Bakıcı Sigorta Primi Hesaplama 2020

0 684

Bakıcı sigorta primi hesaplama 2020 hakkında tüm ayrıntılar yazımızda. Bakıcı sigortası kanunen zorunludur ve bakıcıların ev hizmetleri SGK ek 9 kapsamında sigortalanması gerekiyor. Bakıcıların sigorta primi ödenen brüt maaşları üzerinden hesap edilir. Asgari ücret üzerinden sigortalananlar için ise çok tabi ki brüt asgari ücret tutarları esas alınır.

Bu yazımızda bakıcıların sigortasının nasıl yapılacağı, bakıcı teşvik şartları ve bakıcılar için teşvikli ve teşviksiz aylık sigorta primleri hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Bakıcılara sigorta zorunluluğu

Yürürlükteki mevzuatımıza göre ücret karşılığı bir işveren yanında çalıştırılanların kanunen sigortalanması zorunludur. Bebek ve hasta bakıcıları ile diğer ev hizmetleri görevlileri de zorunlu sigorta yapılması gerekenler arasındadır. Bakıcıların ev hizmetleri kapsamında yani diğer adı ile SGK Ek 9 10 günden fazla ya da az çalışanlar kapsamında sigorta yapılması zorunludur.

Bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Bakıcı sigortası SGK ev hizmetleri kapsamında yapılır. Bir kereye mahsus olarak başvuru formu ile başvurursunuz ve primler her ay otomatik tahakkuk eder. Her ay işlem yapmanıza gerek kalmaz. Siz çıkış verene kadar da bu böyle devam eder. İşe başlayan bakıcı için işe başladığı tarih ay sonuna kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na sigorta başvurusunun yapılması gerekmektedir.

Eğer bakıcı ayda 75 saatten az çalışıyorsa on günden az çalışanlar kapsamında sigortalanması gerekiyor. Bunun başvurusunu e devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Şayet bakıcınız 10 günden fazla yani ay içerisinde 75 saatten çok çalışıyorsa bu durumda ek 9 10 günden fazla kapsamında bildirim yapmanız gerekiyor.

10 günden fazla başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulduktan sonra işveren ve çalışan tarafından imzalanması, işveren ve çalışan kimlik fotokopisi de eklenerek elden ya da posta yolu ile işverenin ikamet olarak bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gönderilmesi gerekiyor. Başvurudan sonra ilk prim ödemesini sigortalı çalışmaya başlamanın takip ettiği ay sonunda yapabilirsiniz.

Bakıcı sigorta teşvik 2020

Bakıcılar için işverenlerin yararlanabilecekleri ve yürürlükte bulunan üç önemli teşvik vardır. Birisi 5510/5 puanlık indirim, diğeri 6111 Teşviki bir diğeri ise bakıcı devlet desteği diğer adıyla 27103 sayılı teşvik.

5510/5 puanlık indirimden yararlanmak için geçmiş dönem prim borcu olmaması ve primlerin düzenli ödeniyor olması haricinde bir şart aranmaz. Bu şartları sağlayan işverenden her ay otomatik olarak indirim sağlanır.

Bir diğer teşvik olan 6111 teşvikinden yararlanabilmek için çalışanın daha önce başka bir işyerinde bu teşvikten yararlanmamış olması, işe alındığı tarihten önceki son 6 ayda sigortalı çalışmamış olması 18-29 yaş arası erkek ya da bayan olması gerekiyor. Bu şartları sağlayanlar için işverenler en az 24 ay süre ile teşvikten yararlanır. Eğer İşkur kaydı varsa teşvik süresi 30 ay olur. 18-29 yaş arası olmayan ancak İşkur kaydı olan erkek çalışanlar için işverenler sadece 6 ay süre ile teşvikten yararlanır.

Bakıcı devlet desteği şartlarını sağlayan işverenler ise en az 12 süre ile hiç prim ödemezler. 27103 teşviği olarak da adlandırılan bu teşvikten yararlanmak için işe alınan bakıcının işe giriş tarihindeki son 3 ay sigortalı çalışmamış olması ve İşkur kayıtlı olması yeterli. 27103 teşviki hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve teşvikten yararlanma başvurusu yapmak için hemen https://www.sgksorusor.com/27103-tesvik-sartlari-hesaplama-ve-sorgulama-773/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yabancı bakıcı teşvik

Resmi olarak çalışma ve oturma izni olan yabancı sigortalıların da Türk vatandaşları gibi teşviklerden yararlanma hakları bulunmaktadır. Yukarıda belirtilen şartlar ve hükümler yabancı sigortalılar için de geçerlidir.

Bakıcı sigortası hesaplama 2020

Bakıcılar için ödenecek aylık prim tutarları yararlanılan sigorta prim teşvikine göre farklılık gösterir. Prim borcu olan ve tahakkuk eden primlerini aylık düzenli ödemeyen işverenler herhangi bir teşvikten yararlanamazlar ve aylık olarak 2020 yılı için 1103,62 TL öderler.

Prim ödemelerini düzenli yapan ve herhangi geçmiş dönem prim borcu olmayan işverenler 5 puanlık sigorta prim teşviki ile beraber 956,47 TL prim öderler. 6111 teşvik şartlarını sağlayan işverenler ise 500,31 TL prim öderler.

30 gün üzerinden asgari ücret desteği ve tüm teşvikler dahil olmak üzere ödemeniz gereken aylık sigorta primleri hakkında daha fazla bilgi için https://www.sgksorusor.com/30-gunluk-sigorta-primi-ne-kadar-8104/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yabancı bakıcı sigorta primi ne kadar ?

Yabancı bakıcılar ve diğer ev hizmetlerinde çalışan yabancılar aynen Türk vatandaşlarının yararlabildiği sigorta prim teşviklerinden yararlanma hakkına sahiptirler. Dolayısıyla teşvikli ve teşviksiz olarak ödenecek aylık prim tutarları yabancı çalışanlar için de yukarıdaki gibi olacaktır.

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi 2020

Ev hizmetlerinde çalıştırılan diğer temizlikçi, gündelikçi v.s. kişilerin teşvikten yararlanma şartları, güncel sigorta primleri ve tüm detaylara https://www.sgksorusor.com/ev-hizmetlerinde-calisanlarin-sigorta-primi-7645/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yarım gün bebek bakım ücreti

Bildiğiniz gibi iş kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saattir. Bunun en az 2/3’ü kadar çalışanlar tam zamanlı olarak çalışan kabul edilir ve maaşın tam ödenmesi gerekir. Haftalık çalışma saati olan 45 saatin 2/3’ünden az çalışanlar yarı zamanlı çalışan diğer adı ile parttime çalışan olarak değerlendirilir ve maaşlarının buna göre hesap edilmesi gerekir. Ödenecek aylık prim tutarları da buna göre hesap edilir.

2020 yılı için asgari geçim indirimi hariç net aylık asgari ücret tutarı 2103,98 liradır. Bu durumda yarım gün çalışan bebek bakıcısı için ödenmesi gereken net tutar asgari ücret esas alınarak 1052,00 TL olacaktır. Güncel net ve brüt asgari ücret tutarları için https://www.sgksorusor.com/brut-ve-net-asgari-ucret-ne-kadar-2019-72/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ay içerisinde 30 gün ve tam olarak çalıştırılan bakıcılara ödenmesi gereken asgari ücret üzerinden net güncel maaş tutarlarına https://www.sgksorusor.com/2019-bebek-bakici-maasi-ne-kadar-292/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi 2020

Ev hizmetlerinde bakıcı, temizlikçi, gündelikçi v.sç gibi çalıştırılanlar 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun Ek9’uncu maddesinde sigortalı sayılırlar ve bu yüzden ek9 sigortalıları olarak tanımlanırlar. Prim tutarları güncel olarak yukarıda verilmiştir. Prim ödemelerini bankaya işveren TC numarası ile SGK Ödeme-61 Ek 9 10 Günden Fazla ödeme menüsünden yapabilirsiniz.

Bakıcı sigortası hakkında tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!