İnternetten Yeşil Kart Başvurusu 2020

28 13.861

İnternetten yeşil kart başvurusu ve SGK yeşil kart sigortası ile ilgili tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Yeşil kart prim ödeme gücü olmayan kişiler için en önemli güvencelerden birisi. Mecburi Genel Sağlık Sigortası uygulaması 01 Ocak 2012 tarihinde başlamış ve herhangi bir Sosyal güvencesi olmayan kişiler bu kapsama alınmıştır. Önceleri Kaymakamlık tarafınca takip edilen yeşil kart sağlık sigortası işlemleri de 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiştir.

Malumunuz SGK yeşil kart alabilme şartlarından birisi de hane halkı ortalama gelirinin şahıs başına net asgari ücretin 1/3’ünden azca olmasıdır. Bu yazımızda SGK yeşil kart sigortası hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Yeşil kart nedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından prim ödeme durumu olmayanların sağlıktan prim ödemeden ücretsiz olarak yararlanmalarını sağlayan sigorta koludur. Yeşil kart alma şartlarına yazımızın devamında yer verilmiştir.

60/c1 primi hazine tarafından karşılananlar(yeşil kart) nedir ?

Yeşil kartlı sigortalılar 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60’ıncı maddesinin C-1 bendi kapsamında sigortalı sayılırlar. Bu yüzden 60/C1 sigortalısı olarak da adlandırılırlar.

SGK yeşil kart ne işe yarar ?

Sağlıktan prim ödemeden ücretsiz olarak yararlanmanızı sağlar. Bunun yanında alınan ilaçlardan katkı payı alınmaz. Yeşil kart sigortalıları muayene bedelinden de muaftırlar.

Yeşil kart başvuru şartları

Yeşil kart açtırmak için lüzumlu şartlar şunlardır;

 • Hane halkı gelirinin şahıs başı ortalamasının net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekmektedir. 2020 senesinde asgari ücretin AGİ hariç 1/3’ü 701,32 TL dir. Kısaca ortalama geliriniz şahıs başı 701,32 TL altında ise gelir sonucunuz yeşil kart olarak belirlenebilir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu yeşil kart için aranan öteki şartlar müracaat meydana getiren kişinin emekli olmaması, herhangi bir kapsamda sigortalı olmaması, vergi ya da çiftçilik kaydının olmaması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen yeşil kart alma şartlarını sağlamanız halinde SGK tarafınca 60/C-1 doğrusu eski adıyla yesil kartli olarak GSS tesciliniz açılacaktır.

Yeşil kart başvurusu için gerekli belgeler

İlk başvuru yani gelir testi başvurusu için kimlik yeterlidir. Sonrasında Vakıf tarafından size temin etmeniz gereken belgelere ilişkin liste verilir. Listede bazı Kurum ve Kuruluşlardan alınması gereken belgeler de yer alır. Listede yer alan evrakları temin ettikten sonra belgeleri Vakfa verirsiniz. Vakıf tarafından gelir testi yapılır ve Kurul toplanarak kesin kararı verir. Gelir testi sonuçlandıktan sonra sisteme yüklenir. Bu aşamadan sonra yeşil kartı açtırmak için kimlik ile SGK’ya başvurmak yeterli olmaktadır.

Yeşil kart başvurusu nerede yapılır ?

Gelir testi başvuruları Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılır. Gelir testinin sonuçlanmasından sonra yeşil kart açtırma işlemi ise bağlı olunan Sosyal Güvenlik Müdürlüğünde yapılır.

Yeşil kart başvurusu 2020

Başvuru için öncelikle gelir testi başvurusunun yapılması gerekmektedir. Gelir testi başvurusundan sonra yani başvuru sonuçlandıktan sonra son aşamada Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek tescili tamamlamanız gerekiyor. Aşağıda yeşil kart nasıl alınır bölümünden ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

İnternetten yeşil kart başvurusu

İnternet üzerinden gelir testi ya da yeşil kart başvurusu maalesef yapılamamakta. Tüm başvurular birebir müraacat ile yapılabilir.

Yeşil kart başvurusu yap

Yukarıda da belirttiğimiz gibi başvuru için gelir testinin sonuçlanmış olması gerekmektedir. Gelir testi başvuruları da Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat yapılmalıdır. Bu yüzden internet üzerinden online olarak yapılamamaktadır.

Yeşil kart başvuru sonucu

Gelir testi başvuru sonucuna e-devlette https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-gelir-testi-sonucu-sorgulama sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz. Gelir testi sonuçlandı ise bu sonuca istinaden Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yeşil kartınızın aktif edilip edilmediğini öğrenmek için ise aşağıda yeşil kart sorgulama menüsünde verilen kısımdan sorgulama yapabilirsiniz.

Yeşil kart nasıl çıkarılır 2020 ?

Yeşil kart alabilmeniz için ilk olarak gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor. Gelir testi başvuruları ise ikametinizin bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmakta.

Gelir testi sonuçlandıktan sonrasında son olarak yeşil kart başvurusu için bağlı olduğunuz SGK’ya uğramanız gerekiyor.

Yeşil kart başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca onaylanmaktadır. Siz gene de Gelir testi belli olduktan sonrasında en kısa sürede tescil için SGK’ya uğrayın.

Yesil kart basvurusu doğrusu gelir testi müracaat sonucunda ortalama geliriniz net asgari ücretin 1/3’ünün üstünde ise bu durumda GSS kapsamında aylık prim ödeyerek sağlıktan yararlanmanız gerekiyor. GSS primi 2020 senesinde aylık olarak 88,89 TL dir.  

SGK Yeşil kart kaç günde çıkar 2020

Aslına bakarsak bu probleminin cevabı gelir testinin sonuçlanmasında saklı. Gelir testi başvurunuz sonuçlanır sonuçlanmaz bağlı olduğunuz SGK’ya giderek tescili açtırabilirsiniz ve açılış tarihinden itibaren sağlıktan yararlanmaya başlayabilirsiniz. Gelir testi başvurusunun yaklaşık sonuçlanma zamanı ise değişkenlik göstermekle beraber 10-15 gün arasıdır.

Yeşil kart sorgulama 2020

Yeşil kart sigorta sorgulamasını e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. E devlet sisteminden yesil kart sorgulamasını SGK-SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sıhhat Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsü aracılığı ile yapabilirsiniz. Yeşil kart sigortası sorgulamanı buradan yapabilirsiniz : yeşil kart sorgulama

Sorgulama sonucu Tescil Kapsamı  kısmında “60/c1 Primi Hazine Tarafınca Karşılananlar(Yeşilkart)” açıklamasını görüyorsanız ve Sorgu Sonucu: 0000 – Müstehaktır, provizyon alabilir.  açıklamasını görüyorsanız yeşil kartınız etken anlama gelir. Aksi durumda etken değildir.

Yeşil kartlı olduğumu nasıl öğrenebilirim

Yukarıda da belirttiğimiz gibi E-devlet üzerinden sorgulama yaptığınızda 60C1 sonucu alıyorsanız yeşil kart kapsamında sigortanız aktif demektir. Bunun dışında provizyon alamıyorsanız yapılması gerekenler ve daha fazla bilgi için hemen https://www.sgksorusor.com/sgk-sagliktan-yararlanma-sorgulamasi-nasil-yapilir-468/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil kart sorgulama telefon numarası

Sorgulama işlemini e devlet sisteminden yapamadıysanız telefon ile Alo-170 hattını arayarak da kolayca yapabilirsiniz. Telefonunuzdan sadece 170 numarasını çevirerek oraya kafanıza takılan tüm sorularınızı iletebilirsiniz.

Yeşil kart neden iptal olur 2020

Gelir testine başvurduktan sonra güncelleme süresi 2 yıldır. Eğer 2 yıllık süre içerisinde gelir testi başvurusu yeniden yapılmaz daha doğru bir ifade ile güncellenmez ise yeşil kart iptal edilebilir. Bu iptal gerekçelerinden birisidir.

Eğer hane halkı ortalama geliri kişi başına net asgari ücretin 1/3’ü üzerine çıktıysa bu durumda da yeşil kart iptal edilir. Kişinin sigortalı başlaması, bağkurlu olması ya da ikamet adresini yurtdışına taşıması da durdurma sebepleri arasında gösterilebilir.

Yeşil kart yenileme 2020

Yeşil kartın devam edebilmesi için gelir testinin her iki yılda bir güncellenmesi gerekmektedir. Yenileme için de izlenecek yol başvuru kısmında anlatılan ile birebir aynıdır.

Yeşil kart maaşı ne kadar ?

Yeşil kart maaşı öteki adıyla 2022 muhtaçlık maaşı 65 yaş üstünde olanlar ile minimum %40 engel raporu olup hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında olanlara ( 731 TL) bağlanmaktadır. Maaşlar memur maaş katsayısı esas alınarak sürekli artmaktadır. Güncel 2022 maaşlarını öğrenmek için hemen https://www.sgksorusor.com/2022-maasi-ne-kadar-2019-161/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil kartlıların hakları 2020

Devlete ilişik tüm sağlık ocağı, hastane v.s. benzeri tüm sıhhat hizmet sunucularında ücretsiz bir şekilde sıhhat hizmeti alabilir, ilaçlarınızı katılım oranı ödemeden alabilirsiniz. Sadece hususi hastanelere gitmeniz halinde muayene bedeli ve öteki masrafların tamamını cebinizden ödersiniz.

Yeşil kart neleri karşılıyor ?

Bu sigorta kapsamında kişilerin sağlık ocakları, aile hekimlikleri, devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerindeki tüm tedavi giderleri, muayene katılım bedelleri devlet tarafından karşılanır. Ancak özel hastanede geçerli değildir. Yeşil kart ile özel hastaneye gidilir mi ? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız hemen https://www.sgksorusor.com/yesil-kart-ile-ozel-hastaneye-gidilir-mi-300/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Özel hastanede geçerli olmadığından tüm muayene bedelini cebinizden ödemeniz gerekir. Güncel muayene ücretleri için hemen https://www.sgksorusor.com/hastane-muayene-ucreti-7559/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil kart iptal sebepleri 2020

Yeşil kartın iptal edilmesinin birden fazla nedeni olabilir. İptal sebeplerinden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • En son gelir testi tarihinden sonra 2 yıllık sürenin geçmesi,
 • Sigortalı çalışmaya başlamanız,
 • Bağkurlu ya da diğer isteğe bağlı sigorta kollarından birisinde prim ödemeye başlamanız,
 • Yeşil kart maaşının kesilmesi.

Yukarıda sıralanan nedenler başlıca nedenlerdir. Net bilgi için ise bağlı olduğunuz SGK’ya başvurmanız yararınıza olacaktır.

Yeşil kart aylık ödeme 2020

Yeşil kartlılar aylık prim ödemeden sağlıktan ücretsiz olarak yararlanırlar. Zorunlu GSS kapsamında 60g gelir seviyesinde prim ödemesi yapanlar ise brüt asgari ücretin %3’ü oranında prim ödemesi yaparlar. Aylık güncel genel sağlık sigortası prim tutarları için https://www.sgksorusor.com/gss-primi-7710/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil kartım aktif mi ?

Aktif olup olmadığını, bu kapsamda sigortadan yararlanıp yararlanamadığınızı e-devlet üzerinden yukarıda anlatılan menüden sorgulayabilirsiniz.

SGK yeşil kart mevzusundaki tüm sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

28 Yorum
 1. İlknur

  Eşim sigortalı Bende %47 süreli engelli oranım var yesil kart tan yararlanabikur miyim

  1. zafer

   Merhaba. Gelir testi başvurusu yapın. Buna vakıf karar verir.

 2. Ramazan mutlu

  93 model arac var uzerime kayitli ayrica 100de40 engelli raporum da var yesil kart ve engelli maasi alabilirmiyim acaba uzerimde arac varken

  1. zafer

   Merhaba. Araç yeşil kart ve engelli maaşı almanıza engel değil. Gelir durumu önemli.

 3. Ali

  24 yaşında işsizim evde babam var emekli çalışıyor asgari ücretin üstünde maaş alıyor annem çalışmıyor benim gibi, gss borcum var yeşil kart alabilir miyiz ortalama gelire uygun muyum?

  1. zafer

   Merhaba. Dediğiniz durumda uygun gibi görünüyor. Ama nihai karar vakıf tarafından verilecek. Bu yüzden önce gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor.

   1. Büşra

    Tescil Kapsamı: 60/c1 Primi Hazine Tarafından Karşılananlar(Yeşilkart)

    GSS Kapsamı:
    60/c-1 kapsamında sigortalı olanlar (Primi Hazine Tarafından Karşılananlar(Yeşilkart))

    Durum: Müstehaktır, provizyon alabilir.

    E-devlette bu yazıyorsa yeşilkart aktif mi olmuş oluyor yoksa sgk ya gitmek mi gerekiyor?

    1. zafer

     Merhaba. Aktif oluyor. Sgkya gitmenize gerek yok.

 4. Özlem eylül

  Dükkan actık Eşim bağkur gecti ödeyecek durumumuz yok ben hamileyim yeşil kartım iptal olurmu yardım lütfen

  1. zafer

   Merhaba. İptal için başvuru yapmayın. Devam eder yeşil kart.

 5. Hakan

  Merhaba bankada bir miktar param vardı onu bugün çektim şuan hiç param yok birde üzerime kayıtlı arsa tapulu ev var bunlar etki eder mi ama aylık hane geliri 720 tl civarı annemin emeklilik maaşı var 1470 tl ben işsizim 2 kişi 1470 tl 2 ye böl 720 tl eder.

  1. zafer

   Merhaba. Bunu Vakıf belirliyor. Birşey demek zor.

 6. Gözde

  Benim ikametgah adresim yok eşim ceza evinde bende misafir olarak bıyerde kalıyorum fakat onlarda beni ikametgah adresine gecıremıyor nasıl yesılkart alırım hamile olduğum için zorluk yaşıyorum hastaneye gitmekte bir gelirımde yok yardıma çok muhtacım

  1. zafer

   Merhaba. Mevcut ikamet yerinizin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfına başvurun.

 7. Ayşe Kılınç

  Esim suan calismiyo esimim ailesiyle birlikte kaliyoruz kayinbabam emekli yesilkart cikarmamiza engel mi bu acaba

  1. zafer

   Merhaba. Tek gelir o ise sıkıntı olmaz çıkar yeşil kart.

 8. Kader

  Ben ve ailem yesil kartliyiz eşim hammalik yapiyor 19 yasinda kizim 3 ay ön e sigortali bir ise girdi ama askeri ücret almiyor bna yapilan yardmlar ise iptal oldu tekrar yardm almak icin ne yapabilirm 2 yasinda kalp ameliyati olmus cocugumla kala kaldk

  1. zafer

   Merhaba. Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfına başvurmanız gerek.

 9. Akif

  96 model bir araç alsam uzerime yesilkartim iptal olurmu araç değeri yaklaşık 16 bintl

  1. zafer

   Merhaba. Hayır iptal olmaz.

 10. Halim

  Merhaba,

  1- Yeşil kartlılara gözlük alırken devlet desteği var mı?
  2- Burun kemik eğriliği ameliyatını(estetik değil sadece nefes alma sorununa yönelik) karşılar mı yeşil kart?

  Teşekkürler…

  1. zafer

   Merhaba. Devletin karşıladığı gözlük çerçeve ve camlar var. Onlardan alırsanız bir kısmını karşılıyor. Burun ameliyatını devlette yaparsanız karşılar.

 11. ilker

  selamlar benim gelir testi sonucum G0 (Asgari ücretin 1/3’ne kadar) diye cıktı yeşil karta başvurdum sosyal sigortalar kurumundan orada da degerlendirmeye tabii olacak mı bide eşimin annesi eşime isteğe bağlı sigorta yaptır dı onu ödüyor bu degerlendirmede sorun olacak mı ..

  1. zafer

   Merhaba. Yeşil kart olarak belirlendi ise SGK ayrıca bir değerlendirme yapmaz yeşil kartınızı başlatır. Eşiniz isteğe bağlı ödüyorsa onu ödediği sürece sizin onun sigortasından yararlanırsınız.

 12. Deniz

  Merhaba bir kac gun once yesil kart icin gelir testi yaptirdim yazan bu: G0 (Asgari ücretin 1/3’ne kadar)simdi bundan sonra ne yapiyoruz.
  Spas sorgulama:Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir. Bu yaziyor.

  1. zafer

   Merhaba. Bağlı olduğunuz sosyal güvenlik merkezine giderek yeşil kart açtırmanız gerekiyor. Prim ödemeden sağlıktan yararlanırsınız.

 13. Idrıs

  Evde Bakım aylığı almak. 65 yaş aylığı almaya engel teşkil eder mi. Tşk.

  1. zafer

   Merhaba. Hayır ikisi farklı şeyler. Şartlar sağlanıyorsa ikisi de alınabilir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!