Ücretsiz İzin Girişi Nasıl, Nereden Yapılır ?

0 206

Ücretsiz izin girişi nasıl yapılır konusu son dönemlerde işverenler, muhasebeciler ve Mali Müşavirler açısından en çok araştırılan konuların başında gelmiştir. Son zamanların konu hakkında en çok araştırılan kısmı ise covid 19 ücretsiz izin girişi sgk işlemlerinin nasıl yapılacağı. Bu yazımızda sgk ücretsiz izin girişini nereden ve nasıl yapabileceğiniz ayrıca covid 19 ücretsiz izin xml dosyası ile toplu giriş işlemini nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Covid 19 ücretsiz izin girişi nereden yapılır ?

sgk pandemi ücretsiz izin girişi SGK işveren sistemi üzerinden ve işverenler tarafından yapılmaktadır. Buradan işverenler tarafından giriş yapıldığında ücretsiz izne çıkartılan çalışanlar ücretsiz izin maaş desteğinden yararlanabilmektedir. İşveren ücretsiz izin girişi işlemleri adım adım yazımızın devamında anlatılacaktır.

Sgk işveren sistemi girişi nasıl yapılır ?

Covid ücretsiz izin girişi işlemini SGK işveren sisteminden yapmak için öncelikle giriş yapmanız gerekmektedir. İşveren sistemine buradan e-bildirge şifreleriniz ile giriş yapabilirsiniz: SGK işveren sistemi.

Sgk covid 19 ücretsiz izin girişi nasıl yapılır ?

Giriş işlemi için SGK işveren sistemine giriş yaptıktan sonra aşağıdaki aşamaları takip ederek sgk ücretsiz izin girişi ekranına giriyoruz. Sırasıyla;

  • İŞVEREN-COVİD 19 ÜCRETSİZ İZİN İŞLEMLERİ menüsüne giriş yapıyoruz.
  • Açılan sayfada sigortalının T.C. numarasını yazdıktan sonra Sorgulama yapıyoruz.
  • COVID 19 Ücretsiz İzin Dönemi, COVID 19 Ücretsiz İzin Gün Sayısı, Sigortalı Banka IBAN Numarası ve iletişim bilgileri kısmını girdikten sonra KAYDET diyoruz ve işlemi tamamlıyoruz.

Bu işlem her bir sigortalı için tek tek yapılmaktadır. Toplu olarak covid 19 ücretsiz izin dönemi xml dosya girişi menüsünden aşağıda belirtildiği gibi giriş yapabilirsiniz.

Ücretsiz izin xml dosyası

Sigortalıları tek tek giriş yapmak çalışan sayısı fazla olan işverenler için zor olacaktır. Bu yüzden covid 19 ücretsiz izin xml girişi menüsünden hazırlamış olduğumuz covid 19 ücretsiz izin xml dosyası örneği ile kolayca giriş yapabilirsiniz. Öncelikle covid 19 ücretsiz izin xml örneği dosyasını excel olarak buradan indirin: covid 19 ücretsiz izin xml dosyası indir.

Ücretsiz izin xml örneği

Ücretsiz izin girişi için xml dosyasının örneği aşağıdaki gibidir;

  • İlgili tabloda gerekli bilgileri doldurduktan sonra toplu olarak giriş işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İşverenlerin yukarıda belirtildiği gibi giriş yapmaları durumunda şartları sağlayan çalışanlar takip eden ayın 8’inde pandemi ücretsiz izin desteği maaşlarını banka hesaplarından alabilecektir. 30 tam gün ücretsiz izinli olan çalışana ödenecek maaş tutarı ise 1170 TL olacaktır. Maaş ödenme zamanı ve hesaplama işlemleri hakkında detaylar için Ücretsiz İzin Parası Ne Zaman Yatacak ? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ücretsiz izin girişi hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.