Yeşil Kart Özel Hastanelerde Geçerli mi 2021

12 13.544

Yeşil kart özel hastanelerde  geçerli mi ? Malumunuz mecburi genel sağlık sigortası uygulaması 01 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girmiş ve güvencesi olmayanlar bu kapsama alınmışlardır. Uygulamanın başlaması ile beraber eskiden Kaymakamlıklar tarafınca verilen yeşil kart uygulaması da sonlanmış olan ve yeşil kartlılar da Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiştir. Son  hali ile GSS kapsamında hane halkı yaklaşık olarak geliri asgari ücretin 1/3’ünden fazla olanlar aylık prim ödeyerek sağlıktan yararlanırken geliri bu ortalamanın altında olanlar ise GSS kapsamında prim ödemeden sağlıktan yararlanabilmektedirler.

İşte bu kişiler eski adıyla yeşil kart SGK Kanunundaki tanımlamayla 60C-1 kapsamında sigortalı sayılmaktadırlar. Bu yazımızda özel hastanelerde yeşil kart geçerli mi,  yeşil kartlılar muayene ücreti öder mi gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabı verilecektir.

Yeşil kart nedir ?

Öncesinde Kaymakamlık tarafından verilen ve 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilen ve geliri düşük olan kişilerin sağlıktan ücretsiz olarak yararlanmasına imkan sağlayan sigorta koludur.

Yeşil kart ne işe yarar ?

Bu sigorta ile;

 • Kişiler aylık olarak prim ödemeden genel sağlık sigortası hizmetlerinden yararlanırlar.
 • Bu kişiler muayene ücreti ve ilaç katılım payından muaftırlar.
 • Bu sigorta kolundaki kişilerin hane halkı kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlendiğinden engelli maaşı, dul maaşı, yaşlılık maaşı, kömür yardımı ve diğer sosyal yardımlardan yararlanma hakları bulunmaktadır.

Yeşil kart nasıl çıkarılır ?

Yeşil kart başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu’ya yapılır sadece bundan ilkin gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor.Başvurular ikametinizin bağlı bulunmuş olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Müracaat sonucu hane halkı yaklaşık olarak geliriniz asgari ücretin net tutarının 1/3’ünün altında çıkarsa SGK tescilinizi açar ve prim ödemeden sağlıktan yararlanırsınız. Bu tutarın üstünde çıkması halinde aylık olarak prim ödeyerek sağlıktan yararlanırsınız.SGK yeşil kart sigortası başvurusu için hemen yeşil kart nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil karttan nasıl çıkılır ?

Bu kapsamda prim ödemeden sağlıktan yararlananlar;

 • Sigortalı bir işe girmeleri, bağkurlu olmaları, emekli olmaları, yurtdışına kalıcı olarak çıkmaları gibi durumlarda yeşil kartı kapatılır.
 • Ayrıca bu kapsamdan çıkmak isteyenler Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurarak 60g kapsamında prim ödeyerek sağlıktan yararlanabilir. Bu sigorta özel hastanede de geçerlidir. Nasıl başvuru yapabileceğiniz hakkında bilgi için genel sağlık sigortası başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

60/c-1 muayene ücretleri ne kadar ?

Bildiğiniz üzere yeşil kartlılar 5510 Sayılı SGK Kanunu’nun 60C-1 bendi kapsamında sigortalı sayılırlar. Bu yüzden C1 sigortalıları olarak da adlandırılırlar. Yeşil kartlı kişiler muayene katılım bedelinden muaftırlar. Yani bu kişilerin devlet hastanesi, üniversite hastanesi, sağlık ocakları ve aile hekimliklerinde gördükleri tedaviler için muayene ücreti talep edilemez. Özel hastanede muayene olacaksanız güncel muayene ücretleri için  hastane muayene ücretleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil kart hangi hastanelerde geçerli 2021

Yeşil kartlı özel hastaneye gidebilir mi sorusu bizlere çoğunlukla sorulmakta. Yeşil kart bir tek sağlık ocakları, aile hekimlikleri, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri kısacası devlete ilişik olan sağlık hizmet sunucularında geçerlidir. Yeşil kart ile hususi hastanede muayene olamazsınız.

Yeşil kartlılar özel hastaneye gidebilir mi 2021

Yeşil kartlı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından özel hastanelerde hiçbir masrafı karşılanmaz. Doktor muayene tutarının tamamını, tahlil ve tetkikler, özel hastanelerdeki operasyonlar, ameliyatlar v.s. tüm işlemler yeşil kart özel hastanede ücrete tabidir. Hatta doktorun ilaç yazması halinde yazılan ilaçlara ilişkin ücretlerin de tamamı sizden eğitim edilir. Üniversite hastanelerinde tedavi için de devlet hastanelerinden sevk almanız gerekiyor. Sevksiz olarak üniversite hastanesine girişiniz ve muayeneniz kabul edilmez. Kısaca Özel hastanelerin yeşil kart tedavi ödenekleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmadığından yeşil kart özel hastanelerde geçersizdir.

Yeşil kart özel hastane muayene ücreti ne kadar ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere SGK yeşil kart sigortası özel hastanelerde geçerli değildir. Bu yüzden özelde yeşil kart muayene ücreti tamamı üzerinden tahsil edilir. Yani normalde sigortalı birisi için muayene ücreti 100 TL ise 2021 yılı için özel hastane yeşil kart muayene ücreti 200-250 TL arasında olabilecektir. Alınacak muayene ücretleri hastaneden hastaneye farklılık gösterir. Hemen özel hastane muayene ücreti hesaplama sayfasını ziyaret ederek ödenecek ücret tutarı konusunda hesaplama yapabilirsiniz.

60/c3 2022 özel hastaneye gidebilir mi ?

Bildiğiniz üzere 2022 Sayılı Kanun kapsamında engelli maaşı ile dul maaşı alanlar 60/C-3 kapsamında sigortalı sayılırlar. Bu kişiler de prim ödemeden sağlıktan yararlanırlar ve bu kişilerin tedavi ve muayene ücretleri özel hastanelerde karşılanmamaktadır. Bu kişiler de diğer yeşil kartlılar gibi devlete bağlı hastanelerde ücretsiz olarak tedavi olma hakkına sahiptirler.

Yeşil kart üniversite hastanesinde geçerli mi 2021

Üniversite hastanelerinde kişiler yeşil kart sigortası ile muayene olabilir. Ancak bunun için şart vardır. Kişiler direk olarak üniversite hastanelerine tedavi için başvuramazlar. Devlet hastanesinden sevkli gidilmesi durumunda üniversite hastanelerinde yeşil kart sigortası geçerli olacaktır.

Yeşil kart diş tedavisi 2021

Özel hastanede yeşil kart geçerli mi ya da hangi hastanelerde geçerli konusunda ayrıntılı olarak bilgi verdikten sonra gelelim bu sigorta ile diş tedavisinin nerelerde ve nasıl yapılabileceği sorusunun cevabına. Özel sektörde yani özel hastaneler ya da özel polikliniklerde yeşil kart ile ücretsiz olarak diş tedavisi yapılabilmesi mümkün değildir. Ancak devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ile devlete bağlı ağız ve diş sağlığı merkezlerinde bu sigorta ile ücretsiz olarak tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yeşil kart ameliyatı karşılar mı ?

Yeşil kartlılar özel hastanelerden yararlanabilir mi konusu ile ilgili sık sorulan bir diğer soru da yeşil kart ameliyat masrafının karşılanıp karşılanmadığı. Devlette ya da üniversite hastanelerinde yapılacak olan operasyonlar yeşil kart sigortası ile ücretsiz olarak karşılanır. Ancak özelde yapılacak olan operasyonlar ve sonrasındaki yatışlar tamamen ücrete tabiidir.

Yeşil kart anlaşmalı özel hastaneler 2021

Yukarıda yeşil kartlılar özel hastanede muayene olabilir mi kısmında da ayrıntılı anlattığımız üzere yeşil kart yani 60C-1 sigortası özel hastanelerde geçmemektedir. Dolayısıyla yeşil kart geçen özel hastaneler ya da anlaşmalı sağlık hizmet sunucuları bulunmamaktadır.

Yeşil kartlıların hakları 2021

Bu kapsamda olan kişilerin başlıca önemli haklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanmak,
 • Hastane muayene ücreti ile ilaç katılım payından muaf olmak,
 • Sosyal yardımlardan yararlanmak,
 • Muhtaçlık aylığı almak,
 • Kaymakamlık çocuk parasından yararlanmak.

SGK yeşil kart ile alakalı sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

12 Yorum
 1. Ayşe

  Yeşil kartlıyım ve Kocaeli umuttepe hastanesi de mide ameliyatını karşılarmı

  1. zafer

   Merhaba. Özel hastane ise karşılamaz. Devlet hastanesi ise karşılar.

 2. kenan

  Merhaba . Yeşilkartlıyım ve eşim doğum yapacak özel hastanede herhangi bir yararı olmuyor mu yeşil kartın ?

  1. zafer

   Merhaba. Yeşil kart özel hastanede geçerli değil. Tedavi giderlerinizi karşılamaz.

 3. Soner

  Mrb yeşil kartliyim esim ise sigortali olarak bir işte calisiyor özel hastanede ameliyat olmak istiyorum yeşil kartlı olduğum için ücretler yüksek esimin sigortasindan faydalanabilir miyim

  1. zafer

   Merhaba. Tabi ki yararlanma hakkınız var. Bağlı olduğunuz Sgkya gidip yeşil kartı kapatmanız yeterli. Otomatik olarak eşinizin sigortasından yararlanmaya başlarsınız.

 4. Bora

  Merhaba, bazi universite hastanelerine sevk almadan yesil karti olanlar gidebiliyor. Istanbul universitesi çapa ve cerrahpasa bu kapsama girdimi? Yani global butce anlasmasi yapildimi, yoksa sevk alarakmi gitmemiz gerekiyor?

  1. zafer

   Merhaba. Konu hakkında bilgi sahibi değilim maalesef.

 5. Ender

  Merhaba yeşil kartliyim SGK nin iadesi oluyormuş ilacda kesilen paraları iade ediliyormuş bu geriye yönelik mi acaba benim yeşil kartım yeni çıktı ve pek ilaç almadım geçmişe yonelikmi bı cvblarsaniz sevinirim

  1. zafer

   Merhaba. Geçmişe yönelik iade söz konusu olmaz. Yeşil karttan ilaç katılım payı alınmaz. Yeşil Kart aldığınız tarihten sonrasına bakmalısınız.

 6. ILKER

  İkametgah değişikliğinde yeşil kart iptal olurmu yani osmaniyeden istanbula naklimi aldırdım onun için soruyorum yardımcı olursanız çok memnun olurum iyi günler

  1. zafer

   Merhaba. Hayır iptali söz konusu olmaz. Devam eder sigortanız.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.