Ev Hanımı Sigortası Primi Ne Kadar 2021

0 298

Ev hanımı sigortası ev hanımları için isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek düşük primlerle emeklilik imkanı sunan isteğe bağlı sigorta türlerinden birisidir. Bu kapsamda kadınlar isteğe bağlı olarak dışarıdan prim ödeme yolu ile yani çalışmak zorunda olmadan emeklilik hakkı elde edebilmektedir.

Ev hanımı sigortası kapsamında prim ödemek isteyenlerin tabi ki belirli şartlara haiz olmaları gerekiyor. Bu yazımızda ev hanımı sigortası nasıl yapılır, 2021 aylık güncel ev hanımı sigorta prim tutarları ne kadar konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Ev hanımlarına emeklilik 2021

Yurtdışında Türkiye ile sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamış kadınlar bu ülkelerdeki ev hanımlığı sürelerini borçlanarak Türkiye’de emekli olabilmekte. Bu konuda detaylara https://www.sgksorusor.com/yurtdisi-borclanma-hesaplama-2019-136/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Türkiye’de ikamet edenler açısından hükümler ise aşağıdaki gibi olacaktır.

Ev hanımları nasıl emekli olur ?

Türkiye’de ikamet eden ev hanımlarının maalesef böyle bir hakkı bulunmamakta. Türkiye’de ikamet eden ev hanımlarının ssk ve ya bağkur ya da emekli sandığı kapsamında ilk başlangıç tarihine göre belirlenen sigorta gün sayısı ve yaş şartını sağlamaları gerekiyor. İlk SGK tescil tarihi ve doğum tarihinizi bize yorum kısmından ay, gün ve yıl olarak yazarsanız ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabiliriz. Dilerseniz hemen https://www.sgksorusor.com/emeklilik-tablosu-7681/ sayfamızı ziyaret ederek emekli olacağınız tarihi kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

Ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme

Maalesef Türkiye’de ikamet eden kadınlar için toplu ödeme yoluyla emeklilik imkanı bulunmamakta. Daha önce buna benzer bir teklif verilmişti ancak Mecliste kabul edilmemişti.

Hiç sigortası olmayan ev hanımları nasıl emekli olur ?

Herhangi bir kapsamda sigortası olmayan ve TR’de ikamet eden kadınların emeklilik hakkı bulunmamakta. Zira kanunen belirtilen prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarının sağlanması emeklilik için zorunlu şartlardan birisi.

25 yıllık ev hanımlarına emeklilik 2021

Geçtiğimiz senelerde evlilikte 25 yılını tamamlamış ve Türkiye’de ikamet eden ev kadınlarına toplu borçlanma yolu ile emeklilik imkanının sağlanması hakkında yasa tasarısı Meclis’e sunulmuş ancak bu teklif kabul edilmemişti. 2021’de ise böyle bir gelişme olur mu ev hanımlarına bu hak verilir mi şu an düzenleme görünmüyor. Şayet gelişme olursa sayfamızda duyurusu sağlanacaktır.

Ev hanımı sigortası şartları nelerdir ?

Ev hanımları isteğe bağlı sigorta kapsamında prim ödeyebilmeleri için evde kendi imkanları doğrultusunda ve ticari bir vergi kaydı olmadan satış yapmak suretiyle kazanç elde etmeleri gerekiyor. Evde kendi imkanlarıyla havlu, dantel, süs eşyası gibi ürünleri yapıp satan kadınlar bu kapsamda sigortalı olabilmekte.

Tabi Kanun bu şartı istemekte ancak bunu yaptığını beyan eden tüm kadınlar bu sigorta kolu kapsamında prim ödeyerek emeklilik hakkı elde edebilmekte.

Ev hanımı sigortası için gerekli evraklar nelerdir ?

Ev hanımlarına sigorta başvurusu için istenen evrakları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İsteğe bağlı sigorta başvuru formu,
  • Vergi dairesinden alınmış ve herhangi bir mükellefiyetinin olmadığını gösterir yazı,
  • Kimlik fotokopisi.

Ev hanımları sigorta prim ücreti hesaplama

Ödenecek aylık en düşük prim brüt asgari ücret esas alınarak hesap edilir. Ev hanımları bu sigorta kolu kapsamında ödenen primler 4b yani bağkur hizmeti sayılır.  Bu kapsamda 2021’de 28, 2022’de 29 ve 2023’de 30 günlük brüt asgari ücretin %32’si kadar prim ödemesi yapılmakta. Bu hesaplamaya göre ödenecek aylık en düşük ve en yüksek prim tutarları aşağıdaki gibi olacaktır.

Ev hanımı bağkur primi ne kadar 2021

Ev hanımı sigortası ya da ev hanımı isteğe bağlı bağkur kapsamında 01 Ocak 2021-31 Aralık 2020 tarihleri arasında ödenecek en düşük bağkur primi 1068,48 TL Prim tutarını tavana kadar yükselterek emeklilikte daha yüksek maaş alma hakkı elde edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta kollarından olan ek 5 tarım ssk ve isteğe bağlı bağkur kapsamında 2021’de ödenecek en düşük ve en yüksek güncel prim tutarları için hemen isteğe bağlı sigorta primi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hanımı sigorta primi ne kadar 2021

Eğer ev hanımı bir işyerinde sigortalı yani ssklı çalıştırılacaksa ödenecek prim tutarları 5 puanlık indirimden yararlanan işverenler için 1162,00  TL, 6111 teşvikinden yararlanan işveren ve kadın için ise 608,18 TL olacaktır.

Eşimi sigortalı yapmak istiyorum

Eğer eşinizin sigortalı olma imkanı yoksa en düşük prim ödeme kapsamı olan ev hanımları için sigorta kolu kapsamında sigortalı olmasını sağlayabilir ve dışarıdan prim ödemesi yapmak suretiyle emeklilik hakkı elde etme imkanını sağlayabilirsiniz.

Ev hanımlarına işsizlik maaşı ödenir mi ?

İşsizlik maaşı ödenmesi kanunen belli şartlara bağlanmıştır. Ev hanımı olarak işsizlik ödeneğinden yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenmek ve güncel şartlara göz atmak için işsizlik maaşı alma şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.