Sgk Evrak Takip 2020

35 7.153

Sgk evrak takip uygulaması ile başvurunuzun son durumunu kolayca öğrenebilirsiniz. SGK evrak takibi, Sosyal Güvenlik kurumu üzerinden emeklilik, kişi ödemeleri, bilgilendirme talebi gibi isteklerinizi takip etmeniz açısından önemlidir.

Başvurularınızın ne durumda bulunduğunu, evrakınızın kayda alınıp alınmadığını, işlemlerin sonuçlanıp sonuçlanmadığını Sosyal Güvenlik Kurumu evrak takip sistemi ile sorgulayabilirsiniz. Bu yazımızda evrak sorgulamasını nereden yapabileceğiniz ve sorgulama sonucu çıkan verilerin ne anlama geldiği mevzusunda bilgilendirmeleri vereceğiz.

Sgk evrak takip

Malumunuz Sosyal Güvenlik Kurumu artık evrak işlemlerinin tamamında DYS öteki adı ile Doküman Yönetim Sistemi’ne geçti. Artık evraklarınızın tamamı taranarak elektronik ortamda sisteme kaydediliyor ve kaybolma riski ortadan kalkmış oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na emekli sandığı emeklilik başvuruları/emeklilik takip edeni haricindeki tüm işlemlerin sorgulamasını DYS aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.

Sgk evrak sorgulama 2020

Gelelim Sosyal güvenlik kurumu DYS evrak sisteminden nereden sorgulama yapabileceğinize. İlk olarak şunu belirtmem gerekir ki sorgulama için e-devlet şifresi sahibi olmanız gerekiyor. Eğer e-devlet şifreniz yoksa bu sistem aracılığı ile sorgulama yapamazsınız. Bir de yalnız kişinin kendisine ilişkin evraklar sorgulanabilir. Doğrusu başkasının e-devlet şifresi ile başkasına ilişkin bir evrak sorgulanamaz. Sorgulama ekranına aşağıdan giriş yapabilirsiniz.

Dys evrak takip

Döküman yönetim sistemi yani DYS’den sorgulama yapmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Sorgulama Sistemi

Doküman yönetim sistemi ile yapabileceğiniz başlıca sorgulamaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Müracaat sonucu emeklilik onaylandı mı takibini yapabilirsiniz.
 • E-devlet emeklilik evrak takip edeni 4a kısaca ssk ile 4b bağkur için yapabilirsiniz. Emekli aylığınızın bağlanıp bağlanmadığını, ne durumda bulunduğunu e-devlet sisteminde ssk için 4a aylık bilgisi, bağkur için de 4b aylık bilgisi menüsünden sorgulayabilirsiniz.
 • Emekli müracaatımın sonucu ne oldu sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.
 • Kişi ödeme başvuruları ile SGK’ya yaptığınız öteki tüm işlemlerin sonucunu öğrenebilirsiniz.

Doküman yönetim sistemi(DYS) sorgulaması yapıldığında alınan sonuçların ne anlama geldiğini özetlemek gerekirse açıklayalım.

Sgk evrak takip zimmetten çıkarıldı

Evrağın kayda alındığı, işlemi yapan memur tarafınca işlemin sonuçlandırılarak ilgili servise havale edilmiş olduğu ya da tamamlanarak dosyaya konulduğu anlamına gelir.

Gelen evrak dosyasına kaldırılmış

Genel anlamda işlemi meydana getirilen ya da tamamlanan evraklar için dosya kaldırma işlemi yapılır. Sadece evrakın dosyaya kaldırılmış olması işlemin tamamlandığı anlamına gelmez. Ek işlemler de gerektirebilir. Bunun için ilgili sosyal güvenlik kurumu ile iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır.

Gelen evrak beklemede ne demek

Kayda alınan evrağın işlem ya da havale yapılmak üzere beklediği ve herhangi bir işlem yapılmadığı anlamına gelir.

Sgk giden evrak kayıtlı ne demek

Evrağın ilgili kişiye ya da Kurum içerisinde ya da dışında herhangi bir servise havale edilmesi için kayda alınması anlamına gelir.

Gelen evrak iade edilmiş ne demek

Evrağın ilgisi olmayan bir birime yanlışlıkla gönderilmiş olması ve ilgili birimin evrağı gönderen servise iade etmesi durumunda bu sonuçla karşılaşırsınız.

Emekli sandığı evrak takip

Emekli sandığı evrak takip edeni ile 4c emeklilik takip edeni işlemleri ile ilgili başvurunuzun ne durumda bulunduğunu DYS’den ayrı bir sistem üstünden sorgulamanız gerekiyor. Bunun sorgulamasını da e devlet sisteminden e devlet şifreniz ile yapabilirsiniz. Sorgulamayı SGK-4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takip edeni sisteminden kolayca yapabilirsiniz. Sorgulama ekranına aşağıda bulunan giriş  bağlantısı üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Emekli Sorgulama Ekranı

Emeklilik evrak takibi

Emekli maaşı ne kadar sürede bağlanır sorusu okurlarımız tarafından sıklıkla sorulabilmekte. Bu probleminin cevabı birkaç kritere bakılırsa farklılık gösterir. Doğal olarak en önemlisi müracaat yaptığınız SGK’nın iş yoğunluğudur. Öteki ise birden fazla sigorta kolunda hizmetinizin olmasıdır.

Eğer yalnız tek sigorta kolunda hizmetiniz var ise yaklaşık olarak olarak 1-2 ay içinde emekli maaşı bağlanabiliyor. Fakat birden fazla sigorta kolunda hizmet var ise 3-4 ayı da bulabilir. Hele bir de yurtdışı borçlanması yapacaksanız ve bu işlem Ankara tarafınca yapılacaksa 5-6 ayı gözden çıkarmalısınız.

Emeklilik evrak takibi işlemini yukarıda verilen bağlantılar aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.

4a dys evrak takibi

4a yani eski adıyla ssk ile ilgili tüm sigortalılık, işveren ve ya emeklilik işlemleri ile ilgili işlemlerin sürecini yukarıda bağlantısı verilen uygulamalar aracılığı ile kolayca takip edebilirsiniz.

SGK evrak takibi hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


35 Yorum
 1. Bülent

  Engelli raporum ankaraya gitti lakin raporum hakkında bilgi alamıyorum ilk raporum %40 ikinci raporum %46 neden bilgi alamıyorum lütfen yardımcı olun Ankara Merkez Saglik Kurulunda ssk gönderdi……Not rapor yenileme

  1. zafer

   Merhaba. Bunu ilgili sgk birimine sormanız gerekiyor.

 2. Bülent

  Ssk ya sordum Ankaradan cevap bekliyoruz diyor Ankara merkez saglik kurulu bana kararı postayla bana gönderecekmiş 2 ay oldu internetten okudum çoğunu iptal ediyormuş böyle birşey varmı teşekkür ederim Zafer bey

  1. zafer

   Bunu bilemeyiz maalesef. Sgk dan bilgi alın lütfen.

 3. Ugur

  Slm babam vefat etti annem aylığını bağlatmak için zarfın içinde niğde sosyal güvenlik kurumuna yolladık evrak takibi yapamuyom ptt kadın googleden oluyor dedi yapamadım yardım lutfenn iki gün oldu takip no verdiler

  1. zafer

   Merhaba. Henüz evrağınız Sgkya ulaşmamış olabilir. Evrak ulaştıktan sonra sorgulama yapabilirsiniz.

 4. Ahmet cevdet

  Edevlet üzerinden yaşlılık aylığı başvurusu yaptım. Sgk evrak takibinde gelen evrak iade yazıyor. Bu ne anlama geliyor?

  1. zafer

   Merhaba. Bu sgk birimlerinin kendi aralarında yazışması ile ilgili. Sizinle alakası yok.

 5. Aysegul

  Ölümlu is kazasi tespiti için sgk kurumuna başvurduk sgk takip ekranında en son ilce ehliyetten evrak istemişler müfettiş raporu falan takip ekranında yok sgk takip ekranında sonuçta yok ama kurum bana telefonla bildirdi sonuçlandıysa evrak takip sisteminde gözükmesi şart değilmi?

  1. zafer

   Merhaba. Kurum evrak kayıtlarını tam girmiyor. Bilgileri eksik giriyorlar. Sağlıklı bilgi edinemezsiniz bu yüzden

 6. Ahmet doğan

  Giden Evrak Kayıtlı ve Gelen Evrak Beklemede ne demektir

  1. zafer

   Normal şartlarda evrağa henüz işlem yapılmadığı anlamına gelir. Ancak evraklar kaydedilirken bilgiler eksik girildiğinden çok da takılmamanızı tavsiye ederim.

 7. Ahmet

  Evrak iade edilmiş ne demek

  1. zafer

   Evrağın geldiği servise ya da memura iade edildiği ya da bir üst birime iade edildiği anlamına gelir.

   1. Sevim

    Denetmenler servisi gelen evrak dosyasına kaldırılmış yazıyor artık sonuçlanıyormu

    1. zafer

     Merhaba. Sonuçlandığı anlamına gelmez. Süreç devam ediyor olabilir. İlgili denetmenler servisinden bilgi alabilirsiniz.

 8. Mehmet

  11/11/2019 tarihinde e-devlet ten askerlik borçlanması muracaatı yaptım ,12/11/2019 tarihinde gelen evrak dosyasına kaldırılmış bilgisi geldi , yaklaşık 1 aydır aynı yazı duruyor , ne yapmalıyım, açıklama kısmı halen boş , askerlik borçlanmasının onayı bana nasıl ulaşak yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  1. zafer

   Merhaba. Bağlı olduğunuz sgk ile görüşmenizi öneririm. Bu kadar gecikmemesi gerekiyor normalde.

 9. dilek

  merhabalar eşim malulen emeklilik ve iş kazası için başvuru yapmıştı ama ismin yanında hk yazıyor evrak beklemede yazıyo ne demek bilen var mi

  1. zafer

   Merhaba. Evrağın ne durumda olduğunu buradan anlamak zor maalesef. Başvuru yapmış olduğunuz Sgkdan son durum hakkında bilgi alabilirsiniz.

 10. Selin

  MUĞLA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ GENEL SAĞLIK SİGORTALISI İNCELEME VE ÖDEME SERVİSİ Giden Evrak Kayıtlı 02/12/2019 2:39 PM
  …… 06/12/2019 TAHSİS TALEBİ HK EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Gelen Evrak Kayıtlı 09/12/2019 11:14 AM
  …… 06/12/2019 TAHSİS TALEBİ HK EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ARŞİV DAİRE BAŞKANLIĞI Gelen Evrak Kayıtlı 10/01/2020 12:33 PM
  …. 06/12/2019 TAHSİS TALEBİ HK EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SİGORTALI DOSYA ARŞİV ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ Gelen Evrak İade Edilmiş 09/12/2019 11:21 AM
  ….. 06/12/2019 TAHSİS TALEBİ HK EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YAZIŞMA ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ Gelen Evrak Beklemede

  Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip Ekranı © 2016 ne demek oluyor bilginiz var mı? Maaş hangi aydan itibaren bağlanır?

  1. zafer

   Merhaba. Buradan aylığın ne zaman bağlanacağını anlayamayız. Bununla ilgili bir açıklama yok.

   1. Selin

    Aralık 2 de başvurmuştum Aralık maaşı da alabiliyor muyum yoksa ocak ayındqn itibaren mi başlar

    1. zafer

     01 Ocak 2020 tarihi itibariyle bağlanır. Aralık ayı için maaş ödenmez.

 11. Selin

  Teşekkür ederim

 12. Selin

  Merhaba vefat eden babamın maaşını alabilmek için 02.12.2019 tarihin de evraklarımı tamamlayıp emeklilik hizmetleri genel müdürlüğü anakaraya gönderim. Dys takip sistemden baktığımda gelen evrak dosyasına kaldırılmış yazıyor sonuçlanmış olabilir mi?

  1. zafer

   Merhaba. İşlem yapılıyor da olabilir henüz. Net bir şey söylemek mümkün değil. Ortalama 2-3 ay içerisinde sonuçlanıyor genelde.

 13. Selin

  İyi akşamlar her gün bir soru sorup sizi meşgul ediyorum ama bir sorum daha olacak size. Bugün sgk il müdürlüğü Muğla yı aradım yetim maaşınız bağlanmıştır bu ay birikmiş tutarlarınız tarafınıza ödenecektir normal maaşınız şubat ayından itibaren alabilirsiniz dedi ama e devlette görünmüyor. Nedeni ne olabilir acaba bilginiz var mı? Bir de ben daha önce 18 inde alıyordum babamın maaşını şimdi birikmiş tutarlar yine 18inde mi ödenir?

  1. zafer

   Merhaba. İlk maaşı aldıktan sonra 2 e devlet üzerinden görünür. Ama Sgkya uğrayarak birikmiş maaş tutarını öğrenebilirsiniz. 18 yaşınıza girdiğiniz tarihten itibaren birikmiş olarak ödenmesi gerekir.

 14. Selin

  Yani bu ay alabileceğim o zaman birikmiş tutarları bunun için ödenen herhangi bir tarih var mı? Bir de artık e devlette 60/f emekli olarak görünüyor yani bu bağlanmış olduğunu mu gösterir?

  1. zafer

   60f emekli olduğunuz anlamına gelir. Diğer sorularınız için net cevap veremem sistemden bakılması gerek Selin hanım. Siz sgkya sorun dilerseniz.

 15. Dursun YIRTICI

  Selamün aleyküm E DEVLET üzerinden yaşlılık aylıgı için muacat etmiştim evrak takibine girdigimde gelen evrak iade edilmiş yazısını görüyorum bu ne anlama geliyor doldurdugum formda bir eksiklikmi var tarafıma iade anlamınamı geliyor başvuru tarih 14.01.2020 şimdi ne yapmam gerekiyor tşk

  1. zafer

   Merhaba. Sizinle alakalı olmayabilir iade. SGK’nın kendi iç birimleri arasındaki iadeden kaynaklı olabilir. Yine de eksiklik olup olmadığı ile alakalı SGK ile iletişime geçmenizde fayda olacaktır.

 16. Mahmut

  2018 yilinda 1 yillik sureli vergi indirimi emeklisi olup maas aldim 2019 un 7.ayinda maasim durduruldu muayane icin baska bir hastaneye sevk ettiler ordan yuzde 30 verdiler bunun sonucunda vergi indirimi red geldi 2 ay once itiraz dilekcesi verip baska bir hastaneye sevkimi istedim ordan gerekli puani verdiler.dosyam suan Ankarda eger tekrardan maasim baglanirsa.2019 in 7.ayi itibariyle maasi toplu birsekilde alabilirmiyim saygilar

  1. zafer

   Merhaba. Toplu alabileceğinizi sanmıyorum. Rapor veriliş tarihini takip eden ay başından bağlanır sanırım.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.