Yupass Numarası Nasıl, Nereden Alınır ?-

27 5.329

Yupass numarası  Türkiye ile sağlık sözleşmesi bulunan ülkelerden Türkiye’ye geçici ziyaret ya da sürekli ikametle bulunanların sağlıktan yararlanmaları için verilen numaradır. Yupass numarası alabilmek bazen kafa karıştırıcı ve zor olabilmekte.

Bu yazımızda yupass numarasının ne olduğu, nasıl ve nereden alınabileceği hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Yupass nedir ?

Bildiğiniz üzere Türkiye’nin kısa vade yani sağlık alanında sözleşme imzalamış olduğu birçok ülke bulunmaktadır. Türkiye’de nasıl Türk vatandaşları hastanelere giderken giriş T.C. numarası ile yapılırken anlaşmalı ülkelerde ikamet edenler de Yupass numarası ile muayene olmakta ve ilaçlarını alabilmekteler.

Yupass- Yurtdışı Provizyon Aktivasyon Sağlık Sistemi kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Aynı zamanda bu kapsamda kullanılan sistemin adıdır.

Önemli uyarı:

Yupass ile ilgili 01 Eylül 2019 tarihinden itibaren önemli bir değişiklik yapılmıştır. Buna göre aşağıda belirtilen Ülkeler ve belge türleri için sadece acil durumlarda tedavi giderleri SGK tarafından karşılanacaktır. Bu yüzden randevu almadan önce bunu göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz. Belirtilen belge numarası sahipleri Türkiye’de sadece acil durumlarda sağlıktan yararlanabilecekler. Bunun haricinde sağlıktan yararlanma hakları olmayacak.

sgk yupass duyurusu

Yupass numarası nereden alınır ?

İlk defa yupass numarası alacaksanız elinizdeki Sosyal Güvenlik sağlık sözleşmesi belgesi ile öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız gerekiyor. İlk başvurunun ardından sistemde adınıza kayıt açılır ve Yupass numarası verilir. Bu süreçten sonra tüm hastanelerde ya da eczanelerde bu numara ile tedavi olabilirsiniz.

Eğer daha önce size verilen yupass numaranızı kaybettiyseniz bu durumda en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek yupass numaranızı talep edebilirsiniz.

Hangi ülke vatandaşları Türkiye’de ücretsiz tedavi olabilir

Türkiye’nin sağlık alanında anlaşmalı olduğu birçok ülke bulunmaktadır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi 2019/Eylül ayından itibaren önemli bir değişiklik yapılmıştır. Artık çoğu belge türünde sadece acil durumlarda tedavi giderleri karşılanmakta bunun haricinde normal muayenelerin ücretleri karşılanmamakta. Bu yüzden Türkiye’de hastane randevusu alırken ilgili hastaneye ilgili belge kodunda tedavi masraflarınızın karşılanıp karşılanmayacağını sormanız yararınıza olacaktır.

Yupass numarası sorgulama

Yupass numaranızı bilmiyorsanız en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek almanızı öneririz. Online olarak sorgulanabilme imkanı bulunmamaktadır.

E devlet yupass numarası sorgulama

TC ile ya da e devlet üzerinden sorgulama yapabileceğiniz bir uygulama maalesef bulunmuyor.

Tc ile yupass sorgulama

T.C. ile online olarak yupass sorgulaması yapamazsınız. Bu yönde geliştirilen bir uygulama bulunmamakta.

Yupass ne zamana kadar geçerli ?

Yupass numaranızın hangi tarihe kadar geçerli olduğunu daha doğru bir ifade ile sağlıktan hangi tarihe kadar yararlanabileceğinizi online olarak öğrenemezsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitme imkanınız yoksa size en yakın eczaneden yupass ile sorgulama yapılmasını isteyebilirsiniz.

Sorgulama sonucunda “Tescil Kapsamı : Yurtdışı Anlaşmalı Sigortalılar  ve 0000 – Müstehaktır, provizyon alabilir.” sonucunu alıyorsanız sağlığınız bu kapsamda açık demektir. Eğer 1106 – Genel sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın Sosyal güvenlik il müdürlüğüne/Sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz” sonucu alıyorsanız bu durumda provizyon alma hakkınızın olmadığı anlaşılır.

Yupass hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

27 Yorum
 1. Zeynep Vatancı

  Merhaba. Oğlum 7 yedi yaşında fakat henüz Türk vatandaşı değil. Yupass numarasını hatırlamıyorum. Tekrar bulmak için ne yapmam gerekir?

  1. zafer

   Merbaba. SGK’dan alabilirsiniz.

 2. fadime güngör

  slm zafer bey,türkiyeden emekliyim,almanyada ikamet ediyorum.almanyadaki saglik kasasina emekliligi bildirince ssk dan A/T 21 evraki istedi.türkiyeden aldigim aylik 260avro civari.arastirmalarima göre bu sene icin 460 avro gecmeyince esinizin üzerinden saglik hizmeti alinabiliniyormus.A/T 21evrakini neden istiyorlar?söyle sorayim,tükiyeden emekli olup burada ikamet ediyorsam buradaki saglik hizmetini nasil alacagim?evliyim esim almanyadan emekli.sagilar…

  1. zafer

   Merhaba. Konu hakkında bilgi sahibi değilim maalesef.

 3. Ekrem

  Eşim n tur 121 den yararlanıyor yurtdışından maaşı kesilirse ben emekliyim turkiyede benim sigortamdan nasıl yararlanır türkiyede yaşıyoruz ne yapmamız gerek

  1. zafer

   Merhaba. Maaş kesilirse sizden yararlanır. Bağlı olduğunuz Sgkya başvuru yapmanız gerek bunun için.

 4. Selin Taş

  Merhaba,

  İlk kez yupass numarası alacağım. Mersin silifke’deyim. Silifke sgk’ya gitmem yeterli midir yoksa mersin sgk il müdürlüğüne mi gitmeliyim?

  İyi günler.

  1. zafer

   Merhaba. Silifke Sgk da bu işlem yapılıyor mu bilemeyiz. Oraya sorun yetkileri varsa merkeze gitmenize gerek yok. Ancak belge türü T/A 11 ise sadece acil durumlarda tedavi giderleri karşılanıyor artık. Bilginiz olsun.

   1. safiye odabaşı

    almanya dan emekli olup izmir e yerleştim
    kesin dönüş yaptım.muayene için özel bir hastaneye gittim.size bakamayız dediler.20 senedir bakılıyordum dedim
    yupass numarasına bakıp provizyon alamaz gözüküyormuş.sgk ye gittim
    bana bir belge verildi.kağıtta provizyon alabilir yazıyor.bu kâğıdı özel hastaneye tekrar göstermeme rağmen muayene etmediler
    ne yapabilirim.iyi çalışmalar

    1. zafer

     Merhaba tekrar. Belge kodu T/A 11 ise yararlanma hakkınız yok. Ancak T/A 9 ya da T/A 20 ise yararlanırsınız. Belgede provizyon alabilir yazmasını bir anlamı yok. T/A 11 belgesi ise artık sadece acil durumlarda tedavi giderleri karşılanıyor. Haricinde karşılanmıyor.

   2. İbrahim

    Yupass evragı nasıl bir evraktır örneyi varsa resmini yollarmısınız lütfen

 5. Serkan bidan

  Hollanda dan emekliyim Türkiye de yaşıyorum Türkiye vatandaşıyım yupass numaram ile ilaç ve sağlıktan yararlanıyordum 28 yıl oldu Türkiye ye döneli bugün gittiğim hastaneden bana 3 ay sonra hastanelerde bakılamayacaksınız dendi devletler arası anlaşmalar bitti tekrar anlaşma yapılırsa bakılacak yurtdışı emeklileri dendi benim sürem varmış bitince bende sorun yaşayacakmış. Böyle bir anlaşma bakılamama durumu varımdır. ?

  1. zafer

   Merhaba. Eğer Türkiyede 6 aydan fazla ikamet ediyorsanız yeni düzenleme sizi kapsamaz.

 6. gamze keskin

  beni acil arayabilirmisiniz

  1. Editor

   Sitemizin Sosyal Güvenlik Kurumu ile bir bağlantısı bulunmamaktadır. Yupass ile ilgili merak ettiğiniz bir soru var ise bize yorum olarak yazabilirsiniz.

 7. Mustafa

  Fransa’dan Türkiye’ye izine geldim Fransa’dan aldığım beşgen ile SSK gittim bana eşime ve üç çocuğa yupass numarası olan belgeyi verdiler küçük kızım rahatsızlandı özel bir hastahaneye gittik yupass belgesini verdiğim görevli çocuğun tc si olması gerek dedi çocuğumun tc kimliği olmadığı için tc yok yupass numarası ile giriş yapın dedim tc si olmadan yapamıyorum deri ve özel ücretli olarak yatış yaptık yupass numarası hariçinde tc boşuna gerekli mi acaba

  1. zafer

   Merhaba. Tc gerekli değil. Sonuçta Türk vatandaşı değil. Medula üzerinden geçici tc oluşturmaları gerekiyor. Bunu iletin onlara.

  2. Ayşe

   İyi günler. Sürekli olarak türkiyede ikamet ediyorum. Ben ve çocuklarımın yupass ı var. Sürekli bir güncelleme mi gerekiyor? Hastanede sistemde çıkmadığı söyleniyor oysa ki yupass nolarımız mevcut.

 8. ibrahim hakkı bilgin

  yupass alacak kişi emekli alman zafer kardeşim problem olmaz de mi?

  1. zafer

   Yok. Problem olmaz.

   1. ibrahim hakkı bilgin

    çoook tşk ederim zafer kardeşim

 9. ibrahim hakkı bilgin

  öncelik le cevabınız için çok tşk ederim yupass numarası alabilmem için gerekli evraklar nelerdir ve ben bunları nereden temin edebilirim tşk

  1. zafer

   Merhaba. Mevcut yupass numaranızı herhangi bir Sgk dan alabilirsiniz. Ancak tanımlanan süre sona erdiyse bulunduğunuz ülkeden aldığınız sağlık yardım belgesini de vererek tanımlanan süreyi uzatmanız gerekiyor.

 10. ibrahim hakkı bilgin

  yupass numarasını aliağa sgk dan alabilirmiyim

  1. zafer

   Merhaba. Evet alabilirsiniz.

   1. Aylin

    Yupass numaramız ve T/20 belgemiz var ancak her muayene ve ilaca ücret ödüyoruz. Ne sgk ne biryer çözüm bulamadı. Hastanelerin sisteminde ücretli çıkıyormuşuz. Üstelik daimi olarak istanbulda yaşıyorum

    1. zafer

     Merhaba. Normalde sadece t/A 11 belgesi ile ilgili acil tedavi giderleri karşılanıyor. Sizin belge türünde eskiden olduğu gibi tüm giderlerin karşılanması gerek. Sgk bununla ilgili düzenleme yapması lazım. Çünkü sağlık hizmet sunucuları da bihaber bu durumdan.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.