Rapor Parası Ne Zaman Yatar ?

2 1.319

Rapor parası ne zaman yatar ? Geçici iş göremezlik diğer adı ile istirahat parası alabilmek için doktor tarafından sisteme rapor girildikten sonra işveren tarafından bazı yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu yükümlülükler tamamlandıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu gerekli şartları sağlayan sigortalının ödemesini yapmaktadır.

Bu yazımızda işgöremezlik ödemesi alma şartları, nasıl ve nereden aldığı ve en önemlisi de ne zaman ödendiği ile konu hakkında sık sorulan bazı sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz. Yazımıza geçmeden önce alabileceğiniz rapor parası tutarını hesaplamak için https://www.sgksorusor.com/rapor-parasi-hesaplama-7583/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası nasıl alınır ?

Ödeme yapılabilmesi için işveren tarafından rapor bittikten sonra rapor için çalışmazlık bildiriminin yapılması gerekmektedir. İşveren tarafından elektronik ortamda çalışmazlık girişi yapıldıktan sonra rapor bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi onay ekranına düşer. SGK raporu kontrol ederek gerekli şartlar sağlanıyorsa ödemeyi yapar. Detaylı iş göremezlik alma şartlarına https://www.sgksorusor.com/sgk-is-goremezlik-odemesi-sartlari-954/ yazımızda göz atabilirsiniz. 

Ödemeler normalde PTT’ye gönderilir. PTT’ye gönderilen ödemeleri en geç iki ay içerisinde herhangi bir PTT’den almanız gerekiyor. Eğer SGK ödeme sisteminde daha önceden tanımlı banka hesabınız varsa ödemeniz banka yerine bu hesaba gönderilir. Bu durumda ödemenizi banka hesabınızdan da alabilirsiniz. Ödemenizin yapılıp yapılmadığını, bankaya gönderilip gönderilmediğini hemen https://www.sgksorusor.com/2019-sgk-rapor-parasi-nasil-sorgulanir-223/ sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Rapor parası ne zaman ödenir ?

Ödemeler için belli bir tarih bulunmamaktadır. Rapor için işvereninin çalışmazlık bildirimi yaptığı tarihten itibaren süreç başlar. SGK işveren onaylı raporu inceler eğer şartlar sağlanıyorsa ödemeyi yapar. İşveren bildirim tarihinden sonra ödeme ortalama en geç 7-10 gün içerisinde PTT ya da şahıs adına daha önce tanımlanmış banka hesabına gönderilir.

İş kazası rapor parası ne zaman yatar ?

İş kazasından sonra işverenin en geç 3 iş günü içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na iş kazası bildirimini yapması gerekmektedir. İş kazası sonucu alınan iş göremezlik raporlarına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeme yapılabilmesi için iş kazası bildirimi zorunludur. Bunun haricinde ise yukarıda da belirtildiği gibi standart olarak rapor sona erdikten sonra çalışmazlık bildirimi yapılması gerekmektedir. Çalışmazlık bildiriminin ardından ödeme ortalama 7-10 gün içerisinde PTT ya da tanımlı banka hesabına gönderilmektedir.

İş kazası sonucu alabileceğiniz rapor parasını hesaplamak için hemen https://www.sgksorusor.com/2019-is-kazasi-rapor-parasi-hesaplama-251/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası bildirim süresi

İş kazası oluş tarihinden sonraki gün başlamak kaydı ile işverenin 3 iş günü içerisinde bildirim yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Doğum rapor parası ne zaman yatar ?

Sigortalı ya da bağkurlu kadına ödenen SGK doğum rapor parası diğer adı ile analık iş göremezlik ödeneğinin alınabilmesi için doğum öncesi raporun alınmış olması ve doğum olduktan sonra doğum sonrası rapor hastane tarafından girilince işveren tarafından çalışmazlık bildirimi yapılması gerekmektedir. Doğum olduktan sonra işveren doğum öncesi raporu onaylar ve SGK doğum öncesine ödeme yapar. 

Doğum sonrası raporda ise yine işverenin çalışmazlık bildirimine göre SGK ödemeyi yapar. İşveren doğum sonrası rapora parça parça onay verebilir ya da tamamı bittikten sonra da onay verebilir. Her bir işveren onay tarihinden sonra ödeme süresi ortalama 7-10 gündür.

Analık ödemesi ne zaman yatar ?

Bir üst başlıkta doğum rapor parası yani analık ödemesinin nasıl ve ne zaman ödendiği konusunda ayrıntılar verilmiştir.

Rapor parası nereden alınır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu şahıs ödemeleri sisteminde banka hesabı tanımlamamış olan kişilerin ödemeleri PTT’ye gönderilir. PTT’ye gönderiliş tarihinden sonra iki ay içerisinde alınmalıdır. Eğer aşağıda belirtilen banka hesabı tanımlama menüsünden banka hesabınızı tanımlarsanız ödemeniz tanımladığınız hesaba aktarılır.

Eğer iki ay içerisinde ödemenizi almazsanız ödemeniz SGK emanet hesabına aktarılır. Emanet hesabına alınan parayı de aşağıda belirtilen menüden hesap tanımlaması yaparak hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Emanete alınan rapor parasının nasıl alınabileceği konusunda detayları https://www.sgksorusor.com/rapor-parasi-emanete-alindi-nedir-298/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Banka hesabınızı  E-devlette SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı tanımlama menüsünden ya da https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-banka-hesabi-tanimlama bağlantısından direk giriş yaparak sağlayabilirsiniz. tanımlayabilirsiniz.

İş göremezlik parası hangi bankadan alınır ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer banka hesabı tanımlaması yapmadıysanız PTT’ye yatar. Banka hesabınız tanımlı ise hesabınıza yatar.

İş kazası geçirenlerin yasal hakları

İş kazası sonucu sigortalılara sağlanan yasal haklar şu şekildedir;

 • İstirahatli olunan süreler için rapor parası ,
 • İş kazası maaşı diğer adı ile sürekli iş göremezlik geliri,
 • Tazminat.

İş göremezlik parası ne zamana kadar alınır ?

PTT’ye gönderilen ödemeleri en geç 2 ay içerisinde almanız gerekiyor. Eğer hesabınıza gönderildi ise bunda bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır.

Heyet raporu parası ne zaman alınır ?

Uzun süreli istirahat raporlarında yani heyet olarak verilen raporlarda sigortalının mağduriyet yaşamaması adına işverenin raporun biten kısımları için parça parça onay yapması sigortalının lehine olacaktır. İşveren tarafından her bir onaylanan kısmın ödemesi onay tarihinden sonra ortalama 7-10 gün içerisinde PTT ya da bankadan alınır. Eğer raporun tamamının bitmesi beklenirse SGK ödeme yapmaz ve sigortalının ödemesinde gecikmeye neden olur.

Rapor paraları hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. Ceyhan

  Öncelikle selamelyküm ben iş kazası geçireli iki sene oldu sigortsız olduğum için rapor parası alamamıştım dosyam sgk dan onaylandı bir hafta önce iş kazası olarak kabul etti şimdi rapor parasını almak için hangi yolu izlemem gerek yardımlarınız için şimdiden saolun ALLAH razı olsun

  1. zafer

   Merhaba. Sgkya başvurun bu işlem için onlar size yardımcı olacaktır

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.