Kıdem Tazminatı Fonu Ne Zaman Yasalaşacak 2020

30 2.547

Kıdem tazminatı fonu ne zaman yasalaşacak 2020 ? Kıdem tazminatı fonuna uzun süredir geçilmesi yönünde hazırlıklar yapılıyor. Kıdem tazminatı fon yasası olarak vasıflandırılan bu düzenleme ile kıdem tazminatında köklü düzenlemeler yapılacak.  2020 yılı itibariyle artık tazminat fon yasası ile ilgili somut ve önemli adımlar atılması bekleniyor.

Doğal olarak kıdem tazminatı fonuna geçişle ilgili bilhassa çalışanların merak etmiş olduğu ve çoğunlukla konu hakkında merak ettikleri birçok soru bulunmak bu yazımızda tazminatlar fona ne zaman geçecek, kıdem tazminatı fonu yasalaştı mı gibi fon yasası son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı fonu 2020

Aslına bakarsak yeni tazminat yasasının uygulanışı mevcut sisteme gore çalışanlar açısından daha avantajlı olacak. Çalışanlar adına bireysel tazminat hesabı açılacak. İşveren çalışanın hakettiği tazminatı aylık olarak bu hesaba gönderecek. Çalışan adına hesaba gönderilen tazminat tutarları belirlenen fonlarda değerlenecek. Şu demek oluyor ki aslına bakarsak bireysel emeklilik sistemi ile aynı. Nasıl ki işveren her ay sizden bireysel emeklilik kesintisi yaparak sizin adınıza ödüyorsa bu sistem de o şekilde olacak. Doğal olarak bireysel emeklilik sizin isteğinize bağlı iken bu sistem mecburi olacak.

İşveren tarafınca hakedilen tazminat tutarları aylık olarak hesaba aktarılacağından çalışan kendi isteği ile bile işten ayrılsa tazminat kaybı olmayacak. Başka işyerine geçtiğinde yeni işveren de çalışanın tazminatını aynı hesaba ödemeye devam edecek.

Doğal olarak sistem çalışanlar açısından avantajlı görünse de işverenler açısından aylık olarak ek maliyet doğurabilecek. Zira işverenin aylık giderleri arasına çalışanların tazminat hakları da eklenecek. Bu durum yeni tazminat yasasının çıkarılmasının önündeki  engel olarak görünmekte.

Sistem önündeki öteki bir engel ise mevcut çalışanlar ile ilgili. Tamam yeni çalışanlar sisteme dahil edilecek peki eski çalışanların tazminat hakları ne olacak? Fona devredilecek mi? İşte sistemin çıkarılmasının önündeki en büyük engel de bu. Bununla ilgili Hükümet yetkilileri ve işveren sorumluları ortak bir noktada uzlaşmak için çalışacak. Şu an mevcut çalışanların tazminat haklarının fona devredilip devredilmeyeceği ve işten ayrılma durumunda tazminat haklarının nasıl biteceği mevzusunda kati bir yargı yok.

Yeni tazminat sisteminde çalışanların fonda biriken tazminatlarını alabilmesi için minimum 3600 gün hizmet ve 15 senelik sigortalılık süresi şartlarını sağlamaları gerekiyor.

Mevcut uygulamada tazminat alma şartları, tazminat almak için izlenmesi gereken yol ve tüm detaylar için https://www.sgksorusor.com/kidem-tazminati-nasil-alinir-2019-118/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tazminatlar fona devredilecek mi 2020

Yeni tazminat fon sistemine geçişle birlikte çalışanların aylık tazminat hakları fonlara devredilecek. Geçmişten gelen tazminat haklarının ne olacağı, yeni yasaya geçişle beraber eski çalışanlar hakkında uygulanacak hükümlerin nasıl olacağı belirsizliğini korumakta. Bu yüzden mevcut yasada tazminat alma püf noktalarına https://www.sgksorusor.com/kidem-tazminati-almanin-puf-noktalari-437/ sayfamızdan göz atarak yeni yasa gelmeden tazminatınızı almanızı öneririz.

Kıdem tazminatı devlete geçecek mi 2020

Çalışanlar yeni fon sistemine geçişle birlikte tazminatın devlete aktarılacağını düşünmekte. Böyle olmayacak yani tazminatlar devlete devredilmeyecek. Bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi çalışanlar adına hesap açılacak ve hak edilen tazminatlar bu hesaplara aktarılacak ve aktarılan tutarlar bu hesaplarda fonlarda değerlenecek.

Kıdem tazminatı fonu kimleri kapsıyor ?

Bu yasa hizmet akdine tabi olarak olarak bordrolu çalışanları kapsıyor. Bordrolu çalışandan kasıt nedir ? Mesela SSK kapsamında bir işyerinde çalışanlar, bankalarda çalışanlar v.s. benzer biçimde ücret karşılığı çalışan ve tazminat hükümleri iş kanununa gore uygulananlar yeni tazminat yasası kapsamında olacak. Yasa devlet memurlarını kapsayacak mı mevzusunda net bir yargı olmamakla beraber biz kapsamayacağını düşünüyoruz. Doğal olarak taslağı görmeden emin konuşmamak gerekiyor.

Kıdem tazminatı fonu eski çalışanları kapsıyor mu ?

Henüz yasa tasarısı netleşmiş değil ancak eski çalışanları kapsamayacağını düşünüyoruz. Eski çalışanlar yürürlükteki sisteme göre tazminat hakları devam edecek. Ancak işe yeni başlayanlar için fon yasası hükümlerinin uygulamaya konulacağını düşünüyoruz.

Kıdem tazminatı ne zaman yasalaşacak ?

Gelelim mevzu hakkında en oldukça sorulan yeni tazminat yasası ne vakit yürürlüğe girecek sorusunun cevabına. Aslına bakarsak kıdem tazminatı fonu ne vakit yasalaşacak mevzusunda net bir tarih vermek mümkün değil. Ancak yasaya geçiş ile ilgili artık gerçekçi adımların 2020 yılı itibariyle atılmasını beklemekteyiz. Tazminatların fona aktarılması son dakika gelişmeleri için sayfamızı takipte kalmanızı öneririz.

Evlilik tazminatı kalkıyor mu ?

2020 kıdem tazminatı fonu ne zaman yürürlüğe girecek sorusu evlenecek olan sigortalı kadınların da en çok sordukları soruların başında gelmekte. Bildiğiniz gibi sigortalı çalışırken evlenen kadınlara resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde işten çıkmaları ve en az 1 yıllık çalışmalarının olması halinde işverenleri tarafından tazminat ödenmekte. Tazminat hakları tazminat yasası 2020 düzenlemesine geçerse evlilik tazminatında da değişiklik olması bekleniyor. Mevcut durumda tazminat alma şartlarını öğrenmek ve ne kadar tazminat alabileceğinizi hesaplamak için hemen evlilik tazminatı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı memurları kapsıyor mu ?

Devlet memurları emekli olduklarında ya da emeklilik şartlarını sağlayarak işten çıktıklarında ikramiye ödemesi alırlar. Mevcut tazminat yasası ile gelecek olan fon düzenlemesi devlet memurlarını kapsamıyor.

Tazminatla ilgili yeni yasa hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

30 Yorum
 1. Polat

  Kıdem tazminatı fonu diye hükümet gariban çalişanın tek umudu tazminat a göz dikmiştir .65 yaşına kadar çalıştıktan sonra bile yüzde 25 ini anca alabilecekler geri kalanı 500 500 emeklinize eklenicek yani kendi paranızla para dilenecegiz yorum sizin İnşallah bu kabul edilmez .İşcinin için bu hükümet faydalı bir tek şey yapmamıştır .Allah akıl fikir versin bu millete maaş tan vergi kesiliyor birde alamıyagımız tazminatın parası her ay işciden kesilecek

 2. tuana

  İYİ GÜNLER; EŞİM DEVLET MEMURU.BENDE ÖZEL Bİ ŞİRKETTE 5 YILDIR ÇALIŞIYORUM.. EŞİMİN TAYİNİ ÇIKMASI DURUMUNDA İŞTEN AYRILIRSAM KIDEM YADA İHBAR TAZMİNATI ALABİLİR MİYİM

  1. zafer

   Merhaba. Bu tazminat almak için yeterli bir şart değil maalesef. İşverenin takdirine kalmış.

 3. FATMA

  işten ayrılmayı düşünüyorum 5yıldır aynı işyerindeyim. Evlenip çıkmak istiyorum ama bu yasa çıkmadan tazminatımı almak istiyorum,yaşa ne zaman çıkıyor acaba.Bilği verebilirmisiniz.

  1. zafer

   Merhaba. Bu yasa 2020’de yeniden gündeme gelecek gibi. Ancak evlenip ayrılırsanız zaten işveren size tazminat ödemek zorunda olacaktır.

 4. serdal

  peki yasa çıktıktan sonra mesela 2022 de aynı hakkım devam edecekmi

  1. zafer

   Evet devam eder.

 5. serdal

  97 işe girişimiyim 12 yıldır aynı yerde çalışıyorum benim kendi isteğimle kıdem alma hakkım kalkıyormu

  1. zafer

   Merhaba. Toplamda 3600 gün varsa sgkdan yazı alarak tazminat alabilirsiniz.

 6. Cagnur

  6yildir calisan bir personelim ve artik gelsin su yasa bn calistigim yerde psikolojik baski uygulaniyor tazminatsiz cikarma pesindeler ve gerekli yerlere sikayet etsem bile dikkate alinmiyor ustu kalatiliyor sirket kendi yoneticilerini koruyor ve calisan magdur burda bu konuda nasil bir yol cizebilirim

  1. zafer

   Merhaba. Şu an için bir çalışma görünmüyor. Gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 7. Eda

  11 yıldır aynı yerde çalışıyorum tazminatımı alamıyorum yasa çıkarsa bende yararlana bilirmiyim paramı bırakmak istemiyorum en azından hesapta kalsın istiyorum

  1. Editor

   Eski çalışanları kapsamaz. Eski kanun hükümleri uygulanır. Kendi isteğiniz ile çıkarsanız alamazsın.

 8. Eso

  Fon herkez için iyi olacak biran önce gelsin artik

 9. Ömer

  Merhaba ben 10 seneden beri aynı şirkette çalışıyorum peki bu yasa beni kapsiyomu yada yasa çıktıktan sonra işi bıraksam gene kapsarmi

  1. Editor

   Bununla ilgili net bir şey yok. Kıdem tazminatı için kesinleşmiş bir yasa olmadığı için net bir şey söylemek zor.

 10. Krkmz

  Merhaba evlilik nedeni ile işten ayrılcam bu fon ne zaman yürürlüğe girecek

  1. Editor

   Kıdem tazminatı fonu ile ilgili gelişmeler geldikçe sitemiz üzerinden bilgiler paylaşacağız. Şuan için bizde yetkililerin açıklamalarını bekliyoruz.

 11. Fehim

  Yasa gelmeden işten çıkıp tazminatımı almayı düşünüyorum peki yasa nezaman yürürlüğe giricek bilginiz varmı bu konuda.

  1. zafer

   Merhaba. Bu konuda henüz kesin bir bilgi yok.

 12. Merve

  İyi akşamlar 4 ay sonra nikah kıyıcam tazminatımı hemen almak istiyorum ihtiyacım var bu kanun yürürlüğe girerse nasıl alıcam alabilicem mi nikahtan sonra acaba

  1. zafer

   Merhaba. Düzenlemenin tam olarak nasıl olacağı henüz netleşmedi. Bunların cevabı beklemek lazım.

 13. şahin

  diyelimki bugün işten çıktım tazminatımı nasıl alcam ..iş yok güç yok tazminatta yok borcu olan adam işten çıkınca en azından tazminatım var idare ederim iş bulana kadar diyor işten çıktın aç kaldın o zaman saçma uygulama olmuş çok tepkiler gelir milletten bu karara

  1. zafer

   Merhaba. Bazı şeyler henüz net değil. Uygulama çalışan açısından kısa vade yerine uzun vadede avantajlı olacak.

 14. Narin

  Eşimin tayini nedeni ile işten ayrılırsam tazminat alabilimiyim

  1. Editor

   Çalıştığınız her ay için ortalama 254 TL almanız gerekmektedir.

   1. ergun

    ben 25 yilimi doldurdum yasimi bekliyom ama hala ayni is yerinde kidem tazminati fonu beni etkiliyomu benim biriken tazminatim ne olacak

    1. Editor

     Eski çalışanları etkilemez. Başladığı tarih ve sonrasında çalışanlar sisteme dahil edilecek.

     1. kerim

      Merhaba ,

      şu an 5 senedir bir şirkette calısıyorum 3600 den faydalanıp tazminatımı alabiliyorum,
      bu yasa cıkarsa su an fona mı devredilir
      yoksa hemen alabilirmiyim?

     2. zafer

      Merhaba. Mevcut çalışanların tazminat hakkı kaybolmayacak. Ama işten çıkmayı düşünüyorsanız yasa çıkmadan önce yapın bunu bence.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.