E Bildirge Yetkili Onay İşlemi Nasıl Yapılır ?

0 2.213

E bildirge yetkili onayı e-bildirge kullanıcısı olarak tanımlanmış kişiye SGK e-bildirge kullanıcı şifresi olaşabilmesi için işyeri yetkilisi olarak tanımlanmış kişi ya da kişiler tarafından verilmesi gereken onaydır. SGK işyeri tescil başvurusu aşamasında artık e bildirge şifre kullanıcısı da tanımlanmakta. Yazımızın devamında e-bildirge başvuru ve sgk şifre yetki onay işlemleri hakkındaki tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Sgk işyeri tescil onay

Tescil işlemi tamamlandıktan sonra SGK işyeri tescil evrakları ile en geç 1 hafta içerisinde bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapılır. SGK tarafından tescil onayı yapıldıktan sonra tescil başvurusu aşamasında şifre kullanıcısı olarak tanımlanan kişiye şifre olaşabilmesi için sgk şifre onaylama işleminin yapılması gerekmektedir. Şimdi gelelim sgk onay işleminin ne olduğu ile e-bildirge başvuru yetkili onay işleminin nereden ve nasıl yapıldığına.

E bildirge onay nedir ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi E-SGK işyeri tescil başvurusu yapılırken işyerinde e-sigorta şifre kullanıcısı olarak tanımlanmış olan kişiye şifre oluşabilmesi için yine tescil aşamasında işveren yetkilisi olarak tanımlanmış kişi ya da kişilerce e-devlet üzerinden giriş yapılarak verilmesi gereken onaydır.

Sgk e şifre onay yapılmazsa ne olur ?

Sgk yetkili onay işlemi yapılmazsa şifre kullanıcına şifre tanımlaması yapılamaz. Sgk sözleşme onayı yapılmadığı takdirde e-bildirge şifresi oluşamayacak ve dolayısıyla sigortalıların işe giriş bildirgeleri ve aylık prim ve hizmet belgeleri gönderilemeyecek.

E sgk şifre onayı nasıl yapılır ?

e sgk şifre onay

Sgk e bildirge onay işlemi e-devlet üzerinden kolayca yapılmakta. Şuna dikkat etmek gerekiyor. Eğer işyerinde işveren yetkilisi olarak tescil aşamasında tanımlanmış olan bir kişi varsa sadece bu kişinin e-devlet şifresi ile giriş yapılarak e-bildirge şifre onay işleminin yapılması yeterli olacaktır. Ancak birden fazla yönetici tanımlaması yapıldıysa bu durumda e-devletten sgk onaylama işleminin yönetici olarak tanımlanmış tüm kişilerin e-devlet şifresi ile giriş yapılıp tamamlanması gerekmektedir.

E sgk şifre onaylaması yapmak için;

  • E-devlet şifreniz ile öncelikle buradan giriş yapın ⇒ e devlet sgk şifre onay.
  • Açılan sayfada UYGULAMAYA GİT diyerek devam edin.
  • E bildirge yetki onay uygulama anasayfasına giriş yaptığınız anda onay vermediğiniz tüm sözleşmeler karşınıza gelecektir. Bunları onaylamanız durumunda onay işlemi tamamlanmış olacaktır.

Sgk yetki onayını yaptım yine de şifre oluşmuyor

İşverenlerin en çok ilettikleri sorunların başında bu gelmekte. Sgk işyeri şifresi onaylama işlemini yaptım ancak yine de şifre ekrana gelmedi. Eğer tek yönetici varsa ve bu yönetici olarak tanımlanmış kişinin e-devlet bilgileri ile onay verildiyse şifre oluşur. Burada sorun olmuyor zaten genelde. Eğer birden fazla yönetici varsa her bir yöneticinin e-devletinden giriş yaparak sgk işveren onay işlemini yaptığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Eğer bunu tüm yöneticilerin şifresi ile yapmış olduğunuzdan eminseniz bu durumda tek yapmanız gereken bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi ile iletişime geçmek.

E bildirge şifre onayının tüm yetkililerce yapılması gerekir mi ?

Sgk işveren onayının tüm yetkilerin e-devletinden ayrı ayrı olmak üzere yapılması gerekmektedir. Sözleşme onayı tüm yetkililer tarafından yapılmazsa şifre oluşmaz. Burada tüm yetkililerden kasıt E-sgk tescil aşamasında işveren yetkilisi olarak tanımlanmış olan kişilerdir.

Sgk şifre e devletten görüntüleme

e devlet sgk şifre alma

E sgk onay işlemi tüm yetkililerce yapıldıktan sonra son aşama E-SGK şifre kullanıcısı e-devletinden giriş yaparak şifresini görüntülemek. Kullanıcı adına tanımlı tüm işyeri sicil numaraları ile SGK şifrelerini görüntülemek için buradan e-devlet ile giriş yapabilirsiniz ⇒ SGK şifre görüntüleme.

E-bildirge şifre değiştirme nasıl yapılır ?

E-bildirge sistem şifresi ile işyeri şifrenizi istediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz. Şifre güncellemesi yapmak için;

  • Öncelikle eski e-bildirge uygulamasına https://ebildirge.sgk.gov.tr/WPEB/amp/loginldap sayfasından e-SGK e-bildirge şifresi ile giriş yapın.
  • Anasayfaya giriş yaptıktan sonra sırasıyla KULLANICI İŞLEMLERİ-ŞİFRE GÜNCELLEME kısmına geldikten sonra Sistem Şifresi ile  İşyeri Şifresi kısımlarından ayrı ayrı giriş yaparak şifrenizi güncelleyebilirsiniz.

E-bildirge V2 uygulamasından asıl, iptal ve ek bildirge giriş işlemleri ile yeni bildirge sistemi hakkındaki tüm detaylar için hemen https://www.sgksorusor.com/e-bildirge-v2-8131/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk e bildirge başvuru hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.