Gss g1 Primi Ne Kadar 2020

0 2.358

Gss g1 primi ne kadar 2020 ? Genel sağlık sigortası primleri  asgari ücretin brütü esas alınarak hesap edilmekte. Doğal olarak asgari ücret artışı esas alınarak her sene başında genel sağlık sigortası prim tutarları da yükselmekte. İlk olaraktan 01 Ocak 2012 tarihi itibariyle güvencesi bulunmayan bireyler açısından zorunlu hale gelen genel sağlık sağlık sigortasında iki tip sistem uygulanmakta.

Birincisinde dilerseniz gelir testine başvurmadan ya da gelir testi başvurusu sonucunda gelir durumu net asgari ücretin 1/3’ü üzerinde çıkarsa aylık prim ödeyerek yararlanılan sistem, ikincisi ise gelir testi başvuru sonucu net asgari ücretin 1/3’ü altında çıkması halinde yeşil kart sigortası. Şimdi hem yazımızda genel sağlık sigortası hakkında tüm detayları bulabilecek hem de güncel primleri öğrenebileceksiniz.

Gss nedir 2020

GSS yani genel sağlık sigortası 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmiş ve sosyal güvencesi olmayan kişilerin zorunlu olarak kapsama alındığı sigorta koludur. Yazımızın devamında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası başvurusu 2020

Eğer prim ödeyebilirim ve aylık prim ödemesi suretiyle sigortadan yararlanmak istiyorum diyorsanız hemen ikamet olarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu GSS Tescil servisine giderek sigortanızı hemen başlatabilirsiniz. Prim ödemek istemiyorum yeşil kart isterim derseniz başvuruda izlenecek yol için https://www.sgksorusor.com/genel-saglik-sigortasi-nasil-actirilir-2019-845/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gss özel hastanelerde geçerli mi 2020

Aylık prim ödeme yolu ile sağlıktan yararlananlar özel hastanede diğer sigortalıların yararlanabildiği tüm haklardan aynen yararlanabilmekteler. Ancak prim ödemeden SGK yeşil kart sigortasından yararlananlar açısından istisnai durumlar mevcuttur. Yeşil kartlı olarak özel hastaneden yararlanabilir misiniz öğrenmek için hemen https://www.sgksorusor.com/yesil-kart-ile-ozel-hastaneye-gidilir-mi-300/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

G1 (asgari ücretin 1/3’ünden fazla)

Yukarıda bahsettiğimiz üzere genel sağlık sigortasında iki tip sistem mevcut. Gelir testine başvurarak hane halkı kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olanlar prim ödemeden yeşil kart kapsamında sigortadan yararlanmakta. Ancak gelir durumu üzerinde belirlenenler ise G1 gelir seviyesinden yani aylık asgari ücretin brütünün %3’ü oranında prim ödeyerek sağlıktan yararlanabiliyor. G1 gelir seviyesinde ödenecek aylık prim tutarı aşağıda belirtilmiştir.

Asgari ücretin 1/3’ne kadar 2020

Gelir testi uygulamasında esas alınan asgari ücretin üçte birlik kısmı asgari geçim indirimi hariç net asgari ücrettir. 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında asgari ücretin 1/3’ü 2103,98 TL’dir. Bu durumda 1/3’ü ise aylık olarak 701,32 TL’dir.

Gss hesaplama 2020

Prim ödeme durumum yok diyerek yeşil kart için gelir testine başvuran kişilerin gelir testi hesaplaması yapılırken hane halkındaki herkesin kayıtlı gelirine, üzerindeki mal varlığına hatta ve hatta itiraz halinde evdeki eşyalarına bakılarak ve çeşitli kriterler esas alınarak gelir testi hesaplaması yapılır. Hesaplama işlemi oldukça karışıktır ve bir formülü bulunmamakla beraber Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılmaktadır.

Gss prim borcu ödenmezse

Şayet herhangi bir kapsamda aktif sigortanız yoksa ya da bakmakla yükümlü kişi olarak aktif güvenceniz yoksa gss ödemeniz zorunludur. Siz başvuru yapmasanız bile SGK tarafından otomatik olarak bu kapsama alınırsınız. Prim ödemesini yapmadığınızda ve ödemediğiniz kısım iki aydan fazla olduğundan sağlık sigortanız kapanır ve sağlıktan yararlanamazsınız. Ayrıca prim borcunuza faiz işler. Ancak GSS prim borçları için şu an icra takibi yapılmamakta.

Gelir testi g1 ne kadar öder 2020

Aylık ödenecek genel sağlık sigortası primi brüt asgari ücretin %3’üdür. Bu durumda 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında aylık gss prim ücreti 88,29 TL olacaktır. Eğer genel sağlık sigortasında adınıza yersiz olarak çıkartılmış prim borcu varsa hemen https://www.sgksorusor.com/genel-saglik-sigortasi-gelir-testine-nasil-itiraz-edilir-77/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yabancı uyruklu gss primi ne kadar 2020

Yabancı uyruklu vatandaşlar, öğrenciler ve Türk vatandaşlığından izinle çıkmış mavi kartlılar için aylık prim tutarı 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında 706,32 TL olacaktır.

Gss ödemek istemiyorum

Genel Sağlık Sigortası Türkiye’de ikamet eden ve güvencesi olmayan tüm Türk vatandaşları için zorunludur. Herhangi bir kapsamda güvenceniz yoksa genel sağlık sigortası kapsamına geçmeniz zorunludur. İsteğe bağlı olarak kapatamazsınız. Eğer prim ödeme durumunuz yoksa ve geliriniz kişi başı net asgari ücretin 1/3’ünün altında ise prim ödemeden yeşil kart kapsamında, değilse yukarıda belirtilen prim oranlarında ödeme yaparsınız.

Gelir testi başvurusu e-devlet

Gelir testi başvuruları maalesef e-devlet üzerinden yapılamamakta. Başvuruları Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat yapmanız gerekmekte. E-devlet üzerinden sadece başvuru sonucu öğrenilebilmekte. Gelir testinin  ne olduğu, gelir testi başvurusunda izlemeniz gereken yol ve tüm detaylara https://www.sgksorusor.com/gelir-testi-1-3-ne-demek-8353/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Gelir testi hesaplama formülü

Gelir testi için birçok gelir, taşınır ve taşınmaz mallar ile diğer birçok maddi varlık hesaplamaya dahil edilir. Geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında olanlar sosyal yardımlardan yararlanırlar.Ancak 1/3’ünden fazla olanlar herhangi bir yardımdan ve SGK yeşil kart sigortasından yararlanamazlar.

Genel Sağlık Sigortası tescil ve prim borcu ödeme

Genel sağlık sigortası tescil durumunuzu ve prim ödeme işlemlerini e-devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Hemen e-devlette https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu sayfasını ziyaret ederek tescil ve borç durumunuzu öğrenebilirsiniz. Online olarak kredi kartı ile prim ödeme işlemini de yine e-devletten SGK kart ile prim ödeme sisteminden yapabilirsiniz. Kartla GSS prim borcu ödemek için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-sosyal-guvenlik-kurumu-kart-ile-prim-odeme-uygulamasi sayfasından e-devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra SORGU TÜRÜ: DİĞER TAHSİLATLAR VE SORGU TİPİ: GSS PRİM MENÜSÜ üzerinden sorgulama yaparak kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

GSS borç sorgulama Ziraat Bankası

Eğer Ziraat Bankası mobil ya da internet bankacılık kanallarını kullanıyorsanız prim borcunuzu buradan da sorgulayabilir ve ödeme işlemini yapabilirsiniz. Ziraat Bankası online bankacılık kanallarından GSS borcu sorgulama ve ödemek için ÖDEMELER-SGK/SSK/BAĞKUR-SGK MOSİP-TC NUMARASI GİR-TAHSİLAT TÜRÜ-GSS PRİM aşamalarını takip edebilirsiniz.

Diğer bankalardan borç sorgulamak ya da ödeme yapmak için izlenmesi gereken yol ve GSS prim borcu nasıl ödenir hakkında detaylar için https://www.sgksorusor.com/2019-gss-nasil-odenir-260/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Genel sağlık sigortası hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.