Ek 5 Tarım Sigortası İptali

40 8.026

Ek 5 tarım sigortası iptali nasıl olur konusunda okurlarımızdan sürekli sorular gelmekte. Ek 5 sigortası tarımda süreksiz çalışanlar, mevsimlik ve ya gündelikçi işçiler ile 4a ssk kapsamında isteğe bağlı prim ödemek isteyenlerin tercih ettiği sigorta kolu ek 5 ssk.

Bu yazımızda ise ek 5 sigortası dondurma nereden yapılır,  sigorta iptali nereden ve nasıl yapılır gibi konulara değineceğiz.

Tarım sigortası nasıl yapılır ?

Tarımda gündelik yani mevsimlik işlerde çalışanlar herhangi bir işte çalışmıyor olmak, esnaf ya da çiftçilik kaydının da olmaması kaydıyla ek 5 sigortalısı olabilirler. Ek 5 başvurusunu nereye ve nasıl yapabileceğiniz, aylık güncel prim tutarları ve daha fazla ayrıntı için https://www.sgksorusor.com/ek-5-tarim-sigortasi-primi-2019-31/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası ödenmezse

Ek 5 sigorta prim borcunuz iki aydan fazla olursa sağlıktan yararlanamazsınız. Belli bir süre ödenmediğinde hizmetin iptali söz konusu olmamakta. İsteğe bağlı bağkurda 12 aydan fazla prim ödenmediğinde bu borç otomatik silinmekte ve hizmet dondurulmakta iken ek5 sigortasında siz talepte bulunmadıkça borç işlemeye devam eder. Ayrıca hizmet dökümünde sadece prim ödeme yaptığınız dönemlerin hizmeti görünür.

Ek 5 tarım sigortası sağlıktan yararlanma

Ek 5 sigortaya başladıktan sonra sağlıktan yararlanabilmeniz için en az 30 günlük süreyi tamamlamanız ve en az 30 günlük sigorta primi ödemeniz gerekiyor. Ayrıca diğer isteğe bağlı sigorta kollarında, genel sağlık sigortasında ya da bağkur kapsamında ödeme vadesi geçmiş prim borçlarınızın da olmaması gerekmekte.

Bu kapsamda sigortadan düzenli olarak yararlanabilmeniz için prim borçlarınızı düzenli ödemeniz gerekmekte. Ödenmeyen sigorta prim borçlarınız iki aydan fazla olursa sağlık güvenceniz kapanır. Ayrıca ek 5 sigortasını terk ettikten sonra sigorta terkten sonraki gün kapanır. Normal sskdaki gibi 99 gün süre ile yararlanma hakkınız bulunmamaktadır. Ek 5 kapsamında sigortanızın aktif olup olmadığını sorgulamak için hemen https://www.sgksorusor.com/sgk-sagliktan-yararlanma-sorgulamasi-nasil-yapilir-468/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 borç sorgulama

Ek 5 tarım sigortası prim borcunuzu e-devletten sorgulayabilirsiniz. Borcunuzu https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ek5ek6-tescil-kaydi-ve-borc-dokumu sayfasından e devlet şifreniz ve T.C. numaranız ile giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

Ek-5 Tarım sigortası borç SORGULAMA tc ile

Sorgulama işlemini yalnızca e devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. T.C. numarası ile şifresiz olarak sorgulanabilmesi mümkün değildir.

Ek5 ne zaman iptal olur ?

Ek5 sigorta isteğe bağlı bağkur şeklinde değildir. Doğrusu belli bir süre ödemediniz diye iptal edilmez. Bir tek talebiniz halinde iptal edilir ya da durdurulur. Mesela isteğe bağlı bağkurda 12 aydan fazla prim ödemesi yapmadığınızda borçlu olduğunuz sürelere ilişkin hizmetler iptal ediliyor ve sonradan talepte bulunsanız bile geçerli sayılmıyor. Bu durum ek 5 için geçerli değil. Açtırıp 10 yıl süresince prim ödemeseniz bile faiz işlemeye devam eder ve siz talepte bulunmadığınız sürece de borçtan dolayı kapatılmaz ya da öteki bir ifade ile dondurulmaz.

Ek 5 tarım sigortası nasıl iptal edilir ?

Ek5 sigortanızı istediğiniz herhangi bir vakit diliminde herhangi bir koşul aranmadan dilekçe ile durdurma hakkınız var. Ek olarak 4a ssk kapsamında işe girmeniz, bağkurlu olmanız, emekli olmanız v.s. şeklinde durumlarda da durdurmak için dilekçe vermeniz gerekiyor.

Ek5 sigortayı durdurma zamanı olarak iki seçeneğiniz var. İsterseniz dilekçe verme zamanı itibariyle kapattırabilirsiniz. Öteki bir seçenek ise prim ödemenizin yettiği ay sonu itibariyle durdurmak. Eğer talebiniz bu şekilde olursa prim ödemenizin yettiği ay sonu itibariyle ek5 sigortanız durdurulur ve borçlarınız silinerek borçlu olduğunuz dönemlere ilişkin hizmetler de iptal edilir.

Dilekçe zamanı yerine prim ödemesinin yettiği ay sonu itibariyle sigortalılığı kapatırsanız sonrasında bu süreleri borçlanamayacağınızı bilhassa hatırlatmak isteriz.

Sonlandırma dilekçesi vermeden önce ek 5 kapsamında emekli olmanız halinde alabileceğiniz emekli maaşını öğrenmek için hemen https://www.sgksorusor.com/2019-ek-5-sigorta-emekli-maasi-ne-kadar-157/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası iptal dilekçesi örneği

Sizin için ek 5 sigortası durdurma dilekçesini hazırladık. Dilekçe örneği aşağıdaki gibidir. Durdurma sebebinizi belirten ilgili kutucuğu işaretleyerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na verebilirsiniz. Tarım sigortası iptal dilekçesi örneği aşağıdaki gibidir.

Tarım Sigortası İptal Dilekçesi İndir

Örnek;

ek 5 tarım sigortası iptal dilekçe

Dilekçede ” dilekçe tarihi itibariyle kapatılmasını talep ediyorum” kısmını işaretlemelisiniz. Farklı bir durumdan dolayı iptal işlemi yapacak iseniz uygun olan durdurma seçeneğini işaretleyerek talebinizi Sosyal Güvenlik Kurumuna iletebilirsiniz. Ekine de kimlik fotokopinizi eklemeniz kafi olacaktır.

Ek5 tarım sigortası kapatma dilekçesi nereye verilir ?

Dilekçeyi doldurup imzaladıktan ve kimliğinizin bir nüshasını da ilave ettikten sonra bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı tescil servisine elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası dondurma

Ek 5 sigortalılığını dondurma gibi bir seçenek yoktur. Yukarıda da belirttiğimiz üzere ya dilekçe tarihi itibariyle ya da prim borcunuzun tamamının silinmesi ve borçlu olduğunuz sürelere ait hizmetlerin de silinmesi kaydıyla son ödeme tarihi itibariyle kapatabilirsiniz.

Ek-5 borcu nasıl silinir ?

Yukarıda örneği verilen dilekçeyi elden ya da posta/kargo yolu ile ek 5 dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne vererek borcunuzun tamamını sildirebilirsiniz. Ancak silinen bu dönemleri daha sonra satın alamayacağınızı hatırlatmak isteriz.

Ek 5 tarım sigortası hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

40 Yorum
 1. Bilgihan

  31.1.2012ile31.12.2014 arası ek5ssk yatırdım.sonra SGK li oldum.ama kapatma dilekçesi vermedim .eyt başvurdum.kapatma dilekçesi vermem gerekliymis.dilekceyi 2014 sonrası icinmi vermeliyim.

 2. Aysel

  Merhaba 2012 yilinda ek 5 tarim sigirtasina giris yaptim bir sure odedim sonra odeyemedim sigortadan faydalnamadim dondurmsk istedim olmuyomus kapatirdim odeme yaptilar simdi tekrar actirmak istiyorum ayni yildan yapilanirmi 2012 den toplu yatirim devam etsem ayni numaramla olurmu

  1. zafer

   Merhaba. Dilekçe tarihi itibariyle açılır. Geriye dönük açtıramazsınız.

 3. MuratZ

  Merhaba, 150 gün askerlik borçlanması yaptım edevlet üzerinden böylelikle eyt için prim şartını dolduruyorum EK5 iptal etmek için borçlanmanın gerçekleşmesini ödemeyi beklemelimiyim yoksa hemen iptal dilekçesi vermemin bir sakıncası var mı?? ayrıca bana 15 günlük süre için borç çıkar mı? en son prim ödediğim günden bugüne geçen süre tşk ederim.

 4. SABRİ TANIL

  ÇİFTÇİ TARIM SİGORTAMI İPTA ETTİRDİM AÇTIRA BİLİRRMİYİM

 5. tufan balta

  ek 5 31 aralığa kadar borcum yok 03.01.2022 de kapatırsam olur mu

  1. zafer

   Merhaba. Olur ne zaman isterseniz o zaman dilekçe verebilirsiniz.

   1. Sultan

    Merhaba eşim ek5 te ve emekli olmak için e-devlet’ten baş vurdu fakat ek5 ini durdurmadı ve geçen ay ve emelilik için başvurdu bu gün baktık yine pirim borcu çıkmış biz ek5 durdurması yapmadan baş vurduk acaba ondan mı yine pirim borcu çıkmış??

    1. zafer

     Merhaba. Emeklilik tarihi itibariyle durdurulur ek 5. O tarihe kadar borcunuz olmasın yeter

    2. Bilgihan

     31.1.2012ile31.12.2014 arası ek5ssk yatırdım.sonra SGK li oldum.ama kapatma dilekçesi vermedim .eyt başvurdum.kapatma dilekçesi vermem gerekliymis.dilekceyi 2014 sonrası icinmi vermeliyim.

 6. Nur

  Merhaba. EK5/EK6/5G/30 Günden Az İBS Tescil Kaydı ve Borç Dökümü sayfasına girince borç gözüküyor bu borcu nasıl sildireceğiz? Ek 5 kaydını da sildirmek istiyoruz hem borcu sildirip hem de kaydı sildirebiliriz miyiz nasıl dilekçe vermemiz gerekiyor örnek verebilir misiniz?

  1. zafer

   Merhaba. Hem borcu hem tescili sildirme hakkınız var. Yazımızda dilekçe örneği mevcut

   1. Veli

    İyi çalismalar eşim İzmir ikemetgah ev hanımı ek 5 isteğe bağlı tarım sigortasında ..borcumuzda var ev hanımı olması ilerde sorun olurmu borcu ödemek mi mantıklısı.. teşekkür ederim..

 7. büşra bulut

  merhabalar, annem ve babam ek 5 tarım sigortalıydı, ama bir süredir ödeyemedikleri için iptal edip abimin üzerine sgk ya geçmek istediler. tam iptalleri yapılmışken birisi bunun geçmişteki günlerini de iptal edeceğini, emekliliklerini uzatacağını söyledi. bu söylediği ne kadar doğrudur? bir uzama vs yaratır mı? ve iptal edilen ek5 tarım sigortayı geri yapma şansımız yok mudur? cevap verirseniz çok sevinirim. 🙂

 8. Ali

  Merhaba,ben ek 5 borcumu yapilandirdim 11.ayın 30 2020 de,borcum 11 bin liraydı 7 bine düştü 18 taksit oldu iki ayda bir 440 lira idi ödeme ilk taksiti de hemen ödedim ödeyince de provizyon da alabildim fakat 1 mart 2021 de yapilandirman iptal olmuş yeniden yapilandirilmis taksitler 1220 liraya çıkmış toplam borç ta 21 bin olmuş yapilandirdigim içinde iptal da edilmiyormus şuan sağlık guvencemde kesildi e sağlıktan da yararlanamiyorsam neden daha bu borcun altına gireyim,iptal edebilirmiyim yapilandirmayi?

  1. zafer

   Merhaba. İptal edebilirsiniz yapılandırmayı. Muhtemelen ilkinde yanlış hesaplandı ondan böyle bir şey yaptılar.

 9. Deniz

  İyi günler biz bu ay ek5 başvurusu yaptık. Son ödeme tarihi 31 mart olan ilk ay borcumuz var fakat biz ek5 i iptal ettirmek istiyoruz. Bu ay ödemesini yatırmamız gerekecek mi, ödemeden de iptal edebiliyor muyuz?

  1. zafer

   Merhaba. Ödemeniz gerekmez. İsterseniz tescil tarihi itibariyle iptal ettirme hakkınız var.

   1. Ramazan

    2011 ek5 başlangıcı var 1sene ödedim. 2012 den sonra ödenmedi bu süre zarfında a4sigortam yattı. Şu an ek5 borcu çıktı bu borcu yapılandırırsam aradaki boşluklar mı ödenecek yoksa hepsi mi

    1. zafer

     Merhaba. Normalde siz dilekçe vermediğiniz sskda çalışma olmayan dönemler için ek 5 açılması gerekiyor. Bağlı olduğunuz SGK ile görüşün.

 10. kezban özdemel

  merhaba eşimin ek 5 tarım sigortası var kendi vefat etti aynı zamanda SSk var ssk dan 3222 emekli olabiliyorum fakat EK5 tarım sigortası borcu varmış verasetcileri olarak ek 5 tarım sigortasını SGKurumuna başvuru yapdığımda iptal edemesiniz yapılandırın diyorlar neden silinmiyor ek 5 tarım mecbur bırakıyoryorlar ne yapmam lazım teşekkür ederim.

  1. zafer

   Merhaba. Borç silinebilir aslında. Eğer daha önce eşiniz kapatma dilekçesi vermediyse son ödeme tarihi itibariyle iptal edilerek borç silinebilir.

 11. Ali

  Merhaba sayın uzmanım, annem 2012 yılında ek 5 tarım sigortasını başlattı. ama 2014 yılında ikametini değiştirdi. o zamandan beri düzenli ödeniyor pirimi. 3000 günü doldurdu. Bir denetleme olduğunu duyduk. süreksiz çalışmanın ispat edilmediği takdirde pirim ve hizmet günlerinin iptal edildiğini öğrendik. Annemi ek9 kapsamında sigortalı yaptıralım diyoruz günlerini tamamlaması için. Fakat emeklilik vakti geldiğinde ek5 iptal edilirse ek9 daki günlerin de bir anlamı kalmayacak. Geriye dönük bu durumu nasıl düzeltebiliriz? Tavsiyenizi rica ediyoruz.

  1. zafer

   Merhaba. Bir sıkıntı olacağını sanmam. Ama imkan varsa Ek 9 kapsamına geçmenizi öneririm.

 12. Samet

  Merhaba iyi akşamlar benim ek 5 sigorta kaydımvar ödeme yapamadim borcum var bunu kapatıp borçlarımı sildirebilirmiyim

  1. zafer

   Merhaba. Evet borçlarınızı sildirebilir ve borçlu olduğunuz dönemlere ait hizmetleri dondurabilirsiniz.

 13. Mehmet

  1988 yılından 58 günlük sigortam bulunmakta olup emekli olmak için Ek 5 tarım sigortası prim ödemesi yaptım. 1 yıl yaptığım prim ödemeleri sonrasında bazı sebeplerden dolayı sigortayı iptal ettirmek zorunda kaldım. Ödemiş olduğum 4.950 TL nin iadesini almak mümkün müdür ?

  1. zafer

   Merhaba. Prim ödemesinin tamamı iade edilmez. Ancak yatırmış olduğunuz brüt kazanç üzerinden %20’lik iade gerçekleştirilir.

   1. Mehmet

    Bu konuda SGK ödemenin emeklilik yaşının doldurulduğu gün gerçekleşeceğini bildirdi.
    Buna dair başvurularımız nereye yapmamız gerekir.

    1. zafer

     Evet emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamanız gerekiyor. Başvuruyu son prim ödemenizin bağlı olduğu SGK’dan yapmanız gerekiyor.

 14. Buket

  Merhaba Nisan 2016 dan itibaren ek5 yatırıyorum vazgeçtiğim takdirde içeride birikmiş olan parayı alabilir miyim

  1. zafer

   Merhaba. Hayır. İade sadece emeklilik için gerekli yaş şartını sağladığınız zaman yapılıyor. Bunda da primin tamamı değil bir kısmı iade ediliyor

 15. Kalkan

  Yurt dışında turis vizesi ile çıktı . Yurt dışında sigortası yok

  1. zafer

   Bir sıkıntı olmaz.

  2. Ismail

   Merhaba ben ek5 tarım ssk liyim senede 5-6 ay inşaatta çalışıyorum ek5 tarım ssk kendimi durur yoksa bildirmem mi lazım ben istiyorum ki çalışmadığım zaman ek5 devreye girsin öyle oluyor mu.

   1. zafer

    Bildirmeniz gerek SGK’ya

 16. Kalkan

  Ek 5 tarım sigortası yatıran kişinin yurt dışında 12 ay dan fazla kalması durumunda yurt dışına çıktığı tarih itibari ile ek 5 primlerinin silinmesi ve ek 5 ten çıkartılması hakkında net bir bilgiye ulaşamadım .ne yapmak gerekiyor

  1. zafer

   Merhaba. Türkiyede birinci ikamet adresini değiştirmezseniz ve yurtdışında sigortalı çalışmazsanız sıkıntı olmaz.

 17. sinem

  yurtdışında yaşayan gurbetçi,çifte vatandaş yanlış yönlendirmeyle yıllarca ek-5 yatırmış.Emeklilik için başvurunca olmaz denilmiş ve imdiye kadar ödediği parayı da yok saymışlar ve bu süre içindeki muayeneleride faiziyle ödeyeceksin denilmiş.Ne yapılabilir?

  1. zafer

   Merhaba. Ek 5 ödediği sürelerde Türkiyede ikamet etmiyorsa ve aynı zamanda yurtdışında sigortası varsa yapılacak bir şey yok maalesef.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.