SGK Evrak Takibi

0

SGK evrak takibi, Sosyal Güvenlik kurumu üzerinden emeklilik, kişi ödemeleri, bilgilendirme talebi gibi isteklerinizi takip etmeniz açısından önemlidir. Başvurularınızın ne durumda bulunduğunu, evrakınızın kayda alınıp alınmadığını, işlemlerin sonuçlanıp sonuçlanmadığını Sosyal Güvenlik Kurumu evrak takip sistemi ile sorgulayabilirsiniz. Bu yazımızda evrak sorgulamasını nereden yapabileceğiniz ve sorgulama sonucu çıkan verilerin ne anlama geldiği mevzusunda bilgilendirmeleri vereceğiz.

SGK Evrak Takibi

Malumunuz Sosyal Güvenlik Kurumu artık evrak işlemlerinin tamamında DYS öteki adı ile Doküman Yönetim Sistemi’ne geçti. Artık evraklarınızın tamamı taranarak elektronik ortamda sisteme kaydediliyor ve kaybolma riski ortadan kalkmış oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na emekli sandığı emeklilik başvuruları/emeklilik takip edeni haricindeki tüm işlemlerin sorgulamasını DYS aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.

Dys Döküman Yönetim Sistemi Evrak Takibi

Gelelim Sosyal güvenlik kurumu DYS evrak sisteminden nereden sorgulama yapabileceğinize. İlk olarak şunu belirtmem gerekir ki sorgulama için e-devlet şifresi sahibi olmanız gerekiyor. Eğer e-devlet şifreniz yoksa bu sistem aracılığı ile sorgulama yapamazsınız. Bir de yalnız kişinin kendisine ilişkin evraklar sorgulanabilir. Doğrusu başkasının e-devlet şifresi ile başkasına ilişkin bir evrak sorgulanamaz. Sorgulama ekranına buradan giriş yapabilirsiniz.

Sorgulama Sistemi

Doküman yönetim sistemi ile yapabileceğiniz başlıca sorgulamaları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Müracaat sonucu emeklilik onaylandı mı takibini yapabilirsiniz.
  • E-devlet emeklilik evrak takip edeni 4a kısaca ssk ile 4b bağkur için yapabilirsiniz. Emekli aylığınızın bağlanıp bağlanmadığını, ne durumda bulunduğunu e-devlet sisteminde ssk için 4a aylık bilgisi, bağkur için de 4b aylık bilgisi menüsünden sorgulayabilirsiniz.
  • Emekli müracaatımın sonucu ne oldu sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.
  • Kişi ödeme başvuruları ile SGK’ya yaptığınız öteki tüm işlemlerin sonucunu öğrenebilirsiniz.

Doküman yönetim sistemi(DYS) sorgulaması yapıldığında alınan sonuçların ne anlama geldiğini özetlemek gerekirse açıklayalım.

SGK Evrak takip zimmetten çıkarıldı

Evrağın kayda alındığı, işlem icra eden şahıs tarafınca işlemin sonuçlandırılarak ilgili servise havale edilmiş olduğu ya da tamamlanarak dosyaya konulduğu anlamına gelir.

Giden evrak kayıtlı

Evrağınızın kaydedilerek ilgili servise havale edilmiş olduğu anlamına gelir.

Gelen evrak dosyasına kaldırılmış

Genel anlamda işlemi meydana getirilen ya da tamamlanan evraklar için dosya kaldırma işlemi yapılır. Sadece evrakın dosyaya kaldırılmış olması işlemin tamamlandığı anlamına gelmez. Ek işlemler de gerektirebilir. Bunun için ilgili sosyal güvenlik kurumu ile iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır.

Gelen evrak kayıtlı

Sosyal güvenlik kurumu’na yaptığınız ilk başvuruda evrakınızın kayda alındığı anlamına gelir. Bu süreçte evrağınız ile ilgili işlemler devam ediyordur.

Emekli sandığı evrak takip edeni

Emekli sandığı evrak takip edeni ile 4c emeklilik takip edeni işlemleri ile ilgili başvurunuzun ne durumda bulunduğunu DYS’den ayrı bir sistem üstünden sorgulamanız gerekiyor. Bunun sorgulamasını da e devlet sisteminden e devlet şifreniz ile yapabilirsiniz. Sorgulamayı SGK-4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takip edeni sisteminden kolayca yapabilirsiniz. Sorgulama ekranına aşağıda bulunan giriş  bağlantısı üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Emekli Sorgulama Ekranı

Emeklilik başvuruları kaç günde sonuçlanır ?

Bu probleminin cevabı birkaç kritere bakılırsa farklılık gösterir. Doğal olarak en önemlisi müracaat yaptığınız SGK’nın iş yoğunluğudur. Öteki ise birden fazla sigorta kolunda hizmetinizin olmasıdır. Eğer yalnız tek sigorta kolunda hizmetiniz var ise yaklaşık olarak olarak 1-2 ay içinde emekli maaşı bağlanabiliyor. Fakat birden fazla sigorta kolunda hizmet var ise 3-4 ayı da bulabilir. Hele bir de yurtdışı borçlanması yapacaksanız ve bu işlem Ankara tarafınca yapılacaksa 5-6 ayı gözden çıkarmalısınız.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.