Ölüm Parası Sorgulama

2 4.970

Ölüm parası sorgulamasının nasıl yapıldığı ve cenaze parası hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızı bu yazımızda bulabilirsiniz. Bildiğiniz üzere sigortalı iken ya da emekli iken vefat eden kişilerin hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından cenaze ödeneği ödenmektedir.

Ödenen bu yardımı nereden ve nasıl sorgulayabileceğiniz ve konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Cenaze ödeneği nedir ?

Cenaze ödeneği olarak da adlandırılan ölüm parası vefat eden sigortalı ve ya emekli adına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olmak üzere ödenen ödenektir. Tutar her yıl Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenir ve belirlenen tutarlarda ödeme yapılır.

Ölüm parası alma şartları

Cenaze ödeneği alma şartları 5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir. Bu yardımdan sigortalının ya da emeklinin kendisinin vefatı durumunda hak sahibi konumundaki kişiler ile 3. kişiler yararlanabilir. Ölüm ya da yetim maaşı alanların vefatı durumunda cenaze parası ödenmez. Yardımın ödenebilmesi için;

  • Kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı ya da gelir alıyor olması,
  • Vefat tarihinde en az 360 gün sigortalılığının olması gerekiyor.

Ölüm parası kimler alabilir ?

Bu yardımdan sigortalı ve ya emeklinin eşi, çocukları, anne ve ya babası, kardeşleri ya da masrafları karşıladığını beyan eden ve belgeleyen 3. kişiler yararlanabilir.

Cenaze yardımı için gerekli belgeler

Ölüm yardımı için SGK Gelir, Aylık ve Ödenek Talep Belgesindeki Cenaze Ödeneği kısmının işaretlenmesi ve belgenin doldurularak imzalanması yeterli olmaktadır. Buna ilaveten ölüm belgesi ve kimlik fotokopisi de istenir.

Ölüm parası için nereye başvurulur ?

Başvurular ssk ve bağkur için bağlı olunan Sosyal Güvenlik Kurumu’na, emekli sandığı için ise aşağıda belirtilen adrese yapılır. .

Emekli sandığı ölüm yardımı için nereye başvurulur ?

Kamu Kurumu’ndan emekli sandığı kapsamında emekli olan ya da hali hazırda memur iken vefat edenlerin hak sahipleri başvurularını  Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No: 7 Sıhhıye Ankara adresine yapabilirler.

Ölüm parası başvuru formu

Yukarıda da belirttiğimiz üzere başvuru için form yeterli olmaktadır. Gelir, aylık ödenek ve yardım başvuruları artık Sosyal Güvenlik Kurumu’na tek bir form ile yapılmaktadır. SGK, Gelir, Aylık Ödenek talep belgesi olarak adlandırılan bu belgeyi buradan indirebilirsiniz: Ölüm yardımı başvuru dilekçesi indir.

Belgede sigortalı kısmına vefat eden kişi, hak sahibi kısmına da cenaze ödeneğine başvuracak kişi bilgilerini yazdıktan sonra Cenaze Ödeneği kutucuğunu işaretleyin. Belge hak sahibi tarafından imzalandıktan sonra elden ya da posta yolu ile ilgili Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne gönderebilirsiniz.

Emekli ölüm parası ne kadar ?

Ödeme her yıl TÜFE oranları esas alınarak belirlenir ve vefat tarihine göre belirlenen oranlarda ödenir. Ölüm tarihi esas alınarak sigortalı ya da emeklinin vefatı halinde ödenen güncel cenaze yardımı tutarlarına göz atmak için https://www.sgksorusor.com/sgk-cenaze-olum-parasi-ne-kadar-2019-129/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm parası nereye yatıyor ?

Ödemeler Ziraat Bankası’na yapılır. Ödeme ortalama 1,5-2 ay içerisinde bankaya gönderilmiş olur. Bankaya gönderildikten sonra Türkiye genelinde herhangi bir şubeden kimliğiniz ile ödemeyi çekebilirsiniz.

Cenaze ödeneği sorgulama

Cenaze ödeneği sorgulamasını e-devlet üzerinden online olarak SGK-SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama kısmından yapabilirsiniz. Sorgulama sayfasına buradan giriş yapabilirsiniz: sgk ölüm parası sorgulama.

Tc no ile cenaze yardımı sorgulama

Sorgulama işlemi online olarak sadece e devlet sisteminden ve e devlet şifresi ile yapılabilmekte. Sadece TC numarası girmek suretiyle sorgulama yapılamamakta. Eğer e devlet şifreniz yoksa en yakın SGK’ya uğrayarak sistemden sorgulama yaptırabilirsiniz.

Ziraat bankası ölüm parası sorgulama

Bildiğiniz gibi cenaze ödeneği Ziraat Bankası aracılığı ile ödenmekte. Ödemeler hesabınız olsa bile hesaba geçmez ve bankaya havale olarak gelir. Bu yüzden Ziraat Bankası’ndan online sorgulama yerine şubeye giderek cenaze paranızın gelip gelmediğini sorabilirsiniz.

Bağkur ölüm parası

Yukarıda belirtilen şartlar ssk, emekli sandığı, bağkur ve diğer tüm sigorta kolları için aynıdır. Ancak ssk ve bağkur için ödenen cenaze yardımı emekli sandığına göre düşük olmaktadır. Yukarıda bağlantısı verilen ölüm yardımı tutarları başlıklı yazımızı ziyaret ederek bağkurlu iken ya da bağkur emeklisi iken vefat eden birisi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılacak ödenek tutarına göz atabilirsiniz.

Ölüm yardımı ile ilgili sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
  1. Zakine

    Benim babam 3 aylık maşı alıyordu ölüm parası alabiliyormuyum

    1. zafer

      Merhaba. Hayır 2022 maaşı alanlara ölüm yardımı ödenmiyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.