SGK Eğitim Öğretim Yardımı 2020-2021

69 30.426

SGK eğitim öğretim yardımı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından her yıl eğitim ve öğretim yılı başında şehit ve gazi çocuklarına ödenen yardımdır. Bu yıl da SGK eğitim ve öğretim yardımı 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılının başlaması ile birlikte ödenecek.

2020-2021 Eğitim ve öğretim döneminde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ne kadar eğitim yardımı ödenecek, yardımdan yararlanma şartları neler , eğitim öğretim yardımı kimlere verilir ? Tüm detaylara yazımızda ulaşabilirsiniz.

Sgk eğitim yardımı 2020 2021

Sosyal Güvenlik Kurumu eğitim yardımından;

 • Şehit, harp malulu, vazife malullerinin aktif olarak öğrenim gören çocukları,
 • 2330 sayılı kanun kapsamında aylık alanların ya da vefat edenlerin öğrenim gören çocuklarına,
 • 5580 sayılı Özel Eğitim Kurumları yasasının ikindi maddesi kapsamında faaliyette bulunan Kurumların okullarında öğrenim gören kişiler yararlanabilmektedir. 

SGK eğitim yardımı başvuru 2020

Eğitim yardımı için başvuru şartı aranmamakta. Sosyal Güvenlik Kurumu kişilerin aktif öğrencilik durumlarını sistemden çekerek ödemeleri otomatik olarak sağlamakta. Bazı durumlarda sistemden öğrencilik bilgisi alınamadığından Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme yapamamakta. Bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru gerekebilir.

Sgk eğitim yardımı sorgulama 2020

Eğitim yardımı ödemenizin yapılıp yapılmadığını, ödeme tutarını ve ne zaman alacağınızı online olarak ve şifresiz yapabilirsiniz.Eğitim öğretim yardımı sorgulama  işlemini şifreye gerek olmadan T.C. numarası ile sgk eğitim öğretim yardımı sorgulama sayfasından yapabilirsiniz.

2020 ve 2021 eğitim öğretim yardımı ne kadar ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen yardım tutarları öğrencinin öğrenim durumuna göre farklılık göstermekte. Öğrenim durumuna göre 2020/2021 Eğitim ve öğretim döneminde SGK tarafından ödenecek şehit, gazi çocuklarına eğitim yardımı tutarları aşağıdaki gibi olacaktır;

 • İlkokul ve ortaokulda öğrenim görenler için şehit gazi eğitim yardımı tutarı 2300 lira,
 • Lisede öğrenim görenler için 3400 lira,
 • Üniversitede öğrenim görenler için ise 4400 TL olacaktır.

Not: Yukarıdaki tutarlar enflasyon oranları esas alınarak tahmini yazılmıştır. Tutarlar kesinleştiğinde güncelleme yapılacaktır.

Şehit, gazi çocuğu eğitim yardımı ne zaman ödenecek ?

Bildiğiniz üzere Covid-19 nedeni ile okulların yüzyüze açılma tarihi 31 Ağustos 2020 tarihi yerine 21 Eylül 2020 tarihine ertelendi. Okulların geç açılması şehit, gazi çoçuklarına eğitim yardımı ödemelerinin yapılacağı tarih konusunda da belirsizliğe neden oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sgk öğrenci yardımının ödeneceği tarih açıklandığında sayfamızda duyurusu yapılacaktır.

SGK Eğitim yardımı hangi bankaya yatar ?

Tütün eğitim ve öğretim yardımın ödeneceği bankalar aşağıdaki gibi olacaktır.

 • Emekli maaşlarını PTT, Yapı ve Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası, TEB, Garanti BBVA, İNG Bank, Akbank, Burganbank, Vakıf Bank, Şeker Bank, Deniz Bank, Halk Bank, Ziraat Bankasından alanlar kendi maaş hesaplarından,
 • Emekli maaşlarını yukarıda belirtilen bankalar dışında alanların eğitim ve öğretim yardımı ödemeleri ise Ziraat Bankası aracılığı ile yapılacaktır. Kişiler kimliği ile Türkiye genelinde herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden yardım ödemelerini alabileceklerdir.

SGK eğitim  yardımı konusundaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

69 Yorum
 1. Fatma

  Kızım 25 yaşını doldurdu. 96 doğumlu eğitim öğretim yardımı alabilirm. Cevap verirseniz sevinirimi

  1. zafer

   Merhaba. 25 yaşını dolduranlar yararlanamaz.

 2. eğitim öğretim yardımı sorusu

  Zafer bey tekrardan merhabalar efendim maalesef hala yatmadı ne yapmamız gerek nasıl bir durum oldu acaba bilginiz varmı yatmayacakmı yoksa ?

 3. eğitim öğretim yardıımı yatacakmı

  Merhaba Zafer bey ne zaman yatar acaba eğitim yardımı bi bilginiz varmı veya bilgisi olan ?

  1. zafer

   22 Ekim cuma günü yatacak.

 4. eğitim yardımı sorusu

  Zafer bey Eğitim yardımı ne zaman yatar bilginiz varmı ?

  1. zafer

   Merhaba. 15 Eylül sonrasında yatmasını bekliyoruz.

   1. Fatma

    Kızım 25 yaşını doldurdu. Eğitim öğretim yardımı alabilirmi

 5. Bergen

  Mrb ben 25 yaşındayım 25 yaşında olanlarada ödeniyor mu efendimiz

  1. sds

   evet ödenir

 6. Tarkan

  23 yaşımda bir gazi çocuğu ve 2 üniversite öğrencisiyim biri açıktan biri örgün olmak üzere. Sorgulama ekranında param hala gözükmüyor ve önceki yıllarda böyle bir problem yaşamamıştım ne yapmalıyım acaba? İnsanlar parayı çektiklerini söylüyor endişelenmeli miyim? Bildiğim kadarıyla aynı anda yatar bu yardım.

 7. FİKRET

  ARKADAŞLAR 2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YARDIMIMIZ ÖDENMEYE BAŞLAMIŞTIR. BEN BUGÜN ÇEKTİM HERKEZE HAYIRLI OLSU.

 8. Üzeyir

  Merhabalar arkadaşlar yavaş yavaş sisteme dökmeye başladılar paraları acele etmeyin aralıklı süre ile tekrar deneyin yarın veya en geç cuma günü paralarınızı çekebilirsiniz.

 9. Üzeyir

  Tutarlar tc ye yansıdı arkadaşlar

 10. Gazi

  Cansu kardeş Türkiye gov tr üzerinden eğitim öğretim yardımı başvuru seçeneği var oradan kendim için yazan seçenekten başvuru yapabilirsin. Ben bugün baktım uygulama üzerinden görünüyordu şimdi baktım görünmüyor tahminimce bir hafta içinde hesaplara aktarılır

 11. Manap

  Bendede durum aynı büyük ihtimalle sistem yenilendi bu hafta yatacak gibi görünüyor kardeşim

 12. Salih

  Sorgulama ekranında önceden yardım çıkıyordu şimdi yardım bulunamadı diyor nedeni nedir? yardım eder misiniz? Birde mehmetçik vakfı bursunu bilmiyordum şuan 4. sınıfım başvursam çıkar mı başvuruyu nasıl yapmam gerekiyor öğrenebildiğim kadarı ile okuldan alınan öğrenci belgesini kuruma dilekçe ile göndermek yeterli mi?

 13. Gazi

  Arkadaşlar sorgulama ekranında geçen senenin yardımı yazıyodu şimdi sorguladıgımda ögrenci yardımı bulunamadı yazıyo

  1. Gazi çocuğu

   Yattı mı size nasıl hallettiniz bende de aynısı gözüküyor suan

 14. Gazi

  Binlerce gazi ve şehit yakını öğrenim yardımını borçlara bağladı yönetimin işi derneklerin işi bu şekil sorunlarla dur demeli pandemi sorun olmamalı bence sıkıntılarımız var net tarihi söylesinler bizde ona göre hareket edelim

 15. Erdoğan Akgül

  Tc numaranıza yatacak.

 16. Hicran

  Merhabalar kızım gazi kızı egitim yardim almak istiyorum.eşimle biz ayrıyız.kizim var gazi kızı oluyor.dilekce yazmam gerekiyormu.telegon görüştüm. Tc yatıyor dediler.birde ne zaman yatar bilginiz varmı.tesekkurler

  1. zafer

   Merhaba. Öğrencilik aktifse başvuru ya da dilekçe gerekmiyor.

 17. Erdoğan Akgül

  Arkadaşlar
  1- Yetkili kurumdan öğrenci yardımı hakkında net tutar ve ödeme günü henüz açıklanmamıştır .
  2- Faal olarak sistemde öğrencilik kayıtı devam eden öğrencilerimiz bu yardımdan faydalanır.
  3- Liseyi bitirmiş fakat bir üst sınıfa kayıt yatırmayanlar bu yardımdan faydalanamaz.
  4- Ayrıca haberleri olmayanlar için bir bilgi vermek istiyorum. Mehmetçik vakfı üniversite de okuyan şehit ve GAZİ çocuklarına da her ay öğrenim yardımı yapmaktadır. Aranan tek şart : Şehit ve GAZİ çocuğunun ,olay tarihi öncesi doğmuş olması..
  Saygı ve sevgilerimle …

 18. Cansu

  Merhaba ben dilekçe yazicam gazı cocuguyum e devletten yapamadım dilekçe yollayacağım nasıl yazicam bilmiyorum ne denir ne diye başlanır ne yazılır ne gerekir bilmiyorum yardımcı olur musunuz

  1. zafer

   Merhaba. E devletten başvuru yapmanız gerekir normalde. Ama dilekçe yazacaksanız şöyle yazın : sosyal güvenlik kurumuna.
   ……… Tc numaralı babam gazi olduğundan Kurumunuz tarafından ödenen eğitim ve öğretim yardımından yararlanmak istiyorum. Gereğini arz ederim.

 19. Buse

  Merhaba ösym tarafından dgs kayıt yerleşmesi bekleniyormuş öğrencilerin tespiti açısından 15 ekim kayıt tarihinin son günü, o tarihten en geç bi hafta sonra yatması bekleniyormuş ekim ayının 20sinden sonra gibi gözüküyor,geçen yıl bu kayıt tarihleri muhtemelen daha erken idi. O yüzden erken yatmıştı paralar

 20. Merve

  12 ekim yani bu pazartesi yatma olasılığı varmıdır

 21. Büşra

  Bugün yatacak mı bi bilginiz var mı

  1. zafer

   Hayır bir açıklama yapılmadı. Yatmaz artık.

 22. Zeynel

  Zafer bey merhaba benim çocuğum Lise bitip Bu yıl Òzel üniversitede okuyor bunun için SGK ya öğrenci belgesi göndermeye gerek varmı E Okul sisteminde öğrenci olarak göremiyorum

  1. zafer

   Merhaba. Net bilgi sahibi değilim bu konuda maalesef. Sgk ile görüşseniz bunu iyi olur

 23. Asdsa

  19 yaşındayım paralar yattığı zaman benim adimami yatıyor kendim gidip bankadan cekebiliyormuyum yoksa babamın hesabına mi yatar bilen birisi varmı?

 24. Can

  Peki hesap numarasını falan nasıl veriyoruz bilginiz var mı

 25. Can

  Merhaba Eğitim yardımı ücreti 18 yaşından büyükler için tc kimlik kartı ile kendileri mi bankadan alabiliyor yoksa velisinin banka hesabı üzerine mi yatıyor bilgi verebilir misiniz

  1. zafer

   Merhaba. Net olmamakla birlikte 18 yaşından büyükler için hesaplarına ödeniyor diye biliyorum.

 26. Melek

  Başvuruları nerden ne şekilde yapmamız gerekiyor

  1. zafer

   Merhaba. E devlette https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi sayfasından yapabilirsiniz.

 27. Can çeşka

  Ne zaman yatacak tahmini bir bilgi verebilir misiniz acaba?

  1. zafer

   Merhaba. 10 Ekim tarihinden sonra ödenmesi bekleniyor. Ama kesin değil maalesef.

 28. Handan

  Kızım bu yıl açıköğretime kayıt yaptırdı evrak göndermemize gerek varmı acaba

  1. zafer

   Merbaba. Göndermenize gerek yok. Online başvuru yapmanız yeterli.

 29. Murat

  Tutarlar belli oldu arkadaşlar Bu kapsamda 2020-2021 dönemi itibariyle, ilköğretim için 2.317, ortaöğretim için 3.475, yükseköğretim için 4.634 TL eğitim-öğretim yardımı ödeniyor.9 ekimde ödenecek bilginize

 30. Ali

  Sordum onlarda bilmiyor

 31. Ali

  Gazi çocuğuyum şimdiye kadar eğitim yardımı aldım bu sene evlendim Üniversitemde devam ediyor yardım verirler mi sigortalı işte falan çalışmıyorum

  1. zafer

   Merhaba. Evlenenlere sgk eğitim yardımı veriliyor mu bilmiyorum inanın. Sgkya sormanızda fayda var.

 32. Büşra

  Ne zaman yatacak eylül bitmek üzere bi bilginiz var mı

  1. zafer

   9 Ekim tarihinden sonra ödeneceğine dair duyumlar aldık ama ne kadar gerçek bilemiyoruz. Resmi bir açıklama gelmedi.

 33. Asd

  Bahar hanım yanlış bilgi öğrencilik olmadığı sürece alınmaz

 34. Mustafa

  Merhaba paralar ne zaman yatar bileğisin olan varmı

 35. Bahar

  Eğitim yardımını alır liseden üniversiteye geçişte 1,2 yıl hak veriliyor ama 3. Yılında hala üniversiteye geçmemişse ödenmez.

 36. Abide

  Kendisi şehit çocuğudur

 37. Abide

  Hayırlı geceler benim kızım liseyi bitirdi ünüversite hazırlık için eğitim kursuna gidiyor bu yıl egitim yardımı alırmı acaba

  1. zafer

   Merhaba. Aktif öğrencilik olmadığı için alamaz sanırım. Yine de kontrol edin sistemden.

 38. Mustafa

  Merhabalar Eğitim öğretim yardımı için E-DEVLET üzerinden başvurdum ama sorguladıgımda “Sorguladığınız TC Kimlik için eğitim öğretim yardımı bulunamadı.” Diyor acaba neden oluyor bi bilginiz varmıdır

  1. zafer

   Merhaba. Henüz ödemeler çıkmadı ondan öyle diyor. Ödemeler yapıldığında sistemde görünür.

 39. Şerife

  Merhaba okullar yüz yüze eğitime açılmazsa yatmayacak mı acaba bu yardımlar. Neden okulların açılması bekleniyor ki acaba. Her yıl yatan tarihlerde yatmayacak galiba. Kusura bakmayın lütfen hiçbir yerden net bişey bulamadım da. O yüzden soruyorum teşekkürler

  1. zafer

   Merhabalar. Genelde Eylül’ün 20’sinden sonra yatmakta. Bu yıl da öyle olmasını bekliyoruz. Resmi bir açıklama gelmedi henüz. Ancak uzaktan ya da yüzyüze yapılması eğitim yardımını etkilemez.

 40. Yunus

  Acik ogrrtimde okuyanlarda alacakmi egimtim yardimini

  1. zafer

   Merhaba. Açık ya da örgün öğretim şartı yok. Ödeniyor diye biliyorum.

 41. Metin

  Merhaba babam kore gazisi hiç yardım almadım yardimci olurmusunuz ne yapmalıyım üniversite okuyorum

  1. zafer

   Merhaba. Sgknın eğitim yardımı sayfasında telefon numaraları var. İletişime geçmenizi öneririm.

 42. 172727

  Merhaba ben dönem uzattım üniverste de yaşım 25 altı yatmadı hala yatar mı acaba bilgisi olan var mı?

  1. zafer

   Merhaba. SGK tarafından verilen iletişim numaralarını arayarak bilgi almanızı öneririm.

 43. Busem

  Ne zaman aktarilir

 44. Ömer Deniz

  Selamlar. Lisede okuyan çocuğuma yattı ama üniversitedeki çocuğuma yatmadı

  1. zafer

   Merhaba. Sgk ile iletişime geçin.

 45. Enes

  Sorgulamada para yattı gözüküyor çekebilirmiyim??

  1. zafer

   Merhaba. Henüz ödemeler hesaba aktarılmadı.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.