Dul Maaşı Ne Kadar, Şartları, Nasıl Alınır 2021

0 308

Dul maaşı adından da anlaşılacağı üzere dul kadınlara ödenen Sosyal Yardım türlerinden birisidir. İki çeşit dul maaşı vardır. Birisi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından dul eşe sigortalı ya da emekli eşinden dolayı bağlanan ölüm aylığı diğeri de Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ödenen dul maaşıdır. SGK dul maaşı alma şartları ve Sgk dul aylığı sorgulamak için dul kadın ölen babasından maaş alabilir mi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızda Kaymakamlık dul maaşı alma şartları, kimlere ödendiği ve başvuruda izlenecek yol ile dul maaşı kaç ayda bir alınıyor ve dul maaşı ne kadar oldu gibi konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Dul Maaşı Şartları 2021

Dul maaşı alabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Resmi nikahlı olmayanlara bu maaşın ödenemeyeceğini peşin olarak söyleyerek dulluk maaşı şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Vefat eden eşle resmi nikahlı olmak,
  • Kendi adına ya da eşinden ve ya babasından dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almıyor olmak,
  • Yeniden evlenmemek,
  • Yapılan gelir testi sonucunda kişinin maaş alacak derecede muhtaç olduğunun belirlenmesi yeni kişi başı gelirin net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekmektedir.

Dul maaşı başvurusu 2021

Başvurular Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Başvuruda kimliğinizi yanınızda bulunmanız ilk başvuru için yeterli olacaktır. Zaten durumunuz esas alınarak gerekli belgeler tarafınıza iletilecektir.

Dul maaşı başvuru e-devletten yapılır mı ?

Başvurular e-devletten yapılamamakta. Sadece maaş bağlandıktan sonra sorgulama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden ve aşağıda belirtilen menüler üzerinden yapılabilmekte. Başvuru için kişinin bizzat kendisinin dilekçe ile Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına uğramaları gerekmektedir.

Dul maaşı ne kadar 2021

Başvuru sonucunda gerekli koşulları sağladığı belirlenlere iki ayda bir olmak üzere 500 TL tutarında en düşük dul maaşı ödemesi yapılmaktadır. Dolayısıyla aylık ödeme 250 TL olmaktadır.

Dul Maaşı Sorgulama 2021

Maaşa başvuru yaptıktan sonra tüm süreci, maaşı ne zaman ve nasıl alacağınızı ve tüm detayları Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfına sorabilirsiniz. Ayrıca e-devlet üzerinden online olarak da sorgulama yapabilirsiniz. E-devlet dul maaşı sorgulamasını aile ve sosyal politikalar bakanlığı dul maaşı sorgulama sayfasından yapabilirsiniz.

T.C. dul maaşı sorgulaması nasıl yapılır ?

E-devlet ve T.C. kimlik numarası ile online olarak sorgulamanın nasıl ve nereden yapılabileceği konusunda yukarıda ayrıntılı olarak bilgi verdik. Bunun haricinde e-devlet şifresi olmadan online sorgulama yapılamamakta. Size en yakın Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına uğrayarak sorgulama işlemini oradan yapabilirsiniz.

Dul maaşı alan kadın evlenirse kesilir mi ?

Dul maaşı almanın koşulu yeniden evlenmemektir. Maaş alırken evlenen kişilerin bu durumu Vakfa bildirmesi gerekmektedir. Maaşın kesilmesi gerekiyor. Evliliği Kaymakamlığa bildirmeyenler bu durumun sonradan tespiti halinde ödenen maaşları faizi ile birlikte ödemek zorundadırlar.

Dul ve Yaşlılık Maaşı beraber alınır mı ?

65 yaş üzeri diğer adı ile yaşlılık maaşı dul maaşı ile beraber ödenmez. İkisinden birisi alınır. Dilerseniz Vakfa başvuru yaparak ikisinden birisini tercih hakkınızı kullanabilirsiniz.

Dul maaşı her ay mı alınacak 2021 ?

Dul maaşı kaç ayda bir alınır sorusu konu hakkında en çok sorulan soruların başında gelir. Dul maaşı yukarıda da belirttiğimiz üzere 2 ayda bir ödenir. Aylık olarak ödenmesi mümkün bulunmamaktadır.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.