Tarım Sigortası Primi Ek 5, 2925 Tarım SSK 2020

8 5.222

Tarım sigortası primi  ne kadar oldu ?Aylık olarak ödenecek en düşük ve en yüksek ek 5 tarım sigortası primi ile 2925 tarım sigortası primleri brüt asgari ücret üstünden hesaplanıyor. 2020 net ve brüt asgari ücret tutarlarının belli olması ile beraber 01 Ocak 2020 ile 31 Aralık 2020 tarihleri içinde ödenecek en düşük tarım sigortası primi ve en yüksek aylık ek5 sigorta 2020 primleri de belli oldu.

Yazımızda ek 5 sigorta primi ne kadar 2020 prim tutarları mevzusunda bilgi sahibi olabilir, ek olarak ek5 tarım sigortası şartları ve emeklilik şartları mevzusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çiftçi sigortası

Ek 5 tarım sigortası ile çiftçi bağkuru birbirine karıştırılmaktadır. Yazımızın devamında ek 5 sigorta ile 2925 tarım sigortası hakkında bilgi verilecektir. Eğer tarım bağkuru hakkında bilgi sahibi olmak ve güncel prim tutarlarına göz atmak isterseniz https://www.sgksorusor.com/2019-bagkur-primi-ve-odeme-islemleri-25/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tarım sigortası şartları

Ek5 tarım sigorta primi kapsamında prim ödemesi yapabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor;

 • Ziraat/orman işlerinde süreksiz doğrusu gündelik/mevsimlik işlerle uğraşıyor olmanız,
 • Ziraat odası, ilçe tarım, pancar kooperatifi v.s. benzer biçimde Kuruluşlarda çiftçilik kaydınızın olmaması,
 • Esnaflık kaydı, geçerli vergi kaydı, şirket ortaklığı kaydınızın v.s. olmaması gerekiyor.Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız Ek5 sigorta kapsamında prim ödemesi yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları 2020

Ek5 tarım sigortası kapsamında ödenen primler hizmet olarak 4a eski adı ile ssk kapsamında hizmet sayılır. Dolayısıyla emeklilik şartları sskya nazaran değerlendirilir. Sigortalı ya da ek5 tarım sigoratsı kapsamında ilk sigorta başlangıcına nazaran emeklilik şartlarınız farklılık göstebilir. Ek 5 ya da diğer sigorta kollarında ilk başlangıç tarihinize göre emeklilik şartlarınızı öğrenmek için hemen https://www.sgksorusor.com/emeklilik-tablosu-7681/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2925 tarım ssk kapsamında emekli olma şartları ek 5 tarım sskya göre farklıdır. Tarım ssk 2925 kapsamında emeklilik şartlarınızı öğrenmek ve hesaplamak için https://www.sgksorusor.com/tarim-sigortasindan-nasil-emekli-olurum-384/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kendi sigortamı kendim nasıl yatırabilirim 2020

4a ssk kapsamında bir işyerinde çalışma  imkanı olmayan sadece isteğe bağlı olarak sigortasını ödemek isteyenlerin en fazlaca tercih etmiş olduğu sigorta kollarından birisi ek5 tarım sigortasıdır. Sadece yukarıda ek5 tarım sigortası şartları kısmında da belirtildiği suretiyle bu sigorta kapsamında prim ödeyebilmeniz için ziraat ya da orman işlerinde çalışıyor olmanız gerekiyor. Ha SGK bunu denetim ediyor mu derseniz müracaat aşamasında etmiyor. Fakat sonrasında bir şikayet olması halinde hakikaten ziraat işi ile uğraşıp uğraşmadığınız mevzusunda bir denetim yapılabiliyor.

Ek5 tarım sigortası yerine isteğe bağlı bağkurdan da devam edebilirsiniz. İsteğe bağlı bağkurda esnaflık, çiftçilik kaydınızın olmaması koşulu ile prim ödemesi yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası formu

Ek5 tarım sigortası için müracaat formunu internet sitemizden indirebilirsiniz.

Ek 5 tarım Sigortası Formu İndir

Ek 5 tarım sigortası ödeme

Ödeme işlemi T.C. numarası ile yapılmakta. Ödemelerinizi SGK iile anlaşmalı bankalardan, ATM’lerden, mobil ve ya internet bankacılığı şubelerinden, kredi kartı ile SGK prim ödeme sisteminden yapabilirsiniz. Ödeme menüsü SGK Ödemeleri-Ek5/Ek6/Kısmi Süreli/Topluluk Sigortası ödemeleri menüsünden yapabilirsiniz.

Ek 5 prim borçlarınızı ödeyemiyorsanız dondurma hakkından yararlanabilirsiniz. Ek 5 tarım ssk dondurma ve iptal işlemleri, örnek dilekçe ve daha fazla detay için https://www.sgksorusor.com/ek-5-tarim-sigortasi-iptal-nereden-yapilir-628/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası internetten ödeme

Mobil ya da internet bankacılık kanalları üzerinden T.C. numaranız ile SGK ÖdemeEk5/Ek6/Kısmi Süreli/Topluluk Sigortası menüsünden ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu kart ile prim ödeme sisteminden kredi kartınız ile de kolayca ödeme yapabilirsiniz. Bunun için e-devlet şifresi gereklidir.

Kredi kartı ile ek 5 tarım ssk prim borcu ödemesi yapmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

Ek 5 tarım sigortası sorgulama

Ek 5 tarım sigortası tescil durumunuzu, prim ödemeleriniz hakkında detayları, kısaca ek 5 sigortalılığınız hakkında tüm bilgileri e-devletten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ek5ek6-tescil-kaydi-ve-borc-dokumu sayfasından e-devlet bilgileriniz ile giriş yapabilirsiniz.

Ek 5’ten emekli olduğunda ne kadar emekli maaşı alacağınızı merak ediyor musunuz ? O zaman hemen https://www.sgksorusor.com/2019-ek-5-sigorta-emekli-maasi-ne-kadar-157/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek-5 tarım sigortası borç sorgulama tc ile

Sorgulama yalnızca tc ile şifresiz yapılamamakta. E-devlet ile yukarıda belirtilen menüden sorgulama yapabilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa online internet bankacılığı kanalları üzerinden de e-devlete giriş yapabilirsiniz.

Güncel ve yıllara göre tarım sigortası primleri

Yıllar itibariyle asgari ücretteki artışa bağlı olarak prim tutarları sürekli değişmekte ve asgari ücret artışına göre primler yükselmektedir. Aşağıda ayrı başlıklar halinde hem bulunduğumuz yıl hem de geçmiş yıllar prim tutarlarına göz atabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası ne kadar 2020

 • En düşük aylık ek5 tarim sigortasi 2020 prim tutarı: 913,80 TL .
 • En yüksek ek 5 sigorta primi ise aylık olarak: 6.853,50 TL .

2925 tarım sigortası primi ne kadar 2020

2925 tarım sigortalıları 15 gün üzerinden prim ödemesi yaparlar: 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında 2925 tarım ssk aylık primleri 478,24 lira olacaktır.

Ek 5 sigorta primi ne kadar 2019

01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında aylık en düşük Ek 5 tarım sigortası primi 764,96 TL’dir.

2925 tarım sigortası primleri 2019

01.01.2019-31.12.2019 tarihleri arasında 2925 tarım ssk prim tutarı 415,74 TL olacaktır.

Ek 5 Tarım Sigortası Primi 2020 ile ilgili tüm sorularınızı bize yorum olarak gönderebilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

8 Yorum
 1. Fatma YAŞAR

  01.04.1972 doğumlu bayanım. Ilk sigorta girişim ssk li olarak şubat 1994 . Yaklaşık 1 yıl çalıştıktan sonra işten ayrıldım. 2003 yılında isteğe bağlı olarak ssk primlerimi ödemeye başladım. 2008 yılına kadar sigortada geçen surem 4a olarak 2420 gündür. Sonrasında 2008-2013 yılları arasında 5 yıl 7 ay 10 gün isteğe bağlı bağkur primi 4b olarak ödedim. 2013 yilindan itibaren prim odemiyorum. Simdi ek-5 istege bağlı tarim sigortası yatırmaya başladığımda ne kadar süre daha prim ödemem gerekiyor ve ne zaman emekli olabilirim. Emekli maaşım ne kadar olur. Normal işyeri sigortası ile tarım sigortası arasında süre ve maaş olarak fark varmı.

  1. zafer

   Merhaba. En az 3.5 yıl ek 5 kapsamında prim ödemeniz lazım. Sonrasında 50 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz. Normal sigortaya göre düşük. Nedeni ayrıntılı olarak yazımızda anlatılmıştır.

 2. Erdoğan

  3.5 yıldır Ek 5 tarım sigortası ödüyorum pirimi oldukça fazla bir miktar geliyor daha da uzunca zaman odeyecem sizce devam etmeli miyim emekli olduğumda karsiligini alabilir miyim şüphelerim var. Daha düşük pirimli sigortalar var mı. En düşük pirimli hangi sigortaya geçiş yapabilirim odedigim miktarı kaybetmeden.

  1. zafer

   Merhaba. SSK olarak en düşük prim ek 5 tarım sigortasında. Eğer durumunuz varsa ödemeye devam edin. Çok yüksek emekli maaşı hayali kurmayın ama. Eğer imkan varsa sigortalı çalışmanızı öneririm.

 3. Kaya

  Merhabalar…babamın 1985 de 60 günlük sigorta başlangıcı vardı. (Aslında 2 yıla yakındı ama sigortasında gözüken günler başkasına ait olabilir diye sildiler sigortasından) 2013 den beri Ek5-ek6 dan sigortasını yatırıyordu. 2 yıllık askerlik borçlanması parasını da yatırdık. 3600 günü doldurup emekli olmasına 16 aya yakın var. Şu anda sigorta ücreti 1000 tl oldu. Malulen emekli olursa maaşı çok mu kesilir?

  1. zafer

   Merhaba. Malulen de olsa normal de olsa alacağı maaş aşağı yukarı aynı olur. 1100 TL civarı.

 4. Zeynep guler

  Aplam66 yasında yetım aylıgı ve nafaka alıyor.aplamın oglu vefat ettı.maasını esı alıyor.anası olarak aplam yararlanamıyo.Aplam da alabılmesı için neyapmalı.Alabılırmi.

  1. zafer

   Merhaba. Eğer yetim maaşı alıyorsa ayrıca oğlundan alamaz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!