İŞKUR TYP Nedir? TYP Başvurusu Nasıl Yapılır?

0

Herkesin merak ettiği İŞKUR Toplum Yararına Programlar başvurusu nasıl yapılır sorusuna sizler için detaylı bir anlatım yapmak istedik.

İşsizliğin yoğun olduğu bu zamanlarda işkur tarafından uygulanan programlar içinde yer alan TYP başvurusu için vatandaşlarımız şartları araştırmak için oldukça çaba sarf ediyor.

TYP’den yararlanmaya başladığınız günden itibaren sosyal yardım bilgi sistemi üzerinden yapılan sorgulamada herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor durumda olmalısınız.

TYP BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İşkur TYP Nedir?

İşsizliğin yoğun olduğu zamanlarda ya da bu tür yerlerde doğrudan veya yüklenici eliyle toplumun yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi için özellikle istihdamda zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplinlerinden uzaklaşmasını engellemek amacıyla işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirip bunlara geçici gelir desteği sağlamak için işkur tarafından uygulanan bir program türüdür

İşkur TYP Katılım Şartları Nelerdir?

 • Kuruma kayıtlı işsiz olmalısınız.
 • 18 yaşını tamamlamış olacaksınız.
 • Malul, Emekli, Dul ya da yetim aylığı ALMIYOR olacaksınız.
 • Öğrenci olmamalısınız (AÖF öğrencileri hariçtir.)

İşkur TYP Katılımcıları Nasıl Seçiyor?

Bu sisteme katılımcı seçiminde 3 farklı yöntem bulunuyor. Her programda niteliğe göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağını Çalışma ve İş kurumu İl Müdürlüğü belirlemektedir.

Noter Kurası Yöntemi

Liste (başvuran kişiler içerisinden mülakat ya da iş ve meslek danışmanlığı sonucu katılımları uygun görülen kişilerin belirlenmesi) yöntemi. Yüzde 80 noter kurası, yüzde 20 liste yönetimi uygulanır.

İşkur TYP katılımcılarına Hangi Ödemeler Yapılıyor?

 • Asgari Ücret.
 • Vergi ve Sosyal Güvenlik Prim Giderleri.

İşkur TYP Hangi Alanlarda Uygulanıyor?

 • Çevre temizliği.
 • Kamusal altyapının yenilenmesi.
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi.
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması.
 • Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması.
 • Ağaçlandırma.
 • Park düzenlemeleri.
 • Vadi ve dere ıslahı.
 • Erozyon engelleme çalışmaları.

İşkur TYP Süresi Kaç Ay?

Bu uygulamanın süresi her bir program için maksimum 9 ay olarak belirlenmiştir.

İşkur TYP’de haftalık Çalışma Saatleri Ne Kadardır?

Haftalık en fazla 45 saat olarak belirlenmiştir.

İşkur TYP’den Kimler Yararlanamaz?

İşkur tarafından düzenlenen bu program dışında farklı bir kurs yada bu bünyedeki programdan yararlanan işsiz kişiler 6 ay geçmeden TYP başvurusunda bulunamazlar.

Mazeret göstermeden TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru sebebiyle ilişkisi kesilenler son yararlanma tarihinden geçerli olmak üzere 24 ay geçmediyse TYP başvuramazlar.

Yararlandığı TYP bittikten sonra kurum tarafından teklif edilen niteliğe uygun en az üç kişi teklifi mazereksiz olarak kabul etmemişse son yararlanma tarihinden 24 ay geçmediği müddetçe TYP’den yararlanamaz

İşkura bağlı herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırımı olan kursiyer veya katılımcılar bu yaptırım sürecinde TYP’den yararlanamazlar. Devam ettiği TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişkisi kesilen katılımcıda TYP’den yararlanamaz.

İşkur TYP’den İkinci Kez Yararlanmak Mümkün mü?

TYP programına başlanıldığı tarihten itibaren bir yıl içinde 9 ay süreyle yararlanılabilmektedir. Fakat, 9 ay bitiminden sonra 3 ay bekleyerek yeni programdan faydalanmak mümkündür.

Bir katılımcı aynı kurum veya kuruluşta düzenlenecek olan TYP’de en fazla 18 ay yararlanabilmektedir.

İşkur TYP’de İzin Süresi ve Devamsızlık Hakkı Kaç Gündür?

TYP katılımcılarının devam zorunluluğu vardır.
Fakat katılımcılar, yüklenici ve kuruma bilgi vereek ve kurum yetkililerinden onay almak şartı ile TYP süresinin 1/20 yani yirmide biri kadar ücretsiz izin kullanmalarına olanak sağlanmıştır. Ücretsiz ini kullanılan dönemde kullanıcıya kesinlikle ücret ödenmemektedir.

Ücretsiz izninden ayrı olarak katılımcılar sağlık problemleri, evlilik, doğum ve birinci derece yakınlarının vefatları gibi durumda bu tür durumları belgelemesi şartıyla TYP süresinin 1/20 yani yirmide biri kadar devamsızlık hakkından yararlanabilirler.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.