Ek 5 Tarım Sigortası İptal Nereden Yapılır?

0 474

Ek 5 sigortası tarımda süreksiz çalışanlar, mevsimlik ve ya gündelikçi işçiler ile 4a ssk kapsamında isteğe bağlı prim ödemek isteyenlerin tercih ettiği sigorta kolu ek 5 ssk. Öncesinde ek 5 tarım sigortası başlıklı yazımızda kimler ek 5 sigortalı olabilir, ek 5 prim tutarları hakkında dört gözle beklenen tüm soruların yanıtını vermiştik. Bu yazımızda ise ek 5 sigortası dondurma nereden yapılır,  sigorta iptali nereden ve nasıl yapılır gibi konulara değineceğiz.

Ek 5 tarım sigortası ne vakit iptal olur

Ek5 sigorta isteğe bağlı bağkur şeklinde değildir. Doğrusu belli bir süre ödemediniz diye iptal edilmez. Bir tek talebiniz halinde iptal edilir ya da durdurulur. Mesela isteğe bağlı bağkurda 12 aydan fazla prim ödemesi yapmadığınızda borçlu olduğunuz sürelere ilişkin hizmetler iptal ediliyor ve sonradan talepte bulunsanız bile geçerli sayılmıyor. Sadece bu durumda ek 5 için geçerli değil. Açtırıp 10 yıl süresince prim ödemeseniz bile faiz işlemeye devam eder ve siz talepte bulunmadığınız sürece de borçtan dolayı kapatılmaz ya da öteki bir ifade ile dondurulmaz.

Ek 5 tarım sigortası nereden iptal edilir?

Ek5 sigortanızı istediğiniz herhangi bir vakit diliminde herhangi bir koşul aranmadan dilekçe ile durdurma hakkınız var. Ek olarak 4a ssk kapsamında işe girmeniz, bağkurlu olmanız, emekli olmanız v.s. şeklinde durumlarda da durdurmak için dilekçe vermeniz gerekiyor.

Ek5 sigortayı durdurma zamanı olarak iki seçeneğiniz var. İsterseniz dilekçe verme zamanı itibariyle kapattırabilirsiniz. Öteki bir seçenek ise prim ödemenizin yettiği ay sonu itibariyle durdurmak. Eğer talebiniz bu şekilde olursa prim ödemenizin yettiği ay sonu itibariyle ek5 sigortanız durdurulur ve borçlarınız silinerek borçlu olduğunuz dönemlere ilişkin hizmetler de iptal edilir.

Dilekçe zamanı yerine prim ödemesinin yettiği ay sonu itibariyle sigortalılığı kapatırsanız sonrasında bu süreleri borçlanamayacağınızı bilhassa hatırlatmak isteriz.

Ek 5 tarım sigortası iptal dilekçesi örneği

Sizin için ek 5 sigortası durdurma dilekçesini hazırladık. Dilekçe örneği aşağıdaki gibidir. Durdurma sebebinizi belirten ilgili kutucuğu işaretleyerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na verebilirsiniz. Tarım sigortası iptal dilekçesi örneği aşağıdaki gibidir.

Tarım Sigortası İptal Dilekçesi İndir

Örnek;

ek 5 tarım sigortası iptal dilekçe

Dilekçede ” dilekçe tarihi itibariyle kapatılmasını talep ediyorum” kısmını işaretlemelisiniz. Farklı bir durumdan dolayı iptal işlemi yapacak iseniz uygun olan durdurma seçeneğini işaretleyerek talebinizi Sosyal Güvenlik Kurumuna iletebilirsiniz. Ekine de kimlik fotokopinizi eklemeniz kafi olacaktır.

Ek5 tarım sigortası kapatma dilekçesi nereye verilir?

Dilekçeyi doldurup imzaladıktan ve kimliğinizin bir nüshasını da ilave ettikten sonra bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı tescil servisine elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.