SGK Rapor Girişi İptali Nasıl Yapılır?

0

Geçici iş göremezlik raporu alan bir çalışan için çalişmadiğina dair girişi SGK görüm uygulaması üstünden yapmanız gerekiyor. Sitemizde yer alan çalışılmadığına dair bildirim başlıklı yazımızda çalışmazlık bildirimi nereden yapılır, Sosyal Güvenlik Kurumu çalışmadığına dair bildirim yerine geçen istisnai durumlar nedir, çalişilmadiğina dair bildirim yapılmazsa ne olur ve çalışmadığına dair bildirim geç yapıldığında SGK tarafınca uygulanacak ceza tutarları mevzusunda detaylı bilgilendirmeyi vermiştik.

Bazı durumlarda işçinin almış olduğu geçici iş göremezlik raporu sizin işyeri ekranınıza düşmeyebilir. Bu durumda çalışmadığına dair bildirim girişini görüm giriş ekranından yapmanız gerekebilir. Manuel olarak yaptığınız çalişmadiğina dair bildirimi hemen sonra güncellemeniz ya da iptal etmeniz gerekirse Sosyal Güvenlik Kurumu vizite uygulaması üstünden kolayca yapabilirsiniz.

Manuel Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri

Yukarıda da belirttiğimiz suretiyle Sosyal Güvenlik Kurumu çalışmadığına bildirim normalde vizite görüm ekranına düşen rapor üstünden kolayca yapılabilir. Sadece işçi yeni işe girdiyse raporu eski işyerine düştüğünden ya da hastane raporu sisteme kaydetmediğinden dolayı rapor sizin işyeri ekranına düşmeyebilir. Bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu çalışmadığına dair girişi elle yapmanız gerekiyor.

Manuel olarak Sosyal Güvenlik Kurumu çalışmadığına dair bildirim girişini de Sosyal Güvenlik Kurumu çalişmadiğina dair bildirim uygulaması üstünden kolayca yapabilirsiniz. Manuel çalışılmadığına dair bildirim girişi için ilk olarak eski adı ile Sosyal Güvenlik Kurumu Vizite ekranı yeni adı ile Sağlık Ödeme Sistemi e-sigorta şifreniz ile giriş sağlayın. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden çalışmadığına dair uygulmasına aşağıda yer alan bağlantı üzerinden erişebilirsiniz.

Sağlık Ödemeleri Sistemi

Giriş sağladıktan sonrasında ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu çalışılmadığına dair bildirim yapmak istediğiniz çalışan için isterseniz, Elektronik rapor sorgulama kısmından tarihe bazlı ya da T.C. kimlik numarası üzerinden rapor sorgulaması yapabilirsiniz. Tarihe veya T.C. kimlik numarası ile sorgulama yaptıktan sonrasında eğer rapor önünüze geliyorsa elektronik olarak çalışmadığına dair bildirim girişini yapabilirsiniz. Bu durumda çalışmazlık girişini ek olarak manuel yapmanıza gerek kalmaz.

Sadece işçiniz size elden raporu getirdi, sistemden de baktınız yok bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu çalışılmadığına dair bildirim girişini manuel bildirim işlemleri seçeneğinden yapmalısınız. Manuel çalışılmadığına dair bildirim Sosyal Güvenlik Kurumu işleminde başlangıç evveliyatına geçici iş göremezliğin başladığı zamanı, bitiş zamanı olarak da işbaşı/çalışır tarihini girmeniz gerekiyor. Lüzumlu tarihleri yazdıktan sonrasında çalışmadığına dair verilerin girişini tamamlayabilirsiniz.

Manuel çalişmadiğina dair bildirim girişi nereden iptal edilir, güncellemesi nereden yapılır?

Manuel olarak yaptığınız çalişmazlik girişini hemen sonra iptal etmeniz ya da tarihleri güncellemeniz gerekirse gene çalışmadığına dair uygulama ekranında yer edinen manuel bildirim işlemleri kısmından çalışanın T.C. kimlik numarası ile giriş sağlayarak iptal yapabilir ya da güncelleme yapabilirsiniz.

Çalışmadığına dair rapor girişi yapılmazsa ne olur ?

Rapor alan işçi çalışmadığına dair bildirimini rapor bitimini takip eden ayın 23’üne kadar elektronik ortamda ya da manuel olarak yapmanız gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu rapor girişini asla yapmadığınızda işçi başına brüt asgari ücretin yarısı, calismadigina dair bildirimi geç yaptığınızda ise 1/10’u tutarında ceza uygulanır. Detaylı bilgiyi rapor bildirmeme cezası ne kadar başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Çalışmazlık cezası almak istemiyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu çalışmadığına dair bildirim yerine geçen bazı işlemleri yerine getirmeniz gerekmekte. Çalışmadığına dair belge girişi yapmasanız bile Sosyal Güvenlik Kurumu aşağıdakileri yapmanız halinde yönetimsel para cezası uygulanmaz. Rapor alan işçiden dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu çalişilmadiğina dair bildirim cezası almak istemiyorsanız;

  • Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık ödemeleri sistemi uygulaması üstünden elektronik çalişmazlik ya da manuel çalişilmadiğina dair bildirim girişi yapmanız gerekiyor.
  • Eğer işçinin sgk eksik gün sebebini raporlu olduğu gün sayısı kadar SGK Kod 1 ile gösterirseniz de çalişilmadiğina dair giriş yerine geçer ve SGK gene ceza uygulamaz.
  • E-bildirge ekranında sigortalı raporlu olduğu sürelerde çalışmamıştır kutucuğunu işaretlemeniz de çalişmadiğina dair giriş yerine geçer ve Sosyal Güvenlik Kurumu çalışmazlık bildirimi cezası uygulamaz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.