Yupass Sigorta Numarası Nasıl Alınır?

19 605

Yupass numarası yabancı ülke sağlık sigortası üzerinden sağlık güvencesi olanlar için büyük önem arz etmektedir. Malumunuz Türkiye ile kısa vade alanında  sözleşmesi imzalamış ülkelerde ikamet edenlerin Türkiye’de geçirdiği süre süresince yurt haricinde bağlı oldukları sigortası şirketinden belgesi almaları şartı ile hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanma hakları var.

Türkiye’de bulunma süreci süresince sağlıktan yararlanabilmeniz için yanınızda getirdiğiniz sözleşmesi belgesini Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak sisteme kaydetmeniz ve yupass numarası almanız gerekiyor. Peki yupass numarası nedir, bu numarayı almak için ne yapmak gerekiyor ? Mevzu hakkında bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yupass nedir ?

Bu numara Türkiye ile sözleşmesi imzalamış ülkelerde sigortalı olanların Türkiye’de sağlıktan yararlanabilmeleri için verilen numaradır. Yurtdışı Provizyon Aktivasyon Sağlık Sistemi kelimelerinin baş harfinden oluşur. Bu kişiler için provziyon sorgulaması bu numara üstünden yapılmaktadır. Şu şekilde ki normalde Türkiye’deki bir türk vatandaşı için hastaneler, doktorlar, eczaneler tarafınca provizyon sorgulaması T.C. numarası ile yapılırken yurtdışı sigortalıları için yupass numarası ile yapılır. Bu kişiler için T.C. ile provizyon alınamaz. Devam eden belgesi olsa bile sistem T.C. numarası ile değil yurtdışı numarası ile provizyon verir.

Önemli uyarı:

Yupass ile ilgili 01 Eylül 2019 tarihinden itibaren önemli bir değişiklik yapılmıştır. Buna göre aşağıda belirtilen Ülkeler ve belge türleri için sadece acil durumlarda tedavi giderleri SGK tarafından karşılanacaktır. Bu yüzden randevu almadan önce bunu göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.

sgk yupass duyurusu

Yupass nereden alınır?

Eğer daha ilkin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca adınıza tanımlanmış numara var ise ve numarayı kaybettiyseniz herhangi bir SGK merkezinden alabilirsiniz. Bu numarayı ilk kere alacaksanız ya da belgesi kayıt sürenizi yenileyecekseniz ilgili ülke sözleşmesi belgesi, kimliğiniz ve yurtdışı yardım ve talep formu ile SGK’ya müracaat yapmanız gerekiyor.

Aşağıda Türkiye ile kısa vade sözleşmesi imzalamış ülkeler ve almanız ihtiyaç duyulan yardım fomülerleri kodları yazmaktadır. Yurtdışında sigortalı çalıştığınız ülke, sigortalılık durumunuz, geçici ya da devamlı bulunma durumuna nazaran aşağıdaki belirtilen formülerden size uygun olanını yurtdışında sigortası kurumundan alarak SGK’ya verebilir ve yupass no alabilirsiniz. Böylece yupass hangi ülkelerde geçerli sorusunun yanıtını da öğrenmiş olabilirsiniz.

Yupass hangi ülkeler

Türkiye’de sağlık alanında sözleşme imzalanmış birçok ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerden alınması gereken sağlık belgeleri geçici bulunma ve ya sürekli ikamette farklılık göstermektedir. Anlaşmalı ülkeler, belge kodları iki başlık halinde aşağıda belirtilmiştir.

Türkiye’de geçici bulunma halinde alınacak formüller

Türkiye’de geçici süre ile bulunacaksanız şu demek oluyor ki izne geldiyseniz v.s. aşağıdaki belgelerin biri ile SGK’ya başvurarak yupass numarasi alabilirsiniz.

 • Almanya: T/A 11, T/A 23, TA 12.
 • Avusturya: A/TR 3, A/TR3-A, TR/A6.
 • Hollanda: N/TUR 106, A/TR3-A, TR/A6.
 • Belçika:BT.8, BT.10.
 • FRANSA: SE 208-01 FT, SE 208-02 FT, SE 208-04 FT, SE 208-05 FT, SE 208-06 AFT,  SE 208-06 CFT, SE 208-06 CFT, SE 208-17 FT, SE 208-18 TF, SE 208-19 FT, SE 208-28 FT, SE 208-30 FT.
 • K.K.T.C: K.K.T.C/ T.C.3, K.K.T.C/ T.C.5.
 • Makedonya: MC/TR 4, TR/MC 10.
 • Romanya: R/TR 3.
 • Arnavutluk: AL/TR 4, AL/TR 10.
 • Bosna Hersek: BH/TR4, BH/TR5.
 • Çek Cumhuriyeti: CZ/TR 111, CZ/TR 112.
 • Lüksemburg: TR/L 3.

Ta 11 kodlu formuler

T/A 11 belgesi Almanya’dan Türkiye’ye geçici olarak gelenlere Türkiye’de bulundukları süre boyunca sağlık yardımından yararlanabilmelerine olanak sağlayan belgedir. 01 Eylül 2019 tarihinden itibaren bu belge sahiplerinin SGK tarafından sadece acil durumlar halinde tedavi giderleri karşılanabilmektedir. Acil durum dışındaki muayeneler, tedaviler, tahlil ve tetkikler ücrete tabi olacaktır.

Türkiye’de sürekli ikamet edenler için alınacak formülerler

Türkiye’de 6 aydan fazla ikamet eden sigortalının kendisi ya da Türkiye’de ikamet eden eşi, evlatları, anne ve ya babası için alınması ihtiyaç duyulan yurtdışı formülerleri aşağıdaki gibidir;

 • Almanya: T/A 9, T/A 20, TA 21.
 • Avusturya: A/TR 4.
 • Hollanda: N/TUR 109, N/TUR 121
 • Belçika: BT.6, BT.16.
 • FRANSA: SE 208-07 FT, SE 208-09 FT,
 • K.K.T.C: K.K.T.C/ T.C.6, K.K.T.C/ T.C.7.
 • Makedonya: MC/TR 5, TR/MC 6.
 • Romanya: R/TR 5, R/TR 6.
 • Arnavutluk: AL/TR 5.
 • Bosna Hersek: BH/TR6, BH/TR7.
 • Lüksemburg: TR/L 5, TR/L 6 .

Yupass sorgulama

Yupass numaranızı online olarak sorgulayabileceğiniz bir uygulama maalesef henüz bulunmuyor. E devlet sistemi üzerinden ya da şifresiz olarak da sorgulanması mümkün değil.

Yupass sorgulama e devlet

TC ile yupass sorgulama ya da yupass sorgulama e devlet sisteminden yapabileceğiniz bir uygulama şu an maalesef bulunmuyor . Numaranızı bilmiyorsanız en yakın SGK’dan alabilirsiniz. Onun haricinde online öğrenme şansınız yok.

Yupass geçerlilik süresi sorgulama

Bunu da online olarak yapamazsınız. Genel anlamda SGK size bitiş tarihini gösterir döküm verir. Sadece bu döküm elinizde yoksa herhangi bir eczaneden yupass numaranız ile sorgulama yapın. Eğer sorgulama sonucu Tescil Kapsamı : Yurtdışı Anlaşmalı Sigortalılar  ve 0000 – Müstehaktır, provizyon alabilir. şeklinde netice alıyorsanız süreniz hala devam ediyor anlamına gelir.

Sadece sorgulama sonucunda 1106 – Genel sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın Sosyal güvenlik il müdürlüğüne/Sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz” uyarısı alıyorsanız belgenin geçerlilik süresi bitmiş anlamına gelir.

Bu durumda yapmanız ihtiyaç duyulan yeni bir belge ile SGK’ya başvurarak belgenin geçerlilik süresini uzatmak.

Tc ile yupass sorgulama

Sadece T.C. ile sorgulama yapılabilecek bir uygulama henüz hizmete açılmadı. Yupass numaranızı sadece SGK’dan alabilirsiniz.

Yurtdışı yupass işlemleri ile yurtdışı borçlanma ile emeklilik hakkında tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


19 Yorum
 1. ibrahim hakkı bilgin

  yupass numarasını aliağa sgk dan alabilirmiyim

  1. zafer

   Merhaba. Evet alabilirsiniz.

   1. Aylin

    Yupass numaramız ve T/20 belgemiz var ancak her muayene ve ilaca ücret ödüyoruz. Ne sgk ne biryer çözüm bulamadı. Hastanelerin sisteminde ücretli çıkıyormuşuz. Üstelik daimi olarak istanbulda yaşıyorum

    1. zafer

     Merhaba. Normalde sadece t/A 11 belgesi ile ilgili acil tedavi giderleri karşılanıyor. Sizin belge türünde eskiden olduğu gibi tüm giderlerin karşılanması gerek. Sgk bununla ilgili düzenleme yapması lazım. Çünkü sağlık hizmet sunucuları da bihaber bu durumdan.

 2. ibrahim hakkı bilgin

  öncelik le cevabınız için çok tşk ederim yupass numarası alabilmem için gerekli evraklar nelerdir ve ben bunları nereden temin edebilirim tşk

  1. zafer

   Merhaba. Mevcut yupass numaranızı herhangi bir Sgk dan alabilirsiniz. Ancak tanımlanan süre sona erdiyse bulunduğunuz ülkeden aldığınız sağlık yardım belgesini de vererek tanımlanan süreyi uzatmanız gerekiyor.

 3. yupass alacak kişi emekli alman zafer kardeşim problem olmaz de mi?

  1. zafer

   Yok. Problem olmaz.

   1. çoook tşk ederim zafer kardeşim

 4. Mustafa

  Fransa’dan Türkiye’ye izine geldim Fransa’dan aldığım beşgen ile SSK gittim bana eşime ve üç çocuğa yupass numarası olan belgeyi verdiler küçük kızım rahatsızlandı özel bir hastahaneye gittik yupass belgesini verdiğim görevli çocuğun tc si olması gerek dedi çocuğumun tc kimliği olmadığı için tc yok yupass numarası ile giriş yapın dedim tc si olmadan yapamıyorum deri ve özel ücretli olarak yatış yaptık yupass numarası hariçinde tc boşuna gerekli mi acaba

  1. zafer

   Merhaba. Tc gerekli değil. Sonuçta Türk vatandaşı değil. Medula üzerinden geçici tc oluşturmaları gerekiyor. Bunu iletin onlara.

 5. gamze keskin

  beni acil arayabilirmisiniz

  1. Editor

   Sitemizin Sosyal Güvenlik Kurumu ile bir bağlantısı bulunmamaktadır. Yupass ile ilgili merak ettiğiniz bir soru var ise bize yorum olarak yazabilirsiniz.

 6. Serkan bidan

  Hollanda dan emekliyim Türkiye de yaşıyorum Türkiye vatandaşıyım yupass numaram ile ilaç ve sağlıktan yararlanıyordum 28 yıl oldu Türkiye ye döneli bugün gittiğim hastaneden bana 3 ay sonra hastanelerde bakılamayacaksınız dendi devletler arası anlaşmalar bitti tekrar anlaşma yapılırsa bakılacak yurtdışı emeklileri dendi benim sürem varmış bitince bende sorun yaşayacakmış. Böyle bir anlaşma bakılamama durumu varımdır. ?

  1. zafer

   Merhaba. Eğer Türkiyede 6 aydan fazla ikamet ediyorsanız yeni düzenleme sizi kapsamaz.

 7. Selin Taş

  Merhaba,

  İlk kez yupass numarası alacağım. Mersin silifke’deyim. Silifke sgk’ya gitmem yeterli midir yoksa mersin sgk il müdürlüğüne mi gitmeliyim?

  İyi günler.

  1. zafer

   Merhaba. Silifke Sgk da bu işlem yapılıyor mu bilemeyiz. Oraya sorun yetkileri varsa merkeze gitmenize gerek yok. Ancak belge türü T/A 11 ise sadece acil durumlarda tedavi giderleri karşılanıyor artık. Bilginiz olsun.

   1. safiye odabaşı

    almanya dan emekli olup izmir e yerleştim
    kesin dönüş yaptım.muayene için özel bir hastaneye gittim.size bakamayız dediler.20 senedir bakılıyordum dedim
    yupass numarasına bakıp provizyon alamaz gözüküyormuş.sgk ye gittim
    bana bir belge verildi.kağıtta provizyon alabilir yazıyor.bu kâğıdı özel hastaneye tekrar göstermeme rağmen muayene etmediler
    ne yapabilirim.iyi çalışmalar

    1. zafer

     Merhaba tekrar. Belge kodu T/A 11 ise yararlanma hakkınız yok. Ancak T/A 9 ya da T/A 20 ise yararlanırsınız. Belgede provizyon alabilir yazmasını bir anlamı yok. T/A 11 belgesi ise artık sadece acil durumlarda tedavi giderleri karşılanıyor. Haricinde karşılanmıyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.