Rapor Parası Hesaplama 2020

0 1.870

Rapor parası hesaplama 2020 geçici iş göremezlik yani istirahat raporu alanlar için kafa karıştırıcı olabilmekte. Hesaplamanın nasıl yapıldığı ve rapor alınması halinde ne kadar ödeme alınacağı konu hakkında merak edilenlerin başında gelmekte.

Bu yazımızda rapor parasının nasıl alındığı, gerekli şartlar ve rapor parası almak için izlenecek yol hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Rapor parası alma şartları 2020

Öncelikle rapor parası yani geçici iş göremezlik ödemesi alabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekiyor. Rapor alma sebebiniz hastalık ise ödeme alabilmek için rapor alınış tarihinden geriye dönük son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük prim gününüzün olması şartı istenir. Rapor alma sebebiniz hamilelik/doğum ise doğum tarihinden önceki son 1 sene içinde asgari 90 günlük sigorta ya da bağkur primizin olması gerekir. İş kazalarında prim gün sayısı şartı aranmaz. Olayın iş kazası sayılması ve aktif çalışıyor olmanız ödeme almak için yeterlidir.

Şartları sağlamak tek başına ödeme almak için yeterli değil. Sistem şöyle işler. Doktor raporu elektronik ortamdan yazar. Yazılan bu rapor yine elektronik ortamda hem işvereninize hem de SGK’ya bildirilir. Rapor bittikten sonra işveren elektronik ortamda çalışmazlık girişi yapar ve SGK kontrol ederek bir eksiklik yoksa ödemeyi yapar. İş kazalarında ise çalışmazlık bildirimine ilave olarak iş kazası bildiriminin de yapılmış olması şartı aranır.

Doğum raporlarında doğum olmadan doğum öncesi rapor ödenmez. Doğum olduktan sonra hastane tarafından doğum sonrası rapor girilir. Doğum öncesi rapor için işveren tarafından elektronik ortamda bildirim yapılır ve SGK tarafından ödeme yapılır. Doğum sonrası rapor için işveren biten süre kadar parça parça bildirim yapabilir ya da raporun tamamı bittikten sonra da bildirim yapılabilir.

İşgöremezlik alma konusunda ayrıntılı şartlara göz atmak için https://www.sgksorusor.com/sgk-is-goremezlik-odemesi-sartlari-954/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası ne zaman yatar 2020

Ödemenin yapılabilmesi için yukarıda da belirttiğimiz gibi raporun bitmiş olması ve işveren tarafından çalılşmazlık bildiriminin de elektronik ortamda yapılması gerekiyor. Uzun süreli raporlarda ya da doğum sonrası raporlarda raporun tamamı bitmeden işveren kısmi onaylarsa da SGK tarafından parça parça ödeme yapılır. Ödeme işveren çalışmazlık bildiriminin ardından başka da bir eksik yoksa her bir çalışmazlık bildiriminin ardından ortalama 7-15 gün içerisinde ödemeler PTT ya da bankaya gönderilir.

Rapor paranızı ne zaman alabileceğinizi öğrenmek ve tam tarih hakkında bilgi sahibi olmak için hemen https://www.sgksorusor.com/is-kazasi-rapor-parasi-ne-zaman-yatar-439/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası nereden alınır 2020

Eğer daha önce SGK şahıs ödemeleri sisteminde banka hesabınızı tanımlamadıysanız ödemeler PTT’den alınır. E devlette bankaya gönderildi sonucunu gördükten sonra kimliğiniz ile birlikte Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz. Eğer tanımlı banka hesabınız varsa ödemeniz banka hesabınıza aktarılır. İstediğiniz zaman kartınızla da çekebilirsiniz.

Hesap tanımlayarak ödemenizin hesabınıza gelmesini sağlayabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden hesabınızı tanımlayarak ödemenizin hesabınıza gelmesini sağlayabilirsiniz.

Rapor paranızı PTT’ye gönderiliş tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde almazsanız ödemeniz SGK’ya geri döner. Emanete alınan rapor paranızı nasıl alabileceğinizi öğrenmek için https://www.sgksorusor.com/rapor-parasi-emanete-alindi-nedir-298/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası sorgulama 2020

Sorgulama işlemini e devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Rapor parası sorgulaması yapmak için hemen https://www.sgksorusor.com/2019-sgk-rapor-parasi-nasil-sorgulanir-223/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası hesaplama programı 2020

Hesaplama brüt kazancınız esas alınarak yapılır. Doğal olarak net maaşınızdan az olacaktır. Hastalık kaynaklı alınan iş göremezliklerde rapor alınan tarihten önceki son 3 aylık kazanç toplam gün sayısına bölünmek sureti ile ödemeye esas günlük kazanç bulunur. Bulunan bu kazancın eğer tedavi hastanede yatarak yapıldı ise günlük olarak 1/2’si, eğer hastanede yatarak değil de evde istirahat verildi ise günlük 2/3’ü ödenir.

Daha önce bir hesaplama programı oluşturmuştuk. Ancak bazı teknik veriler içerdiğinden okurlarımız hesaplama yapmakta zorlandı ve bu yüzden kaldırdık. Ancak merak etmeyin. Ne kadar ödeme alacağınızı kolayca öğrenebilirsiniz. Bize yazı sonundaki yorum kısmından son 3 ayın brüt maaşını ve gün sayısını yazarsanız ne kadar ödeme alacağınızı hesaplayabiliriz.

Eğer iş kazası sonucu rapor aldıysanız İş kazası rapor parası alma şartları, ödeme tutarları hakkında detaylar, kısacası iş kazası iş göremezlik ödemesi hakkında tüm soru ve cevapları için https://www.sgksorusor.com/2019-is-kazasi-rapor-parasi-hesaplama-251/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğum rapor parası hesaplama

SGK doğum rapor parası hesaplaması doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisindeki toplam prime esas kazanç toplam gün sayısına bölünerek ödemeye esas günlük rapor parası bulunur. Bunun 2/3’ü bir günlük doğum rapor parası olarak ödenir. Tekil doğum ise bulunan bu tutar 112 ile, çoğul doğum ise 126 ile çarpılarak toplamda alınacak ödeme hesap edilir.

Hamile rapor parası hesaplama ?

Doğum parası hakkında detaylı bilgi ile doğumdan ve hamilelikten kaynaklı tüm ödemeleri öğrenmek için https://www.sgksorusor.com/dogum-parasi-hesaplama-2019-81/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2020 rapor parası ne kadar ?

Asgari ücretle çalışanlar için 2020’de bir günlük rapor hastanede geçilen istirahat süreleri için 49,05 lira olacakken hastane dışında geçen istirahat süreleri için bir günlük rapor parası 65,40 lira olacaktır. İş kazası sonucu iş göremezlik alan asgari ücretliler için de günlük rapor parası ödemesi aynıdır.

3 günlük rapor parası ne kadar 2020

Hastalıktan kaynaklı aldıysanız 1 gününe ödeme yapılır. Ayakta ise 65,40 lira, yatarak tedavi ise 49,05 TL alırsınız. İş kazası ise ayakta tedavide toplam 196,20 TL, yatışta ise 147,15 TL ödeme yapılacaktır.

5 günlük rapor parası ne kadar 2020

Hastalık iş göremezlik raporunda 3 gününe ödeme yapılır. Ayakta ise 196,20 TL, yatarak tedavi gördüyseniz 148,50 TL alırsınız. İş kazası iş göremezlik raporu ise ayakta 327,00 TL, yatışta ise 245,25 TL ödeme alırsınız.

10 günlük rapor parası ne kadar 2020

Hastalık gerekçesi ile istirahat aldıysanız 8 gününe ödeme yapılır. Ayakta ise 523,20 TL, yatarak tedavi ise 392,40 TL ödeme alırsınız. İş kazasında tamamına ödeme sağlandığından ayakta ise 654,00 TL, yatarak ise 490,50 TL alırsınız.

30 günlük rapor parası ne kadar 2020

Hastalık için alınan iş göremezlik raporlarında 28 gününe ödeme yapılır. Ayakta ise toplamda 1831,20 TL, yatarak ise 1373,40 TL ödeme alırsınız. İş kazası ise 30 günün tamamına ödeme yapılır. Ayakta ise 1962,00 TL, yatarak ise 1.471,50 TL alınır.

İş göremezlik ödeneği hesaplama 2020

Rapor parasının diğer ismi işgöremezlik ödeneğidir. Eğer sigorta bildiriminin asgari ücret üzerinden yapılmakta ise yukarıda günlük ödeme tutarlarına göz atabilirsiniz. Eğer asgari ücret üzerinde ise yorum kısmından bize yazın ne kadar iş göremezlik ödemesi alabileceğinizi hesaplayalım.

Ssk rapor parası hesaplama 2020

Yukarıda belirtilen hesaplama şekli ve günlük ödeme tutarları hem ssk hem de bağkur kapsamındakiler için geçerlidir. Malumunuz bağkurlular da iş kazası ya da doğum sonucu iş göremezlik ödeme hakkından yararlanabilmekteler.

2 günlük rapor parası nereden alınır ?

Hastalıktan dolayı alındı ise SGK ödeme yapmaz. İşveren de kanunen ödemek zorunda olmadığından maaştan kesinti yapabilir. İş kazası ise SGK 2 güne de ödeme yapar. Ancak iş kazası olsa bile işveren maaşından 2 günlük kısmı kesebilir.

3 günlük rapor parası nereden alınır ?

Raporlu sürelerde işveren çalışana maaş ödemek mecburiyetinde değildir. 3 günlük iş göremezlik raporu hastalık ise Sosyal Güvenlik Kurumu bunun 1 gününe ödeme yapar. 2 gün maaştan kesilir. İşveren isterse ödeyebilir. İş kazalarında ise SGK tamamına ödeme yapar.

Rapor parası maaşın ne kadarı ?

Eğer hastanede yatış varsa son 3 aylık brüt maaşın ortalamasının yarısı, ayakta yani evde istirahat ise 2/3’ü oranında ödeme yapılır.

Hemen rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazanç toplamınızı ve toplam gün sayınızı bize yorum bölümünden yazın ne kadar ödeme alacağınızı hesaplayalım. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!