Ek 5 Tarım Sigortası İptali

12 3.286

Ek 5 tarım sigortası iptali nasıl olur konusunda okurlarımızdan sürekli sorular gelmekte. Ek 5 sigortası tarımda süreksiz çalışanlar, mevsimlik ve ya gündelikçi işçiler ile 4a ssk kapsamında isteğe bağlı prim ödemek isteyenlerin tercih ettiği sigorta kolu ek 5 ssk.

Bu yazımızda ise ek 5 sigortası dondurma nereden yapılır,  sigorta iptali nereden ve nasıl yapılır gibi konulara değineceğiz.

Tarım sigortası nasıl yapılır ?

Tarımda gündelik yani mevsimlik işlerde çalışanlar herhangi bir işte çalışmıyor olmak, esnaf ya da çiftçilik kaydının da olmaması kaydıyla ek 5 sigortalısı olabilirler. Ek 5 başvurusunu nereye ve nasıl yapabileceğiniz, aylık güncel prim tutarları ve daha fazla ayrıntı için https://www.sgksorusor.com/ek-5-tarim-sigortasi-primi-2019-31/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası ödenmezse

Ek 5 sigorta prim borcunuz iki aydan fazla olursa sağlıktan yararlanamazsınız. Belli bir süre ödenmediğinde hizmetin iptali söz konusu olmamakta. İsteğe bağlı bağkurda 12 aydan fazla prim ödenmediğinde bu borç otomatik silinmekte ve hizmet dondurulmakta iken ek5 sigortasında siz talepte bulunmadıkça borç işlemeye devam eder. Ayrıca hizmet dökümünde sadece prim ödeme yaptığınız dönemlerin hizmeti görünür.

Ek 5 tarım sigortası sağlıktan yararlanma

Ek 5 sigortaya başladıktan sonra sağlıktan yararlanabilmeniz için en az 30 günlük süreyi tamamlamanız ve en az 30 günlük sigorta primi ödemeniz gerekiyor. Ayrıca diğer isteğe bağlı sigorta kollarında, genel sağlık sigortasında ya da bağkur kapsamında ödeme vadesi geçmiş prim borçlarınızın da olmaması gerekmekte.

Bu kapsamda sigortadan düzenli olarak yararlanabilmeniz için prim borçlarınızı düzenli ödemeniz gerekmekte. Ödenmeyen sigorta prim borçlarınız iki aydan fazla olursa sağlık güvenceniz kapanır. Ayrıca ek 5 sigortasını terk ettikten sonra sigorta terkten sonraki gün kapanır. Normal sskdaki gibi 99 gün süre ile yararlanma hakkınız bulunmamaktadır. Ek 5 kapsamında sigortanızın aktif olup olmadığını sorgulamak için hemen https://www.sgksorusor.com/sgk-sagliktan-yararlanma-sorgulamasi-nasil-yapilir-468/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 borç sorgulama

Ek 5 tarım sigortası prim borcunuzu e-devletten sorgulayabilirsiniz. Borcunuzu https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ek5ek6-tescil-kaydi-ve-borc-dokumu sayfasından e devlet şifreniz ve T.C. numaranız ile giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

Ek-5 Tarım sigortası borç SORGULAMA tc ile

Sorgulama işlemini yalnızca e devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. T.C. numarası ile şifresiz olarak sorgulanabilmesi mümkün değildir.

Ek5 ne zaman iptal olur ?

Ek5 sigorta isteğe bağlı bağkur şeklinde değildir. Doğrusu belli bir süre ödemediniz diye iptal edilmez. Bir tek talebiniz halinde iptal edilir ya da durdurulur. Mesela isteğe bağlı bağkurda 12 aydan fazla prim ödemesi yapmadığınızda borçlu olduğunuz sürelere ilişkin hizmetler iptal ediliyor ve sonradan talepte bulunsanız bile geçerli sayılmıyor. Bu durum ek 5 için geçerli değil. Açtırıp 10 yıl süresince prim ödemeseniz bile faiz işlemeye devam eder ve siz talepte bulunmadığınız sürece de borçtan dolayı kapatılmaz ya da öteki bir ifade ile dondurulmaz.

Ek 5 tarım sigortası nasıl iptal edilir ?

Ek5 sigortanızı istediğiniz herhangi bir vakit diliminde herhangi bir koşul aranmadan dilekçe ile durdurma hakkınız var. Ek olarak 4a ssk kapsamında işe girmeniz, bağkurlu olmanız, emekli olmanız v.s. şeklinde durumlarda da durdurmak için dilekçe vermeniz gerekiyor.

Ek5 sigortayı durdurma zamanı olarak iki seçeneğiniz var. İsterseniz dilekçe verme zamanı itibariyle kapattırabilirsiniz. Öteki bir seçenek ise prim ödemenizin yettiği ay sonu itibariyle durdurmak. Eğer talebiniz bu şekilde olursa prim ödemenizin yettiği ay sonu itibariyle ek5 sigortanız durdurulur ve borçlarınız silinerek borçlu olduğunuz dönemlere ilişkin hizmetler de iptal edilir.

Dilekçe zamanı yerine prim ödemesinin yettiği ay sonu itibariyle sigortalılığı kapatırsanız sonrasında bu süreleri borçlanamayacağınızı bilhassa hatırlatmak isteriz.

Sonlandırma dilekçesi vermeden önce ek 5 kapsamında emekli olmanız halinde alabileceğiniz emekli maaşını öğrenmek için hemen https://www.sgksorusor.com/2019-ek-5-sigorta-emekli-maasi-ne-kadar-157/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası iptal dilekçesi örneği

Sizin için ek 5 sigortası durdurma dilekçesini hazırladık. Dilekçe örneği aşağıdaki gibidir. Durdurma sebebinizi belirten ilgili kutucuğu işaretleyerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na verebilirsiniz. Tarım sigortası iptal dilekçesi örneği aşağıdaki gibidir.

Tarım Sigortası İptal Dilekçesi İndir

Örnek;

ek 5 tarım sigortası iptal dilekçe

Dilekçede ” dilekçe tarihi itibariyle kapatılmasını talep ediyorum” kısmını işaretlemelisiniz. Farklı bir durumdan dolayı iptal işlemi yapacak iseniz uygun olan durdurma seçeneğini işaretleyerek talebinizi Sosyal Güvenlik Kurumuna iletebilirsiniz. Ekine de kimlik fotokopinizi eklemeniz kafi olacaktır.

Ek5 tarım sigortası kapatma dilekçesi nereye verilir ?

Dilekçeyi doldurup imzaladıktan ve kimliğinizin bir nüshasını da ilave ettikten sonra bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı tescil servisine elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası dondurma

Ek 5 sigortalılığını dondurma gibi bir seçenek yoktur. Yukarıda da belirttiğimiz üzere ya dilekçe tarihi itibariyle ya da prim borcunuzun tamamının silinmesi ve borçlu olduğunuz sürelere ait hizmetlerin de silinmesi kaydıyla son ödeme tarihi itibariyle kapatabilirsiniz.

Ek-5 borcu nasıl silinir ?

Yukarıda örneği verilen dilekçeyi elden ya da posta/kargo yolu ile ek 5 dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne vererek borcunuzun tamamını sildirebilirsiniz. Ancak silinen bu dönemleri daha sonra satın alamayacağınızı hatırlatmak isteriz.

Ek 5 tarım sigortası hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

12 Yorum
 1. sinem

  yurtdışında yaşayan gurbetçi,çifte vatandaş yanlış yönlendirmeyle yıllarca ek-5 yatırmış.Emeklilik için başvurunca olmaz denilmiş ve imdiye kadar ödediği parayı da yok saymışlar ve bu süre içindeki muayeneleride faiziyle ödeyeceksin denilmiş.Ne yapılabilir?

  1. zafer

   Merhaba. Ek 5 ödediği sürelerde Türkiyede ikamet etmiyorsa ve aynı zamanda yurtdışında sigortası varsa yapılacak bir şey yok maalesef.

 2. Kalkan

  Ek 5 tarım sigortası yatıran kişinin yurt dışında 12 ay dan fazla kalması durumunda yurt dışına çıktığı tarih itibari ile ek 5 primlerinin silinmesi ve ek 5 ten çıkartılması hakkında net bir bilgiye ulaşamadım .ne yapmak gerekiyor

  1. zafer

   Merhaba. Türkiyede birinci ikamet adresini değiştirmezseniz ve yurtdışında sigortalı çalışmazsanız sıkıntı olmaz.

 3. Kalkan

  Yurt dışında turis vizesi ile çıktı . Yurt dışında sigortası yok

  1. zafer

   Bir sıkıntı olmaz.

 4. Buket

  Merhaba Nisan 2016 dan itibaren ek5 yatırıyorum vazgeçtiğim takdirde içeride birikmiş olan parayı alabilir miyim

  1. zafer

   Merhaba. Hayır. İade sadece emeklilik için gerekli yaş şartını sağladığınız zaman yapılıyor. Bunda da primin tamamı değil bir kısmı iade ediliyor

 5. Mehmet

  1988 yılından 58 günlük sigortam bulunmakta olup emekli olmak için Ek 5 tarım sigortası prim ödemesi yaptım. 1 yıl yaptığım prim ödemeleri sonrasında bazı sebeplerden dolayı sigortayı iptal ettirmek zorunda kaldım. Ödemiş olduğum 4.950 TL nin iadesini almak mümkün müdür ?

  1. zafer

   Merhaba. Prim ödemesinin tamamı iade edilmez. Ancak yatırmış olduğunuz brüt kazanç üzerinden %20’lik iade gerçekleştirilir.

   1. Mehmet

    Bu konuda SGK ödemenin emeklilik yaşının doldurulduğu gün gerçekleşeceğini bildirdi.
    Buna dair başvurularımız nereye yapmamız gerekir.

    1. zafer

     Evet emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamanız gerekiyor. Başvuruyu son prim ödemenizin bağlı olduğu SGK’dan yapmanız gerekiyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!