Dul Maaşı Kimler Alabilir Şartları Nelerdir Güncel Bilgiler 2019

0 99

Dul maaşı eşi vefat edenler ya da eşlerinden ayrılanlar için mühim yardımlar içinde yer almıştır. Sosyal yardımlar içinde en önemlilerden bir tanesi de dul maaşıdır. Doğal olarak bu yazımızda bahsedeceğimiz ve şartlarına değineceğimiz dul maaşını Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan vefat eden eşten alınan ölüm aylığı ile karıştırmayın.Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan dul maaşı alabilmek için vefat eden eşinizin sigortalı ise minimum 900 gün, bağkurlu ise minimum 1800 gün priminin olması gerekiyor. Eğer bu şartlar sağlanıyorsa ya da aslına bakarsanız vefat eden eş SGK’dan emekli ise eşinizden üzerinden alabilirsiniz. SGK dul maaşı vefat eden eşin maaşının %75’idir.

Burada anlatacağımız maaş Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafınca ödenen maaştır. Bu yazımızda maaş alma şartları, maaşın ne kadar olduğu, müracaat işlemlerinin nereye yapıldığı mevzusunda detaylı bilgilendirmeleri bulabilirsiniz.

Dul Maaşı Şartları 2019

Bu maaştan yararlanabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor.

  • Eşinizin vefat etmiş olması. Doğal olarak resmi nikah şartı aranıyor. Resmi nikahsız olanlara bu maaş ödenmiyor.
  • Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli maaşı almamak, sigortalı bir işte çalışmamak ya da bağkurlu olmamak ( isteğe bağlı hariç).
  • Tekrardan evlenmemek doğrusu maaş süreci süresince dul halinin devam etmesi.
  • Dul maaşına başvuran kişinin yaklaşık olarak gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünden azca bulunduğunun tespit edilmesi doğrusu muhtaç sayılması gerekiyor.

Dul maaşı başvurusu

Maaş başvurusunu ikametinizin bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirsiniz. Başvuruya giderken kimliğinizi yanında bulundurun. Lüzumlu olan dul maaşı müracaat formu ve öteki evraklar size vakıf tarafınca verilecektir.

Dul Bir Kadın Ne Kadar Maaş Alır?

Bu kapsamda olanlara ve lüzumlu şartları sağlayanlara iki ayda bir 500 TL aylık ödenmektedir. Şu demek oluyor ki hesaplama aylık olarak yapılırsa aylık maaşınız 250 TL olmaktadır. Dulluk maaşı eşi vefat edenlere Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafınca iki ayda bir maaş ödenmektedir.

Maaş alma şartları yukarıda detaylı bir şekilde verilmiştir. Maaş aylık 250 ve toplamda iki ayda bir ödeme yapıldığı için 500 lira olarak ödenmektedir.

Dul Maaşı Sorgulama 2019

Maaşınızın ne kadar bulunduğunu, bağlanıp bağlanmadığını ve hangi tarihte alacağınızı e-devlet sisteminden kolayca sorgulayabilir ya da isterseniz bağlı olduğunuz, Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına sorabilirsiniz. E-devlet sisteminde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Sosyal Yardım Detayları Sorgulama menüsünden maaş sorgulaması yapabilirsiniz.

Dul Maaşı Alan Bir Kadın Evlenirse

Dul maaşı alabilmenin başlıca ve eğer olmazsa olmaz koşulları içinde kişinin yine evlenmemiş olması gelmektedir. Evlenmeniz halinde Sosyal Güvenlik Kurumu yada Kaymakamlık dul maaşı hangisini aldığınız farketmeksizin maaş kesilecektir.

Evlendikten sonra dulluk maaşınız yatmaya devam ediyor ise en kısa sürede bu durumu gerekli mercilere bildirmeniz gerekmektedir. Adınıza geriye dönük borç çıkabileceğini unutmayınız.

Dul ve Yaşlılık Maaşı Birlikte Alınabilir Mi?

Malumunuz 65 yaş üzerindekilere muhtaç olmaları halinde yaşlılık maaşı ödenmektedir. Kaymakamlıktan dul maaşı alanların bununla beraber yaşlılık maaşı alma hakkı bulunmuyor. İki maaştan birisini alabilirsiniz.

Dul maaşını 65 yaş maaşına çevirmek için Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat yapabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.