Ölen Babasının Maaşının Kızı Yüzde Kaçını Alır ?

12 2.661

Ölen babasının maaşının kızı yüzde kaçını alır ? Dul kızlar ile hiç evlenmemiş kız çocukları gerekli diğer şartların da sağlanması halinde anne ya da babalarından ölüm aylığı alabilmekteler. Ölüm aylıklarında herkese bağlanacak aylık oranı farklıdır ve Kanuna göre bu oranlar belirlenmiştir.

Bu yazımızda kız çocuklarının hangi şartlarda ve hangi oranda ölüm aylığı alabilecekleri ile konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Kimler ölüm aylığı alabilir ?

Vefat eden emekli ya da sigortalıdan aylık bağlanabilecek kişiler şunlardır;

 • Vefat edenin resmi nikahlı eşi,
 • 18 yaşın altındaki çocukları,
 • 18 yaşını tamamlamış kız çocukları ile eşinden ayrılmış dul kız çocuklar,
 • 18 yaşını tamamlayan çocuklardan lisede okuyanlar 20, üniversitede okuyanlar ise 25 yaşına kadar alabilirler. Emekli sandığı kapsamında
 • 01 Ekim 2008 tarihinden önce memur olanların çocukları 25 yaşına kadar bir şart aranmadan aylık alabilirler.
 • Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücünü en az %60 ve ya üzerinde kaybettiği anlaşılan çocuklar.
 • Vefat eden kişinin kendi adına Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almayan ve aylık geliri net asgari ücretin altında olan anne ve babası.

Ölen babanın maaşı nasıl alınır ?

Ölüm aylığı için gerekli şartlar sağlanıyorsa SGK Gelir aylık ödenek talep formu ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapılması gerekmektedir. Bu belge aylık bağlanması için yeterlidir. Ancak öğrencilik durumundan dolayı aylık alanların ilave olarak öğrenci belgesi, eşinden ayrılan kız çocuklarının ise eşiyle birlikte yaşamadığına dair taahhütname eklemeleri gerekmektedir.

Dul kadın ölen babasının maaşının yüzde kaçını alır ?

Normalde çocukların ölüm aylığı hissesi %25’tir. Yani baba vefat etmeden önce 2000 lira aylık alıyorsa kız çocuğuna 500 lira bağlanır. Ancak kız çocuğu tek başına emekli maaşı alıyorsa, kendisinden başka hak sahibi yoksa bu durumda %50 alır yani 1000 lira alır.

Eşi ölen kadın kocasının maaşının ne kadarını alır ?

Eş tek başına hak sahibi ise aylık bağlama oranı %75, başka hak sahibi varsa %50 oranında ölüm aylığı alır. Aynı şekilde kendi adına emekli maaşı alan ya da sigortalı olan ve ya bağkurda prim ödeyen dul eşin de hisse oranı %50 olur.

Ölen babadan maaş bağlanması sorgulama

Sorgulama işlemi e devlet üzerinden e devlet şifresi ile yapılabilmekte. E devlet sisteminde;

 • SSK emekli maaşları için sorgulama SGK-4A Aylık bilgisi,
 • Bağkur maaşları için SGK-4B Aylık Bilgisi,
 • Emekli sandığı maaşları için ise SGK-4C Aylık bilgisi menüsünden yapılabilir.

Dul kadın hem babadan hem eşten emekli maaşı alabilir mi ?

Hem babadan hem eşten maaş alınabilir ancak bazı istisnai durumlar var. İki Kurumun birbirinden farklı olması yani birisinin bağkur diğerinin ssk olması gibi şartlar aranır. Tabi bu da tek başına yeterli değil. Ölüm tarihleri, prim ödemeye başlanan tarihler de iki aylık alınıp alınamayacağı konusunda belirleyici olur. Başvuru yapmadan önce herhangi bir kayıp yaşamamak adına Alo-170 hattını arayarak ya da SGK’yı arayarak bilgi almanız yararınıza olacaktır.

Ssk emeklisiyim babamın maaşını alabilir miyim ?

Kendi adına aylık alan ya da çalışan ve ya bağkura prim ödemeyen kız çocukları anne ve ya babalarından dolayı aylık alamazlar.

Emekli sandığından emekliyim babamın maaşını alabilirmiyim ?

Yetim aylığı alabilme şartlarından birisi de kişinin kendi adına sigortalı çalışmaması ya da emekli olmaması. Devlet memurluğundan yani emekli sandığından emekli olanlar anne ya da babasından aylık alamazlar.

Annem vefat etti maaşını alabilirmiyim

Anne’den dolayı da ölüm aylığı alınır. Gerekli şartlar sağlanıyorsa ölüm aylığı bağlanacaktır.

Ben emekliyim eşim öldü maaşını alabilirmiyim ?

Kendi adına emekli olan ya da prim ödemesi aktif devam eden kişiler eşinin maaşının %50’sini alırlar.

Ölüm aylığı konusundaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

12 Yorum
 1. hasan

  merhaba arkadaslar ben yuzde 73 eşim ise 55 engeliyiz eşimin ölen babası hem yurt dışından hemde türkiyeden emekli idi eşim babasından yetim maaşı alabilirmi boşanmadan cevaplarınnız için şimdiden teşekkür

 2. Gizem

  Merhaba benim babamda annemde hayatta ikisi de emekli ama ben çalışmıyorum şu an ve onlardan uzakta kirada yaşıyorum ikisinden birinin maaşının bir kısmını alma hakkım var mı onlar hayattayken

  1. zafer

   Merhaba. Maalesef onlar hayatta iken bu mümkün değil.

 3. Fatma

  Merhaba…Annem geçen yıl 25 temmuz 2018 de vefat eden Ssk emeklisi babamdan dul aylığı alıyor…Geçen hafta Anneannemin vefatıyla da 13.08.2003 tarihinde vefat eden bağkur emeklisi babasından yetim aylığı almak için dilekçe yazdı…Alamaz dediler ama çok ihtiyacı var alıp alamayacağı hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim…

  1. zafer

   Merhaba. Ölüm tarihi ve maaş alınan kapsamlara göre istisnai durumlar mevcut. Alır ya da alamaz diye kesin bir cevap vermem mümkün değil bu yüzden

 4. Ümit

  Merhaba annen dul kadın babasında vefat ettı bagkurluydu hem esınden maas alıyor babasından ne kadar maaş alır dedemın esının maaşı kesılırmı

  1. zafer

   Merhaba. Eşin ve babanın ölüm tarihine göre her iki maaşı alıp alamayacağı ya da ne kadarını alacağı belirlenir. Sgkdan net bilgi alabilirsiniz.

 5. Cahit

  Eşimden dul maaşı alıyordum. Babam üzerinden bağkur yetim maaşı. Emeklilik zamanım geldi. Babamdan ve eşimden aldığım maaşlar kesilir mi?

  1. Editor

   Konunun daha detaylı incelenmesi açısından Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek bilgi almalısınız.

 6. derya

  merhaba eşim vefat etti çocukla bana 1000 tl bağlandı toplamda şimdi babamda vefat etti annemde babamdan 1600 emekli maaşı bağladılr onunki çok yani anneme çok bende kendi eşiminkini almasam çocuğuğa devretsem 1000 tl yi çocuk alırmı yine bende babamdan yetim aylığı alsam payımıma 533 tl düşüyormuş annemle beraber paylaşıcağım için böyle yapsam çocuğa bağlanırmı ben kendi maaşımı istemiyorum babamınkini alıcam desem çocuk 1000 tl devlet verrirmi yoksa yarısımı 500 mü alır çocuk yada 750 tlmi alır lütfen yardımcı olun çok acill teşekkürler şimdiden bilen yorumunu yazsın uzman olan gerçekten

  1. Editor

   Bu durumda babanız üzerinden aylık alamazsınız. Sonuç olarak diğer sorduğunuz kısımlarda ne yazık ki geçersiz olacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.