Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

0

Fakirlik (muhtaçlık) belgesi nedir ve ne işe yarar? En çok merak edilen konulardan birini sizler için ele alıyoruz. Fakirlik belgesi nasıl ve nereden alınır? Fakirlik kağıdı almak için gereken şartlar nelerdir? Fakirlik belgesi başvurusu nereye yapılmaktadır? Bu gibi tüm sorulara sizler için madde madde açıklamalar getiriyoruz.

Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi Nedir?

Fakirlik belgesi geliri yetersiz ve maddi imkansızlıklar içinde yaşam savaşı veren kişilere bu durumlarını kanıtlamaları halinde verilen, ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayan, fakirlik maaşı almaya yarar sağlayacak kurumlara sunulacak belgedir.

Fakirlik (Muhtaçlık) veya Yoksulluk Belgesi Almanın Şartları Nelerdir?

Türkiye İstatistik Kurumunun yaptığı araştırmalar neticesinde 4 kişilik bir ailenin hayatını sağlıklı devam ettirebilmesi için hanelerine girecek paranın en az 1.479 TL olması gerektiğidir. Bu miktarın altında kazanan ailelerimiz fakirlik belgesi almak için başvuru yapabilmektedir. Ama bunun dışında da birçok şart mevcut. Birlikte aşama aşama hepsinden bahsedelim.

  • 18 yaşından büyük olmak.
  • Herhangi bir sosyal güvencemizin olmaması. SSK, Bağ-kur gibi.
  • Üzerinizde tapusu olan herhangi bir gayrimenkulümüzün olmaması. Ev, Arsa gibi.

Yukarıda belirttiğimiz üzere hane içine giren gelirin yeterli olmaması.

Ayrıca bu belirttiğimiz maddelerden farklı olarak da anne ve babası vefat eden muhtaç çocuklar %40’ın üzerinde engeli bulunup sosyal güvencesi olmayan, devlet tarafından bakıma alınmış ve sabit geliri bulunmayan kişilerde fakirlik belgesi alabilmektedirler.

Fakirlik Belgesi Kimler Alabilir?

2017 verileri baz alındığında asgari ücret 1.404TL gibi bir tutardı. TUİK verilerine görede 1.479 TL 4 kişilik bir ailenin minimum gideri olarak hesaplandı. Ülkemizde asgari ücretle geçinmeye çalışan o kadar çok aile var ki. Demek ki devletin belirlediği bu tutara göre maaş alıp geçinmeye çalışan aile fakirlik belgesi almak için önemli bir şartı da taşımış oluyor.

Ayrıca ekleme yapmak istiyorum, SSK, Bağ-kur gibi sosyal güvencesi olan kişiler Fakirlik belgesi ALAMAZ. Bir işletmede çalışıyorsanız şayet işvereniniz size sigorta yapmamalı. Eğer SSK’nız varsa kesinlikle çok zengin konumdasınız ve size asla fakirlik belgesi vermezler.

Eğer ki 18 yaşından küçük bir kardeşimiz varsa çok üzgünüz ama sende fakirlik belgesi alamazsın. Çünkü sen daha devlet nezrinde çocuksun ve çalışıp okuman lazım. Ya da aile fertlerinden birinin sana bakıyor olması gerekiyor.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik (muhtaçlık) belgesi almak için mahalle muhtarınıza gidip başvurmanız gerekiyor. Muhtar yukarıda yazılan şartları sağlıyorsanız şayet size fakirlik belgesi verebilir. Unutmayın normal şartlarda bu belgeyi muhtardan alıyorsunuz ya sizden ücret ALMAMALI.

Bu belgeyi alırken muhtar sizi tanıyorsa zaten sizden evrak talep etmeyebilir. Fakat, sizi tanımıyorsa gelirinizi, sigortanız var mı yok mu bu tür şeyleri ispatlayan belgeler talep etmek durumundadır. Fakirlik belgesi alacağınız zaman muhtara kimliksiz gitmeyin.

Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi Ne İşe Yarar?

Fakirlik (Muhtaçlık) belgesini alınca çeşitli yardımlardan faydalanmanız mümkün. Bunların başında muhtaç aylığı geliyor. Fakirlik belgesi ve istenen diğer evraklarla Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvuru yapıp aylık hemen hemen 556 TL olan ödemeyi alabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra bu belgeyle birlikte ücretsiz olarak sağlık hizmetinden de faydalanabilmektedirler. Belediyelerin yaptığı kampanya ve yardımlardan da yararlanma hakkı olabiliyor. (Belediyenizle görüşüp net bilgi alabilirsiniz.)

Öğrenciler İçin Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi İndir

Öğrenci kardeşimizin beklediği en can alıcı kısma geldik. Üniversitede okuyan öğrenci kardeşlerimiz okudukları okulu MADDİ imkansızlıklar sebebiyle dondurmak isterse şayet yine mahalle muhtarına başvurarak bu belgeyi alabilirler. Muhtar öğrencinin durumunu araştırıp belgeyi ona göre verecektir.

Üniversite öğrencilerinin okuduğu okula ara vermesi yani dondurması için haklı sebeplerinin olması gerekiyor. Sağlık ve maddi imkansızlıklar bunların en baş noktasıdır. Eğer ki maddi imkansızlıktan ötürü okulu donduracaksanız muhtardan alacağınız belgeye ihtiyacınız olacak.

Fakirlik Muhtaçlık Belgesi İndir


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.