İŞKUR TYP Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır ?

0 160

İşkur TYP yani toplum yararına çalışma programı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının işçi ihtiyacını karşılamak için geliştirilen bir programdır. Bu program ile hem Kamu Kurumlarının ihtiyaç duyduğu alanlarda işçi desteği sağlanmakta hem de istihdama katkı sağlanmaktadır.

Bu yazımızda TYP yani Toplum Yararına Çalışma Programına başvurunun nasıl yapıldığı, kimlerin başvuru yapabileceği ve konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

İşkur TYP Nedir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere İşkur tarafından uygulanan bir programdır. Bu program kapsamında Kamu Kurumlarının park ve bahçe düzenlemeleri, temizlik işleri v.s. için geçici süre ile hizmet sağlanmakta. Ayrıca bu uygulama ile İşkur’a kayıtlı işsizlere iş imkanı sağlanmakta.

İşsizliğin yoğun olduğu zamanlarda ya da bu tür yerlerde doğrudan veya yüklenici eliyle toplumun yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi için özellikle istihdamda zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplinlerinden uzaklaşmasını engellemek amacıyla işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirip bunlara geçici gelir desteği sağlamak için işkur tarafından uygulanan bir program türüdür

İşkur TYP başvuru şartları

İşkur Toplum Yararına Çalışma Programına başvuru yapabilmeniz için;

 • İşkur’a kayıtlı işsiz olmanız,
 • 18 yaşı tamamlamış olmanız,
 • SGK’dan emekli maaşı ya da gelir almıyor olmanız gerekmekte.

İşkur TYP işçi seçimleri

Program kapsamında istihdam edilecek kişiler 3 farklı yöntem ile seçilmekte. Her programda niteliğine göre hangi yöntemin kullanılacağı Çalışma ve İş kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir.

İşkur TYP maaşı ne kadar ?

Program kapsamında çalışanlara net asgari ücret tutarında ücret ödeniyor. Güncel asgari ücret maaş tutarları için https://www.sgksorusor.com/brut-ve-net-asgari-ucret-ne-kadar-2019-72/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşkur TYP kapsamında yapılan işler

 • Çevre temizlik işleri
 • Kamu altyapısının revize edilmesi,
 • MEB’e bağlı okullarda çevre temizliği,
 • MEB’e bağlı okullarda bakım ve onarım işleri,
 • Restorasyon işleri,
 • Yeşillendirme ve ağaçlandırma,
 • Park ve bahçe düzenlemeleri.

İşkur TYP kaç ay sürer ?

Uygulama kapsamında istihdam edilenler en fazla 9 ay süre ile çalışabilmekte.

İşkur TYP’de haftalık çalışma süresi

Haftalık çalışma süresi İş Kanunun’da belirtilen 45 saatten fazla olamamakta.

İşkur TYP’den Kimler Yararlanamaz ?

 • İşkur’un farklı programlarında yararlanan ve bu programdan yararlanma tarihinden sonra en az 6 ay işsiz kalmamış olanlar yararlanamaz.
 • Daha önce TYP programı kapsamında iken herhangi bir gerekçe göstermeden işi bırakanlar 24 aylık süre geçmeden yeniden başvuru yapamazlar.

İşkur TYP’den İkinci Kez Yararlanabilir miyim ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere program 9 ay sürmektedir. 9 aylık süre bittikten sonra 3 aylık boşluk verilmektedir. Bu süreden sonra kişi tekrar başvuru yapma hakkı elde etmektedir. Bu proje kapsamında bir kişi bir Kamu Kurumu’nda en fazla 18 ay süre ile çalışabilmektedir.

İşkur TYP’de İzin Süresi ve Devamsızlık Hakkı

TYP programlarında devam zorunluluğu vardır. Katılımcı daha önceden bilgi vermek ve Kurum yetkilisinden onay almak şartı ile TYP süresinin 1/20’ine kadar ücretsiz izin kullanabilmektedir. Ücretsiz izin süresinde maaş ödemesi yapılmamaktadır.

TYP hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.