Yeşil Kart Özel Hastane 2020

8 6.768

Yeşil kart özel hastane kapsamında geçerli mi ? Malumunuz mecburi genel sağlık sigortası uygulaması 01 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girmiş ve güvencesi olmayanlar bu kapsama alınmışlardır. Uygulamanın başlaması ile beraber eskiden Kaymakamlıklar tarafınca verilen yeşil kart uygulaması da sonlanmış olan ve yeşil kartlılar da Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiştir.Son  hali ile GSS kapsamında hane halkı yaklaşık olarak geliri asgari ücretin 1/3’ünden fazla olanlar aylık prim ödeyerek sağlıktan yararlanırken geliri bu ortalamanın altında olanlar ise GSS kapsamında prim ödemeden sağlıktan yararlanabilmektedirler.

İşte bu kişiler eski adıyla yeşil kart SGK Kanunundaki tanımlamayla 60C-1 kapsamında sigortalı sayılmaktadırlar.Bu yazımızda SGK yeşil kartlıların hususi hastanelerde muayene olup olamayacağı ve muayene ücretleri mevzusunda informasyon verilecektir.

Yeşil kart nasıl çıkarılır ?

Yeşil kart başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu’ya yapılır sadece bundan ilkin gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor.Başvurular ikametinizin bağlı bulunmuş olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Müracaat sonucu hane halkı yaklaşık olarak geliriniz asgari ücretin net tutarının 1/3’ünün altında çıkarsa SGK tescilinizi açar ve prim ödemeden sağlıktan yararlanırsınız. Bu tutarın üstünde çıkması halinde aylık olarak prim ödeyerek sağlıktan yararlanırsınız.

SGK yeşil kart sigortası başvurusu için hemen https://www.sgksorusor.com/2019-yesil-kart-nasil-alinir-247/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

60/c-1 muayene ücretleri

Bildiğiniz üzere yeşil kartlılar 5510 Sayılı SGK Kanunu’nun 60C-1 bendi kapsamında sigortalı sayılırlar. Bu yüzden C1 sigortalıları olarak da adlandırılırlar. Yeşil kartlı kişiler muayene katılım bedelinden muaftırlar. Yani bu kişilerin devlet hastanesi, üniversite hastanesi, sağlık ocakları ve aile hekimliklerinde gördükleri tedaviler için muayene ücreti talep edilemez. Özel hastanede muayene olacaksanız güncel muayene ücretleri için https://www.sgksorusor.com/hastane-muayene-ucreti-7559/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil kart hangi hastanelerde geçerli 2020

Yeşil kartlı özel hastaneye gidebilir mi sorusu bizlere çoğunlukla sorulmakta. Yeşil kart bir tek sağlık ocakları, aile hekimlikleri, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri kısacası devlete ilişik olan sağlık hizmet sunucularında geçerlidir. Yeşil kart ile hususi hastanede muayene olamazsınız.

Yeşil kartlılar özel hastaneye gidebilir mi 2020

Yeşil kartlı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından özel hastanelerde hiçbir masrafı karşılanmaz. Tabip muayene tutarının tamamını, tahlil ve tetkikler, özel hastanelerdeki operasyonlar, ameliyatlar v.s. tüm işlemler yeşil kart özel hastanede ücrete tabidir. Hatta doktorun ilaç yazması halinde yazılan ilaçlara ilişkin ücretlerin de tamamı sizden eğitim edilir.

Üniversite hastanelerinde tedavi için de devlet hastanelerinden sevk almanız gerekiyor. Sevksiz olarak üniversite hastanesine girişiniz ve muayeneniz kabul edilmez.

Yeşil kart üniversite hastanesinde geçerli mi 2020

Üniversite hastanelerinde kişiler yeşil kart sigortası ile muayene olabilir. Ancak bunun için şart vardır. Kişiler direk olarak üniversite hastanelerine tedavi için başvuramazlar. Devlet hastanesinden sevkli gidilmesi durumunda üniversite hastanelerinde yeşil kart sigortası geçerli olacaktır.

SGK yeşil kart ile alakalı sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

8 Yorum
 1. ILKER

  İkametgah değişikliğinde yeşil kart iptal olurmu yani osmaniyeden istanbula naklimi aldırdım onun için soruyorum yardımcı olursanız çok memnun olurum iyi günler

  1. zafer

   Merhaba. Hayır iptali söz konusu olmaz. Devam eder sigortanız.

 2. Ender

  Merhaba yeşil kartliyim SGK nin iadesi oluyormuş ilacda kesilen paraları iade ediliyormuş bu geriye yönelik mi acaba benim yeşil kartım yeni çıktı ve pek ilaç almadım geçmişe yonelikmi bı cvblarsaniz sevinirim

  1. zafer

   Merhaba. Geçmişe yönelik iade söz konusu olmaz. Yeşil karttan ilaç katılım payı alınmaz. Yeşil Kart aldığınız tarihten sonrasına bakmalısınız.

 3. Bora

  Merhaba, bazi universite hastanelerine sevk almadan yesil karti olanlar gidebiliyor. Istanbul universitesi çapa ve cerrahpasa bu kapsama girdimi? Yani global butce anlasmasi yapildimi, yoksa sevk alarakmi gitmemiz gerekiyor?

  1. zafer

   Merhaba. Konu hakkında bilgi sahibi değilim maalesef.

 4. Soner

  Mrb yeşil kartliyim esim ise sigortali olarak bir işte calisiyor özel hastanede ameliyat olmak istiyorum yeşil kartlı olduğum için ücretler yüksek esimin sigortasindan faydalanabilir miyim

  1. zafer

   Merhaba. Tabi ki yararlanma hakkınız var. Bağlı olduğunuz Sgkya gidip yeşil kartı kapatmanız yeterli. Otomatik olarak eşinizin sigortasından yararlanmaya başlarsınız.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.