Yurtdışı Borçlanması İçin Gerekli Evraklar

21 1.821

Yurtdışı borçlanması için gerekli evraklar ve borçlanma başvurusunda izlenecek yol konusunda tüm detaylar yazımızda.Yurtdışı borçlanma başvurusu yapabilmeniz için bazı evraklar talep edilmektedir. Bu evrakları eksiksiz olarak vermeniz gerekmektedir. Aksi halde borçlanma işlemi tamamlanamaz ve iptal edilebilir.

Bu yazımızda borçlanma başvurusu için gerekli evrakların neler olduğu, başvuruyu nereye ve nasıl yapabileceğiniz ile SGK yurtdışı borçlanması hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik borçlanma başvurusu

Borçlanma başvuruları İsviçre hariç olmak üzere Türkiye’de ikametin bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılabilmekte. İsviçre hizmet borçlanması ve prim transferi başvuruları ise Ankara’ya yapılmakta.

Yurtdışı borçlanma için başvuru formunu doldurmak biraz kafa karıştırıcı olabilmekte. Borçlanma başvuru formunu nasıl dolduracağınızı adım adım ve detaylı anlattık. Hemen https://www.sgksorusor.com/yurtdisi-borclanma-dilekcesi-nasil-doldurulur-374/ sayfamızı ziyaret ederek formu nasıl doldurabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Yurtdışı ev hanımı emeklilik şartları

Ev hanımlarının yurtdışında anlaşmalı ülkelerde geçen resmi ikamet sürelerini Türkiye’de borçlanarak emekli olma hakları vardır. Türk vatandaşlığından çıkmamış olması ve uzun vade anlaşmalı ülkelerde resmi olarak ikamet etmiş olması ve en önemlisi de bunu belgelendirmesi halinde bu süreleri borçlanabilmekteler.

Yurtdışı borçlanmada torba yasa ile önemli değişiklikler yapıldı. Tüm güncel şartlar hakkında ayrıntıları https://www.sgksorusor.com/yurtdisi-borclanma-torba-yasa-2019-1481/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Yurtdışı hizmet borçlanması için gerekli evraklar

Borçlanma başvurusunda istenen belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yurtdışı borçlanma başvuru formu,
 • Yurtdışı borçlanma beyan ve taahhüt belgesi,
 • Resmi çalışma sürelerini gösterir hizmet cetveli,
 • Ev hanımı sürelerini borçlanacaklar için Belediye’den ya da ilgili Kurumdan alınmış ve resmi ikametgah sürelerini gösterir belge.

SGK yurtdışı borçlanması günlük ne kadar ?

Torba yasa ile 2019 yılında yapılan değişiklikle borçlanma oranları da yükseltildi. Borçlanma için ödenecek günlük en düşük tutar brüt asgari ücretin günlük tutarının %45’i, en yüksek ise bunun 7,5 katı olmakta. En düşük ve en yüksek güncel borçlanma tutarları hakkında bilgi için hemen https://www.sgksorusor.com/yurtdisi-borclanma-hesaplama-2019-136/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma ödemesi nereye yapılır ?

Ödeme yapabilmek için borçlanma işleminin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tamamlanarak borçlanma tutarının yer aldığı yazının tebliğ alınmış olması gerekiyor. Yazının tebliğ tarihinden itibaren ödeme en geç 3 ay içerisinde peşin olarak yatırılmalı. Ödeme işlemi T.C. numarası ile Türkiye’de anlaşmalı bankalardan ya da mobil ve ya internet bankacılığı kanalları üzerinden SGK Ödeme-Borçlanma menüsünden yapılabilmekte.  Eğer borçlanma bağkurdan yapıldı ise SGK Ödeme-Bağkur Prim menüsüne bakmanızı öneririz. Buradan çıkabilir borç.

Sgk yurtdışı işlemleri daire başkanlığı

İsviçre yurtdışı borçlanma ve prim transferi işlemleri ve diğer ülkelerin borçlanma ve aylık bağlama işlemleri Ankara SGK-Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Yurtdışı Sözleşmeler ve Emeklilik Daire Başkanlığı tarafından yapılmaktadır.

Yurtdışı Sözleşmeler ve Emeklilik Daire Başkanlığı iletişim 

Adres ve telefon bilgileri aşağıdaki gibidir;

 • Adres:Mithatpaşa Cd. No: 7 Sıhhiye/ ANKARA
 • Telefon: 0(312)432 12 27- 432 12 47
 • E posta adresi: [email protected]

Yurtdışı borçlanma hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

21 Yorum
 1. emine

  iyi gunler

  Annem 02-03-1960 dogumlu.
  Su an ev hanimi ama aralikli toplam 6 sene calismisligi var.
  Turkiyede 2018 de iki hafta sigortali calismisligi var.

  yurtdisi emeklilik (borclanma) icin hangi belgeler gerekiyor ve dilekceyi nerden bulalirim?

  Yardimci olursaniz sevinirim

 2. Dursun

  merhaba 1963 dogumluyum. 2001 ocak ayindan bu yana birlesik krallikta yasiyorum. yaklasik birlesik krallikta 19 yil full calistim. Turkiyede 1987 tarihinde sigorta baslangicim var. Turkiyeden hangi sartlarda emekli olabilirim. Tesekkurler.

  1. zafer

   Merhaba. Türkiye de bağkur da en az 5400 gün borçlanma yapmanız halinde emekli olursunuz.

 3. Özlem Manisa

  Merhabalar, abim yurtdışında çalışıyor. Fakat öncesinde Türkiyede memuriyeti var , emeklilik primi yeterli fakat yaş dolayısıyla emekli olamamıştı. Yeni yasa ile yurtdışı primlerini Türkiye de emeklilik için kullanması zorunlu mu? yeterli prim günü olduğu için direkt yaşını doldurunca memur olarak emekli olur mu? Yoksa daha sonra yurtdışında da çalıştığı için o çalıştığı günleri sgk ya bildirip bağkurlu olarak mı emekli olur? Yurtdışı çalışmalarını sgk ya bildirmese de olur mu?

  1. zafer

   Merhaba. Türkiyede mevcut gün sayısı yeterli ise yurtdışı borçlanması yapmasına gerek yok. Mevcut gün sayısı ile emekli olabilir.

 4. angela

  çifte vatandaş olunca hangi gutucuyu iaretleme gerekir ? ve bu form ikili ulke arası olan sgk anlaşması formu ?

  1. zafer

   Merhaba. Hangi kutucuktan bahsediyorsunuz? Bu form dediğiniz hangisi?

 5. Nezahat Ilbey

  Slm.Ben Bursa Sgk.da 24.7.19 da form doldurup Almanyada çalışmış olduğum belge ile verdim bana daha halen vermiş olduğum adrese cevap gelmemiş bana bir buçuk ayın içinde cevap gelir denilmişti zaman aşamina uğrarmı ben ne yapmalıyım Slm.

  1. zafer

   Merhaba. Zaman aşımı olmaz ama işlemin ne durumda olduğu konusunda ilgili sgk ile iletişime geçmenizi öneririm.

 6. Murat

  Slm ben 2019 nisan itibarıyla borclamami yatırdım 6 ay itibarı ile talepte bulundum kabul edilmedi yaştan 7 ağustos doğumluyum 8 ağustosta tekrar emeklilik talebinde bulundum henüz bir cevap gelmedi yeni düzenlenen kararname beni etkiler mi? düşük maaş almam söz konusu olurmu?
  Saygilar

  1. zafer

   Merhaba. Yeni yasa sizi etkilemez. Siz yasadan önce yapmışsınız borçlanmayı.

 7. Metin

  merhaba, yurt dışından taksitle borcumuzu ödeyebilirmiyiz? Yoksa bütün borcu peşinmi ödememiz gerek..

  1. zafer

   Merhaba. Taksitle ödeme yok. Peşin ödemeniz lazım.

 8. MİRELA BAŞKAYA

  Merhabalar,20 temuz 2019 tarihlerinde,ev hanımı borçlaması için başvurdum. 1993 ten beri türk ve romen vatandaşıyim.Baş vurusuyla beraber emniyetten alınan yurtta giriş-çikış belgesı dosyalanmış.Fakat benden 1993-2005 dönemleri içn(borçlanma süresı),Romanyadaki ikametgah belgesı istendi.Benim bildiğim, bu kanulara aykırı çünkü emniyetten alınan giriş-çikışları yeterli sayilır.2 kere Romen konsulosundan ikametgah belgesı aldım fakat hiçbirini kabul edilmedi(belgede doğuştan beri kesintisız olarak romen vatandaşıyim yazıyor,borçlanma süresı görunmıyor).Dediklerine göre,ikametgah belgesı Romanyadan alınması gerekiyor ve börçlanma süresı yazılması gerekiyor.Benim sormak istedim bunlar:yurtta giriş-çikışla beraber(burda romanyada kaldım süreleri belli) konsulostan aldım ikametgah belgesı yeterlimi yoksa Romanyadan nüfüs dairesınden başka bir ikametgah almam gerekiyor?Türkiyede 1999,15 mayis, SGK girişim var,şu anda ödenmiş 1903 gün primlerim var,2003-2006 tarihleri arasında Romanyada çalıştım.Orda çalıştım süreleri burda transfer yapılıyormu yoksa ıspatlasam bile tekrar ödemem gerekiyor?20 .07.19 başvurusuyla beraber dosyayi tamamlama süresı ne kadar?Yardımınız için,şimdiden teşekkür ederim,saygılar,hoşçakalın! NOT:doğum tarihim:26.11.1965

  1. zafer

   Merhaba. Sizin iş biraz ayrıntılı ve doğal olarak kafa karıştırıcı. En sağlıklı bilgi için yine Sgkya başvuru yapmanızı öneririm.

 9. suna

  almanyada yasiyorum türkiyede hiç sgk da girisim yok.alman varandasiyim. 2000 den beri almanyada calisiyorum.Emeklilik borclanma dilekcesi verebilirmiyim,nereye gönderebilirim.

  1. zafer

   Merhaba. Süre doldu artık maalesef.

 10. Ahmet Yücer

  19.10.1964 doğumlu ev kadını,
  10.08.2005 tarihinden beri ABD’de Washington DC de yaşıyor.
  Türkiye’de SSK-Bağkur-Emekli Sandığı kaydı yok.
  son 3 gün içinde oradaki Büyükelçiliğe Emeklilik başvurusu yapabilir mi

  1. zafer

   Merhaba. Evet yapabilir. Ancak borçlanma bağkurdan olur. Tek avantajı borçlanma tutarının artışından etkilenmemek olur.

 11. Neslihan

  Merhaba, yaklaşık 5 yıldır hollanda da yaşıyorum. Burada hiç çalışmışlığım yok,20 aylık bir bebeğim var ev hanımıyım. Türkiye de hem ssk hem de bag kur çalışmışlığım var(net gününü bilmiyorum) 1 temmuz a kadar başvuru yapmamız gerektiğini öğrendim ve yarın sabah başvuru yapmaya gideceğim. Yanımda götürmem gereken evrak v.s. ile ilgili yardımınıza ihtiyacım var. Malum süre çok kısıtlı yanlış bir şey yaparak mağdur olmak istemiyorum. Şimdiden teşekkürler,hoşçakalın

  1. zafer

   Merhaba. Gerekli tüm evraklar “https://www.google.com/amp/s/sgkbilgisi.com/yurtdisi-borclanmasi-icin-gerekli-evraklar-nelerdir/” sayfamızda mevcut.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.