Emeklilikte Yaşa Takılanlara Müjdeli Haber 2021

1 516

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili 2021 yılı içerisinde çok önemli düzenlemeler bekliyor. Geçtiğimiz yıl EYT yasasının çıkması ile ilgili umut verilen EYT’liler gözünü 2021’ye çevirdi.Bu yazımızda kimlerin yeni EYT yasasından yararlanabileceği, yasal düzenlemenin nasıl olacağı gibi tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Emeklilikte yaşa takılanlar kimlerdir ?

Malumunuz emekli olabilmek için birkaç şartın sağlanması gerekiyor. Bu şartları kısaca açıklamak gerekirse prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve en önemlisi de yaş şartı. İşte yaş dışında prim günü ve sigortalı süresini tamamlamış ancak yaşa takıldığı için emekli olamayanlar EYT yani emeklilikte yaşa takılanlar olarak adlandırılmakta.

08.09.1999 tarihinden önce işe girişi olanlarda normalde yaş şartı aranmadan sadece prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartını tamamlamaları durumunda emeklilik hakkı sağlanmaktaydı. Ancak yasal değişiklik ile kademeli yaş uygulaması getirilmiş ve bu tarihten önce sigorta başlangıcı olup prim gün sayısı ve sigorta süresini tamamlamış ancak yaşı tamamlamadığı için birçok kişi emekli olamamıştır. İşte gelecek yasal bir düzenleme bu durumda olanları kapsayacaktır. Bugün emekli olsam ne kadar alırım sayfamızı ziyaret ederek emekli olmanız durumunda alabileceğiniz emekli maaşı tutarını öğrenebilirsiniz.

Emeklilikte yaşa takılanlar sağlıktan yararlanacak mı ?

Yaş beklediği için işten ayrılan ve herhangi bir güvencesi olmayanların zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına alınması gerekmekte. EYT’lerin yaş beklerken ücretsiz olarak sağlıktan faydalanabilmesine olanak sağlayan bir düzenleme bulunmuyor. Ancak gelir testi sonucu yeşil kart çıkarsa ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Yeşil kart başvurusu için hemen sgk yeşil kart nasıl alınır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Emeklilikte yaşa takılanlara müjdeli haber

Yeni emekli yasasının nasıl olacağı ve kimlerin yararlanabileceği yapılacak çalışmaların ardından netleşecek. Ancak aldığımız bazı duyumlara göre birkaç seçenek üzerinde çalışma yapılmakta. Normal emekli maaşına göre daha düşük maaş bağlanarak erken emeklilik hakkı sağlanması öne çıkabilecek düzenleme olarak görünmekte.

Başka bir seçenek ise 08.09.1999 tarihinden önce işe giren kadın ve erkekler için emeklilik yaşının düşürülmesi. Bu ihtimal diğer ihtimale göre daha düşük olarak görünmekte.

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili son dakika haberler 2021

Sayfamızda EYT yasası hakkındaki son dakika gelişmelerini anlık olarak takip edebilirsiniz. Yasal teklif TBMM’ye sunulduğunda aşama aşama detaylı bilgilendirme sağlanacaktır.

EYT hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

1 Yorum var
 1. sin demir

  merhaba,
  doğum tarihim – 16.09.1979 (kadın)
  sgk başlangıç – 15.07.1998 (halen aynı işyerinde çalışmaktayım)
  toplam prim günüm – 7135
  çalışma yılım 23 sene tamamlanacak.
  ayrıca 2 de çocuğum var.
  acaba emeklilik öne çekilebilir mi?

  bugün emeklilik çıksa ben hangi şartlarda emekli olabilirim?
  örneklerde hep 3600 günden emeklilik fırsatından bahsediliyor ama benim prim günüm 7135.. yani 2 katına yakın prim günüm var.
  ziyan mı olacak?
  yoksa 7135 prim günüme göre mi maaş verilir?

  teşekkür ederim.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.