İşyeri Sosyal Güvenlik Kurumuna Nasıl Tescil Ettirilir?

0

SGK’ya işyeri tescil başvurusu yapmak artık eskisinden çok daha kolay. Başvurular e sgk tescil uygulaması üzerinden yapılmakta ve evraklar da posta ile gönderilebilmekte. Şifre başvuruları da aynı ekran üzerinden yapıldığından artık şifreyi gidip elden alma gibi bir zorunluluk da olmamakta. Bu yazımızda kademe kademe işyeri tescilin nasıl yapıldığı ve takip edilmesi gereken yol konusunda bilgi bulabilirsiniz.

SGK işyeri tescil başvurusu nasıl yapılır ?

Başvurunun en geç sigortalı çalışmaya başlanan tarihe kadar yapılması gerekiyor. Son başvuru saati ise 23.59. Başvurular elektronik ortamda SGK işyeri tescil uygulaması üzerinden yapılıyor ve başvuru tamamlandıktan sonra en geç 1 hafta içerisinde işyeri tescil evrakları ile SGK’ya başvuru yapmak gerekiyor.

İşyeri tescil için son başvuru tarihi ne zaman ?

Yukarıda da belirtildiği üzere en geç işçi çalıştırılmaya başlanılan tarihe kadar başvurunun online olarak yapılması gerekiyor.

İşyeri tescil uygulamasına giriş nasıl yapılır ?

Uygulamaya giriş şifresizdir. Uygulama ana ekranına https://uyg.sgk.gov.tr/stw/welcome.do bağlantısı aracılığı ile giriş sağlayabilirsiniz. İşyeri yetkilisi ve ya yöneticine ait T.C. numarası yazıldıktan sonra tescil işlemlerine başlanabilir.

E sgk işyeri tescil uygulamasından sgk şifre başvurusu yapılıyor mu ?

Tescil işleminin son aşamasında e bildirge kullanıcısı da tanımlanıyor. Bildirge kullanıcı olarak tanımlanan kişiye şifre oluşabilmesi için SGK tarafından tescil işlemi tamamlanıp onaylandıktan sonra yetkili olarak tanımlanan tüm kişiler tarafından e bildirge sözleşme onayı yapılması gerekiyor.

E sgk işyeri tescil uygulamasından başvuru yaptım evrakları ne zaman vermeliyim ?

Başvuru yapıldıktan en geç 1 hafta sonra işyeri tescil evraklarının elden ya da posta yolu ile işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gönderilmesi gerekmektedir.

SGK işyeri tescil evrakları nelerdir ?

E sgk uygulaması üzerinden tescil işlemi tamamlandıktan sonra bu ekrandan alınan işyeri bildirgesi, işveren ve yetkililere ait kimlik fotokopileri, vergiye tabi bir iş ise vergi levhası fotokopisi istenen temel belgeler arasındadır.

Eğer inşaat işi yapılacaksa inşaat ruhsatı eklenmesi, ihaleli bir iş yapılacaksa ilave olarak ihaleli işe ait sözleşme eklenmesi gerekmektedir. Tüzel kişiliklerde ise yukarıdaki belgelere ilave olarak ticaret sicil gazetesi fotokopisi, imza sürküleri ve yetkili kişilere ait evrakların eklenmesi gerekiyor.

E işyeri tescili geç yaptım cezası var mı ?

Sistemde başvuru tarihi işe başlanan tarihten sonra ise idari para cezası uygulanır.

İşyeri tescil SGK evrağı posta ile gönderilir mi ?

Elden ya da posta yolu ile gönderilebilir. Bunda bir sakınca bulunmamakta.

Ayrıca SGK işyeri tescil formunu doldurmaya gerek var mı ?

Başvurular elektronik ortamda yapıldığından ve işyeri bildirgesi çıktısı sistemden alındığından eskiden olduğu gibi ayrıca işyeri bildirgesi doldurmaya gerek bulunmuyor.

SGK e işyeri tescilde yetkili tanımlaması yapamıyorum nedeni nedir ?

Sistemsel bir hatadan kaynaklı olabilir. Sayfayı yenileyerek yeniden giriş sağlamanız gerekir.

İşyeri tescil şifre girişi nasıl yapılır ?

Tescilin son aşamasında e-sigorta kullanıcısı kısmında e bildirge kullanıcısı olarak tanımlanacak kişiye ait T.C numarası ile diğer bilgilerin girilerek kaydın tamamlanması gerekiyor.

SGK işyeri tescil uygulamasından giriş zorunlu mu ?

Son düzenleme ile artık SGK tescil işlemlerinin tamamen elektronik ortamdan verilmesini zorunlu kıldı. Elden hiçbir şekilde başvuru alınmıyor ve hatta cezası var.

SGK işyeri tescil başvurusu yaptım ama evrakları vermedim ne olur ?

1 hafta içerisinde evraklar verilmezse tescil işlemi geçersiz sayılarak iptal edilir.

Alt taşeronlar için de SGK işyeri tescil internetten başvuru yapılacak mı ?

Alta taşeron dosyaları için de başvuruların elektronik ortamda yapılması zorunlu kılınmıştır.

E sgk işyeri tescil kaydı yapılmadan tescil elden verilirse ne olur ?

SGK tarafından idari para cezası uygulanır. Deftere tabi olmayanlara brüt asgari ücret, deftere tabi olanlarda iki kat, bilanço olanlarda ise 3 kat olarak ipc uygulanır.

İşyeri tescil formu nereye verilir ?

Elektronik ortamda alınan bildirge ile gerekli evrakların elden ya da posta ve ya kargo vasıtasıyla bağlı olunan SGM’ye gönderilmesi gerekiyor.

SGK işyeri tescil süresi nedir ?

En geç sigortalının çalışmaya başladığı tarihe kadar verilmesi gerekiyor.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.