SGK Eğitim Öğretim Yardımı 2020-2021

9 8.308

SGK eğitim öğretim yardımı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından her yıl eğitim ve öğretim yılı başında şehit ve gazi çocuklarına ödenen yardımdır. Bu yıl da SGK eğitim ve öğretim yardımı 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılının başlaması ile birlikte ödenecek.

2020-2021 Eğitim ve öğretim döneminde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ne kadar eğitim yardımı ödenecek, yardımdan yararlanma şartları neler , kimler alabilir ? Tüm detaylara yazımızda ulaşabilirsiniz.

Sgk eğitim yardımı 2020 2021

Sosyal Güvenlik Kurumu eğitim yardımından şehit, harp malulu, vazife malullerinin aktif olarak öğrenim gören çocukları, 2330 sayılı kanun kapsamında aylık alanların ya da vefat edenlerin öğrenim gören çocuklarına, 5580 sayılı Özel Eğitim Kurumları yasasının ikindi maddesi kapsamında faaliyette bulunan Kurumların okullarında öğrenim gören kişiler yararlanabilmektedir. 

SGK eğitim yardımı başvuru 2020

Eğitim yardımı için başvuru şartı aranmamakta. Sosyal Güvenlik Kurumu kişilerin aktif öğrencilik durumlarını sistemden çekerek ödemeleri otomatik olarak sağlamakta. Bazı durumlarda sistemden öğrencilik bilgisi alınamadığından Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme yapamamakta. Bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru gerekebilir.

Sgk eğitim yardımı sorgulama 2020

Eğitim yardımı ödemenizin yapılıp yapılmadığını, ödeme tutarını ve ne zaman alacağınızı online olarak ve şifresiz yapabilirsiniz. Sorgulama işlemini şifreye gerek olmadan https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/pages/baslangic.jsf sayfasından yapabilirsiniz.

2020 ve 2021 eğitim öğretim yardımı

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen yardım tutarları öğrencinin öğrenim durumuna göre farklılık göstermekte. Öğrenim durumuna göre 2020/2021 Eğitim ve öğretim döneminde SGK tarafından ödenecek şehit, gazi çocuklarına eğitim yardımı tutarları aşağıdaki gibi olacaktır;

 • İlkokul ve ortaokulda öğrenim görenler için 2300 lira,
 • Lisede öğrenim görenler için 3400 lira,
 • Üniversitede öğrenim görenler için ise 4400 TL olacaktır.

Not: Yukarıdaki tutarlar enflasyon oranları esas alınarak tahmini yazılmıştır. Tutarlar kesinleştiğinde güncelleme yapılacaktır.

SGK Eğitim yardımı hangi bankaya yatar ?

Eğitim ve öğretim yardımın ödeneceği bankalar aşağıdaki gibi olacaktır.

 • Emekli maaşlarını PTT, Yapı ve Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası, TEB, Garanti BBVA, İNG Bank, Akbank, Burganbank, Vakıf Bank, Şeker Bank, Deniz Bank, Halk Bank, Ziraat Bankasından alanlar kendi maaş hesaplarından,
 • Emekli maaşlarını yukarıda belirtilen bankalar dışında alanların eğitim ve öğretim yardımı ödemeleri ise Ziraat Bankası aracılığı ile yapılacaktır. Kişiler kimliği ile Türkiye genelinde herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden yardım ödemelerini alabileceklerdir.

SGK eğitim  yardımı konusundaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

9 Yorum
 1. Enes

  Sorgulamada para yattı gözüküyor çekebilirmiyim??

  1. zafer

   Merhaba. Henüz ödemeler hesaba aktarılmadı.

 2. Ömer Deniz

  Selamlar. Lisede okuyan çocuğuma yattı ama üniversitedeki çocuğuma yatmadı

  1. zafer

   Merhaba. Sgk ile iletişime geçin.

 3. Busem

  Ne zaman aktarilir

 4. 172727

  Merhaba ben dönem uzattım üniverste de yaşım 25 altı yatmadı hala yatar mı acaba bilgisi olan var mı?

  1. zafer

   Merhaba. SGK tarafından verilen iletişim numaralarını arayarak bilgi almanızı öneririm.

 5. Metin

  Merhaba babam kore gazisi hiç yardım almadım yardimci olurmusunuz ne yapmalıyım üniversite okuyorum

  1. zafer

   Merhaba. Sgknın eğitim yardımı sayfasında telefon numaraları var. İletişime geçmenizi öneririm.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.