Fakir Askerin Ailesine Asgari Ücret Maaş 2020

0 1.547

Fakir askerin ailesine asgari ücret maaş 2020 düzenlemesi son zamanlarda ülkemizin sosyal yardımlar konusunda yapmış olduğu en önemli yardımlar arasında yer almakta. Devletimiz Sosyal yardımlar mevzusunda mühim adımlar atmış ve atmaya da devam etmektedir. Sosyal yardımlar içinde en önemlilerden birisi de asker ailelerine ödenen maaşlardır.

Askere giden kişilerin muhtaç ailesine ödenen bu maaş gereksinim sahiplerine büyük yarar sağlamaktadır. Asker ailelerine maaş 2020 senesinde da ödenmeye devam edilecek. Bu yazımızda 2020 asker ailesi maaş alma şartları nedir ve asker ailesi 2020 Maaşı ne kadar, nereden nasıl alınır ve müracaat nereye yapılır şeklinde mevzularda detaylı bilgilendirmeleri sizler için derledik.

Asker ailesine maaş şartları

Ilk olarak şunu belirtmemiz gerekiyor. Bu destek askerliğini er ve ya erbaş olarak yapanların muhtaç ailelerine ödenmekte. Rütbeli askerlerin ya da öteki bir ifade ile mesleği askerlik olanlara bu yardımın ödenmesi söz mevzusu değil. Askerlik aile maaşı kişinin var ise eşine yoksa anne ya da babasına ödenebilmekte. Ek olarak askere giden kişinin çocuğuna da bu yardım ödenebilmekte. Bu yardımdan yararlanabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor. Maaşı alabilmek için gerekli olan iki şartı şöyle özetleyebiliriz;

  • Muhtaç Sayılmak.Muhtaç sayılabilmek için hane halkı yaklaşık olarak gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünden azca olması gerekiyor. Bunun tespiti Aile ve Sosyal Politikalar tarafınca yapılmakta. Asgari ücretin güncel 1/3’ünden az tutarını öğrenmek için https://www.sgksorusor.com/gelir-testi-1-3-ne-demek-8353/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Sigortalı Çalışmamak Aylık veya Gelir Almamak.Askerlik maaşına başvuran kişinin herhangi bir kapsamda sigortalı olmaması ve Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli maaşı ya da gelir almıyor olması gerekiyor.

Asker eşine maaş başvurusu

Müracaat işlemi oldukça kolay. Müracaat formu ile bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat yapabilirsiniz.Elden müracaat için kimliğiniz ile vakfa müracaat yapmanız kafi olacaktır.

Asker ailesine yardım 2020 başvuru formu

Başvuru için herhangi bir form doldurmanız gerekmiyor. T.C. kimlik numaranızın yer aldığı kimlik, ehliyet, pasaport v.b. ile başvurunuzu bağlı olduğunuz Vakfa yapabilirsiniz.

Asker ailesine maaş ne kadar 2020

Muhtaç sayılan ve başvurusu onaylanan ailelere 21 Nisan 2020 tarihi itibariyle yapılan son zamla birlikte iki ayda bir 800 lira ödenmektedir. Yani aylık bazda ödeme tutarı 400 lira olmaktadır.

Asker ailesine maaş kaç ay ödenir ?

Askerlik maaşı askerlik yapılan süre kadar ödenir. 6 ay yapanlar için 6 ay ödenir. Tabi burada başvuru tarihi de önem arz eder. Şöyle ki askerliğin üçüncü ayında başvuru yaptınız diyelim. Bu durumda maaş 4. aydan itibaren bağlanır ve ilk 3 ay için ödeme alınmaz.

Asker ailesi maaşı ne zaman verilecek 2020

Başvuru yapıldıktan sonra şayet gerekli şartlar sağlanıyorsa ilk maaş takip eden ay içerisinde ödenir. Maaşı ne zaman alabileceğiniz hakkında başvuru yapmış olduğunuz Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz.

Asker ailelerine maaş sorgulama

Başvurunuzun sonucunu, maaşınızı ne vakit ve ne kadar ödeneceğini, nereden alacağınızı online olarak kolayca sorgulayabilirsiniz. Sorgulama İçişleri Bakanlığı resmi sitesi üstünden yapılmakta. Sorgulamayı buradan T.C. kimlik numaranız ile yapabilirsiniz.

Asker Ailesi Maaşı Sorgulama

Asker ailesi sağlık sigortası

Askerlik süresince er ve ya erbaşlar sigorta kapsamındadır. Sadece geride kalan eş ya da kendisinden yararlanan anne ya da baba var ise bu kişilerin sağlıktan yararlanması için herhangi bir kapsamda güvenceleri yoksa genel sağlık sigortası kapsamına geçmeleri gerekir.

Asker ailesi maaşı için muhtaç görülen kişilerin esasen gelir durumu asgari ücretin 1/3’ü altında olacağından yeşil karttan yararlanarak prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Sadece gelir testi sonucunda hane halkı yaklaşık olarak geliri net asgari ücretin 1/3’ü üstünde olan kişilerin ek olarak genel sağlık sigorta kapsamında aylık ı prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanması gerekiyor. Genel sağlık sigortası güncel prim tutarları için hemen https://www.sgksorusor.com/gss-primi-7710/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Asker annesi maaşı nasıl alınır ?

Asker maaşında birinci öncelik eğer askere giden kişi evli ise eşindedir. Yani hem eşine hem de annesine ödenmemektedir. Eğer asker bekarsa bu durumda anne başvuru hakkına sahip olur. Anne Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yardım başvurusunu yapabilir. Eğer muhtaç sayılırsa maaştan yararlanabilir.

Asker ailesi maaşı hakkında tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.