Sgk Prim Ödeme Son Günü

2 3.171

Sgk prim ödeme son günü Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödemekle mükellef olan herkes tarafından sorulan ortak sorudur. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda genel olarak tüm ödemelerin tahakkuktan sonra son ödeme tarihi bellidir. Tabi ödeme tarihleri olarak idari para cezalarında olduğu gibi bazı istisnai durumlar da mevcuttur.

Bu yazımızda işveren ssk, bağkur, isteğe bağlı sigorta ve diğer tüm Sosyal Güvenlik primlerinin son ödeme tarihleri ve son ödeme tarihine kadar ödenmediğinde olacaklar konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Bu yazımıza geçmeden önce asgari ücret üzerinden işverenlerin ödedikleri teşvikli ve teşviksiz aylık güncel sigorta primlerine dilerseniz https://www.sgksorusor.com/30-gunluk-sigorta-primi-ne-kadar-8104/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk son ödeme tarihi

Genel olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek tüm primlerde son ödeme tarihi takip eden ayın sonudur. Yani Şubat ayı ssk, bağkur ve diğer tüm ssk prim ödemesi için son ödeme tarihi 31 Mart’tır. Son ödeme tarihine kadar ödenmeyen primler için gecikme zammı ve faizi uygulanır. İşveren ve ya bağkurlu iseniz sigorta prim teşviklerinden yararlanamazsınız. Ayrıca bağkurda ve diğer isteğe bağlı sigorta kollarında prim ödemesi yapanların prim borcu iki aydan fazla olduğunda sağlık kapanır.

Sgk bildirge son gün

Sosyal Güvenlik Kurumu aylık prim ve hizmet belgelerinde son veriliş tarihi her ay için takip eden ayın 23’üdür. Hafta sonu ya da resmi tatile denk gelmesi halinde takip eden ilk iş günü son veriliş tarihi olacaktır.

Bildiğiniz üzere aylık prim ve hizmet belgesi ile muhtasar beyanname birleştirilerek tek belge halinde gönderilmeye başlanmış ve ismi muhtasar ve prim hizmet beyannamesi olarak verilmiştir. Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin son veriliş tarihi ise her ay için takip eden ayın 26’sıdır. Şayet bu tarih hafta sonu ya da resmi tatile denk gelirse takip eden ilk iş günü son veriliş tarihi olarak belirlenmektedir.

Sgk primleri ayın kaçında görünür ?

İşveren primleri ay bittikten ve işveren tarafından tahakkuk verildikten sonra sistemde görünür. Bağkur ve diğer isteğe bağlı sigorta kollarında ise primler ayın 1’i itibariyle sistemde görünür. Ev hizmetlerinde sigorta çalıştıranlar için de aynı durum geçerlidir. Ev hizmetlerinde primler ayın başından itibaren sistemde görünür ve göründüğü andan itibaren ay sonuna kadar herhangi bir zaman ödenebilir.

İşveren sgk ödeme

İşverenlerin çalıştırdıkları işçilerden kaynaklanan ssk primleri 26 haneli SGK işveren sicil numarası ile anlaşmalı tüm bankalardan, PTT şubelerinden ve online olarak kredi kartı ile ödenebilmektedir. Vadesi geçmeyen yani cari dönem prim borçları SGK Ödeme-SSK Prim menüsünden ödenebilirken son ödeme vadesi geçmiş yani takip eden ayın sonuna kadar ödenmeyen işveren ssk prim borçları ise SGK Ödeme-SSK Geçmiş Dönem menüsünden ödenebilmektedir.

SGK prim ödemesi 1 gün gecikirse

İşveren ssk prim ödemeleri son ödeme tarihine kadar ödenmediğinde varsa o aya ilişkin sigorta prim teşvikleri ve diğer prim indirimleri iptal edilir. Prim ödemesi 1 gün bile gecikirse bile teşvikler iptal edilir. Ancak primler ödenip borç sıfırlanırsa devam eden aylarda sigorta prim teşviki ve diğer indirimlerden yararlanmaya devam edilir.

Ssk primleri ayın kaçında yatar ?

İşveren ssk primlerinin tahakkuku ay bittikten sonra yapılabilmekte ve ayın sonuna kadar da ödenmesi gerekmekte. Örneğin Şubat ayında çalışan bir çalışan için prim hizmet beyannamesi 01 Mart tarihinden sonra verilebilmekte. Son ödeme tarihi ise bu durumda 31 Mart olarak belirlenmekte. Eğer son ödeme tarihi resmi tatil ya da bayram tatiline denk geliyorsa takip eden ilk işgünü son ödeme tarihi olmakta.

SGK prim ödemeleri hakkında tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
  1. murat

    sigorta primleri her ayin 27sinde yatiyor bizim şirket asgari ūcret 5bin 500lira oldu her ayin kaçinda yatar yine aynimi yatar

    1. zafer

      Merhaba. Bunu kendi şirketinize sormalısınız.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.