Ek5 Tarım SSK Doğum Borçlanması

2 455

Ek 5 tarım sigortası doğum borçlanması hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. İsteğe bağlı sigorta ödemek isteyenler için tek sigorta kolu ek5 sigortadır. Ek 5 tarım sigortası kapsamında prim ödemesi yapan kadınlar da doğum borçlanması yapma hakkına sahiptirler.

Bu yazımızda ek 5 sigortalılarının borçlanmayı nasıl yapabileceği ve doğum borçlanması ile ilgili tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Ek 5 sigorta nedir ?

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun Ek 5’inci maddesinde tanımlanan bu sigorta kolu kapsamında tarımda ve orman işlerinde süreksiz yani mevsimlik işçi gibi çalışanların kendi primlerini ssk kapsamında ödeyebilmesi için getirilen bir sigorta koludur. Bu kapsamda ödenen primler ssk kapsamında değerlendirilir ve emeklilik şartları da bu kapsama göre hesaplanır. Hemen https://www.sgksorusor.com/ek-5-tarim-sigortasi-primi-2019-31/ sayfamızı ziyaret ederek güncel ek 5 primlerine göz atabilirsiniz.

Doğum borçlanması nedir ?

Çocuk borçlanması olarak da tanımlanan doğum borçlanması kadın çalışanlar Sosyal Güvenlik Kanunu ile tanınan bir borçlanma hakkıdır. Bu kapsamda kadın sigortalı ilk defa adına prim ödenen tarihten sonra doğan çocukları için doğum sonrasındaki 24 aylık sürede adına prim ödenmemiş olması şartı ile bu süreleri borçlanarak hizmetten saydırabilmekte.

Doğum borçlanması sigortadan sonra doğan çocuklar için yapılabilmekte. Sigorta öncesi doğan çocuklar için kadınların borçlanma hakkı bulunmamaktadır. Borçlanma her bir çocuk için toplamda en fazla 720 güne kadar, 3 çocuk için de maksimum 2160 güne kadar yapılabilmekte.

Borçlanma kapsamında ödenen süreler emeklilik yaşını geriye çekmez ve daha erken emekli olmanızı sağlamaz. Toplam prim gün sayısı hesabında dikkate alınır.

Kısmi doğum borçlanması yapılabilir mi ?

Doğum tarihinden sonraki 24 aylık süreyi borçlanma hakkına sahipsiniz. İsterseniz tamamını borçlanırsınız isterseniz bir kısmını bu size kalmış.

Tarım sigortası doğum borçlanması ne kadar ?

Borçlanma için ödenecek günlük en düşük borçlanma tutarı asgari ücretin günlük brütünün %32’si, en yüksek ise bunun 7,5 katıdır. Borçlanma başvurusunu nereye ve nasıl yapabileceğiniz, günlük güncel borçlanma tutarları ve konu hakkında kafanıza takılan tüm sorularınızın cevabını https://www.sgksorusor.com/dogum-borclanmasi-hesaplama-2019-139/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Ek5 tarım ssk doğum borçlanması

Ek 5 tarım sigortası kapsamında çalışması olan kadınlar da borçlanma yapma hakkına sahiptirler. Bu kapsamda prim ödemesi yapan kadınlar ilk defa sigorta başlangıcından sonra doğan 3 çocuk için ve her bir çocuk için 720 güne kadar borçlanma yapma hakkına sahiptirler.

Bildiğiniz üzere ek 5 sigortasında prime esas kazanç ortalaması normal sskya ve diğer sigorta kollarına göre düşüktür. Bu yüzden borçlanmayı son çalışma Ek 5 kapsamında ise yapmamanızı, sigortalı çalışarak ya da başka bir kapsama geçerek yapmanızı öneririz.

Tarım ssk doğum borçlanması nasıl yapılır?

Başvuruyu borçlanma başvuru formu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapabilirsiniz. Haricinde bir belge talep edilmez. Borçlanma başvuru formunu başvuru esnasında ilgili SGK’dan temin edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları

Ek 5 tarım hizmetleri ssk kapsamında sayılır. SSK kapsamında ilk giriş tarihinize göre emeklilik hesaplaması yapmak için hemen https://www.sgksorusor.com/emeklilik-tablosu-7681/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. Ayşe Kalafat

  Sayın yetkili,
  Doğum tarihim 07.08.1973. Haziran 1997’de SSK girişim var. 2000-2014 arası herhangi bir sigortalılığım yok. Ağustos 2014’ten beri de Ek-5 tarım sigortası ödüyorum. Mayıs 2000 ve Ocak 2006 da doğumlarım var. An itibarı ile prim ödeme gün sayım 2321.
  Emeklilik maaşımı artırmak için son 3,5 yıldan önce SSK’lı olarak işe girsem ve doğum borçlanmasını bu dönemde saydırsam, primini de üst seviyeden ödesem, bir işçi gibi emeklilik maaşım yüksek olur mu.

  1. zafer

   Merhaba. Ortalama kazanca göre hesaplama yapılır. İmkan varsa hemen normal sigortaya geçmenizi öneririm.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.