Yurtdışı Borçlanmasıyla Emekli Olanlara Çalışma Hakkı 2020

10 965

Yurtdışı borçlanmasıyla emekli olanlara çalışma hakkı verilecek mi ? Bu soru yurtdışı borçlanması yaparak Türkiye’den emeklilik hakkı elde edenlerin en çok sordukları soruların başında geliyor. Malumunuz yurtdışında Türkiye ile emeklilik alanında sözleşme imzalamış ülkelerde ikamet eden ya da çalışan Türk vatandaşlarının bu çalışma ya da ikamet sürelerini borçlanarak Türkiye’de emekli olma hakkı bulunuyor.

Emekli olduktan sonra kişilerin mevcut uygulamada bulundukları ülkede sigortalı olara çalışma hakkı bulunmamakta. Emekli olan kişiler hem çalışma hakkının verilip verilmeyeceği hem de emeklilik hakkının tamamen kaldırılıp kaldırılmayacağı konusunda merak içerisindeler. Bu yazımızda her iki sorunun cevabını ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik şartları 2020

Yurt dışı emeklilik şartlarını şu şekilde özetlemek gerekirse sıralayabiliriz;

 • Yurtdışında Türkiye ile Sosyal Güvenlik Sözleşmesi olan ülkelerde resmi olarak çalışmış ya da ikamet etmiş olmanız,
 • Yurtdisi borclanma formu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat yapmanız,
 • Emeklilik için lüzumlu olan öteki şartları sağlamanız.

Borçlanma için ödenecek en düşük ve en yüksek güncel tutarlar, emeklilik maaşı ve daha fazlası için hemen https://www.sgksorusor.com/yurtdisi-borclanma-hesaplama-2019-136/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma gerekli evraklar

Yurtdisi emeklilik borclanması başvurusu için istenen belgeler şunlardır;

 • Yurtdışı borçlanma formu
 • Yurtdışı hizmet borçlanması beyan ve taahhüt belgesi
 • Bağlı olduğunuz kasadan almış olduğunuz çalışma belgesi öteki adı ile hizmet cetveli,
 • Ev hanımları için ikamet süresi borçlanılacaksa bağlı olduğunuz belediyeden alacağınız ikamet belgesi.
 • Kimlik fotokopisi.

Gerekli belgeler ülkeden ülkeye ve istisnai durumlar esas alınarak farklılık gösterir. Daha fazla ayrıntı için https://www.sgksorusor.com/yurtdisi-borclanma-icin-gerekli-belgeler-nelerdir-377/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanması nasıl yapılır ?

Yukarıdaki belgelerle Türkiye’de nüfus kaydınızın olduğu İlin SGK yurt dışı işlemleri servisine müracaat yapmanız gerekiyor. Başvurunuz üstüne ödeyeceğiniz borçlanma tutarı hesaplanarak size bildiri edilir. Tebligatı aldıktan sonrasında en geç 3 ay içinde ödeme yapmanız gerekiyor. Ödeme yaptıktan sonrasında emeklilik dilekçesi ile SGK’ya müracaat yapmanız gerekiyor.

Eğer borçlanma başvurusu yaparken emeklilik talep formunu verdiyseniz ödeme yaptıktan sonrasında tekrardan bu formu vermenize gerek yok. Fakat bir tek borçlanma müracaat formu ve lüzumlu belgeleri verdiyseniz SGK ödeme yaptıktan sonrasında size otomatikman maaş bağlamaz. SGK tahsis talep formu ile ek olarak müracaat yapmanız gerekiyor.

Borçlanma başvuru formunu nasıl dolduracağınızı bilmiyor musunuz ? O zaman hemen https://www.sgksorusor.com/yurtdisi-borclanma-dilekcesi-nasil-doldurulur-374/ sayfamızı ziyaret edin ve adım adım form nasıl doldurulur öğrenin.

Yurtdışı emeklilik kalkıyor mu ?

Yurtdışı borçlanma yasasında 2019 senesi itibariyle çok önemli değişiklikler yapıldı. Daha önce borçlanma hakkının tamamen kaldılacağı gündeme gelmişti ancak bu olmadı ve tamamen kaldırılmasına ilişkin bir düzenleme de gelmeyecek.

2019/ Ağustos ayı itibariyle yapılan değişikliklerin ardından borçlanma tutarları yükseldi ve Türkiye’de son çalışmaya bakılmaksızın sadece bağkurdan emeklilik zorunluluğu getirildi. Yeni torba yasa ile getirilen tüm değişiklikler ve konu hakkında tüm soru ve cevapları https://www.sgksorusor.com/yurtdisi-borclanma-torba-yasa-2019-1481/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanmasıyla emekli olanlara çalışma hakkı

Yurtdisi emeklilik borçlanması ile Türkiye’den aylık bağlananların resmi olarak yurtdışında yaşadıkları ülkede çalışma hakları bulunmamakta. Daha ilkin yarı zamanlı çalışma hakkı verilmesi düzenlemesi çıkacağı söylenmişti sadece bu düzenleme çıkarılmadı. Özetle yurtdışı borçlanmasıyla emekli olanlara çalışma hakkı şu an için yok.

Yurtdışı borçlanma ile emeklilik mevzusundaki sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

10 Yorum
 1. Seyhan

  Almanyadan 1994ise basladi 2cocugum var emekli olmam icin ne kadar ödemeliyim

  1. Editor

   Merhaba, Almanya’da ilk işe başladığınız tarihi gün, ay ve yıl olarak yazar mısınız?

 2. Muhammet

  Yurt dışı borçlanma için düzenleme yapılırsa bizim ödememiz gereken tutarlar nasıl hesaplanacak?

  1. Editor

   Yeni torba yasa ile ilgili bilgileri https://www.sgksorusor.com/yurtdisi-borclanma-torba-yasa-2019-1481/ yazımızdan edinebilirsiniz.

 3. Ahmet

  Merhaba kendim bizzat olmadan baska birisi vekaleten bu islemleri tr yapabilirmi sgk formu dorup imzaladigim zaman.

  1. zafer

   Merhaba. Vekalet varsa tabi ki yapabilir.

 4. EROL

  İyi günler 31 temmuzda yurtdışı borçlanma evraklarımı gönderdim fakat bana evrak ve bilgilerimin eksik olduğunu tamamlamam için 3ay süre verdiler.. peki ben düzeltme dilekçesi ile beraber formu tekrardan mı doldurup göndermem gerecek…Başvuru tarihimde değişiklik olacakmı? Tr de 78 yıllarında öğretmenlik yaptım 570 günüm var 82yılında yurt dışına gittim..Yurtdışı borçlanmasında nasıl bi yol izlemeyelim yardımlarınız için teşekkürler

  1. zafer

   Merhaba. Başvuru tarihi olarak 31 Temmuz esas alınır. Gerekli eksikleri tamamlayıp başvurunuzu yapın. Emekli sandığı ise son çalışma en az 5400 güne tamamlayacak şekilde borçlanma yapmanız gerek.

 5. Ergül

  İyi günler ben 1988 yılında Türkiye‘de 1:30 yıl sağlık memur olarak çalıştım 1990 yılı başında Almanya’ya geldim burada şu anda mamlülen süresiz emekliyim 1985 yılında 18 ay askerliğimi Türkiye‘de yaptım yaşım 56 Türkiye’den 3600 günden boşlana bilir miyim ne kadar borcum çıkar teşekkür ederim

  1. zafer

   Merhaba. Türkiyede son çalışma hangi kapsamda? Tam olarak Türkiyede ne kadar hizmet var?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.