SGK Yurtdışı Borçlanma

23 1.089

Yurtdışı borçlanma yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları için önemli düzenlemelerin arasında yer almakta. Borçlanma ile Türkiye’de emeklilik hakkı elde edilmekte ve kişiler Türkiye’den de aylık alabilmekte.

Bildiğiniz üzere 2019 Ağustos ayı itibariyle yurtdışı emeklilikte önemli düzenlemeler yapıldı. Yapılan son değişiklikler ile yurtdışı borçlanma hakkında tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Dilerseniz 2019’da torba yasa ile yapılan son değişiklikleri öğrenmek adına hemen https://www.sgksorusor.com/yurtdisi-borclanma-torba-yasa-2019-1481/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızın devamında da ayrıntılı bilgi verilecektir.

Yurtdışı emeklilik şartları

Yurtdışı borçlanması yapabilmek için Türkiye ile uzun vade yani emeklilik alanında Sosyal Güvenlik sözleşmesi imzalamış ülkelerden birisinde resmi olarak çalışmış olmanız gerekiyor. Ev hanımları resmi ikamet sürelerini borçlanabilmekte. Ayrıca hem erkekler hem de kadınlar anlaşmalı ülkelerde geçen ve en fazla 1 yıla kadar olan işsizlik sürelerini de borçlanabilmekte.

2019/Ağustos ayından sonra yapılan değişiklik ile Türkiye’de son çalışmaya bakılmaksızın tüm yurtdışı borçlanmaları Bağ-Kur kapsamında yapılacak. Yani Türkiye’de son çalışmanız ssk bile olsa borçlanma başvurusunda bulunduğunuzda borçlanılacak gün sayısı bağkurdan borçlandırılacak. Hal böyle olunca da hem daha çok borçlanma ödemiş olacaksınız hem de alacağınız emekli maaşı düşük olacaktır.

Yurtdışı borçlanma 3600 gün

Yurtdışı borçlanmada ssk kapsamında 3600 günle de emeklilik mümkün. Tabi bunun için 08 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta başlangıcınızın olması ve ssk kapsamında en az 3600 gün borçlanmış olmanız gerekmekte.

2019/Ağustos ayından itibaren yapılan değişiklik ile bu tarihten önce borçlanma yapanlar ssk kapsamında borçlandı ise 3600 günle emekli olabilecekler. Ancak bu tarihten sonra borçlanma başvurusu yapacakların borçlanmaları bağkur kapsamında yapılacağından 3600 günden emeklilik hakları olmayacaktır.

Yurtdışı borçlanma kalkıyor mu ?

Şu an için bu şekilde bir durum söz mevzusu değil. 2019/Ağustos ayı itibariyle önemli değişiklikler oldu. Borçlanma tutarları yükseldi ve kişilerin son çalışmalarına bakılmadan sadece bağkurdan emekli olabilmesi zorunluluğu getirildi.

Yurtdışı borçlanması için gerekli evraklar

Borçlanma başvurusunda istenen tüm evrakları sizin için tek başlık altında topladık. Borçlanma başvurusu yapacaksanız gerekli evrakları öğrenmek için hemen https://www.sgksorusor.com/yurtdisi-borclanma-icin-gerekli-belgeler-nelerdir-377/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma hesaplama

En düşük borçlanma tutarı brüt asgari ücretin günlük tutarının %45’i, en yüksek ise bunun 7,5 katıdır. Başvuru tarihinde geçerli olan asgari ücret üzerinden günlük en düşük ve en yüksek borçlanma tutarları belirlenir. Güncel borçlanma tutarları için hemen  https://www.sgksorusor.com/yurtdisi-borclanma-hesaplama-2019-136/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Yurtdışı emeklilik borçlanması taksitlendirme

Borçlanma tebligatının alınma tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde peşin olarak ödenmelidir. Taksitlendirme imkanı bulunmamaktadır.

Yurtdışı askerlik borçlanması

Yurtdışı borçlanma yaptığınız halde prim gün sayınızda eksiklik varsa bunu askerlik borçlanması yaparak tamamlayabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanması anlaşmalı ülkeler

Uzun vade yani emeklilik sözleşmesi imzalanmış ülkelere ilişkin tablo aşağıdaki gibidir;

yurt dışı borçlanma sözleşme imzalanmış ülkeler

Yurtdışı borçlanması için kredi veren bankalar

Kredi imkanı sağlayan banka Türkiye’de yok denecek kadar azdır. Dönem dönem Deniz Bank emekli olacaklara kredi imkanı sağlayabilmektedir. Deniz Bank’tan ya da diğer ilgili bankalardan kredi hakkında detayları alabilirsiniz.

Sgk yurtdışı borçlanma sorgulama

Eğer e devlet şifreniz varsa ödeme yaptıktan sonra yurtdışı hizmetlerinizin işlenip işlenmediğini e devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Buradan SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmına girdiğinizde borçlanarak ödediğiniz hizmetleri görebileceksiniz.

Eğer henüz başvuru aşamasında iseniz ve işlemlerinizin ne aşamada olduğunu sorgulamak istiyorsanız bunu SGK evrak takip sisteminden takip edebilirsiniz. Evraklarınızın aşamasını izlemek için https://www.sgksorusor.com/sgk-evrak-takibi-975/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK yurtdışı borçlanma ile ilgili sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

23 Yorum
 1. Göksal

  Selam Yurtdışı borçlanma da 1000 iş günümü ödedim geriye 2600 gün kaldı mali durumundan dolayı 2600 iş günü yerine 300 gün 500 gün gibi ödeme talebinde bulunabilirmiyim sınırlama varmı duyduğuma göre mecbur 3600 iş gününü 3 seferde ödeme zorunluluğu varmış doğrumu
  Teşekkür ederim

  1. zafer

   Merhaba. Bir sınırlama yok. İstediğiniz kadar parça parça ödeyebilirsiniz.

 2. Cuneyt

  Merhaba 1995 yılında Almanya’ya gidip 1998 yılında döndüm 3 yıl içinde aushilfe olarak yani vergisiz belirli saat çalışmalarım var oradan ssk girişim var alman emeklilik kurumuna yazı yazdım bana çalışma bulunamadı dedi ancak evrakta SSK numarası vardı buna istinaden bir yazi daha gönderdim bana 18 201075 T sigorta numaralı bir yazi gönderdiler benim doğum tarihinin değiştirdiğini söylüyorlar ama böyle bi durum yok ben bu çalışma sürelerini nasıl bulurum sanırım kayıt yaparken doğum tarihim yanlış girildi en son gelen ssk nosundaki doğum tarihim doğru benim amacım bu çalışma sürelerini alip Türkiye’de ssk başlangıcı yapmak istiyorum
  Saygilar

  1. zafer

   Merhaba. Bunun için bir fikrim yok maalesef. Çünkü Almanya emeklilik sigortası ile ilgili. Ama elinizde kanıtlayıcı belgeler varsa yargı yolu ile çözüm aramanızı öneririm.

 3. Sibel Gürcan

  Selamlar..25.08.1980 dogumluyum.ilk sigorta baslangicim, 15.08.1998 Ausbildung (Staj) 10 ay…30.12.1999 calismaya Aushilfe ( yardimci isci) olarak 6 ay devam ettim…bugune kadar aralikli calismaya devam ettim.3 tane cocugum var.2007,2010,2020 dogumlular.Halen Almanya da ikamet ediyorum.Yurt disi borclanmasi yapmak istiyorum..Türkiyede 17.12.2017-13.01.2018 gün ssk calismisligim var..Nasil emekli olabilirim??Ne kadar para yatirmam gerekli?Kac yasinda emekli olabilirim?Bugunkü sartlarda emekli olsam asagi yukari ne kadar maas baglanir?Tesekkür ederim.

  1. zafer

   Merhaba. Borçlanma için daha önce hiç başvuru yapmadıysanız en az 5400 gün ve bağkurdan borçlanma yapabilirsiniz. Sskdan emeklilik kaldırıldı maalesef. Bugünkü güncel durumda 237 bin lira ödemeniz gerekiyor en az ve alacağınız maaş 1100 TL civarı olur. Bu yüzden gerek yok ama yine de tercih sizin.

   1. Sibel Gürcan

    Bencede gerek yok.Türkiye diyorki bize sen Almanyadan gelme..Tesekkürler Zafer bey.

    1. zafer

     Rica ederim. İyi günler.

 4. Burak Gürcan

  Ben sadece kalan 35 gün icin degil..Toplam bütün günlerimin, yani yatirmis olduklarimida yükseltmekten bahsetmistim-!!

  1. zafer

   Onu yapamazsınız maalesef.

 5. Burak Gürcan

  Zafer bey ,bir sorum daha olacak..Ben bu 35 gunu yatirdiktan sonra yasi bekleyecegim.Ben bu borclanmayi taban fiyattan ödedim.Bu primleri ek bir ödeme yaparak ,emekli maasini yükseltmek mümkünmü??

  1. zafer

   35 gün çok etki etmez. Kalan günleri de taban üzerinden ödeyebilirsiniz.

 6. Burak Gürcan

  Merhaba..07.02.1974 dogumluyum.18 ocak 96 sigorta baslangicim..) 96 dan 2018 e kadar (askerlik 18 ay dahil)
  yurt disi borclanmasi yaptim..35 günüm eksik kalmisti..Gün yetismemisti. Simdi bu 35 günü Bagkur üzerinden ödeyeceksin diyor ssk..Ben bu 35 gunu ödersem Bagkur emeklisimi oluyorum??En son hangi kurumdan prim yatirirsan o kurumdan emekli olursu diyorlar? TESEKKUR EDERI:

  1. zafer

   Merhaba. Hayır son 7 yıllık borçlanma süresinde hangisi 3.5 yıldan fazla olursa o kapsamda bağlanır. Sizin ssk fazla olacağı için ssk kapsamında bağlanır.

   1. Burak Gürcan

    Tesekur ederim Zafer bey.

 7. Dilfiraz

  Merhaba ben almanyada 19.08.1979 geldim 01.01.1983 yılında işe başladım dogum tarihim 10.05.1965 19.07.1995 yılında alman vatandaslıgına gectim 2015 SSK ya borclandım 3600 gün üzeri emekli borcumu ödedim size sorum kaç yaşımda emekli olurum

  1. zafer

   Merhaba. 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 8. Yucel

  Ingiltere londra calisma.atesesimden aldigim belge Ile
  Yurtdisi borclanma dilekcemi izmirde 24 temuz 2019 da verdim adresimi Izmir Turkey olarak bildirdim.odeme icin nekadar surede borclanma Bana tahakuk edilir posts islemi gelir edevlete mesajmi gelir islemleri nereden takip edebilirim

  1. zafer

   Merhaba. Postaya evrak gelir. Ne zaman sonuçlanır bunu biz bilemeyiz maalesef.

 9. Yılmaz

  Yeni torba yasası dolar üzerinden borçlanma yapmış sgk ya başvuru yapmış fakat borçlanma tutarını ödememiş kişiler için geçerli mi yani yasaya kadar borçlanmayı ödemekmi lazım ödemezsem yeni torba yasası uzerindendenmi ödemem gerekiyor.

  1. zafer

   Merhaba. Sorunuzu tam anlamadım. Ama 31 Temmuz 2019 tarihine kadar başvuru yaparsanız 27.28 liradan sonrasında yaparsanız 38 liradan borçlanabilirsiniz.

 10. Mahmut IRI

  Kasim`1996 tarihinden beri Ingilterede (calisma dahil)ikamet etmekteyim.Turkiyede toplam 2200 sigortali gunum var.Ingilteredeki sigortali gecen gunlerimi Turkiye deki gunlerimle birlestirebilirmiyim.Turkiyede emekli olmak icin bu yol gecerli mi?Degil ise ne gibi bir yol izlemem gerekli
  Saygilarimla

  1. Editor

   İngiltere’deki çalışma ile Türkiye’de borçlanabilir. Emeklilik şartlarını Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.