Gelir Aylık Ödenek Talep Belgesi Nedir, Nasıl Doldurulur ?

20 15.126

Gelir aylık ödenek talep belgesi Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak emekli maaşı, gelir, ölüm aylığı, evlenme ödeneği gibi tüm aylık ve gelirler için kullanılan belgedir. Daha önceden sgk tahsis talep formu ile yapılan emeklilik başvuruları artık son düzenleme ile sgk gelir aylık ödenek talep belgesi ile yapılmaktadır. Bu yazımızda sgk gelir aylık ödenek talep belgesi nasıl doldurulur adım adım anlatılacaktır. Ayrıca yazımızın devamında tahsis talep formu nasıl doldurulmuş örneği paylaşılacak ve emeklilik formunu pdf olarak indirerek siz de kolayca doldurabileceksiniz.

Tahsis talep formu nedir ?

Tahsis emeklilik demektedir. Tahsis talep belgesi ise emeklilik talebinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletildiği belgedir. Bu belgenin eski hali Tahsis Talep ve Beyan Formu’dur. Bu yazımızda yeni formatı ile gelir/aylık/ödenek talep belgesi doldurma konusunda bilgi verilecektir.

Emeklilik başvurusu ne zaman yapılır ?

Emeklilik dilekçesini emeklilik için gerekli olan tüm şartları sağladığınız tarihten itibaren vermeniz gerekmektedir. Yani emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartını sağladıysanız başvurunuzu yapabilirsiniz. Tüm bu şartlar sağlandıktan sonra gelir, aylık, ödenek talep belgesinin verilmesi gerekmektedir. Gelir aylık ödenek talep belgesi formunu aşağıda örnekte verildiği gibi eksiksiz olarak doldurduktan sonra elden ya da posta yolu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderebilirsiniz.

Gelir aylık ödenek talep belgesi pdf indir

Emeklilik tahsis talep formunun bir örneğini buradan pdf olarak indirebilirsiniz ⇒ gelir aylık ödenek talep belgesi pdfGelir aylık ödenek talep belgesi pdf olarak indirdikten sonra doldururken dikkat etmeniz gerekenlere aşağıdan göz atabilirsiniz.

Gelir aylık ödenek talep belgesi nasıl doldurulur ?

Gelir aylık ödenek talep belgesi örneği diğer adı ile tahsis talep formu örneği aşağıda verilmiştir. Tahsis talep dilekçesine şöyle bir baktığınızda ilk etapta doldurması size karışık gelebilir. Ancak gelir aylık ödenek talep belgesi doldurulması hiç de zor değildir. Basit anlamda aşağıda görselde de göstermiş olduğum alanları doldurmanız yeterli olacaktır. Yani sgk emeklilik talep formu doldururken;

 • Aşağıdaki emeklilik belgesi örneğinde de görüldüğü üzere T.C. numaranız ve adınız ile soyadınızı yazınız.
 • Gelir aylık ödenek talep formu maaş almak istediğiniz banka kısmında ilgili bankayı seçiniz.
 • Eğer sosyal güvenlik kurumu gelir aylık ödenek talep belgesinde maaş almak istediğiniz bankayı belirtmezseniz maaşınız Ziraat Bankası’na yatacaktır. Sgk ödenek talep belgesinin bu kısmında banka işaretlemeniz halinde ilk emekli maaşından itibaren maaşınız bu bankaya gönderilmiş olacaktır.
 • Son olarak emekli tahsis talep formu en alttaki kısımda adres ve iletişim bilgilerinizi de yazarak sgk emeklilik formunu imzalamanız yeterli olacaktır.
 • Sgk ödenek talep formunda yer alan ssk, bağkur, emekli sandığı sicil numaraları ya da diğer alanlarda istenen bilgileri bildiğiniz kadarı ile doldurabilirsiniz. Bilmiyorsanız boş bırakın. SGK zaten sistem kayıtlarında tespitini yapmakta.
 • Artık emeklilik başvuru formu başvuru için hazırdır.

Gelir aylık ödenek talep belgesi doldurulmuş örneği

Tahsis ve talep formu doldurulmuş örneğinin basit anlamda doldurulmuş bir şekli aşağıda paylaşılmıştır. Emeklilik tahsis ve talep formunda aşağıdaki gelir belgesi örneğinde doldurmuş olduğumuz alanları doldurmanız yeterli olacaktır. Emeklilik dilekçesi doldurulmuş örneği aşağıdaki gibidir;

tahsis talep formu doldurulmuş örneği

E devletten emeklilik başvurusu nasıl yapılır ?

Sgk gelir/aylık/ödenek talep belgesi vermenin kolay yollarından birisi de e devlet üzerinden vermektir. E-devletten gelir aylık ödenek talep belgesinin verilmesi için e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Sgk emeklilik tahsis talep formunu e-devlet üzerinden vermek için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

 • E devlet gelir aylık ödenek talep belgesinin verilmesi işlemi için öncelikle e-devlette sgk talep formu verme sayfasına buradan giriş yapın ⇒ e devlet gelir aylık ödenek talep belgesi verme.
 • E-devlet tahsis talebi verme anasayfasına giriş yaptıktan sonra YENİ BAŞVURU diyerek devam edin.
 • Tahsis Talep Türü kısmında Yaşlılık Aylığı seçeneğini seçin. Diğer kapsamlarda başvuru yapacaksanız ilgili seçeneği seçin.
 • Sonraki sayfada doldurulması zorunlu olan Ödemelerin Yapılacağı Banka, cep telefonu numarası, sigorta sicil numarası, Aylık alıyor mu  kısımlarını doldurarak devam edin. Bu sayfada sadece belirttiğim zorunlu alanları doldurmanız yeterli olacaktır. Diğer bilgileri ayrıntılı olarak doldurmanıza gerek yok.
 • E-devlet emeklilik müracaat formunun son aşamasında BAŞVUR diyerek başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • Gelir aylık talep formunu e-devlet üzerinden verdikten sonra genelde belge istenmez. Ancak eğer eski bağkurlu iseniz dosyanızda sigortalılık belgesi yani İB formu yoksa bunu sizden talep edebilirler.

Ölüm aylığı talep formu nasıl doldurulur ?

Ölüm aylığı yani dul ve yetim aylığı başvurularınızı da gelir aylık ve ödenek talep belgesi ile yapmanız gerekmektedir. Sigortalı kısmında vefat eden kişinin bilgilerini yani sadece T.C. numarası ve adını soyadını yazmanız yeterli olacaktır. Hak Sahibi kısmında ise ölüm aylığına başvuru yapan kişinin adı soyadı ve T.C. numarasını yazın. Talep belgesinde 4 numaralı Gelir/Aylık/Ödenek Talep Türü kısmında ise Ölüm Aylığı kutucuğunu işaretlemeniz gerekmektedir. Eğer aynı zamanda cenaze ödeneği başvurusu da yapacaksanız formda Cenaze Ödeneği kutucuğunu da işaretlemeniz gerekmektedir.

Sgk cenaze ödeneği formu nasıl doldurulur ?

SGK cenaze parası diğer adı ile ölüm parası başvuruları da gelir ödenek talep belgesi ile yapılmakta. Formun SİGORTALI kısmında vefat eden kişi adı soyadı ve T.C. numarası, Hak SAHİBİ kısmında ise cenaze parasına başvuru yapacak kişinin adı soyadı ve T.C. numarasını yazınız. Kutucuklarda Cenaze Ödeneği kutucuğunu işaretleyin. Eğer aynı zamanda ölüm aylığı başvurusu da yapacaksanız ÖLÜM AYLIĞI kutucuğunu da seçebilirsiniz. SGK güncel cenaze parası tutarları ve başvuru için vermeniz gereken ek evrakları öğrenmek için hemen SGK Cenaze Ölüm Parası Ne Kadar  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilik başvurusu sorgulaması nasıl yapılır ?

Gelir/aylık/ödenek talep belgesinin verilmesi sürecini tamamladıktan sonra artık son aşama emekli maaşımızın bağlanmasını beklemek. Bu süreçte takip işlemini Sgk Evrak Takip uygulaması üzerinden yapabilirsiniz.  Burada T.C. numaranız ile sorgulama yaparak evrağınızın son durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Konu hakkında sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

20 Yorum
 1. cem

  Merhaba, 4 mart tarihinde cep telefonum üzerinden e devlete giriş sağlayıp gelir aylık ödenek başvurusu yaptım. Ancak cep telefonu ile başvuru yaparken sadece aylığın yatmasını istediğim banka ve şube sorguları karşıma çıktı herhangi bir form benzeri bir ekran karşıma çıkmadı. Başvur sekmesine tıklayıp işlemi sonlandırdım. Başvurum kayda girmiş görünüyor. Ancak e devlet web sitesi üzerinde kontrol ettiğimde ek 1 belgesi adı altında form gözüküyor. Girdiğim bilgiler gözükmekle birlikte imza kısmında, doğal olarak imzam yok.
  Edevlet üzerinden giriş gerçekleştirdiğim için imzasız formun kabul edilmeme durumu olmayacağı kanaatindeyim. eğer belge geçersiz ise yeni başvuru yapmak için takip eden ayı mı beklemem gerekiyor?

  Bu durumda nisan maaşından yararlanamayacak mıyım?

  Ve eğer başvuruyu iptal etmem gerekiyorsa bunu nasıl yapabilirim?

  Her şey olumlu sonuçlanırsa, Yurtdışında yaşıyorum maaşımı almak için bankaya bizzat mı gitmem gerekli yoksa belirttiğim bankada maaş hesabı altında bir hesap tanımlanacak mı? Saygılar Teşekkürler.

 2. özlem

  tahsis talep başvurunuz kabul edilmiştir diye sgk dan msj geldi.acaba eyt den faydalanabilecekmiyim.

 3. özlem

  merhaba e devlet üzerinden gelir aylık ödenek talep formunu doldurdum fakat doldurduktan sonra barkod no yanında ek1 diye bişey var sgk ya ait form onuda doldurup göndermem mi gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

 4. bayram gül

  Merhaba, 5434 sayılı kanun kapsamında memur olarak hizmet yılımı doldurarak istifa ettim. E devlet üzerinden gelir aylık ödenek talep başvurusu yapmak istiyorum. Ancak bu başvuru ekranında sadece 4a ssk ve 4b bağkur seçenekleri var, ben 4c li olarak nasıl başvuracağım. 4C yok ancak 4B üzerinden başvur seçeneğini tıklayınca bana başvuru için ekranı açıyor. 4B den başvurursam yanlış olmaz mı? Tabi bu işlemler EYT kanunlaşınca yapacağım. teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 5. alperen

  ben de şimdi yaptım 3 veya 4 defa gönderdim sistem hata verdi ama daha sonra 4 adet basvuru gözüküyor
  cıktısını alıp sgk ya vercekmiyiz

 6. yusuf yıldırım

  Merhaba, yaşım 51..eyt liyim..rahatsızlığımdan dolayı %60 rapor ile sgk emeklilik başvurusunda bulundum. Durumumu DYS den takip ediyorum. DYS de en son konusunda ve açıklamasında ‘Aylık talebiniz’ ibaresi bulunmaktadır. Bu açıklama ne anlama gelir

 7. Sinem

  Merhaba, e devlet uzerinden basvuru yapiyorum, sonuc kisminda islem basarisiz, talebiniz alinamamistir, tekrar deneyin notu geliyor. Bir fikriniz var mi? Eksik olan birsey varsa, onu da gostermiyor. Tesekkurler..

  1. zafer

   Merhaba. Sistemsel de olabilir ya da siz eksik bir bilgi giriyor da olabilirsiniz. Eğer sorun devam ederse doldurup elden ya da posta ile gönderin.

 8. Kübra

  Merhabalar 2000 senesinde var olan emekliliğimi dondurup yurtdışında çalışmya başladım. Şimdi döndüm ve calısmıyorum, tekrar emekli aylığımın bağlanması için dilekçe yazdım 5 aydır bekliyorum. Bu evrağı doldurup göndermemi istediler, ben tekrar borçlanmak vs istemiyorum var olan emekli aylığımın tekrar bağlanmasını istiyorum. Bu evrak onu da kapsıyor mu?

  1. zafer

   Merhaba. Gelir,aylık ve ödenek talep belgesi ile başvuruda bulunduysanız yeterli olacaktır. Ama 5 ay uzun bir süre şu ana kadar bağlanması gerekirdi. İsterseniz bağlı olduğunuz SGK’ya bir sorun.

 9. Tekin

  Merhaba, Agi için bakmakla yükümlü olduğu kişi ve durumlarını bir yere yazmıyormuyuz ?

 10. Tekin

  Açıklamalarınız çok güzel. Aradığım soruya birçok site de baktım fakat burası bana olayı anlattı. Teşekkür ederim.

 11. Erol zambaklar

  Merhaba, emeklilik yaşım 31 Temmuzda doluyor. Artık başka bir ilde yaşıyorum. 31 temmuz cumartesi gününe geldiği için, e devlet üzerinden aynı gün başvuru yapabilir miyim? E devlet üzerinden başvuru yapmak yeterli olurmu? Ayrıca posta yolu ile de başvuru yapacak mıyım? Teşekkür ederim.

  1. zafer

   Merhaba. E devlet üzerinden başvuru yeterli. Ayrıca evrak göndermeniz de gerekmez.

  2. Dilek

   Devlet memuru iken Hizmet yılını doldurup yaşı beklemek üzere istifa ettim.e devletten başvurum yeterli olur mu .posta ile hangi evrakları gondermeliyim.

   1. zafer

    Merhaba. Yeterli diye düşünüyorum.

 12. saliha ATALAR

  Merhaba.e=Devlet üzerinden başvuru yaparken çocuğuma ait engelli raporunu nasıl ibraz edebilirim? Daha önceden SGK ya bu belgeyi teslim etmiş olmam yeterli olur mu?

  1. zafer

   Merhaba. Dosyada varsa SGK tekrar istemez. Ama dosyada yoksa vermeniz gerekir SGK’ya.

  2. Belma

   Merhaba, e devlet uzerinden gelir aylik odenek talep formunu doldururken farkli adres doldurmayi zorunlu tutmuslar. Farkli adresim yok boş gecemiyorum mevcut ikamet adresimi yazsam olur mu? Bilgilerinizi rica ederim. Teşekkürler..

   1. zafer

    Mevcut ikamet adresinizi yazın.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.