Sgk Yurtdışı Borçlanma Sorgulama

12 1.630

Sgk yurtdışı borçlanma sorgulamasının nasıl ve nereden yapılacağı konusu borçlanma başvurusu yapanlar için sorgulanan konuların başında gelmekte. Yurttaşlarımız E-Devlet sistemi yardımıyla istedikleri her bölgeden ve daima devlet ile olan işlerini süratli bir halde halledebilmektedir.  Yurttaş ile devletin bir araya gelmiş olduğu platform olan E-Devlet ek olarak son dönemlerde eklenen yeni hizmetler ile de oldukça popüler bir hale gelmiştir.

Son eklenen hizmetlere E- Devlet Yurtdışı Belge Sorgulama da dâhil edilmiştir. Sizlere bu yazımızda E- Devlet Yurtdışı Belge Sorgulama Nereden Yapılır? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Sgk yurtdışı borçlanma

Vatandaşlar gitmiş oldukları yabancı ülkelerde uzun bir süre kalmakta ve çalışmalarını sürdürmektedir. Kişiler bundan dolayı borçlanma yoluna gitmektedir. Vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu yurtdışı borçlanmasıyla ve verdikleri hizmet süreçlerinde standart şartlara ulaşmaları halinde standart çalışanlar benzer biçimde emekli olabilmektedir.

Ülkemiz ile Sosyal Güvenlik Antlaşması imzalamış birçok ülke ve bunun haricinde bulunan ülkelerde çalışan yurttaşlarımız, yurtdışında geçen süreleri belirli koşullarda değerlendirmektedirler. Bu değerlendirmeler çoğu zaman emeklilik, malullük, yaşlılık ve ölüm hallerin ülkemizdeki geçmiş hizmetlerdir. Yurttaşlarımız bu değerlendirmeden yararlanabilmek için borçlanabilmektedir.  Bununla birlikte sürecinin haricinde ev kadınlığı süresi de bu değerlerden yararlanabilmenizi sağlamaktadır.

Son torba yasa ile yurtdışı emeklilikte yapılan önemli değişiklikler ve güncel haberler için hemen https://www.sgksorusor.com/yurtdisi-borclanma-torba-yasa-2019-1481/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanması emekli maaşı ne kadar ?

Alınacak emekli maaşı birçok kritere göre farklılık gösterir. Borçlanma yapılacak kapsam, borçlanmanın yapıldığı dönem ve sigorta kolu, asgariden ya da yüksekten yapılmış olması v.s. gibi birçok faktör emekli maaşı üzerinde etkilidir. Hemen https://www.sgksorusor.com/bugun-emekli-olsam-ne-kadar-alirim-7497/ sayfamızı ziyaret ederek bugün emekli olmanız durumunda alabileceğiniz net emekli maaşını hesaplayabilirsiniz.

SGK yurtdışı borçlanması günlük ne kadar ?

Yurtdışı borçlanma yasasında 2019/Ağustos ayı itibariyle önemli değişiklikler oldu. Borçlanma tutarları yükseldi ve emekli maaşı hesaplama şekli değişti. Son değişiklikler ve güncel borçlanma tutarları için hemen https://www.sgksorusor.com/yurtdisi-borclanma-hesaplama-2019-136/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E devlet sgk yurtdışı borçlanması

Yurtdışı borçlanma başvurularınızı e devlet sistemi üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Ancak başvuru tek başına yeterli değildir. Başvuru yaptıktan sonra gerekli evrakları bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne posta yolu ile ya da elden göndermeniz gerekiyor.

Yurtdışı borçlanması için gerekli evraklar

Borçlanma başvurusunda istenen evraklar için https://www.sgksorusor.com/yurtdisi-borclanma-icin-gerekli-belgeler-nelerdir-377/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Gerekli evrakların içerisinde en önemlisi dilekçedir ve başvuru yapacaklar dilekçeyi doldururken zorluk çekebilmekte. Ancak merak etmeyin. Biz dilekçeyi nasıl dolduracağınızı adım adım anlattık. Hemen https://www.sgksorusor.com/yurtdisi-borclanma-dilekcesi-nasil-doldurulur-374/ sayfamızı ziyaret ederek dilekçenin nasıl doldurulacağı hakkında bilgi edinebilir ve örnek doldurulmuş dilekçeye göz atabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma sorgulama

Borçlanma başvurusu yapanlar için borçlanma başvurularının ne durumda olduğu, borçlanma tutarının hesaplanıp hesaplanmadığı, hesaplamada hangi dönemlerdeki hizmetlerin esas aldığı gibi konular önem arz etmekte ve bunları online sorgulama yolu ile öğrenmek istemekteler. Maalesef bu bilgilere internet üzerinden erişemiyorsunuz.

Sgk yurtdışı emeklilik evrak takibi

Ancak SGK evrak takip sisteminden evrağınızın ne durumda olduğunu ve son hareketleri takip edebilirsiniz. Evrak takip sistemi üzerinden sorgulama yapmak için hemen https://www.sgksorusor.com/sgk-evrak-takibi-975/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E devlet yurtdışı emeklilik sorgulama

Eğer yurtdışı borçlanma başvurusu sonucunda emekli maaşınız bağlandı ise bunu e devlet sisteminde görüntüleyebilirsiniz. E devlet sisteminde;

 • SSK emekli maaşı için SGK-4A Aylık Bilgisi,
 • Bağkur emekli maaşı için SGK-4B Aylık Bilgisi,
 • Emekli sandığı için SGK-4C Aylık Bilgisi menülerini kullanabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma belge sorgulama

Vatandaşın devlet ile ilişkilerini oldukça kolay bir hale getiren E-Devlet sistemine her geçen gün yeni bir hizmet eklenmektedir. Yurtdışı borçlanma belge sorgulama işlemi de son eklenen hizmetler içinde yer verilmiştir. Sorgulama işleminin yanı sıra belge doğrulama işlemi de eklenmiştir. Aile, ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde çalışan bu sisteme E- Devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma belge sorgulama işlemini yapabilmeniz için belirli aşamaları takip etmeniz gerekmektedir. İlk olarak E- Devlet sistemi arama kısmına Yurtdışı Belge Sorgulama yazarak arama yapabilirsiniz. Gelen ekrandan ise 3201 sayılı Yasa uyarınca yurtdışı borçlanmanızda kullanılmak suretiyle yurtdışında geçen sigorta süreniz yada ev kadınlığı sürenizi gösteren belgelere ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Yurtdışı Borçlanma Belge Doğrulama

Yurtdışı Borçlanma Belge Doğrulama için E- Devlet sistemine giriş yaptıktan sonrasında sitenin sağ üst tarafında bulunan kısma “Yurtdışı Belge Sorgulama” yazmanız kafi olacaktır. Karşınıza gelen ekranda ise ulaşmak istediğiniz bağlantı çıkacaktır.

Bu bağlantıya tıkladığınızda sayfa da karşınıza iki seçenek çıkacak olup bu seçeneklerden birisi Yurtdışı Borçlanma Belge Sorgulama diğeri ise Yurtdışı Borçlanma Belge Doğrulamadır. Aynı sorgulama işleminde uyguladığınız benzer biçimde doğrulama seçeneğine tıklayarak 3201 sayılı Yasa gereğince yurtdışında çalışmış olduğunuz sürelere ilişkin sigorta sürenizi ya da ev kadınlığı sürenizi ve öteki belgeleri doğrulayabilirsiniz.

E devlet şifresi nasıl alınır yurtdışı

Yurtdışında yaşıyorsunuz ve e devlet şifresi mi almanız gerekiyor ? Türkiye’de sadece PTT şubeleri aracılığı ile ve bizzat kişinin kendisine verilen bu şifreyi yurtdışında Türk Konsolosluklarından alabilirsiniz. Bizzat başvuru şartı aranır. Randevu alarak randevu tarihinde kimliğiniz ile başvuru yaparak şifrenizi alabilirsiniz.

Yurtdışı sigorta sorgulama

Yurtdışında sigortalı çalışmalarınıza ait hizmet bilgilerini Türkiye’de online olarak sorgulayabileceğiniz bir uygulama bulunmamakta. Sorgulama işlemini ilgili ülkenin Konsolosluğunu telefon ile arayarak yapabilirsiniz.

SGK yurtdışı servisi telefon numarası

Yurtdışı emeklilik, başvuru ve diğer tüm hususlardaki sorularınız için telefon ve mail adresleri aşağıdaki gibidir;

 • Mithatpaşa Cad. No:7 06437 Sıhhiye-Ankara
 • Telefon: +90 312 444 32 01 (Alo Yurtdanış Bilgi Hattı)
 • e-Posta: [email protected]

Yurtdışı borçlanması yaparak emekli olanlara çalışma ve minijob hakkı gelebilir. Bu konudaki son dakika gelişmeleri için hemen https://www.sgksorusor.com/yurtdisi-borclanma-kalkiyor-mu-2019-380/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

12 Yorum
 1. muzaffer tetik

  İyi günler,size iki sorum olacak.
  1.) 2006 senesinde Almanya’dan kesin dönüş yaptım.Sonra 2006 senesinde 21 senelik Almanya yurt dışı borçlanmamı yaptım.Ama SGK bu sene ,yani 2022 de (16 sene sonra) bu borçlanma zamanımın içindeki Türk vatandaşı olmadığım 424 borçlanama günümü sildi.(Alman vatandaşlığını almak için çıkmıştım ve sonra yine T.C yi aldım.)
  Sorum şu: SGK bunu silebilirmi?
  2.)1987 senesinde Almanya’da çalışırken,Burdur’da 60 gün fiilen Türkiye’ye gelerek yapmış olduğum askerlik günlerimide extra borçlanmıştım.SGK bu askerlik borçlanmasınıda sildi.
  Sorum şu:SGK bunuda silebilirmi?
  Sonuç olarak SGK 484 günümü sildi ve beni daha geç emekli etti.Yani 16 sene sonra geriye dönük düzeltme yaparak benden extra 4A borçlanması artı maaş güncellemesi ile beraber 10.000,-TL talep ederek maaşımıda aylık 270,-TL azalttı.
  Vereceğiniz cevap için şimdiden çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar.

 2. Ümit Cimen

  Sayin yetkili,
  son gelismelker dogrultusunda asagida belirttigim sartlar dogrultusunda emekli olma imkani maas alabilme hakkimizin olup olmadigini belirtilseniz sevinirim.

  Saygilarimla
  14.02.1970 dogum tarihi,
  1.11.1985 sigorta baslangici
  3.10.1995 senesi itibari ile Almanyada ikamet etmekteyim ve 1997 senesi itibari ile sigortali calismam bulunmaktadir ki ( halen calisma hayatim devam etmekte)2001 senesi itibariyle Mavi kartli Alman vatandasligim bulunmakta.
  Toplam ödenmis prim günü 2310 gündür bu sartlar altinda emekli olmamiz ve maas almamiz ( Calisma durumumuz devam etme kaydi ile ) mümkünmüdür?

  1. zafer

   Merhaba. Sanırım Türkiyede çalışmanız yok. Maalesef belirttiğiniz durumda Türkiye de son düzenleme ile emeklilik Hakkınız yok. Türkiyede bağkur kapsamında en az 5400 gün borçlanma yapmanız gerek. Sizin mavi kartlı olduğunuz tarihe kadar geçen süre zaten yeterli olmamakta.

 3. Oktay

  Iyi Günler Zafer bey, ben, 10,01 1963 ,dogumluyum..Emekli icin Yurtdisi Borclanmasi,icin 28,07.2019,tarihinde 3600,günden Emekli dilekcemi verdim ,Ve 28,12 2019.da ödemem geldi ,Ve Saglik Sorunlarim,dan dolayi 12 ,03.2020 de bankada kredi islemleri icin Türkiye,ye gitmem gerekiyordu ,Veya Vekalet Vermem gerekiyordu, ama ,Ama Malesef Bu Korona Virusun yüzün,den Vekalet icin Konsolosluklar Kapaliy,di Ve Ucaklar,da ucuslar durdurul,du,.O yüzden ödeme Yapamadigimdan, Malesef.-Magdur Duruma düstüm,.ve Gelen Tebligkat,da.son ödeme Tarihi,,20,.03, 2020.miymis Ve Dolayisiyla borcumu Ödeyemedim,Eger Ucaklar ucusa serbest oldugunda Sinirlar Acildiginda Türkiyede Ödemeyi gerceklestirdigim zaman ,Korona Virusu Dolayisiyla gerceklesen Magdurlugum, giderilir,mi ödemeyi,gecerli sayarmi.Sgk,.!????!!!! Cok cok Tesekürler ilginize ve bilginize,.!???

  Oktay Tosun

  1. zafer

   Merhaba. Bununla ilgili bir düzenleme yapılması gerekiyor. Aksi halde borçlanma işlemi iptal olmuş olacaktır.

 4. ferit

  almanyada malülen emekliyim 58yasindayim türkiyede 5075günde emekliye bas vuru yapali üc ay oldu param nezaman gelir ve kac para aylik alirim selam tesekürler

  1. zafer

   Merhaba. Aylığın ne zaman geleceği konusunda bir fikrim yok. Bildiğim kadarı ile sistem şu an hazır değil. Ne kadar maaş alacağınız da borçlanma süresine göre farklılık gösterir.

 5. Yasemin Tuzcuoğlu

  merhaba
  1970 doğumluyum.
  1979 beri almanyada yaşıyorum.
  ev hanimi olarak. emekli olmam için ne kadar ödemem lazim. ve nezaman emekli olabilirim. teşekkürler

  1. zafer

   Merhaba. En az 5400 gün borçlanma yapmanız lazım. Yaklaşık 210 bin lira ödemeniz gerek.

   1. Yasemin

    Teşekkürler Zafer Bey.
    birde 5400 gün e göre emekli olursam ödememi şuan yaparsam hangi yaşda emekli olurum. birde nekadar emekli maaşı alırım. Ve bu şartlarda emekli olur isem yurtdışında yani almanyadada sağlık sigortası geçerli oluyormu.
    Tekrar Teşekkürler
    yasemin

 6. Seval

  Merhaba almanya ikamet ediyorum,02.08.2012 yilinda türkiyeden sigorta girisi yaptim ,2018 yilinda 5760 günden ssk üzeri borclandim ve ödedim ,
  15.08.2019 tarihinde cikan genelge bizi nasil etkiliyor emeklilik ayliginda ne degisiklikler olacak .
  Cevabiniz icin tesekürler
  Seval

  1. zafer

   Merhaba. Sizi etkileyen bir durum yok

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.