SGK Eğitim Öğretim Yardımı 2019-2020

9 8.121

SGK eğitim öğretim yardımı her yıl kanunen belirlenen kişilere öğrenim yılı başında ödenen bir yardım tutarıdır. Bildiğiniz gibi SGK şehit çocuklarıyla birlikte harp ve vazife malullerinin kendilerine her sene eğitim ve öğretim yardımı yapıyor. Her sene olduğu gibi bu senede eğitim ve öğretim yardımı zamlı olarak ödenecek.

Peki bu yardımlar kimlere ödeniyor? Şehit ve Gazi Çocuklarının 2019/2020 Eğitim Öğretim Yardımı Ne Kadar Ödenecek ? Ne Zaman Ödenecek ? Ödemeler hangi bankalardan alınacak ? Bu gibi tüm soruları sizler için detaylıca açıklıyoruz.

Sgk eğitim yardımı 2019 2020

Sosyal güvenlik kurumu tarafından öğrenci durumları milli eğitim bakanlığı ya da yüksek öğrenim kurulu kayıtlarından öğrencilikleri tespit edilenlerin müracaat gereği olmaksızın;

 • Şehitlerimizin çocuklarına.
 • Harp malullerinin çocuklarına.
 • Vazife malullerinin çocuklarına.
 • 5434 sayılı Kanunun Ek 79 uncu maddesinin birinci fıkrası kapsamında harpten yada vazifeden malul sayılanlar sınıf yada görev değiştirip çalışmaya devam eden kamu görevlileriyle ilgili mavzuarına göre aylık bağlanmış malullerden, 5510 sayılı kanun 4 üncü maddesi kapsamında çalışmaları sebebiyle aylıkları kesilen çocuklarına.
 • 2330 sayılı kanun hükümleri uygulanarak 5510 sayılı kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrasında (a) ve (b) bentleri kapsamında aylık alanların ve onların ya da bunlardan vefat eden kişilerin çocukları.
 • 5580 sayılı özel eğitim kurumları kanunun 2 inci maddesi birinci fıkrasında (h) bendi kapsamında faaliyet gösteren özel eğitim okullarında eğitim gören kişilere.

Sosyal güvenlik kurumu tarafından eğitim ve öğretim yardımı ödenmektedir.

SGK eğitim yardımı başvuru

Gerekli şartlara haiz olanlara ödemeler otomatik olarak yapılmakta. Başvuru şartı aranmamakta.

Gazi eğitim yardımı ne zaman ödenecek

Geçtiğimiz yıl ödemeler Eylül ayında yapılmıştı. Bu yıl biraz gecikme yaşandı. En geç Ekim ayının ikinci haftasına kadar ödemelerin bankaya aktarılacağını düşünüyoruz.

Sgk eğitim yardımı sorgulama

Ödemelerin yapılıp yapılmadığını SGK uygulaması üzerinden kolayca sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda ödeme tutarınızı görüntüleyebilirsiniz.  Eğitim yardımı sorgulaması için şifre istenmez. Sorgulamayı şifresiz olarak https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/pages/baslangic.jsf uygulaması üzerinden yapabilirsiniz.

2019 ve 2020 eğitim öğretim yardımı

Ödenecek eğitim yardımı tutarı öğrenim durumuna göre farklılık göstermekte. 2019-2020 Eğitim ve Öğretim dönemi için ödeme tutarları henüz netleşmedi. Resmi açıklama yapıldığında tutarlar da belirtilecektir.

2018-2019 döneminde ödeme tutarları aşağıdaki gibiydi;

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN (1,8 NCİ SINIF) 1771,00 TL

LİSE ÖĞRENCİLERİ İÇİN 2556,00 TL

YÜKSEK ÖĞRENİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN 3542,00 TL

OLARAK HESAPLARA YATIRILACAKTIR.

Gazi çoçuklarına eğitim yardımı 2019 2020

Gazi çocuklarına eğitim yardımı ödenme hükümleri ve eğitim/öğretim yardımı tutarları da aynı olmaktadır. Eğitim yardımı tutarları yukarıda belirtildiği gibi olacaktır.

Eğitim yardımı hangi bankadan alınır ?

Gazi ve şehit çocuklarının eğitim öğretim yardımı ödenekleri alacakları bankaları sırayla belirtiyoruz.

Aylıklarını Ziraat Bankası, Halk Bankası, Denizbank, Şekerbank, Vakıfbank, Burganbank, Akbank, ING Bank, Garanti Bankası, T.Ekonomi Bankası, İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ve PTT Banktan alanlar için aynı banka şubesine,

Aylığını bu bankalar dışındaki bankalardan alanlar için ise, Ziraat Bankası şubelerine gönderilecek olup; herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden T.C. kimlik numaraları ile başvurmaları halinde ödemelerini alabileceklerdir.

SGK eğitim ve öğretim yardımı hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


9 Yorum
 1. Enes

  Sorgulamada para yattı gözüküyor çekebilirmiyim??

  1. zafer

   Merhaba. Henüz ödemeler hesaba aktarılmadı.

 2. Ömer Deniz

  Selamlar. Lisede okuyan çocuğuma yattı ama üniversitedeki çocuğuma yatmadı

  1. zafer

   Merhaba. Sgk ile iletişime geçin.

 3. Busem

  Ne zaman aktarilir

 4. 172727

  Merhaba ben dönem uzattım üniverste de yaşım 25 altı yatmadı hala yatar mı acaba bilgisi olan var mı?

  1. zafer

   Merhaba. SGK tarafından verilen iletişim numaralarını arayarak bilgi almanızı öneririm.

 5. Metin

  Merhaba babam kore gazisi hiç yardım almadım yardimci olurmusunuz ne yapmalıyım üniversite okuyorum

  1. zafer

   Merhaba. Sgknın eğitim yardımı sayfasında telefon numaraları var. İletişime geçmenizi öneririm.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.