Sgk İşyeri Sicil No Sorgulama

0 1.683

Sgk işyeri sicil no sorgulamasını online olarak kolayca nasıl yapabileceğinizi bu yazımızda anlatacağız. İşyeri sicil no sigortalı çalıştıran işverenlere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işyeri tescili yapıldıktan sonra verilen numaradır. İşkur’da işveren profili oluşturmak, prim ödemelerini yapmak ve daha birçok işlem için işverenler sgk işyeri sicil nosuna ihtiyaç duyabilmekte. Sözü fazla uzatmadan geçelim işyeri sgk sicil no sorgulamasını nasıl yapabileceğinize.

İşyeri sicil no nedir ?

Öncelikle sgk işyeri no nedir sorusunun cevabını vererek başlayalım. SGK işyeri no sigortalı çalıştıran işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli olduğu dosyadır. Sgk işyeri sicil no örneğini şu şekilde verebiliriz; 2-01-01-4941-9999999-034-05-70-000.  Sgk sicil no açılımı şu şekildedir;

 • 2- ile başlayan kısım işyerinin mahiyet kodudur. 2- Özel Sektör Sürekli işyerleri, 1-Kamu Sürekli işyerleri, 3-Kamu geçici işler, 4-Özel Sektör geçici işler için kullanılan kodlardır.
 • 01 01 kısmı eski ve yeni şube numarası olarak geçer.
 • 4941 kısmı işyerinin nace yani faaliyet kodunu gösterir.
 • 9999999 kısmı SGK 7 haneli tescil numaranızdır. Dosyalar bu numaraya göre arşivlenir.
 • 034 işyerinin bağlı olduğu il kodudur.İl plakalarına göre numaralandırılır. Bu örnekteki İstanbul’a bağlı olduğu anlamına gelir.
 • 05- işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi şube kodudur.
 • 70– Kontrol numarasıdır.
 • 000 aracı kodudur. 000 ise ana dosya numarasıdır. Aracı ya da diğer adı ile alt taşeron varsa sırası ile 001, 002, 003 diye gider.

İşyeri sicil no sorgulaması nasıl yapılır ?

Sgk işyeri no sorgulaması için birkaç seçeneğiniz bulunmakta. Eğer elinizde önceden ödemiş olduğunuz dekont, tahakkuk fişi v.s. varsa bunlarda işyeri sicil numarası yazar. Elinizde bu yoksa e-devletten ya da SGK işveren sisteminden sorgulama yaparak sicil numaranızı öğrenebilirsiniz.

Sgk işyeri no sorgulamasını e-devletten yapmak için;

 • Öncelikle işyeri sgk sicil no sorgulama ve şifre görüntüleme menüsüne buradan giriş yapınız ⇒⇒ e devlet işyeri sgk no öğrenme.
 • Buraya e-devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki görseldeki gibi ekran gelecektir.
işyeri sicil no

Görselde işaretlenmiş alanda adınıza e-bildirge şifresi verilmiş olan tüm Sosyal Güvenlik dosyalarınızın sicil numarası dökülecektir. Eğer şifre adınıza değilse işyeri de sizin adınıza çıkmayacaktır.

İşyeri sgk no sorgulaması yapabileceğiniz bir diğer seçenek ise SGK işveren sistemidir. SGK işveren sisteminden sgk işyeri sicil no öğrenme için;

 • Öncelikle e bildirge kullanıcı bilgileriniz ile sisteme buradan giriş yapınız ⇒ sgk işveren sistemi,
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra İŞVEREN-CARİ DÖNEM BORÇ BİLGİSİ kısmına geldiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi sicil numaranızı da içeren ekran gelecektir. Ekranda sicil numarası kısmında sgk işyeri sicil numarası görüntülenmiş olacaktır.
işyeri sicil no öğrenme

Sgk aracı kodu sorgulama

Yukarıda işyeri no sorgulamasını nasıl ve nereden yapabileceğinizi anlattık. İşyeri sicil numarası sorgulaması yapınca karşınıza çıkan sicil numarasında sondaki 000 ya da 001, 002, 003 diye giden rakamlar işyeri sicil dosyasının sgk no – aracı kod numaralarını gösterir.

İşyeri sicil no kaç haneli ?

Ssk sicil no kaç haneli ? Sgk iş yeri no yazımızın giriş kısmındaki örnekte de verildiği üzere sondaki aracı kodu ile birlikte 26 haneden oluşmaktadır. Prim ödemesi ya da borç sorgulaması yaparken sgk sicil nosunu aralarında boşluk olmadan yazmanız gerekmektedir.

Sgk işyeri sicil no nerede yazar ?

İşveren sicil no yukarıda görüldüğü gibi genelde en üstte ve unvanın üzerinde yer alır. Tahakkuk fişlerinde ve sigortalı hizmet listelerinde de aynı yerde bulunur.

İşyeri numarasından işyerini bulma

İşyeri sicil no öğrenmek isteyen işverenler yukarıda anlatılan yolu izleyerek kolayca numaralarını öğrenebilirler. Sigortalılar da SGK tescil ve Hizmet dökümünde yer alan işyeri sicil numarası ile çalıştıkları işyerlerinin adres ve diğer bilgilerine ulaşmak isterler. Ancak bunun sorgulaması maalesef sigortalılar tarafından ve sadece sicil numarası ile yapılmaz.

Konu hakkında sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.