Ehliyet Sağlık Raporu Veren Hastaneler

0 711

Ehliyet sağlık raporu veren hastaneler ve sağlık raporu ehliyet için nasıl alınır konusunda tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. İlk defa ehliyet almak için ve ya ehliyet yenilemek için sağlık raporu istenmektedir. Bu yazımızda ehliyet için sağlık raporu nereden alınır,  sağlık kurulu raporu geçerlilik süresi, ehliyet için sağlık raporu ücreti ne kadar gibi konu hakkında sık sorulan tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Ehliyet yenileme için sağlık raporu nereden alınır ?

Sürücü belgesi sağlık raporunu;

 • Aile hekiminizden,
 • Tüm devlet hastanelerinden,
 • Özel hastanelerden,
 • Özel tıp merkezlerinden,
 • Özek doktor muayenehanelerinden alabilirsiniz.

Ehliyet sağlık raporu nasıl alınır ?

Yeni ehliyet almak ya da ehliyet yenileme raporu almak için en kolay yöntem Aile Hekimidir. Aile hekiminize başvurarak kolayca sağlık raporu alabilirsiniz. Aile hekiminiz birkaç küçük test yapar. İşitme ve görme testlerinin ardından eğer sağlık durumunuzda gözle görülür bir engel yoksa raporu düzenler. Eğer sağlık durumunuzla ilgili şüpheli bir durum mevcut olursa aile hekiminiz sizi hastaneye sevk edebilir.

Devlet hastanelerinden ilk ehliyet almak ya da ehliyet değişimi için sağlık raporu almak için öncelikle hastalığınız ile ilgili doktordan randevu almanız gerekmektedir. Randevu tarihi ve saatinde gerekli tahlil ve tetkikler doktor tarafından yapılır. Eğer sağlık durumunuzda bir engel yoksa rapor düzenlenir. Özel hastane ve diğer merkezlerden sağlık raporu ehliyet için alma süreci aynı şekilde olacaktır.

Ehliyet yenileme sağlık raporu şartları nelerdir ?

Ehliyet değişimi ya da yeni ehliyet için sağlık raporu almanın şartları;

 • Genel sağlık durumunuzun ehliyet alma ve araç kullanımına uygun olması,
 • Görme ya da işitme kaybı olmaması,
 • Vücutta uzuv yani organ kaybı olmaması,
 • Araç kullanımını engelleyecek derecede psikolojik bir sorusunun olmaması gibi şartlar aranır.

Doktor genel sağlık durumunuzun araç kullanımına uygun olduğu kanaatine varırsa ehliyet değiştirme sağlık raporunu verecektir.

Ehliyet sağlık raporu geçerlilik süresi nedir ?

Ehliyet için sağlık raporu geçerlilik süresi ehliyetin sınıfına göre farklılık göstermektedir. Ehliyet için sağlık raporu süresi ehliyet sınıflarına göre aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Birinci grup ehliyetler yani M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F grup ehliyetler için alınan ehliyet raporunun ehliyet sağlık raporu süresi 10 yıldır.
 • C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G grubu ehliyet için alınan sağlık raporu geçerlilik süresi ise 5 yıldır.

Ehliyet yenileme sağlık raporu örneği

Ehliyet sağlık raporu örneği Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmıştır ve belirlenen bu formatın dışında hazırlanamaz. Ehliyet için sağlık raporu örneği aşağıda verilmiştir.

ehliyet sağlık raporu örneği

Devlet hastanesi sağlık raporu ücreti ne kadar ?

Aile hekiminden alınan raporlar için ehliyet sağlık raporu ücreti alınmaz ve sonrasında herhangi bir muayene ücreti tahakkuk etmez. Aynı şekilde devlet hastanesinden de ehliyet yenileme sağlık raporu ücreti alınmaz. Ancak her bir doktor için hastane muayene ücreti alınır.

Özel hastanelerde ehliyet için sağlık raporu ne kadar ?

Özel hastanede ehliyet sağlık raporu fiyatı ise rapor alınan hastaneden hastaneye göre farklılık göstermekte. Özel hastanede ehliyet için sağlık raporu fiyatı ortalama 200 TL civarında olabilmekte. Ayrıca 100 liraya yakın da doktor muayene bedeli ile birlikte ortalama 300 lira gibi bir maliyet olacaktır.

Ehliyet sağlık raporu hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.