Dul Maaşı Nasıl Alınır 2020

0 118

Dul maaşı adından da anlaşılacağı üzere dul kadınlara ödenen Sosyal Yardım türlerinden birisidir. İki çeşit dul maaşı vardır. Birisi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından dul eşe sigortalı ya da emekli eşinden dolayı bağlanan ölüm aylığı diğeri de Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ödenen dul maaşıdır. SGK dul maaşı alma şartları için https://www.sgksorusor.com/dul-kalan-kisi-olen-babasinin-maasinin-ne-kadarini-alabilir-416/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızda Kaymakamlık dul maaşı alma şartları, kimlere ödendiği ve başvuruda izlenecek yol ile konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Dul Maaşı Şartları 2020

Dul maaşı alabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Resmi nikahlı olmayanlara bu maaşın ödenemeyeceğini peşin olarak söyleyerek şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Vefat eden eşle resmi nikahlı olmak,
  • Kendi adına ya da eşinden ve ya babasından dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almıyor olmak,
  • Yeniden evlenmemek,
  • Yapılan gelir testi sonucunda kişinin maaş alacak derecede muhtaç olduğunun belirlenmesi yeni kişi başı gelirin net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekmektedir.

Dul maaşı başvurusu 2020

BaşvurularKaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Başvuruda kimliğinizi yanınızda bulunmanız ilk başvuru için yeterli olacaktır. Zaten durumunuz esas alınarak gerekli belgeler tarafınıza iletilecektir.

Dul maaşı ne kadar 2020

Başvuru sonucunda gerekli koşulları sağladığı belirlenlere iki ayda bir olmak üzere 500 TL tutarında maaş ödemesi yapılmaktadır. Dolayısıyla aylık ödeme 250 TL olmaktadır.

Dul Maaşı Sorgulama 2020

Maaşa başvuru yaptıktan sonra tüm süreci, maaşı ne zaman ve nasıl alacağınızı ve tüm detayları Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfına sorabilirsiniz. Ayrıca e-devlet üzerinden online olarak da sorgulama yapabilirsiniz. E-devlet dul maaşı sorgulamasını https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama sayfasından yapabilirsiniz.

Dul maaşı alan kadın evlenirse

Dul maaşı almanın koşulu yeniden evlenmemektir. Maaş alırken evlenen kişilerin bu durumu Vakfa bildirmesi gerekmektedir. Maaşın kesilmesi gerekiyor. Evliliği Kaymakamlığa bildirmeyenler bu durumun sonradan tespiti halinde ödenen maaşları faizi ile birlikte ödemek zorundadırlar.

Dul ve Yaşlılık Maaşı beraber alınır mı ?

65 yaş üzeri diğer adı ile yaşlılık maaşı dul maaşı ile beraber ödenmez. İkisinden birisi alınır. Dilerseniz Vakfa başvuru yaparak ikisinden birisini tercih hakkınızı kullanabilirsiniz.

Dul maaşı hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!