SGK İş Göremezlik Ödemesi Şartları

0

İş göremezlik ödemesi sigortalı çalışırken hastalık, iş kazası, gebelik ve doğum sonrası rapor almanız halinde  raporlu olduğunuz süre süresince Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca yapılmaktadır. İş göremezlik ödemesi brüt ücretiniz üstünden yapılır.

Yazımızda iş göremezlik rapor parasının nereden alındığı, Sosyal Güvenlik Kurumu iş göremezlik parası alma şartları ve iş göremezlik ödeneği hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

SGK iş göremezlik ödemesi

Hastalıktan dolayı iş göremezlik ödeneği alabilmeniz için belirli şartları sağlamanız gerekmektedir. Aşağıda yer alan şartları bulabilirsiniz.

 • Hastalık halinde Sosyal Güvenlik Kurumu iş göremezlik raporu başlangıç tarihinden önceki son 1 yıl içinde minimum 90 günlük sigortanız yatırılmış olması gerekiyor.
 • Hastalık sgk iş göremezlik ödemeleri brüt ücretiniz üstünden hesaplanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu iş göremezlik ödemenizi rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazancınız ve son 3 aylık toplam gün sayınızı esas alarak hesaplamakta.
 • Ek olarak rapor bittiğinde çalışmadığınıza dair bildirimin işvereniniz tarafınca Sosyal Güvenlik Kurumuna elektronik ortamda çalışmazlık girişi yapılması gerekiyor.

İş kazası geçirdiğinizde iş göremezlik ödeneği alabilmeniz için aşağıda yer alan şartları sağlamalısınız.

 • İşveren tarafınca iş kazası bildiriminin Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmış olması.
 • Rapor bitiminde işveren tarafınca çalışmadığınıza dair bildirimin Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmış olması.
 • İş kazası iş göremezlik rapor hesaplaması da hastalık raporlarında olduğu şeklinde brüt ücretiniz üstünden yapılır. Son 3 aya ilişkin hizmet var ise son 3 aylık brüt üstünden yoksa yaklaşık olarak kazanç ve gün sayısı üstünden hesaplama yapılır. Bulunan tutarın ayakta tedavi için 2/3’ü , yatarak tedavilerde ise yarısı ödenir.

SGK doğum rapor parası alabilmek için de şartlar hastalıktaki ne benzerdir. Eğer sigortalı çalışıyorsanız doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 hafta olarak toplam 16 günlük analık izin hakkınız bulunmaktadır. Analık izninde olduğunuz süre maaşınızı işvereniniz ödemez. SGK raporlu olduğunuz süre Sosyal Güvenlik Kurumu iş göremezlik ödeneği içerisinden öder. Hamilelikten,analıktan dolayı 4a iş göremezlik ödemesi alabilmeniz için aşağıda yer alan şartları sağlamalısınız.

 • Doğum tarihinden önceki son 1 yıl içinde minimum 90 günlük sigorta primi.
 • Analık iş görmezlik ödemesi alabilmeniz için çalışıyor olmanız gerekiyor. Eğer raporlu olduğunuz sürede işten çıkışınız verilirse SGK iş göremezlik ödemesini işten çıktığınız zamanı takip eden 9. güne kadar yapar. Sonrası için 4 a iş göremezlik ödemesi alamazsınız.
 • Analık iş göremez raporu parası hesabı doğum tarihinden önceki son 3 aylık toplam brüt kazancın gene son 3 aylık toplam prim gün sayısına bölünmesi sonucu bulunan tutarın 2/3’ü olarak ödenir. 2018 senesinde en düşük analık rapor ödemesi toplamda 5051,20 TL dir.

İş göremezlik raporu parası ne kadar ?

Yukarıda da belirttiğim suretiyle Sosyal Güvenlik Kurumu iş göremezlik ödemesi brüt kazanç üstünden hesaplanmakta. Rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık toplam brüt kazancınızın son 3 aylık toplam gün sayınıza bölünmesi ile bulunan netice bir günlük rapor parası ödemenizdir. Doğal olarak yatarak tedaviler için bunun yarısı, ayakta tedavilerde ise 2/3’ü ödenmektedir.

Hastalık iş göremezlik parası ödenirken ilk iki güne ödeme yapılmaz. 10 gün rapora 8 gün ödenir. 1 veya 2 günlük rapor alırsanız SGK iş göremezlik parası ödemez.

Açıklamalı Örnek

Sezer asgari ücretle çalışmakta olduğunu varsayalım. 10 Mayıs 2018 tarihinde 10 günlük rapor almıştır. Rapor süresinin tamamı ayaktan tedavi olarak tamamlanmıştır. 2018 yılı için günlük rapor parası ödemesi ise 45,10 TL dir. Bu durumda SGK’nın Sezer beye ödeyeceği Sosyal Güvenlik Kurumu iş göremezlik ödemesi tutarı 8*45,10= 360,80 TL olacaktır.

İş göremezlik raporu sorgulama

4a 4b işgöremezlik ödemesi sorgulamasını e-devlet sisteminden yapabilirsiniz. Bunun için e-devlet şifresi almanız gerekir. E-devlet şifreniz yok ise herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz.

4a/4b iş göremezlik ödemesi görme ve sorgulama için aşağıda yer alan adımları takip ediniz.

 • Sorgulama ekranı girişi bağlantısını kullanarak T.C. numaranız ve E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Arkasından Sosyal Güvenlik Kurumu 4a/4b İşgöremezlik ödemesi görme menüsünü tıklayın.

Sorgulama Ekranı GİRİŞİ

Sorgulama sonucu merkeze gönderildi, emanete alındı, veri yok, ödendi şeklinde sonuçlar görebilirsiniz. Şimdi bunların ne anlama geldiğini açıklayalım

İş göremezlik ödeme bilgisi yok

Eğer sorgulama sonucunda iş göremezlik ödemesi bilgi yok, ödeme durumu bilgi yok uyarısı alıyorsanız birkaç sebebi olabilir. Raporunuz hekim tarafınca sisteme girilmemiş olabilir. SGK tarafınca işlem yapılmamış olabilir ya da sistemden kaynaklı bir sorun olabilir. Bu durumda isterseniz Alo 170 hattını arayarak ya da en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna uğrayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu iş göremezlik ödemeleri merkeze gönderildi

İş göremezlik raporu parası ile ilgili onay işlemlerinin tamamlandığı, raporunuzda herhangi bir noksan olmadığı anlamına gelir. Eğer bu uyarıyı görürseniz ödemenizi en geç 1 hafta içinde alabilirsiniz. Belirli durumlarda bu süre uzayabilir. Ödemeniz 30 iş gününü geçtiği durumlarda sosyal güvenlik kurumuna giderek bilgi alabilirsiniz.

İş göremezlik ödemesi ödendi uyarısı

Ödemenizin PTT’ye yada tanımlı banka hesabınıza göndermiş olduğu anlamına gelir. Ödendi bilgisi olduğu halde ödemenizin yatmadığı durumlarda sosyal güvenlik kurumuna giderek bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu iş göremezlik rapor parası emanete alındı

PTT’ye gönderilen ödemenizi ödenme tarihinden itibaren 2 ay içinde almazsanız ödemeniz SGK emanet hesaplarına alınır. Bu ödemeyi geri alabilmeniz için e-devlet sisteminde SGK kişi ödemeleri menüsünden banka hesabı tanımlamanız gerekiyor. Banka hesabınızı tanımladıktan en geç 1 hafta sonrasında ödemeniz tanımlı banka hesabınıza gönderilir.

İş görmezlik ödemeleri hangi bankadan alınır?

SGK iş göremezlik ödemesi PTT’den alınmaktadır. Eğer SGK kişi ödemeleri banka tanımlama sisteminde tanımlı bir banka hesabınız var ise bu durumda ödemeniz PTT yerine tanımlamış olduğunuz bu hesaba gelecektir. Bulunduğunuz yere yakın PTT şubesi yok ise banka hesabı tanımlayarak paranızı atm üzerinden çekebilirsiniz. Banka tanımla işlemini e-devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

3 günlük rapor parası

Raporlu olunan süreler için işveren kanunen maaş ödemek zorunda değildir. Kısaca rapor süresine bakılmaksızın işveren 1 gün bile rapor alındıysa işçinin maaşını kesebilir. SGK ise hastalık raporlarında bir ve ya iki güne ödeme sağlamadığından 3 günlük rapor alınması halinde yalnızca 1 gününe ödeme yapar. Doğal olarak burada iki günlük rapor ne olacak, boşa mı gidecek diye sorduğunuzu biliyorum. Maalesef boşa gidiyor iki gün için ödeme alamıyorsunuz.

İş kazası sonucu rapor alındıysa raporlu olunan günlerin tamamı için SGK ödeme yapar. Bu yüzden 3 günlük rapor iş kazası sonucunda alındıysa SGK tamamını öder.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.