekte. EYT’lerin yaş beklerken ücretsiz olarak sağlıktan faydalanabilmesine olanak sağlayan bir düzenleme bulunmuyor. Ancak gelir testi sonucu yeşil kart çıkarsa ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Yeşil kart başvurusu için hemen https://sgksorusor.com/2019-yesil-kart-nasil-alinir-247/ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Emeklilikte yaşa takılanlara müjdeli haber

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından EYT hakkında araştırma yapılması, hangi sistemin uygun olabileceği, bütçeye getireceği yük ve olası bir yasadan yararlanabilecekler gibi konularda bilgi toplanması için Prof. Dr. Vedat BİLGİN’e talimat verildi. Şu anda konu ile ilgili Vedat BİLGİN tarafından araştırma yapılıyor.

Araştırma sonucu düzenlenecek rapor Hükümete sunulacak. Eğer Hükümet tarafından yapılan çalışma uygun bulunursa konu ile ilgili yasal düzenleme yapılacak ve TBMM’ye sunulacak.

Yeni emekli yasasının nasıl olacağı ve kimlerin yararlanabileceği tüm bu çalışmaların ardından netleşecek. Ancak aldığımız bazı duyumlara göre birkaç seçenek üzerinde çalışma yapılmakta. Normal emekli maaşına göre daha düşük maaş bağlanarak erken emeklilik hakkı sağlanması öne çıkabilecek düzenleme olarak görünmekte.

Başka bir seçenek ise 08.09.1999 tarihinden önce işe giren kadın ve erkekler için emeklilik yaşının düşürülmesi. Bu ihtimal diğer ihtimale göre daha düşük olarak görünmekte.

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili son dakika haberler 2019

Sayfamızda EYT yasası hakkındaki son dakika gelişmelerini anlık olarak takip edebilirsiniz. Yasal teklif TBMM’ye sunulduğunda aşama aşama detaylı bilgilendirme sağlanacaktır.

EYT hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.