Genel Sağlık Sigortası İtiraz

0 749

Genel Sağlık Sigortası itirazını nasıl yapabileceğiniz hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.Zorunlu Genel sağlık sigortası uygulaması ilk olarak 01 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girmiş ve kendi adına ya da bakmakla yükümlü kişi olarak herhangi bir güvencesi bulunmayan herkes zorunlu olarak bu kapsama alınmıştır.

Bu yazımızda gelir testi, itiraz ve genel sağlık sigortası itirazı hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Gelir testi nedir ?

Gelir testi diğer ismi ile gelir tespiti genel sağlık sigortasında sağlıktan ücretsiz yararlanmak diğer adı ile yeşil kart açtırmak isteyenlerin başvurduğu uygulamadır. Bu kapsamda hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenenler prim ödemeden sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma imkanına sahip olmaktalar. Yeşil kart başvurusu yapmak için hemen https://www.sgksorusor.com/2019-yesil-kart-nasil-alinir-247/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gelir testi nerede yapılır ?

Gelir testi başvuruları ikametin bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılır.

Gelir testi nasıl yapılır ?

Öncelikle başvuru için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmelisiniz. Kimliğiniz ile birlikte gitmenizi öneririz. Başvurunun tamamlanabilmesi için size gelir testi formu verilir. Bu formu eksiksiz doldurmanız ve Vakıf tarafından istenen belgeleri toplamanız gerekiyor. Örneğin Sosyal Güvenlik tescil kaydı, tapu kaydı, banka kayıtları istenen belgeler arasında. Tüm bunları topladıktan sonra Vakfa veriyorsunuz. Ortalama 1 hafta ya da on gün içerisinde gelir testi sonuçlanmakta.

Gelir testine itiraz

Gelir testi sonucuna itiraz hakkınız vardır. İtiraz için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yazı almanız gerekiyor. Bu yazıyla birlikte Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek itiraz edebilirsiniz. İtirazdan sonra 6 aylık süre dolmadan yeniden itiraz hakkınız bulunmamaktadır.

Gelir testi sonucu

İstenen tüm evrakları tamamlayarak başvuru yaptıktan sonra ortalama 7-10 gün arasında başvuru sonuçlanır. Başvuru sonucunu Vakıftan, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ya da e devlet şifreniz varsa e devlet sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz. E devletten nasıl başvuru yapacağınız aşağıda anlatılmıştır.

Gelir testi sonucu sorgulama

Gelir testi için başvuru sonucunu e devlet sisteminde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Gelir Testi Sonucu Sorgulama menüsünden ya da https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-gelir-testi-sonucu-sorgulama bağlantısından kolayca yapabilirsiniz.

GSS İtirazı

Genel sağlık sigortası kapsamında güvencenizin olduğu ya da sigortalı çalışma, bağkur dönemi ve ya askerlik dönemi ile çakışan dönemler varsa bunlarla ilgili bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak itiraz edebilir ve böyle bir durum varsa borçlarınızı sildirebilirsiniz.

Gelir testi sonucuna İtiraz için Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yazı almanız gerekmektedir. Alacağınız bu yazı ile beraber yeniden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına itiraz edebilirsiniz. İtiraz sonucunda gelir testi sonucu G0 çıkarsa yeşil kartlı olarak sağlıktan yararlanabilirsiniz. Ancak 60g yani genel sağlık sigortası kapsamında ücretli olarak belirlenirse tekrar 180 gün geçmeden yeniden itiraz etme hakkınız yok.

GSS borcunuz ne kadar ? İtirazdan sonra mevcut borç sorgulaması için https://www.sgksorusor.com/2019-gss-nasil-odenir-260/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gelir testi itirazı ile ilgili merak ettiklerinizi bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.