Yarım Çalışma Ödeneği Hesaplama 2020

12 1.346

Yarım çalışma ödeneğii hesaplama doğum yapan annelere doğum sonrası analık izin süresinin bitim tarihinden itibaren ödenen bir ödenek türüdür. Bu ödenek 4a ssk kapsamındaki sigortalı kadınlara ödenmekte. Ödeneğin hesaplaması brüt asgari ücret üstünden yapıldığından 2020 brüt asgari ücretin belli olması ile beraber 2020İşkur yarım çalışma ödeneği tutarı da belli oldu.

Yazımızın devamında yarım çalışma ödeneğinden yararlanma şartları, güncel ödenek tutarları, ödeneği almak için izlenecek yol konusunda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Yarım gün çalışma şartları

Bu ödenekten yararlanabilmeniz için doğum ya da evlat edinme tarihinden önceki son 3 yıl içinde minimum 600 gün sigortanızın olması, işyerinde haftalık çalışmanız ihtiyaç duyulan sürenin minimum yarısı kadar fiili olarak çalışmanız, analık izniniz bittikten sonrasında en geç 30 gün içinde doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ile İşkur’a müracaat yapmanız gerekiyor.

İşkur yarım çalışma ödeneği başvurusu

Başvuruyu İŞKUR’ya yapmanız gerekiyor. İŞKUR’a müracaat için istenen belgeler ise doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ve kimlik fotokopiniz.Bu belge doldurulduktan sonrasında işveren tarafınca da imzalanması gerekiyor. Bu belge ve kimliğiniz ile beraber başvurunuzu bağlı olduğunuz İŞKUR Müdürlüğüne yapabilirsiniz.

Yarı zamanlı çalışma ücreti ne zaman yatar ?

Ödenek için müracaat yaptığınız aydan 2 ay sonrasında ödenmektedir. Mesela 2020/Şubat ayı içinde müracaat yaptıysanız ödeneğiniz 2020/Nisan ayı içinde ödenmektedir.

Yarım çalışma ödeneği hesaplama 2020

Doğum yapana yarım çalışma ödeneği için bir günlük ödenek tutarı brüt asgari ücretin günlük tutarı kadar olmakta. Sizin brüt kazancınız asgari ücretten yüksek olsa bile hesaplama brüt asgari tutarlar üstünden yapılıyor. Malumunuz asgari ücretin brütü 2020 yılının tamamında 2.943,00 TL olarak belirlendi.

Günlük brüt meblağ ise 98,10 TL.  Yarım çalışma ödeneği hesaplaması 15 gün üstünden yapılmakta ve bulunan brüt meblağ üstünden %7,059 oranında damga vergisi kesildikten sonrasında kalan meblağ size ödenmekte. Buna nazaran 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri içinde yarım çalışma ödeneği tutarı aşağıdaki gibi  olacaktır;

15*98,10 – ( %07,59)= 1.460,34 TL olacaktır. Buna nazaran 2020 senesinde 15 günlük işkur yarım çalışma ödeneği toplamda 1460,00 TL olacaktır. 

Yarı zamanlı çalışma sorgulama

Ödenek sorgulamasını www.iskur.gov.tr adresinden İş arayan girişi yaparak size özel sayfadan yapabilirsiniz. Sorgulama şu an için e devlet sistemi üzerinden yapılamamakta.

Yarım çalışma ödeneği hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

12 Yorum
 1. Nurhsn

  Merhaba yarim calisma 22.5 saati haftalık geçmeyecek şekilde. Haftalık 2.5 gün çalışıla bilir mi. O zaman gece 15 gün isvern 15 gün iskur olarak mı hesaplanıyor

  1. zafer

   Merhaba. Önemli olan işyerinde en az 15 günlük sigorta bildirimi yapılması. Nasıl çalışılacağı işveren ile işçi arasında belirlenebilir.

 2. Tuğba Bozkurt

  Merhaba! Yarım gün çalışma süresince yarım gün ücreti iş yeri diğer yarım günü İŞKUR mu karşılıyor. Yoksa toplamda mı yarım günlük ücret alıyorum

  1. zafer

   Merhaba. 15 günlük ücreti işveren ödemesi gerekiyor. Diğer 15 günlük kısmı İşkur öder.

   1. Tuğba

    Açıklamanız için tşk ederim. Peki bu hangi sayılı kanun ve maddesinde açıkça belirtilmiştir

    1. zafer

     İlgili kanun ve maddesi konusunda tam bilgim yok maalesef. Ama uygulama tam olarak o şekilde ondan eminim.

 3. neslihan

  kolay gelsin doğum izninden döneli bugün 1 ay oldu. yarım gün çalışma ödeneğine başvuru yapma şansım var mı

  1. zafer

   Merhaba. Evet yazımızda belirtilen şartları sağlıyorsanız başvuru hakkınız var.

 4. Seda

  Merhabalar 250 gün sigorta primin var sadece şuanda dogum iznine ayrıldım iznim bitince yarım gün calışma hakkım varmı???

  1. zafer

   Merhaba. Doğum öncesi son 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta gerekiyor. Yoksa olmaz.

 5. Çilem

  1 Ocak 2020 itibari ile yarı zamanlı çalışmaya başladım günde 5 saat çalışıyorum ne kadar maaş alabilirim

  1. zafer

   Merhaba. Yazımızda mevcut İşkur tarafından ödenecek maaş. Eğer işverenin ödeyeceği maaşı soruyorsanız asgari ücretin netinin yarısından az olamaz kanunen. Gerisi sizin anlaşmamıza bağlı.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.