Gelir Testi 1/3 Ne Demek 2020 ?

0 1.588

Gelir testi 1/3 ne demek sorusu son zamanların okurlarımız tarafından en çok sorulan soruların başında gelmekte. Sosyal yardımlardan yararlanabilmek ve özellikle koronavirüs ( covid-19) kapsamında yapılan sosyal yardımlardan yararlanabilmek için kişinin gelir testi sonucunun net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenmesi yani bu kişilerin yardıma muhtaç sayılması gerekmektedir.

Yardıma muhtaçlık kriteri ve sosyal yardımlardan yararlanmada aranan olmazsa olmaz şartlardan birisi gelirin net asgari ücretin 1/3’ü altında yer alması. Şimdi bunun ne demek olduğu, gelir testi başvurusunun nasıl yapıldığı ve konu hakkında kafanıza takılan tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Gelir testi nedir, nasıl yapılır ?

Gelir testi Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılır. Sosyal yardımlara başvuran kişilerin bu yardımlara muhtaç olup olmadığının tespitinin yapılması için gelir araştırması yapılır. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu yeşil kart sigortası için de gelir testi şartı istenir.

Gelir testi başvurusuna istinaden Vakıf kişiden ve birlikte oturduğu kişiler de dahil olmak birtakım bilgi ve belgeler ister. Örneğin Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtları, emekli maaşı alıp almadığı, tapu kaydı, banka hesap hareketleri, ÇKS kaydı gibi belgeler istenir. Tüm belgeler toparlandıktan sonra Vakıf Kurulu toplanır ve hanede oturan kişiler ile toplam gelir esas alınarak kişi başı gelir belirlenir. Yapılan bu işlem gelir testi olarak tanımlanır. Eğer gelir testi başvurusu yaptıysanız ya da önceden başvurunuz varsa e-devletten https://www.turkiye.gov.tr/acshb-gelir-testi-sonucu-sorgulama sayfası üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

g0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar)

Gelir testi sonucu net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenenlerin gelir seviyesi G0 olarak tanımlanır ve bu kişiler sosyal yardımlarda, engelli maaşından, 2022 muhtaçlık maaşından ve en önemlisi de ücretsiz olarak yeşil kart sigortasından yararlanırlar.  Gelir testi sonucu G0 ise ayrıca sosyal yardımlar ve maaşlardan da yararlanabilirsiniz. 2022 maaşı başvurusu yapmak ve güncel maaş tutarlarını öğrenmek için hemen https://www.sgksorusor.com/2022-maasi-ne-kadar-2019-161/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gelir testi sonucu g0 ne kadar ödeyeceğim

Gelir testi sonucu hane halkı kişi başı geliri G0 çıkanlar sağlıktan ücretsiz olarak ve prim ödemeden yararlanırlar. Eğer gelir testi başvurunuz sonuçlandı ise SGK yeşil kart sigortası açtırmak ve izlemeniz gereken yol hakkında detaylar için https://www.sgksorusor.com/2019-yesil-kart-nasil-alinir-247/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

G1 (asgari ücretin 1/3’ünden fazla)

Gelir testi başvurusu sonucu hane halkı kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ünden fazla olanların gelir seviyesi G1 gelir seviyesi olarak belirlenir. Gelir seviyesi bu şekilde belirlenenler sosyal yardımlardan yararlanamazlar ve ücretsiz yeşil karttan da yararlanamazlar. Asgari ücretin güncel 1/3’ten fazla tutarı aşağıda verilmiştir. Eğer herhangi bir güvenceniz yoksa ve sigortadan yararlanamıyorsanız gelir testi sonucunuz G1 belirlendi ise genel sağlık sigortasından prim ödeyerek yararlanırsınız. Güncel genel sağlık sigortası prim tutarlarına https://www.sgksorusor.com/gss-primi-7710/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Asgari ücretin 1/3’ne kadar 2020

Gelir testinde asgari ücretin 1/3’ü hesaplası net asgari ücretin asgari geçim indirimi hariç tutarı üzerinden hesap edilir. 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında net asgari ücret asgari geçim indirimi hariç 2.103,98 TL’dir. Bu durumda asgari ücretin 1/3’ü de 701,32 TL olacaktır.

Gelir testi ve konu hakkında tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.