SGK Tavan 2020

2 172

SGK tavanı asgari ücretin brütü üzerinden hesap edilir.  Prime esas kazanç öteki adı ile PEK tutarı çalışanların emekliliğine esas kazançtır. Bu tutarın asgarisi yani taban kısmı için asgari ücret esas alınırken tavan yani azami kısım hesaplaması ise brüt asgari ücretin 7,5 katı olarak esas alınmaktadır.

2020 brüt asgari ücretin belli olması ile beraber 2020 senesinde uygulanacak tavan ve taban prime esas kazanç tutarları da belli oldu. Yazımızda en düşük günlük ve aylık brüt prime esas kazanç tutarları ile en yüksek prime esas kazanç tutarları mevzusunda bilgi edinebilirsiniz.

Pek tutarı ne demek ?

Pek prime esas kazanç kelimelerinin kısaltılmış halidir. Prime esas kazanç sigortalıların, çalışanların ve ya kendi adına prim ödemesi yapan bağkurluların emekliliğinde en önemli unsurlardan birisi olup brüt kazanç olarak da tanımlanabilir. Asgari ücretli için pek tutarı brüt asgari ücrettir.

Prime esas kazanç sorgulama

Prime esas kazancınızın brüt olarak işveren tarafınca ne kadar bildirildiğini e devlet sisteminden kolayca öğrenebilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ya da e devlet şifreniz ile sisteme giriş sağladıktan sonrasında SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sorgulama kısmından giriş sağladıktan sonrasında P.E.K kazanç kısmından son brüt kazancınızı görüntüleyebilirsiniz.

Prime esas kazanç/basamak/ek gösterge ne demek ?

Bu kısım tüm emek çalışma yaşamı süresince hangi meblağ üstünden prim ödemesi yapıldığını gösteren kısımdır. Yukarıda da belirttiğim suretiyle prime esas kazanç emekliliğe esas kazançtır ve emekli maaşı hesaplamasında büyük rol sahibidir.

Prime esas kazanç brüt ücret midir ?

Prime esas kazanç çalışanların brüt kazancı olup sigorta primine esas kazancıdır. Emeklilik aylık hesaplanırken dikkate alınan parametrelerden birisidir. Prime esas kazanç ortalaması yüksek çalışanlar daha yüksek maaş alabilmekte.

Ssk tavan ücreti ne demek

Bir sigortalının bir aylık dönem içerisinde adına bildirilen sigorta prime esas kazançların diğer adıyla toplam brüt maaşı Kanunen belirlenen tavanı geçemez. İşte belirlenen bu tavan prime esas kazanç tavanı olarak tanımlanır ve brüt asgari ücretin 7,5 katını geçemez.

Prime esas kazanç hesaplama

Prime esas kazanç brüt kazançtır. Brütten nete hesaplama asgari ücret esas alınarak nasıl yapılır ? Tavan ücret üzerinden hesaplama, 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arası brütten nete asgari ücret hesaplaması için hemen https://www.sgksorusor.com/brut-ve-net-asgari-ucret-ne-kadar-2019-72/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK tavan ücret uygulaması

Tavan ücret uygulaması önceki yıllarda olduğu gibi 2020’de de devam edecek. Uygulanacak tavan tutarı ise asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen asgari brüt tutarın 7,5 katı olacak. Bu hükümler doğrultusunda 2020 için tavan tutarlar aşağıdaki gibi olacaktır.

2020 ssk tavan

2020 yılı asgari ücret tutarlarına nazaran 01 Ocak 2020 zamanı ile 31 Aralık 2020 tarihleri içinde aylık ve günlük en düşük/en yüksek prime esas kazanç hesaplama tablosu aşağıdaki gibidir;

 • Taban prime esas kazanç 2.943,00 TL,
 • Tavan prime esas kazanç üst sınırı: 22.072,50 TL,
 • Taban günlük prime esas kazanç tutarı: 98,10 TL,
 • Tavan günlük prime esas kazanç tutarı: 735,75 TL.

2020 pek tutarı

Yukarıdaki hesaplamadan özetle sigortalılar için 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında asgari pek tutarı 2943,00 TL, azami yani tavan pek tutarı ise 22.072,50 TL olacaktır.

Sgk tavan primi 2020

Ödenecek aylık prim tutarları da bildiğiniz gibi çalışanın brüt maaşı üzerinden hesap edilmekte. 5 puanlık indirimsiz tavan aylık prim tutarı 8277,18 TL iken 5 puanlık indirimden yararlanan işverenler için aylık ssk tavan primi 7173,56 TL dir. Emekli olup SGDP’ye tabi çalışan ve maaşı tavandan bildirilenler için prim tutarı 7063,20 TL dir.

01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında bir sigortalı için 30 gün üzerinden teşvikli ve teşviksiz olarak ödenecek aylık sigorta prim tutarlarına https://www.sgksorusor.com/30-gunluk-sigorta-primi-ne-kadar-8104/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sgk en yüksek prim

Prime esas kazanç için bildirilecek en yüksek tutarlar yukarıda verilmiştir. Bu tutar üzerinden;

 • Teşviksiz olarak %37,5 oranında,
 • 5 puanlık teşvikle %32,5 oranında,
 • 6111 teşviki ile %17 oranında,
 • Emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik Destekleme primine tabi çalışan emekli için ise %32 oranında sigorta primi ödenir.

SSK primi dahil asgari ücretin işverene maliyeti hesaplaması için https://www.sgksorusor.com/2019-asgari-ucretin-isverene-maliyet-hesaplamasi-91/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı tavan

Kıdem tazminatı için bir tam yıllık çalışma karşılığında ödenecek tazminat tutarı için de tavan uygulaması vardır. Ancak kıdem tazminatında tavan uygulaması SGK tavanı gibi hesaplanmaz. Bir yıllık çalışma karşılığında ödenecek en yüksek tazminat tutarı en yüksek emekli ikramiyesi alan memur maaşı esas alınarak hesap edilir. Bu hükümler doğrultusunda güncel tazminat tavanı ile yıllara göre tavan tutarları için hemen https://www.sgksorusor.com/kidem-tazminati-tavani-7510/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk tavan 2019

01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında ssk ta25van tutarı 19.188 TL’dir. Brüt asgari ücret ise 2558,40 TL ‘dir.

SGK tavan ve Prime esas kazanç mevzusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. Yalçın memi

  2020 bağkur borcu af çıkarmı faizlerin silinmesi buna bağlı yapılandırma, ana paranın ödenmesi durumunda faizlerin silinmesi gibi, bir düzenleme varmı…merak ediyoruz hükumetimiizin bu duruma biir çözüm getirmesini bekliyoruz..saygılar

  1. zafer

   Merhaba. Şu an için bir çalışma bulunmamakta.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!