Sgk İşyeri Tescil Evrakları 2020

4 9.534

SGK işyeri tescil evrakları işyerinin durumu ve yapılan işin niteliğine göre farklılık gösterebilmekte. Eğer yanınızda çalışacak sigortalı işçiniz var ise Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli işyeri dosyanızın olması gerekiyor. SGK sigorta dosyası açma işlemini E Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri tescil uygulaması aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.

E Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri tescil uygulamasından müracaat yaptıktan sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri açılış evraklarını en geç 7 gün içinde bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile göndermeniz gerekiyor. E Sosyal Güvenlik Kurumu tescil başvurusu ekranından müracaat yapmış olup işyeri tescil evraklarını göndermezseniz SGK’nın işyerinizi denetime alacağını belirtmek isteriz. Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri tescil istenen evraklar aşağıdaki gibidir. Sigorta açılışı için lüzumlu olan bu belgeleri süresi içinde göndermenizi tavsiye ederiz.

Sgk işyeri tescil süresi 2020

En geç işçi çalıştırılmaya başlanan tarihe kadar tescil başvurusunun elektronik ortamda yapılması zorunludur. Tescili süresinde yapmadığınızda yazımızın devamında belirtilen idari para cezalarına maruz kalabilirsiniz.

Sgk dosya açma

SGK işyeri tescil başvurularının artık tamamen internet üzerinden yapılması zorunludur. E sgk tescil uygulaması üzerinden başvuru yapmayan, yalnızca işyeri bildirgesi ile başvuru yapanlara SGK tarafından idari para cezası uygulanmaktadır. Tescil başvurusunu nasıl yapacağınızı adım adım anlattık. Hemen https://www.sgksorusor.com/sgk-isyeri-tescil-733/ sayfamızı ziyaret ederek tescil başvurusunu nasıl yapacağınız hakkında adım adım bilgi bulabilirsiniz.

İşyeri tescil uygulaması

Tescil için başvurular E-SGK tescil uygulaması üzerinden gerçekleştirilmekte. E sgk tescil uygulaması için e devlet şifresi ya da başka bir şifre gerekmemekte. Kimlik bilgileri ve diğer gerekli bilgiler ile tescil işlemini tamamlayabilirsiniz. Tescil uygulamasına https://uyg.sgk.gov.tr/stw/welcome.do sayfasından giriş yapabilirsiniz.

Sgk işyeri açılış evrakları

Sosyal Güvenlik Kurumu açiliş evraklari yapılacak işin niteliğine ve işverene gore farklılık göstermekte. Bu yüzden Sosyal Güvenlik Kurumu dosya açılışı için lüzumlu evrakları ayrı başlıklar altında vermek daha sıhhatli olacaktır.

Sürekli işyerleri işyeri tescil evrakları

Sürekli nitelikteki işyerleri için gerçek şahıslerden istenen Sosyal Güvenlik Kurumu tescil evrakları aşağıdaki gibidir;

 • İşyeri bildirgesi ( E SGK tescil uygulamasından alıp imzalamanız gerekiyor)
 • İşveren kimlik fotokopisi,
 • İşveren imza beyannamesi ( eğer tescil evraklarını elden SGK’ya verecekseniz istenmez.) Posta ya da kargo v.s. yolu ile gönderecekseniz istenir.
 • Vergi levhası fotokopisi,
 • Kanuni vekil var ise vekaletname ve kanuni vekile ilişkin kimlik fotokopisi.

Sürekli nitelikteki tüzel kişilikler doğrusu firmalar, adi ortaklıklar, koeparatifler v.s için yukarıdaki Sosyal Güvenlik Kurumu dosya açma evraklarına ilave olarak istenen Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri tescil belgeleri ise şunlardır;

 • Şirket/tüzel şahıs ortaklarına ilişkin kimlik fotokopileri,
 • Ticaret sicil gazetesi örneği,
 • Şirket imza sürküleri ve yetkili kişilere ilişkin belgeler.
 • Şirket vergi levhası

Geçici işler sgk dosya açılışı için gerekli evraklar 2020

İhaleli iş ya da bina inşaatı için sigorta dosyası açma evrakları aşağıdaki gibidir.

Gerçek kişilerin ihale/inşaat geçici SGK sigorta dosyası açma evrakları şunlardır;

 • İşyeri bildirgesi ( e Sosyal Güvenlik Kurumu tescil uygulaması onay kısmında aldığınız)
 • İşveren kimlik fotokopisi,
 • Vergi levhası ( işveren vergiye doğal olarak değilse istenmez),
 • İhaleli işlerde ihaleye ilişkin sözleşme,
 • Bina inşaatlarında bina inşaatı ruhsatı,
 • Kanuni vekil var ise vekaletname ve vekilin kimlik fotokopisi.
 • İmza sürküsü. Eğer işveren olarak kendiniz SGK’ya ssk dosyası açma evraklarını teslim edecekseniz imza sürküsü istenmez.

Tüzel kişiliklerin ihale/inşaat sigorta dosyası açılışı için lüzumlu evraklar yukarıdakilere ilave olarak şu şekildedir;

Tüzel kişilik geçici işyeri tescili için yukarıdaki belgelere ilave olarak;

 • Tüzel şahıs yetkililerine ilişkin kimlik fotokopileri ve imza sürküleri,
 • Tecim sicil gazetesi fotokopisi,
 • Şirket vergi levhası.

Ssk alt işveren dosya açılışı için gerekli evraklar 2020

Alt taşeron diğer adı ile alt işveren dosya tescilinin de e sgk sistemi üzerinden yapılması zorunludur. Ancak sistem üzerinden yapılıyor olması belgelerin verilmeyeceği anlamına gelmemekte. E sgk tescil uygulaması üzerinden alt taşeron tescilini tamamladıktan sonra belgeleri aynı gün vermek zorundasınız. Alt taşeronda e bildirge kullanıcını tanımlayamadığınız için e bildirge şifre başvuru formu ve sözleşmesini de eklemeniz gerekiyor.

Alt işverenler için gerekli belgeler gerçek ya da tüzel kişi olmasına göre yukarıdaki belgelerin aynısıdır. İlave olarak ana firma ile imzalanmış taşeronluk sözleşmesinin eklenmesi yeterli olacaktır.

 İşyeri bildirgesi geç verme cezası 2020

Malumunuz Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri dosya açma işlemi için son müracaat zamanı işçi çalıştırmaya başladığınız tarihtir. Sosyal Güvenlik Kurumu dosya açilişi başvurusunu en geç işçi çalıştırmaya başladığınız tarihe kadar elektronik ortamda yapmamanız halinde;

 • İşyeriniz deftere doğal olarak değilse: 2.943,00 TL,
 • İşletme defterine doğal olarak ise: 5.886,00 TL
 • Bilançoya doğal olarak iseniz ya da Kamu idaresi iseniz: 8829,00 TL yönetimsel para cezası uygulanır.

Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri açılışının geç yapılmasından dolayı uygulanan İPC’yi 15 gün içinde ödemeniz halinde %25 oranında indirim uygulanır. Ek olarak Sosyal Güvenlik Kurumu dosya açma işlemini verilmesi ihtiyaç duyulan kanuni süreden itibaren 30 gün içinde kendiniz vermeniz ve 15 gün içinde ödemeniz halinde ise yukarıda belirlenen tutarların 3/4’ünün 1/4’ünü ödersiniz. 

Sosyal Güvenlik Kurumu açiliş evraklari 2020 ve ssk dosyası nasıl açılır mevzusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

4 Yorum
 1. hatice yazıcı

  Çok aydınlatıcı bir yazı bütün cevaplarımı buldum emeğinize sağlık

  1. zafer

   Hatice Hanım. Teşekkür ederiz. İşinize yaradı ise ne mutlu bize.

 2. KAdir

  Merhaba,

  01.10.2019 tarihi itibariyle Ticaret sicilden iş yeri açılışı yaptık. Çalışan sayısı olarak 0 bildirmiştik. Sgk’dan da otomatik iş yeri açılışı olmuş. Açılış bilgisi tarafımıza tebliğ edildi. Bugünkü durumda biz açılışı yapılan firmaya çalışan girişi yapacağız. Bu durumda sgk’ya hangi evraklarla başvuru yapmamız gerekecek. Bir sorum da, aynı adreste iki ayrı sgk dosyası olabilir mi?

  1. zafer

   Merhaba. Eğer şirket tescil aşamasında ticaret odasına e şifre evraklarını vermediyseniz dilekçe ve e bildirge başvuru evrakları ve sözleşmesi ile yazımızda belirtilen tescil evraklarını bağlı olduğunuz Sgkya göndermeniz gerekiyor. Aynı adreste iki dosya olmaz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!