2021 Ek 5 Tarım Sigorta Primleri Ne Kadar Oldu ?

10 6.270

Tarım sigortası primi  ne kadar oldu ?Aylık olarak ödenecek en düşük ve en yüksek ek 5 tarım sigortası primi ile 2925 tarım sigortası primleri brüt asgari ücret üstünden hesaplanıyor. Yazımızda ek 5 sigorta primi ne kadar 2021 prim tutarları mevzusunda bilgi sahibi olabilir, ek olarak ek5 tarım sigortası şartları ve emeklilik şartları mevzusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası ne kadar 2021

01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında ödenecek aylık en düşük ve en yüksek sigorta primleri aşağıdaki gibi olacaktır;

 • En düşük aylık isteğe bağlı tarım sigortası prim tutarı: 1.151,96 TL .
 • En yüksek SGK ek 5 sigorta primi ise aylık olarak: 8.639,00 TL .
 • Ek 5 ödemesi yapıyorsanız Ek 5 tarım sigortası kapsamında emekli olmanız durumunda alabileceğiniz güncel emekli maaş tutarına ek 5 tarım sigortası emekli maaşı ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

2925 tarım sigortası primi ne kadar 2021

2925 ssk tarım sigortası kapsamında prim ödemesi yapanlar 15 gün üzerinden prim ödemesi yaparlar.

 • 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında 2925 tarım ssk aylık primleri 581,34 lira olacaktır.

Ek 5 tarım sigortası şartları nelerdir ?

Ek5 tarım sigorta primi kapsamında prim ödemesi yapabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor;

 • Ziraat/orman işlerinde süreksiz doğrusu gündelik/mevsimlik işlerle uğraşıyor olmanız,
 • Ziraat odası, ilçe tarım, pancar kooperatifi v.s. benzer biçimde Kuruluşlarda çiftçilik kaydınızın olmaması,
 • Esnaflık kaydı, geçerli vergi kaydı, şirket ortaklığı kaydınızın v.s. olmaması gerekiyor.
 • Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız Ek5 sigorta kapsamında prim ödemesi yapabilirsiniz.
 • Eğer şartları sağlıyorsanız aşağıdaki başvuru formu ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası formu

SGK ek 5 formunu aşağıdaki bağlantı aracılığı ile indirerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım Sigortası Formu İndir

Ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları 2021

Ek5 tarım sigortası kapsamında ödenen primler hizmet olarak 4a eski adı ile ssk kapsamında hizmet sayılır. Dolayısıyla emeklilik şartları sskya göre hesap edilir. Sigortalı ya da ek5 tarım sigortası kapsamında ilk sigorta başlangıcına esas alınarak emeklilik şartlarınız farklılık gösterebilir. Ek 5 ya da diğer sigorta kollarında ilk başlangıç tarihinize göre emeklilik şartlarınızı öğrenmek için hemen  SGK emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2925 tarım ssk kapsamında emekli olma şartları ek 5 tarım sskya göre farklıdır. Tarım ssk 2925 kapsamında emeklilik şartlarınızı öğrenmek ve hesaplamak için 2925 tarım sigortası emeklilik şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kendi sigortamı kendim nasıl yatırabilirim 2021

4a ssk kapsamında bir işyerinde çalışma  imkanı olmayan sadece isteğe bağlı olarak sigortasını ödemek isteyenlerin en fazlaca tercih etmiş olduğu sigorta kollarından birisi ek5 tarım sigortasıdır. Sadece yukarıda ek5 tarım sigortası şartları kısmında da belirtildiği suretiyle bu sigorta kapsamında prim ödeyebilmeniz için ziraat ya da orman işlerinde çalışıyor olmanız gerekiyor. Ha SGK bunu denetim ediyor mu derseniz müracaat aşamasında etmiyor. Fakat sonrasında bir şikayet olması halinde hakikaten ziraat işi ile uğraşıp uğraşmadığınız mevzusunda bir denetim yapılabiliyor.

Ek5 tarım sigortası yerine isteğe bağlı bağkurdan da devam edebilirsiniz. İsteğe bağlı bağkurda esnaflık, çiftçilik kaydınızın olmaması koşulu ile prim ödemesi yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası ödemesi nasıl yapılır ?

Ödeme işlemi T.C. numarası ile yapılmakta. Ödemelerinizi SGK iile anlaşmalı bankalardan, ATM’lerden, mobil ve ya internet bankacılığı şubelerinden, kredi kartı ile SGK prim ödeme sisteminden yapabilirsiniz. Ödeme menüsü SGK Ödemeleri-Ek5/Ek6/Kısmi Süreli/Topluluk Sigortası ödemeleri menüsünden yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası internetten ödeme nasıl yapılır ?

Mobil ya da internet bankacılık kanalları üzerinden T.C. numaranız ile SGK ÖdemeEk5/Ek6/Kısmi Süreli/Topluluk Sigortası menüsünden ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu kart ile prim ödeme sisteminden kredi kartınız ile de kolayca ödeme yapabilirsiniz. Bunun için e-devlet şifresi gereklidir.

Kredi kartı ile ek 5 tarım ssk prim borcu ödemesi yapmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle SGK kart ile prim ödeme sayfasına sgk kart ile prim ödeme sistemi bağlantısını kullanarak e devlet ile giriş yapın.
 • Uygulamaya girişten sonra Sorgu Türü: Diğer Tahsilatlar, Sorgu Tipi: Ek5/Ek6/4A Kısmi İBS/Topluluk Sigortası menüsünü seçtikten sonra Borç Sorgula yaparak çıkan borcunuzu seçip devam ederek kart ile ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası sorgulaması nasıl yapılır ?

Ek 5 tarım sigortası tescil durumunuzu, prim ödemeleriniz hakkında detayları, kısaca ek 5 sigortalılığınız hakkında tüm bilgileri e-devletten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Ek-5 tarım sigortası borç sorgulama tc ile nasıl yapılır ?

Sorgulama yalnızca tc ile şifresiz yapılamamakta. E-devlet ile yukarıda belirtilen menüden sorgulama yapabilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa online internet bankacılığı kanalları üzerinden de e-devlete giriş yapabilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

10 Yorum
 1. HASAN BOZKURT

  Selamun aleyküm ben ek 5 ödemekteyim geçenlerde beni çağırıp 2013 de dilekçeyi yanlış elinizde verdiğinizden 2018 e kadar ödenmiş pirinçlerin silinecek biz bunu kurtarmak için bakura çevirelim hiç pirimin eksik olmaz dediler tarafıma dilekçe göndermediler 4200 günüm olmasına rağmen bunu iptal edip 3600 e düşürdüler 2021 de 2 ay çakışma oldu ben borç geldi diye faiz işler diyerek ödedim çakışma oldu lütfen yardım edin kimsenin yüzüne bakamaz ve konuşamaz hale geldim
  Kastamonu tosya

  1. zafer

   Merhaba. Bu sorunu SGK ile halletmeniz gerekiyor. Bizim yapacağımız birşey yok maalesef.

 2. Zeynep guler

  Aplam66 yasında yetım aylıgı ve nafaka alıyor.aplamın oglu vefat ettı.maasını esı alıyor.anası olarak aplam yararlanamıyo.Aplam da alabılmesı için neyapmalı.Alabılırmi.

  1. zafer

   Merhaba. Eğer yetim maaşı alıyorsa ayrıca oğlundan alamaz.

 3. Kaya

  Merhabalar…babamın 1985 de 60 günlük sigorta başlangıcı vardı. (Aslında 2 yıla yakındı ama sigortasında gözüken günler başkasına ait olabilir diye sildiler sigortasından) 2013 den beri Ek5-ek6 dan sigortasını yatırıyordu. 2 yıllık askerlik borçlanması parasını da yatırdık. 3600 günü doldurup emekli olmasına 16 aya yakın var. Şu anda sigorta ücreti 1000 tl oldu. Malulen emekli olursa maaşı çok mu kesilir?

  1. zafer

   Merhaba. Malulen de olsa normal de olsa alacağı maaş aşağı yukarı aynı olur. 1100 TL civarı.

 4. Erdoğan

  3.5 yıldır Ek 5 tarım sigortası ödüyorum pirimi oldukça fazla bir miktar geliyor daha da uzunca zaman odeyecem sizce devam etmeli miyim emekli olduğumda karsiligini alabilir miyim şüphelerim var. Daha düşük pirimli sigortalar var mı. En düşük pirimli hangi sigortaya geçiş yapabilirim odedigim miktarı kaybetmeden.

  1. zafer

   Merhaba. SSK olarak en düşük prim ek 5 tarım sigortasında. Eğer durumunuz varsa ödemeye devam edin. Çok yüksek emekli maaşı hayali kurmayın ama. Eğer imkan varsa sigortalı çalışmanızı öneririm.

 5. Fatma YAŞAR

  01.04.1972 doğumlu bayanım. Ilk sigorta girişim ssk li olarak şubat 1994 . Yaklaşık 1 yıl çalıştıktan sonra işten ayrıldım. 2003 yılında isteğe bağlı olarak ssk primlerimi ödemeye başladım. 2008 yılına kadar sigortada geçen surem 4a olarak 2420 gündür. Sonrasında 2008-2013 yılları arasında 5 yıl 7 ay 10 gün isteğe bağlı bağkur primi 4b olarak ödedim. 2013 yilindan itibaren prim odemiyorum. Simdi ek-5 istege bağlı tarim sigortası yatırmaya başladığımda ne kadar süre daha prim ödemem gerekiyor ve ne zaman emekli olabilirim. Emekli maaşım ne kadar olur. Normal işyeri sigortası ile tarım sigortası arasında süre ve maaş olarak fark varmı.

  1. zafer

   Merhaba. En az 3.5 yıl ek 5 kapsamında prim ödemeniz lazım. Sonrasında 50 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz. Normal sigortaya göre düşük. Nedeni ayrıntılı olarak yazımızda anlatılmıştır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.