Meslek Kodları Sorgulama, Güncelleme, Değiştirme 2020

0 5.791

Meslek kodları çalışanların işe giriş bildirgesi ve aylık prim hizmet belgesinde zorunlu olarak yer alması gereken kodlardır. Bu kodlar sayesinde sigortalının işyerinde yapmış olduğu işe uygun bir kodla bildirimi sağlanmakta ve daha sonraki iş hayatında referans teşkil etmektedir. Ayrıca çıraklık, ustalık belgesi alınırken belli bir kıdem şartı arandığından belge alınacak alanda kıdemin yani çalışma süresinin ne kadar olduğu bu kodlara göre tespit edilmektedir. Yazımızın devamında güncel meslek kodları 2020 listesini bulabilir, 2020 meslek kodları sorgulama ve değiştirme işleminin nasıl ve nereden yapılacağı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Meslek kodu nedir ?

Yukarıda yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz gibi meslek kodları sgk işe giriş bildirgesinde ve çalışanın aylık prim ve hizmet belgesinde bildirimi zorunlu olan, Çalışma Bakanlığı tarafından belirlenen ve çalışanın işyerinde yapmış olduğu mesleği gösteren kodlardır.

Sgk meslek kodları 2020

Meslek kodları listesi sürekli olarak güncellenmekte ve yeni kodlar eklenmektedir. Çalışanın işine uygun kodla bildirilmesi kanunen zorunludur. Yanlış meslek kodu ile bildirim yapıldığı tespit edilenlerin işverenlerine idari para cezası uygulanır. Güncel meslek kodları 2020 listesini buradan excel olarak indirebilirsiniz: sgk meslek kodları 2020 excel.

Meslek kodu sorgulama

Çalışanlar sigorta meslek kodlarını e-devlet üzerinden sorgulayabilir. E-devlette sgk kodları 2020 sorgulamasını SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümünden yapabilirsiniz. E-devlette çalışmış olduğunuz tüm meslek kodları listesini sorgulamak için öncelikle buradan hizmet dökümüne giriş yapın. Ardından e devlet meslek kodu bölümünde tüm işyerleri için işyeri meslek kodu görüntülemesini yapabilirsiniz.

E devlette meslek kodu yazmıyor

Sorgulama yaptığınızda SGK Tescil ve Hizmet Dökümü e devlet meslek kodları bölümünde eğer sigorta meslek kodunuz yazmıyorsa işveren tarafından hizmetinizin işçi meslek kodları girişi yapılmadan bildirildiği anlaşılır. Bu durumda eğer giriş yapılması gerekiyorsa yani o süreler için belgeye ihtiyacınız varsa işveren aşağıda örneği verilen dilekçe ile SGK işveren servisine başvuru yaparak geriye dönük giriş sağlayabilir.

Sgk meslek kodu güncelleme

İşveren 4a hizmet dökümü meslek kodlarını işe giriş bildirgesinde her zaman güncelleyebilir. Sgk kod değişikliği ya da güncellemesi için işverene idari para cezası uygulanmaz. Ancak işveren tarafından yapılacak olan işkur meslek kodu değiştirme işlemi değişiklik tarihinden sonra verilecek bildirgelerde kodun değişmesini sağlar. Önceki dönemler için ssk meslek kodları değişikliği yapmak için aşağıda örneği verilen dilekçe ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapılması gerekmektedir.

İşe giriş meslek kodu güncellemesi için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

işe giriş güncelleme
  • Anasayfaya giriş yaptıktan sonra yukarıdaki görselde işaretlenmiş olan işe giriş bildirgesi güncelleme kısmına giriş yapın.
  • Açılan ekranda sigortalınızın T.C. numarasını yazarak Sorgulama yapın.
  • Sonra güncelleme yapmak istediğiniz işe giriş bildirgesini seçin.
  • Ardından güncelleme için işe giriş anasayfası aşağıdaki görseldeki gibi gelecektir.
meslek kodu güncelleme
  • Sigortalınız için uygun meslek kodunu seçtikten sonra İLERİ diyerek devam edin. Son aşamada güncelleme işlemini onaylamanız durumunda güncelleme işlemi tamamlanmış olacaktır.

Böylece değişiklik tarihinden sonra vereceğiniz bildirgeler değişiklik yaptığınız yeni kodla gidecektir. Öncesi için aşağıda örneği verilen dilekçeyi vermeniz gerekir.

Sgk meslek kodu değiştirme

Yukarıda sgk da meslek kodları güncellemesini işe giriş bildirgesi üzerinde nasıl yapabileceğinizi anlattık. Geriye dönük aylık prim ve hizmet belgesinde değişiklik olabilmesi için dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. Meslek kodu değiştirme için aşağıda örneği verilen dilekçe ile işverenin elden ya da posta yolu ile bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapması yeterli olacaktır.

Sgk meslek kodu geriye dönük değiştirme

İşveren işçinin sgk meslek kodları listesini geriye dönük olarak en fazla 01.08.2009 tarihine kadar değiştirilmesini talep edebilir. Bu tarih ve sonrasındaki kodlar talep halinde yeni kodla değiştirilir. Örnek dilekçe aşağıdaki gibidir.

Sgk meslek kodu değiştirme dilekçe örneği

işe giriş bildirgesi meslek kodu güncellemesinin ardından geriye dönük güncelleme için vermeniz gereken dilekçe şu şekilde olmalıdır;

  • İşveren olarak …………………………….. işyeri sicil numarasında Kurumunuzda kaydımız bulunmaktadır. ……………….. T.C. numaralı sigortalımızın …./…../……-…../…../…… tarihleri arasındaki çalışmasına ilişkin meslek kodunun ……………… kodu ile güncellenmesini arz ederim. 

Sgk meslek kodu güncelleme cezası 2020

Sgk güncel meslek kodları 2020 güncelleme işlemi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezası uygulanmaz. 2020 sgk meslek kodlarının hem işe giriş bildirgesinde güncellenmesi hem de geriye dönük olarak güncelleme talebinde bulunulması ve değişiklik yapılması meslek kodu değişikliği cezasına tabi değildir.

4419.01 meslek kodu nedir ?

4a meslek kodu listesinde en çok araştırılan kodlardan birisi 4419.01 kodudur. Bu kod müşteri temsilcisi olarak çalışanların işe giriş bildirgesinde ve aylık prim hizmet belgesinde kullanılan koddur. Eğer gerçekten müşteri temsilcisi değilseniz ve işverenin uygun kodla bildirim yapmadığını düşünüyorsanız işverenin sgk meslek kodu değişikliği yapmasını talep edebilirsiniz.

5223.26 meslek kodu nedir ?

Bu kod Giyim ve Giyim Aksesuarları Satış Elemanı olarak çalıştırılanlar için kullanılan koddur. Mağazalarda, elbise ve tekstil benzeri satış yapan yerlerde satış bölümünde çalıştırılanlar için bildirim bu kodla yapılır. Eğer kod yanlışsa işçi meslek kodu güncellemesinin yapılmasını talep edebilirsiniz.

4321.25 meslek kodu nedir ?

Sigortada meslek kodu için sigortalıların en çok araştırdığı kodlardan birisi de budur. 4321.25 kodu lojistik elemanı olarak çalıştırılanlar için kullanılan koddur.

Meslek kodları hakkında tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.