Sgk Şifresi Onaylama ve Görüntüleme

4 1.296

SGK şifre işlemleri hakkındaki tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. E-SGK şifresi öteki adı ile e-sigorta şifresi işçinin sigorta giriş ve çıkış ve ya aylık prim ve hizmet bildirgesini elektronik ortamda gönderebilmek için işverenlere verilen şifredir.  Doğal olarak sigorta girişi yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’nda adınıza tescil edilmiş işyeri olması gerekiyor.

İşyerinizin tescil edilmesi sigorta girişi için tek başına kafi değil.  SGK e-bildirge sisteminden sigorta girişi yapabilmeniz için Sosyal Güvenlik Kurumu şifresi de almanız gerekiyor. Başvurunuzu Sosyal Güvenlik Kurumu tescil evrakları ile beraber verebilir ya da sonradan da verebilirsiniz.

E sgk şifre oluşturma

SGK şifresi için de müracaat işlemi artık online yapılıyor. İşyeri tescil başvurusu esnasında e-bildirge kullanıcısını da tanımlıyorsunuz. Adım adım SGK işyeri tescil başvurusu ve izlenmesi gereken yol hakkında tüm detaylar için hemen https://www.sgksorusor.com/sgk-isyeri-tescil-733/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Artık Sosyal Güvenlik Kurumu’na e-bildirge şifresi müracaat formu, sözleşmesi gibi evrakları vermenize de gerek kalmadı. E sgk tescil sisteminden tescil başvurusunu tamamladıktan sonra SGK’ya vermeniz gereken tüm güncel evraklar için hemen https://www.sgksorusor.com/sgk-tescil-icin-gerekli-belgeler-2019-205/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşyeri tescil uygulamasında e-bildirge kullanıcısı olarak tanımlamış olduğunuz kişiye sistem tarafınca kullanıcı oluşturulacak ve kullanıcı şifresini e-devlet şifresi ile giriş yaparak kolayca görüntüleyebilecek.

SGK e-bildirge şifresinin oluşabilmesi için işyerinin tüm yöneticileri tarafınca e-sigorta sözleşme onayının verilmesi gerekiyor. Yöneticiler tarafınca onay verildikten sonrasında artık e-devlet sisteminde görüntülenebilecektir.

İlk kere tescil edilen dosyalarda Sosyal Güvenlik Kurumu şifresinin yukarıda belirtildiği şekilde alınması gerekiyor. Sadece sonradan e-sgk kullanıcısı değiştiyse eskiden olduğu şeklinde e-bildirge müracaat formu ve sözleşme evrakları ile birlikte bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yapılması gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu ebildirge şifre formunu elden verebileceğiniz şeklinde posta ya da kargo yolu ile de işyerinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gönderebilirsiniz. Aslına bakarsan Sosyal Güvenlik Kurumu şifresi alma işlemi e-devlet sistemine aktarıldığından posta ile göndermeniz bir problem teşkil etmeyecektir.

SGK şifre onaylama

E SGK işyeri tescil ekranından e bildirge kullanıcısı tanımladıktan ve tescil işlemi SGK tarafından onaylandıktan sonra şifrenin tanımlı kullanıcıya oluşabilmesi için e devlet sisteminde işyeri yetkili ya da yetkililerin şifresi ile ayrı ayrı giriş yapılarak e sigorta sözleşme onayının yapılması gerekiyor. Onay işleminin ardından şifre oluşabilecek ve son durumda e bildirge kullanıcısının e devlet şifresi ile aşağıda belirtilen menüden şifre görüntülenebilecektir.

E bildirge başvuru yetkili onayı

İşveren yetkili ya da yetkililerin e devlet şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ebildirge-basvuru-yetkili-onay uygulamasına giriş yapılarak sözleşme onayı yapılmasının ardından şifre işlemi tamamlanmış olacaktır. Şifrenizi aşağıda belirtilen menüden e bildirge kullanıcısı e devlet şifresi ile giriş yaparak görüntüleyebilirsiniz.

E sgk şifre görüntüleme

İşyeri şifresi sisteme tanımlandıktan sonrasında e-devlet şifresi ile Sosyal Güvenlik Kurumu e-şifreyi kolayca görüntüleyebilirsiniz. E-devlet sisteminden sorgulamak için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu kısmına gelin.
 • E-SGK işlemleri alt menüsüne gelin.
 • Burada E-SGK şifre seçeneğini seçin ve UYGULAMAYA GİT deyin.

UYGULAMA SAYFASI

Karşınıza gelen ekran üzerinde belirli bilgilerin doğruluğunu teyit edebilirsiniz. Ekranda yer alan temel bilgiler şöyle sıralanmaktadır.

 • İşyeri Kodu
 • Sicil No
 • Ünvan
 • İşyeri Şifresi
 • Sistem Şifresi

Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu e-şifre sorgulaması sonucunda “kayıt yok” uyarısını görüyorsanız e-sgk şifre tanımlamasının adınıza yapılmadığı ya da tamamlanmadığı anlamına gelir. Probleminin çözümü için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yardım almanız gerekir.

İşyeri yetkili değişikliği e bildirge şifre şifresi

Eğer işyerinin yetkilisi değiştiyse Sosyal Güvenlik Kurumu şifresinin de yeni yetkili kişiye devredilmesi gerekir. İşyerinin e-bildirge şifresinin başka bir şahıs adına değiştirilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumuna bir dilekçe vermeniz ek olarak e-şifre verilecek yeni yetkili şahıs adına Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat formlarını doldurmanız gerekiyor.

Bu işlemlerin ile sgk şifre değişikliği gerçekleştirilebilecek ve yeni şahıs adına kayıt açılacaktır. Yeni yetkili adına tanımlanmış olan Sosyal Güvenlik Kurumu şifresi e-devletten alabilirsiniz.

Sgk e şifremi unuttum

Unutulan e-bildirge şifresini eskiden almak çok uzun süreçler gerektiriyordu. SGK üzerinden tekrardan formlar ile müracaat yapmanız eski şifrenin iptali için dilekçe vermeniz gerekirdi. Yukarıda vermiş olduğumuz menülerden e-devlet sisteminden giriş yaparak hangi işyerinizin şifresini görüntülemek istiyorsanız bu ekrandan kolayca görüntüleyebilirsiniz. E-devlet sistemi eklenen yeni özellikler ile işyeri sahiplerinin bir çok sorununu ortadan kaldırdığını açıkça söyleyebiliriz.

İSG E-bildirge İşkolu hatası

Bildiğiniz suretiyle 6331 Sayılı Kanunla işyerlerinde iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu getirilmiştir. İş güvenliği uzmanları da işyerinin iş güvenliği ile ilgili işlemlerini SGK e-bildirge sistemi ile entegre olarak çalışan İSG sistemi üstünden takip etmekteler. Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca işyeri için tanımlanan e-bildirge yetkilisi ile İSG giriş yapılmak istenen e-bildirge yetkilisi ayrı kişilerse giriş yapılamaz. Mesela bildirge şifresi kanuni vekilin adına tanımlı ise ve İSG katip sisteminden de işyeri yetkilisi T.C numarası ile giriş yapılıyorsa sisteme giriş yapılamayacaktır.

Ek olarak eski dosyalarda işyeri yetkililerinin T.C numarası ve yetkili kişilere ilişik kimlik detayları da detaylı bir şekilde tanımlanmadığından sisteme giriş yapılamamaktadır. İSG katip sistemine giremiyorsanız aşağıdaki temel hatalara bir göz atmalısınız.

 • SGK’nın tanımladığı e-bidirge yetkilisi ile İSG sistemine giriş yapmaya çalıştığınız yetkili şahıs ile aynı mı? Değilse şifre işlemi için Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat yapmanız gerekir.
 • İşyeri yetkili detayları SGK tescil kısmında noksan olabilir. Eğer bu şekilde ise bilgilerin güncellenmesi için gene bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat yapmanız gerekiyor.
 • Yukarıda yer alan temel kontroller sizin için yeterli olamadıysa Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek durumu bildirmelisiniz.

Aklınıza takılan yada sormak istediğiniz konular için yorum alanını kullanabilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

4 Yorum
 1. Nizam

  Eşim için Yurtdışı borçlanma yapıyorum. Benden istenen belgeler arasında daha önce bulunduğumuz ülke emeklilik kasasından hizmet dökümü de var. Benim için bunu almak biraz meşakkatli iş. Onun yerine eşimi yurtdışında bulunduğu süre içinde ev hanımı olarak göstersek durum ne olur?
  Zaten yurtdışındaki zamanının tamamını çalışmamıştı. Çalıştığı süreler aralıklı idi. Dönüşte Türkiye’de tekrar SGK’lı çalıştı. Son işi SGK’lı. Ama kısa süreli.Bir kaç ay kadar.
  Asıl soru yurtdışını ev hanımı olarak bildirirsek SGK’dan mı emekli olur yoksa BağKur’dan mı?
  Herşey için şimdiden teşekkürler.

  1. zafer

   Merhaba. Önemli olan 31 Temmuz öncesi başvuru ve türkiyedeki son çalışma. Ev hanımı ya da çalışma süresi farketmez.

 2. zafer

  e-sgk şifremi sgk üzerinden ücret karşılığımı yoka ücretsiz olarak mı alıyorum?

  1. Editor

   E-sgk şifrenizi ücretsiz olarak bağlı bulunduğunuzun Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden alabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.